Recenze DVD: INTOLERANCE


INTOLERANCE
USA 1916, 177 min.
DVD - Region 2
Levné knihy (2006)
čb, 1.33:1, němý s hudebním doprovodem (mono DD 2.0), původní anglické mezititulky s českými titulky

Tříhodinový opus Davida Warka Griffithe INTOLERANCE patří k základním dílům v historii světové kinematografie. K filmu samotnému jsem se více rozepsal již před delší dobou v recenzi britského vydání a tak se na těchto řádcích omezím jen na popis českého disku, který vydala na samém konci roku 2006 společnost Levné knihy.

Český disk vychází z masteru francouzské společnosti mk2. Přináší film v klasickém formátu 1.33:1 se zvukem (hudba) v DD 2.0 a anglickými mezititulky, doplněnými českými titulky. Ty jsou tentokrát bez problémů vypínatelné. Kvalita obrazu je ve srovnání s dříve recenzovanou britskou edicí (označenou „full restored“ a „digitally remastered“) různorodá. V některých detailech se mi subjektivně zdá český disk obrazově čistší a ostřejší, nicméně v jeho neprospěch hovoří dva podle mne podstatné rozdíly: ten méně závažný se týká barevného tónování černobílého filmu, které je u tuzemského vydání provedeno místy do až "divokých" odstínů modré a fialové. Roli zde samozřejmě hraje použitý master, jenž je takový jaký je, ale ve srovnání s britským diskem se mi to jeví přece jen jako značný úlet, protože i přes možná větší míru obrazových kazů je britské vydání tónované střídměji a jen do teplejších odstínů (přitom tónování jednotlivých epizod bylo už Griffithovým záměrem). Sledování filmu je tak příjemnější. Svou roli určitě sehrála také střihová verze originálu použitého k masteringu, která byla v obou případech ve stejné délce 177 minut (na českém obalu se omylem uvádí 163 minut), ale dle odlišného tónování obrazu a místy i nepatrně jiného výřezu šlo o nějakou jinou kopii. Druhý, mnohem závažnější rozdíl, ale vidím v prapodivném třasu, který se mi v pohybu obrazu na českém disku při prvním přehrávání na dvou PC mechanikách objevuje. Pohybující se figury se místy na okamžik jakoby zachvějí a poté obraz běží plynule dál. Tento jev jsem na britském disku nezaznamenal. Posléze jsem oba disky vyzkoušel ještě na další PC mechanice a stolním přehrávači a oba dva hrály dobře a bez problémů. Z diskusního fóra na stránkách vydavatele ale vyplývá, že třas obrazu se objevuje i u jiných uživatelů a že zakopaný pes je v konverzi obrazu z normy NTSC do PAL - jakmile se přehrávač přepne do NTSC normy, cukání obrazu zmizí. Jak se tedy definitivně zdá, chyba je na disku a jsem opravdu moc zvědavý, zda-li vydavatel přistoupí k opravě, jako u několika jiných, již dříve vydaných titulů.

Jako doplněk recenze přikládám několik ukázek, které dokumentují rozdíly v tónování obrazu mezi britským diskem od Eureka Video (horní obrázek) a českým vydáním z Levných knih (spodní obrázek).[Na Nostalghia.cz publikováno 18. 12. 2006]

 • recenze britského vydání (Eureka)

  Vyjádření výrobce disku k avizované vadě (19. 12. 2006, 9:34 hod.)
  „...Bohuzel se nepotvrdila zadna technicka vyrobni chyba at uz v authoringu, nebo v lisovne. Nezbyva nez cely vyrobni proces zopakovat s nove dodanym masterem od distributora, se kterym tuto zalezitost resime.
  To znamena ze v tuto chvili nebudeme stahovat nosic z prodeje, ale v prubehu jara uvedeme na trh novy dolis, ktery si samozrejme kazdy, kdo o to pozada bude moci zdarma vymenit za tento.“
  UPDATE 27. 2. 2007: V prodejnách Levné knihy je již k dispozici opravená verze INTOLERANCE. • * * *
  TOPlist


  © 2002-2020 Nostalghia.cz
  © 2002-2020 Petr Gajdošík

  [Facebook] [Twitter]