Kendži Mizoguči - řada DVD od Masters of Cinema


V několika posledních měsících roku 2008 došlo k podle mne mimořádné ediční události, která zůstala tak trochu nepovšimnuta. V britské řadě Masters of Cinema (MoC) bylo postupně vydáno několik zásadních děl Kendži Mizogučiho, prezentovaných ve velmi dobrých a restaurovaných přepisech a se zajímavým bonusovým materiálem. I když řada titulů obsažených v řadě MoC vyšla v kvalitních přepisech už dříve u americké společnosti Criterion, je tato "evropská" řada originální svým pojetím. Přináší totiž čtyři dvojpacky, v nichž je vždy zařazen jeden z velmi známých Mizogučiho filmů (POVÍDKY O BLEDÉ LUNĚ PO DEŠTI, SPRÁVCE SANŠO, UKŘIŽOVANÍ MILENCI a ULIČKA HANBY) a k nim jsou na druhém disku přiřazeny čtyři méně známé, nicméně zajímavé snímky ze stejného období 50. let (SLEČNA OYU, HUDBA Z GIONU, ŽENA V ŘEČECH a CÍSAŘOVNA JANG KWEI-FEI). Ačkoliv si lze detaily k jednotlivým boxům prostudovat na stránkách Masters of Cinema, případně na recenzentském serveru DVDBeaver, přináším alespoň základní informace o jednotlivých boxech i na těchto stránkách, souhrnně pro celou kolekci najednou. Popisy disků jsou sepsány částečně na základě osobních zkušeností.

UGETSU MONOGATARI
(Povídky o bledé luně po dešti)
1953, 97 min.
2 DVD
Eureka - Masters of Cinema 2008 (No. 53)
čb, 1.33:1, DD 1.0 (mono), anglické titulky

Mizogučiho mistrovské dílo, natočené podle dvou povídek Akimariho Ueda, líčí legendistickým způsobem příběh lásky prostého venkovana k přízraku ženy, která ho svádí a ničí. Děj, zasazený do 16. století, do období válek sengoku džidai, je líčen pro Mizogučiho typickým způsobem: z důsledně ženského pohledu. Zapojení mystických a psychologických prvků pomáhá tvůrci k popisu vnitřních proměn hlavních postav, které se na konci filmu jakoby proberou ze zlého snu, v němž mnohé ztratily, ale lze se domnívat, že těžká zkušenost přispěla k jejich morální obrodě. Film uvedl Mizogučiho do širšího mezinárodního povědomí díky ceně za režii na MFF v Benátkách a nominaci na Oscara. Vyčerpávajícím způsobem se filmu věnuje Antonín Líman ve svém textu Ugetsu monogatari: Povídky o bledé luně po dešti, který před časem poskytl stránkám Nostalghia.cz.
Film je na disku přepsán s velkou pečlivostí. Originální formát i originální zvuk s anglickými titulky, obraz je vyčištěný, kontrastní a světelně stabilizovaný. Recenze na DVDBeaver sice vyzdvihuje spíše criterionskou edici, rozdíly s verzí od MoC jsou ale minimální, což je patrné hlavně u pohyblivého obrazu a ne u srovnání screenshotů. Jako bonus je přiložen rozhovor o s filmovým kritikem Tony Raynsem, dobový trailer a obsáhlý booklet (64 stran) s texty k filmům a celé Mizogučiho tvorbě. Druhý disk dvoudiskového setu obsahuje film OYU-SAMA.

OYU-SAMA
(Slečna Oyu)
1951, 94 min.
2 DVD
Eureka - Masters of Cinema 2008 (No. 52)
čb, 1.33:1, DD 1.0 (mono), anglické titulky

