Recenze DVD: PERNÝ DEN


PERNÝ DEN
(A Hard Day´s Night)
Velká Británie 1964, 96 min.
DVD - Region 2
Intersonic (2004)
čb, 1.66:1, anglicky DD 5.1, české titulky (inzerovaný český DD 5.1 na disku není)
Bonusy: rozhovory (R. Lester, G. Martin, G. Taylor), filmografie, diskografie, fotogalerie

Představovat zde Beatles a nebo výtečný Lesterův film PERNÝ DEN by jistě zavánělo zahráváním si s trpělivostí všech čtenářů. Výtečně zrežírovaný snímek natočený v mimořádném tempu, lze jistě považovat za jeden z nejlepších filmů, natočených v důsledku popularity nějaké hudební skupiny (a kolik takových „popularizačních“ filmů v historii hudebního průmyslu vzniklo). Rád se proto hned vrhnu k popisu samotného disku, který na náš trh před pár dny uvedl Intersonic.

Film je na disk přepsán v původním formátu 1.66:1, přičemž přepis černobílého filmu je i přes občasné obrazové vady velmi dobrý, krásně kontrastní a ostrý. Víc k tomu říct asi nelze. O poznání déle je ale nutné se zastavit u zvuku. Ten je inzerován ve dvou volitelných stopách - anglické DD 5.1 a české DD 5.1. Tvůrci disku se v tomto případě bohužel nezachovali pietně a neponechali jako třetí možnost původní mono. Celá záležitost je ale ještě trošku komplikovanější. Žánrově PERNÝ DEN asi nejvíce odpovídá konverzační a situační komedii z níž koneckonců režisér Richard Lester vyšel a pro kterou si ho Beatles pro svůj filmový debut vybrali. Z toho plyne první a podstatný fakt: 90% filmu úspěšně drží situační a konverzační gagy, které se ve zvukové složce stejně reprodukují přes jediný centr. Zbylé reproduktory při většině filmu jen „němě“ slabě šumí a přicházejí na řadu až při hudebních číslech. Ta jsou myslím namíchána dobře, mají dynamiku a dostatečnou intenzitu basů, jenže ve chvíli kdy skončí, se zvuk opět přesune (sice plynule, ale zřetelně) hlavně do jednoho centru. Z toho všeho mi tedy plyne jediný závěr: remix do DD 5.1 se mi zrovna u tohoto filmu jeví jako skoro zbytečný a postrádající smysl. (Nutno ovšem říci, že pouze remix do DD 5.1 je podle recenzí přítomen i na zahraniční dvoudiskové sběratelské edici.) Technicky je ovšem zvuková stopa (pořád zde hovořím o originálním anglickém zvuku) bez chyb, má potřebnou dynamiku, je zřetelná a neobsahuje žádné vady. Na disku jsem ovšem nenalezl inzerovaný český dabing v DD 5.1. Ne že by mi to nějak vadilo, ale velký nápis na obalu disku, inzerující tuto „vymoženost“ přece jen svádí ke srovnání toho, jak se český vydavatel vypořádal s nutným dvojjazyčným provedením filmu (protože hudební čísla se nedabují).

Jinak je česká lokalizace disku skoro úplná. Od českého menu až po otitulkované bonusy. Oranžové titulky (škoda) u filmu jsou bez chyb, titulková sada je ale bohužel „totální“ - anglickými texty jsou otitulkovány i ve filmu zpívané písně. Píši bohužel, protože při běžném sledování filmu mi to vadilo a průběžně jsem titulky raději vypínal. Chápu, že srovnání zpěvu s originálním textem není k zahození, ale přesto si myslím, že to šlo vyřešit raději druhou sadou titulků pro ty, kdo by si chtěli zkoušet zpívat s Beatles a samotný film by sledovali méně. (Navíc texty z tohoto období Beatles jsou neustále o tomtéž :-)) Bonusům vévodí tři rozhovory (česky otitulkované!) - s režisérem Richardem Lesterem, producentem sirem Georgem Martinem a kameramanem Gilbertem Tylorem. Lester i Martin vzpomínají na film i Beatles velmi hezky a dojemně, zajímavým je jistě i rozhovor s kameramanem Taylorem, u kterého ale tvůrcům české lokalizace nějak utekla důležitá skutečnost - k rozhovoru přiřadili titulky, které patří ke vzpomínání George Martina!! A tak pokud neumíte dobře anglicky (Taylor poměrně drmolí), nebudete mít z tohoto bonusu nic. Zbývající bonusy jsou z kategorie povinných: fotogalerie (jen pár záběrů z filmu) a textové filmografie a diskografie (obojí poněkud nezřetelným písmem).

V souhrnu jsem tedy s diskem celkem spokojený: přepis filmu je kvalitní, zvuk přemíchaný do DD 5.1 zní stejně spíš jako kvalitní DD 1.0, hudební pasáže jsou reprodukovány dobře, bonusy mají českou lokalizaci. To vše je pak ke koupi za necelých 500,-Kč. Kdyby český vydavatel věnoval větší péči výstupní kontrole, mohl být PERNÝ DEN skoro bez chyb.

[Na Nostalghia.cz publikováno 10. 5. 2004]* * *
TOPlist


© 2002-2020 Nostalghia.cz
© 2002-2020 Petr Gajdošík

[Facebook] [Twitter]