Leni Riefenstahlová: génius nebo padlý anděl?


Smutně proslulá německá režisérka Leni Riefenstahlová (1902-2003) bude asi navždy patřit k nejkontroverznějším osobnostem historie světového filmu. Bezesporu talentovaná filmařka, podle některých autorů geniální tvůrkyně srovnatelná s Ejzenštejnem, si svou životní i profesní daň vybrala hned na počátku své dráhy, když v roce 1933 přijala nabídku německé nacistické strany a natočila dva dokumenty, které jsou dnes považovány za jeden z vrcholů filmové manipulativní propagandy - VÍTĚZSTVÍ VÍRY a TRIUMF VŮLE. Nebudu se zde zaplétat do beztak nekonečných debat o její vině, spoluvině či nevině, o její genialitě nebo zaprodanectví, ale její nedávné úmrtí mne inspirovalo k poohlédnutí se po digitalitzovaných vydáních jejích filmů.

Ještě do jejích hereckých začátků a období němého filmu spadá DER HEILIGE BERG (1926), jeden z řady německých „horolezeckých“ filmů režiséra Arnolda Fancka. 105 minut dlouhý snímek vyšel letos v srpnu na DVD (The Holy Mountain) péčí Kino International v USA; samozřejmě kódován pro Region 1. Ale to jen tak na okraj.

Její první režijní práce (spolurežie), výtvarně laděný snímek z alpských Dolomitů MODRÉ SVĚTLO (1932), se na DVD zatím nedostal. Hned poté ale následovaly dva již výše zmíněné dokumenty, které vešly do dějin nejen jako bravurně natočené, ale i jako významný studijní materiál pro historiky. VÍTĚZSTVÍ VÍRY (1933) se DVD edice také ještě nedočkalo, proslulejší TRIUMF VŮLE (1934) je již ale k mání v několika vydáních. Za oceánem jej v roce 2001 vydala společnost Synapse jako „Special edition“ v originálním fullscreenu 1.33:1, původním zvukem v DD 2.0 (Mono) a s anglickými titulky. V bonusech pak naleznete zvukový komentář historika Anthony R. Santora a krátký snímek Leni Riefenstahlové DAY OF FREEDOM (1935, 17 min.), jehož původní název zní Tag der Freiheit (Den svobody). Co je podstatné, disk není regionálně kódován. [viz recenze]

Jiné zámořské vydání TRIUMFU VŮLE z produkce společností Connoisseur a Meridian Films je dnes již rozebrané a proto jej podrobněji nezmiňuji. Nicméně jeho zrcadlem je v Evropě vydání ve společnosti Moonstone Pictures (2002). Kromě filmu ale disk nenabízí žádné další bonusy. Druhou evropskou DVD edicí je disk z produkce Dd Video (2001), který ovšem nabízí opět pouze film a jako doplněk brožuru s odborným (anglickým) textem [viz recenze].

Již jednou zmíněný krátký snímek Tag der Freiheit našel své místo i na warnerském disku s kolekcí různých krákých filmů Short 8 - Vision, který vyšel pro Region 1 v roce 2000.

Svého vydání na DVD se zatím, a zde musím dodat velké bohužel, nedočkalo podle mne její nejvýznamnější dílo, dvoudílný celovečerní opus o mnichovské olympiádě v roce 1936. Oba filmy, PŘEHLÍDKA NÁRODŮ a OSLAVA KRÁSY se dodnes zmiňují jako mezník ve filmové dokumentaristice. Riefenstahlová v nich dokázala míru svého talentu, vynalézavosti a originality měrou vrchovatou. I když i zde nalezneme stopy dobově poplatných významů, filmařsky jsou podle mne oba filmy jejím vrcholem. Bohužel jsou zatím k dispozici jen na videokazetách (navíc jsem zjistil jen zámořská vydání). [pozor! - viz update níže!]

Jako doplněk pak přidávám informaci o vydání disku s filmem Ray Mullera DIE MACHT DER BILDER: LENI RIEFENSTAHL (anglický název zní The Wonderful Horrible Life Of Leni Riefenstahl), který vznikl v roce 1993 (u nás jej vysílala ČT pod názvem SÍLA OBRAZU) a který vyšel na DVD v USA (Image Entertainment 2003, 1.33:1, anglicky a německy DD 2.0 Mono, nekódovaný) i v Evropě (Eureka Video 2003, 1.33:1, anglicky a německy DD 2.0 Mono).

[Na Nostalghia.cz publikováno 11. 9. 2003]

UPDATE 11. 9. 2003! Jako svůj absolutní kolaps beru, že jsem se nějakým pominutím smyslů opoměl podívat na německé weby (!). Proto za následující doplňky děkujte Pavlu Douckovi, ochotnému čtenáři, který mi je zaslal emailem.
Oba filmy o mnichovské olympiádě vyšly na DVD v Německu pod tituly OLYMPIA I - FEST DER VÖLKER a OLYMPIA II - FEST DER SCHÖNHEIT v roce 1999. Na prvním disku je v bonusech zařazen dokonce trailer, oba filmy mají mít vyčištěný obraz i zvuk. V Německu vyšlo v roce 1999 i DVD s Mullerovým dokumentem DIE MACHT DER BILDER - LENI RIEFENSTAHL. Na disku je také trailer k filmu.
No a do třetice: pozdní dílo Riefenstahlové, podmořský dokument LENI RIEFENSTAHL: IMPRESSIONEN UNTER WASSER a další Mullerův dokument LENI RIEFENSTAHL: IHR TRAUM VON AFRIKA vyšly v Německu na DVD letos v srpnu. Oba filmy jsou ve formátu 1.66:1, se zvukem v DD 2.0 (stereo) a na discích jsou v bonusech obrazové galerie a v případě toho druhého i filmografie. Všechny disky jsou ke koupi na německém Amazonu.

UPDATE 22. 12. 2003! V 1. čísle letošního ročníku časopisu Soudobé dějiny vyšla zajímavá studie Blahoslava Hrušky s názvem Německé potíže s minulostí a s podtitulem Vergangenheitsbewältigung na příkladě osoby a díla Leni Riefenstahlové. Autor se věnuje především historickému pozadí vzniku jejich filmů, rozebírá nejen možné motivy, ale hlavně podmínky její tvorby v kontextu tehdejších možností. Pečlivě napsaný text se opírá o studium řady zahraničních prací a vedle dosavadních, převážně filmově a kulturně zaměřených komentářů díla Leni Riefenstahlové z našeho tisku je jistě výtanou alternativou. Více viz Blahoslav Hruška: Německé potíže s minulostí. Vergangenheitsbewältigung na příkladě osoby a díla Leni Riefenstahlové. Soudobé dějiny 10, 2003, č. 1-2, s. 93-106.


* * *
TOPlist


© 2002-2020 Nostalghia.cz
© 2002-2020 Petr Gajdošík

[Facebook] [Twitter]