Adaptace literární předlohy Juničiro Tanizakiho (1886-1965), přední postavy japonské moderní literatury. Ve svém díle se zpočátku snažil uplatňovat západoevropské prvky dekadentní literatury, avantgardy a modernismu, později od těchto estetických výbojů ustoupil a držel se více tradic japonské kultury. Do svých příběhů výrazně zapojoval mystiku a erotismus, skrze něž do japonské literatury uvedl originální, především ženské charaktery. To bylo také blízké Kendži Mizogučimu, jenž příběh nešťastného vztahu dvou sester k jednomu muži v prostředí plném konvence a sociálních omezení natočil s citem pro zachycení lidských emocí v dlouhých nepřerušovaných záběrech a se smyslem pro transcendentální rozměr lidských individualit. V edici MoC je film na DVD uveden poprvé.
Film vyšel v dvojdiskovém boxu společně s Mizogučiho mistrovským dílem POVÍDKY O BLEDÉ LUNĚ PO DEŠTI (Ugetsu monogatari, 1953). Disk obsahuje precizně vyčištěný přepis černobílého snímku s originálním japonským zvukem (mono) a anglickými titulky. Obraz je velmi jemný, často používané nasvícení měkkým rozptýleným světlem je podáno velmi přesně a věrohodně. Ukázky jsou k dispozici na DVDBeaver.

SANSHO DAYU
(Správce Sanšo)
1954, 125 min.
2 DVD
Eureka - Masters of Cinema 2008 (No. 55)
čb, 1.33:1, DD 1.0 (mono), anglické titulky

Další benátský úspěch (Stříbrný lev za režii) natočený podle předlohy Ogai Moriho z roku 1915. Děj je zasazený do japonského středověku, do období Heian v 11. století. Vypráví příběh správce provincie, který se marně snaží o odstranění otroctví a paralelně příběh dvou dětí, které do něj upadly. Děj je vyprávěn na půdorysu antické tragédie a i přes určitý naivní idealismus hlavního hrdiny jde o působivé dílo o potřebě soucitu.
Film vyšel v dvojdiskovém boxu společně s filmem HUDBA Z GIONU (Gion Bayashi, 1953). Disk obsahuje vyčištěný černobílý přepis s originálním japonským zvukem (mono) a anglickými titulky. Přepis vznikal pod dohledem japonských studií a je jimi oficiálně licensovaný. Obraz je čistý a jasově vyvážený, proti criterionskému vydání je měkkčí v podání polostínů. Jako bonus je zařazen rozhovor s kritikem Tony Raynsem a přiložen booklet (80 stran) s několika eseji a archivními fotografiemi. Recenzi a srovnání s criterionským diskem přinesl DVDBeaver. GION BAYASHI
(Hudba z Gionu)
1953, 85 min.
2 DVD
Eureka - Masters of Cinema 2008 (No. 54)
čb, 1.33:1, DD 1.0 (mono), anglické titulky

Drama ze světa gejš, v němž jsou do vzájemného kontrastu postaveny dvě ženy s rozdílným pohledem na svět, s rozdílnými představami o vlastním životě. Mizoguči film natočil jako volně pojaté rozvinutí svého staršího díla GION NO SHIMAI (Sestry z Gionu, 1936), ve své době oceněného jako nejlepší japonský film roku (přitom každý z filmů vznikl podle rozdílných předloh). Snímek je také originální sociologickou sondou do světa gejš v Japonsku 50. let. Film je na DVD v edici MoC uveden vůbec poprvé.
Film je součástí dvojdiskového boxu společně s filmem SPRÁVCE SANŠO (Sansho Dayu, 1953). Přepis černobílého snímku je vyčištěný, originální japonský zvuk (mono) je doplněn anglickými titulky. Obraz je čistý, i když trošku zastřený, kresba je spíš měkká a to i v kontrastněji nasvětlených scénách. Recenzi přinesl DVDBeaver.

ČIKAMATSU MONOGATARI
(Ukřižovaní milenci)
1954, 102 min.
2 DVD
Eureka - Masters of Cinema 2008 (No. 57)
čb, 1.33:1, DD 1.0 (mono), anglické titulky

Úspěch filmu v Cannes (nominace na Zlatou palmu) byl potvrzením Mizogučiho fenoménu v japonské kinematografii poloviny 50. let. Adaptace předlohy Monzaemona Chikamatsu, japonského dramatika přelomu 17. a 18. století, přezdívaného „Japonský Shakespeare“. Film je natočen ve stylu tradičního japonského divadla kabuki a vypráví tragický příběh zakázané lásky manželky obchodníka k jeho zaměstnanci, odehrávající se v Japonsku 17. století, kdy bylo trestem za cizoložství ukřižování. Detailní psychologická drobnokresba stojí v kontrastu se strohým popisem společenských norem. Zaujmou precizně komponované scenérie, ale také pečlivá zvuková stopa, která zde vyniká více než v jeho „údernějších“ dílech, jako jsou např. POVÍDKY O BLEDÉ LUNĚ PO DEŠTI.
Film je společně s filmem ŽENA V ŘEČECH (Uwasa no Onna, 1954) součástí dvojdiskového boxu. Disk obsahuje precizně udělaný černobílý přepis s originálním japonským zvukem (mono) a anglickými titulky. Obraz je velmi čistý, vyniká bohatou škálou šedí a polostínů. Jako bonus je zařazen rozhovor s kritikem Tony Raynsem, japonský trailer a přiložen booklet (56 stran) s několika eseji a archivními fotografiemi. Recenzi přinesl DVDBeaver.

