Recenze DVD:
Polska szkola dokumentu: Krzysztof KieślowskiPolska szkola dokumentu: Krzysztof Kieślowski
Polsko 1969-1980, 240 min.
2 DVD - Region 2
Polskie wydawnictvo audiowizualne
čb/bar, 1.33:1, polsky (DD 2.0), anglické, francouzské titulky

Když se řekne Krzysztof Kieślowski, vybaví se naprosté většině lidí filmy DVOJÍ ŽIVOT VERONIKY nebo trilogie TŘI BARVY, v širší veřejnosti sice asi jeho nejznámější, domnívám se ale, že nikoliv ta nejzajímavější díla. Již méně lidí si vzpomene na DEKALOG a ještě méně na NÁHODU nebo AMATÉRA, které jsou pro mne osobně tím nej z jeho vcelku bohaté tvorby. Mimo Polsko ovšem málokdo zná jeho dokumenty, které natáčel průběžně během své aktivní režijní dráhy v hraném filmu.

Kieślowski patří mezi řadu významných polských dokumentaristů (Jerzy Bossak, Kazimierz Karabasz, Władysław Slesicki ad.), kteří na přelomu 50. a 60. let vytvořili specifickou „polskou školu dokumentu“. Charakteristickým rysem jejích děl je především precizní dramaturgie a značná úroveň uměleckého vyjádření tématem i formou, umožňující filmům na filmovém plátně existovat samostatně. To odlišuje filmy těchto tvůrců od soudobé světové dokumentaristické tvorby, tvořené především pro televizi a pracující tedy s jinými vyjadřovacími prostředky.

Samotný Kieślowski byl velký ctitel dokumentu. Už jeho dilomová práce na filmové škole v Lodži Dokumentární film a realita se zabývala odrazem skutečnosti v dokumentární dramaturgii, která ji na jedné straně odkrývá, ale současně i přetváří v jinou realitu. Většinu svých dokumentů natočil ve studiu dokumentárního filmu ve Varšavě, kde současně pracoval také třeba Marek Piwowski, Bohdan Kosinski či Marek Łozinski. Dokument zde měl téměř ideální podmínky, tvůrci se mu mohli věnovat průběžně a zejména nebyl pod tak ostrým ideologickým dohledem. V 70. letech pak stál Kieślowski v čele mladých filmařů z Krakowa, kde převládalo zaměření na soudobé společenské a politické problémy. Filmovým manifestem „krakowské školy“ se stalo kolektivní dílo ROBOTNICY 1971: NIC O NAS BEZ NAS, syrový záznam dělnické stávky z období, kdy se v Polsku objevila naděje na společenské změny.

V Polsku již delší čas vychází řada DVD Polska szkola dokumentu, přibližující tvorbu významných polských dokumentaristů. A tvorba Krzysztofa Kieślowského v ní nemůže chybět. Dvojdisk Krzysztof Kieślowski, vydaný v loňském roce, přináší celkem 12 dokumentů z let 1969–1980, rámcově tedy z období zrodu a plného rozvinutí tzv. „kina morálního neklidu“ v hrané tvorbě, za jehož předního iniciátora je Kieślowski považován.

DVD 1
1. Z MIASTA ŁODZI, 1969
2. BYŁEM ŻOŁNIERZEM, 1970
3. REFREN, 1972
4. MURARZ, 1973
5. PRZEŚWIETLENIE, 1974
6. ŻYCIORYS, 1975
7. KLAPS, 1976

DVD 2
1. PIERWSZA MIŁOŚĆ, 1974
2. SZPITAL, 1976
3. Z PUNKTU WIDZENIA NOCNEGO PORTIERA, 1977
4. SIEDEM KOBIET W RÓŻNYM WIEKU, 1978
5. GADAJĄCE GŁOWY, 1980

Kieślowského dokumenty jsou svébytnými díly, představují různé výseky polské společnosti nebo zdánlivě všední osobnosti (dělník, lékař, řidič, zedník) ve zdánlivě všedních situacích a životních příbězích. Své dokumentární filmy tvoří jako uzavřené mikrosvěty, v nichž se ale odráží, jakoby mimoděk, ale přitom neopomenutelně, polská realita. Jeho hrdinové se nacházejí často v životních či profesních dilematech, jejichž řešení nemají tak úplně ve svých rukou. Často se zaměřuje na úděl těch, kteří jsou nuceni zvažovat morální rozměr svého žití nebo naopak na hrdiny, kteří jsou zcela vyděleni ze společnosti.

V letech 1962-1988 natočil Kieślowski celkem 22 dokumentů. Řada z nich byla uvedena až s mnohaletým zpožděním po uvolnění z trezoru, některé byly dokonce i fyzicky likvidovány. Na polském dvojdisku se tedy nenachází jeho kompletní dokumentární tvorba, rozhodně jde ale o její větší a podstatnou část. Filmy jsou v klasickém televizním formátu s polským zvukem v DD 2.0 a vybavené dvěma sadami titulků (anglicky, francouzsky). I když přepisy filmů neprošly nějakou superdigitální úpravou, jsou většinou ve velmi dobrá kvalitě, ať už se jedná o černobílý nebo barevný materiál. Exkluzivitu celé edice doplňuje přiložená brožura obsahující kompletní Kieślowského dokumentární filmografii s popisem obsahu jednotlivých filmů. Vše je zabaleno v příjemném skládacím papírovém digipacku. Dokumenty Krzysztofa Kieślowského dýchají zvláštní krásou. Jsou nenápadné, prosté, ale hluboké. Podobně jako jeho hraná tvorba ze stejného období. Ve společném akordu jsou tak pro mne důkazem období jeho tvůrčího vrcholu.

[S využitím podkladů Mikołaje Jazdona z bookletu DVD,
na Nostalghia.cz publikováno 1. 3. 2007]* * *
TOPlist


© 2002-2023 Nostalghia.cz
© 2002-2023 Petr Gajdošík

[Facebook] [Twitter]