CESTA DO PRAVĚKU na americký způsob

předchozí část


Po změněném úvodu už v americké verzi běží klasický film jak ho známe u nás, samozřejmě ale doplněný anglickým dabingem (nijak zvlášť povedeným). Jediné změny proti české verzi jsou ve scénách, kde si chlapci zapisují zážitky do deníku. Pokud scéna obsahovala záběr do otevřeného sešitu, byl v americké verzi vystřižen.

V americké verzi jsou záběry do otevřeného sešitu v celém filmu vystřiženy. Zde jen jeden příklad za všechny...

Konec filmu je opět pozměněn. Začátek záběru v němž chlapci slézají k moři je ještě identický v obou verzích. Hledání a nalezení druhého trilobita v české verzi je ale v té americké už odstraněno. Dlouhé panorama moře se zde náhle prolne na záběry sopek a bublající lávy, které doprovází výklad o geologické minulosti Země. Poté se náhle ocitneme opět v Metropolitním muzeu, kde chlapci spí (či sní?) u modelu rybářského člunu. Po probuzení vedle sebe naleznou svůj deník, ovšem velmi poničený po cestě, která ale existuje jen v jejich fantazii (?).


Ačkoliv se mi úpravy jeví ve svém celku jako hloupé a naivní (včetně jejich technického provedení), nemá valného smyslu je více rozebírat. Nevím, zda-li vznikla americká verze se souhlasem české strany či bez jejího vědomí. Dnes je to vlastně už i jedno. To, co mi při prohlížení nejvíce přicházelo na mysl je skutečnost, že Zemanovy filmy evidentně oslovovaly diváky na celém světě jak v době svého vzniku (proč by se s tím jinak v USA dělali), tak dnes, kdy vycházejí na DVD nosičích v zahraničí (Japonsko). Proč se na Zemanovo světové dílo nemůžeme na DVD dívat u nás, to je záhada možná větší, než celá cesta časem k počátkům Země...

předchozí část

[Ve spolupráci s Karlem Sidorjakem, Vladimírem Suchánkem a Peterem Lukáčem
připravil Petr Gajdošík. Na Nostalghia.cz publikováno 20. 7. 2006]* * *
TOPlist


© 2002-2020 Nostalghia.cz
© 2002-2020 Petr Gajdošík

[Facebook] [Twitter]