UWASA NO ONNA
(Žena v řečech)
1954, 84 min.
2 DVD
Eureka - Masters of Cinema 2008 (No. 56)
čb, 1.33:1, DD 1.0 (mono), anglické titulky

Pohled do současné japonské společnosti, opět spíše do světa žen plného vnitřních dilemat spojených se vztahy a společenskými konvencemi. Opět se zde setkáváme se světem gejš a s rodinným konfliktem, tentokrát na úrovni matka/dcera.
Film je součástí dvojdiskového boxu společně s filmem UKŘIŽOVANÍ MILENCI (Čikamatsu Monogatari, 1954). Restaurovaný přepis černobílého snímku je vyčištěný, scény nasnímané v interiérech ale působí poněkud zastřeněji. Originální japonský zvuk (mono) je doplněn anglickými titulky. Recenzi přinesl DVDBeaver.

AKASEN ČITAI
(Ulička hanby)
1956, 86 min.
2 DVD
Eureka - Masters of Cinema 2008 (No. 59)
čb, 1.33:1, DD 1.0 (mono), anglické titulky

Poslední Mizogučiho snímek, živý portrét světa prostituce v Japonsku 50. let. Mizogučiho celoživotní téma odpadlých žen je tentokrát nahlíženo skrze osudy pěti prostitutek, líčené jako paralelní příběhy. Film vznikl krátce před japonskou vládní sociální reformou, která měla prostituci vymýtit. Nominace na Zlatého lva v Benátkách. Francouzský filmový kritik Jean Douchet o filmu napsal: „Společně s Chaplinovým Monsieur Verdoux a Renoirovými Pravidly hry jde pro mne o největší film v historii kinematografie.“
Film je vydán v dvojboxu společně s filmem CÍSAŘOVNA JANG KWEI-FEI (Jokihi, 1955). Box zatím nebyl vydán (oficiální termín je 26. květen), ale lze předpokládat, že bude obsahovat kvalitní přepis filmu v souladu se všemi předchozími tituly. Podle specifikace bude samozřejmě mít originální japonský zvuk (mono) a anglické titulky. Jako bonus je zařazen rozhovor s kritikem Tony Raynsem, japonský trailer a booklet (64 stran) s několika eseji a archivními fotografiemi.

JOKIHI
(Císařovna Jang Kwei-fei)
1955, 92 min.
2 DVD
Eureka - Masters of Cinema 2008 (No. 58)
bar., 1.33:1, DD 1.0 (mono), anglické titulky

První barevný film Kendži Mizogučiho vypráví starou čínskou legendu (8. st.) o císařově milence Jang Kwei-fei, která okouzlila císaře T´anga po jeho ovdovění a oddání se hudbě. Politické intriky a dynastické spory nakonec vedou k tragédii. I přesto, že v kontextu Mizogučiho tvorby jde o nejvíce kostýmní dílo, zachoval si příběh své kvality. Svědčí pro ně i další Mizogučiho nominace na Zlatého lva.
Film je vydán v dvojboxu společně s filmem ULIČKA HANBY (Akasen Čitai, 1956). Box zatím nebyl vydán (oficiální termín je 26. květen), lze předpokládat, že půjde o kvalitní přepis v souladu se všemi předchozími tituly, samozřejmě s originálním japonským zvukem (mono) a anglickými titulky. Velkou neznámou je samozřejmě barevné podání.

[Na Nostalghia.cz publikováno 20. 5. 2008]* * *
TOPlist


© 2002-2020 Nostalghia.cz
© 2002-2020 Petr Gajdošík

[Facebook] [Twitter]