Aktuality 2007

2003/04 2005 2006 2008/09 2010/13

30. listopadu 2007

Nejnovější číslo magazínu Cinepur (č. 54, listopad 2007) přináší mj. také text Jan Křipače Stopy trvalosti / Kinematografie po smrti Michelangela Antonioniho a Ingmara Bergmana. Článek je k dispozici i on-line na webových stránkách časopisu.


26. listopadu 2007

Včera vyšlo 8. číslo internetového magazínu 25fps. Jeho hlavním tématem jsou tentokrát dvě "persony": Michelangelo Antonioni a Ingmar Bergman. Jejich tvorbě je zdě věnována celá desítka samostatných článků.


9. listopadu 2007

Levné knihy uvedly na trh DVD s filmem TAJEMSTVÍ OBERWLADU. Disk obsahuje pouze film doplněný o české titulky. Kvalita obrazu není nejlepší, což lze ale z velké části připsat mizerným podkladům. Původně televizní film byl částečně i Antonioniho experimentem s nově se rozvíjející televizní technikou, takže elektronkový obraz působí v současné technologii opravdu "historicky".

Letošní druhé číslo čtvrtletníku Iluminace přináší na str. 97-118 text Marie Mravcové Dva příběhy se "Zvětšeninou". Cortázarova povídka jako literární impuls pro film režiséra Antonioniho.30. října 2007

Nejnovější číslo čtvrtletníku Film a doba (3/2007) obsahuje dva texty věnující se osobnosti a dílu Michelangela Antonioniho. Text s prostým názvem Michelangelo Antonioni (1912-2007) (s. 166-168) je úryvkem z kapitoly Umělecký film a idea autorství z knihy Kristin Thompsonové a Davida Bordwella Dějiny filmu - přehled světové kinematografie, která právě vychází i v českém překladu. Eva Zaoralová pak přispěla vzpomínkou Loučení s Antonionim (s. 169-170), obsahující úryvky z Antonioniho deníkových zápisků. Ve stejném čísle se nacházejí také dva další texty zaměřené na Ingmara Bergmana.


17. října 2007

Dílo Michelangela Antonioniho připomíná ve svém říjnovém programu pražské Ponrepo. Již proběhly projekce filmů PŘÍTELKYNĚ, VÝKŘIK, LÁSKA VE MĚSTĚ a DOBRODRUŽSTVÍ. V úterý 23. 10. od 20:00 hod. bude uvedena NOC, ve čtvrtek 25. 10. od 20:00 hod. ZATMĚNÍ a v úterý 30. 10. od 20:00 hod. ČERVENÁ PUSTINA. V říjnu běží v Ponrepu paralelně také retrospektiva Ingmara Bergmana. Ke tvorbě obou tvůrců vydalo Ponrepo zvláštní brožuru, obsahující nové texty ke všem uváděným filmům.


13. září 2007

Velké čtení na babí léto přináší kolekci textů o andělských tvůrcích z let 1966-1970 publikovaných v časopisech Film a doba a Kino.


23. srpna 2007

O dvojici Bergman - Antonioni píše Tomáš Baldýnský v článku Michelangelo a Ingmar: spřízněni smrtí v 32. čísle Reflexu na straně 54. - Ke dvěma filmům Ingmara Bergmana uváděným v těchto dnech na ČT 2 (PERSONA, ŠEPOTY A VÝKŘIKY) a k Antonioniho ZVĚTŠENINĚ, kterou ČT 2 uvede 5. září, napsal obsáhlejší upoutávku s názvem Ztraceni v sobě Jan Gregor v 33. čísle Respektu na s. 25.


17. srpna 2007

Poslední rozloučení s Antonionim se odehrálo na dvou místech. 1. srpna proběhla oficiální pocta zesnulému tvůrci na římském Campidogliu (foto č. 1), kde byli kromě Antonioniho manželky Enricy (č. 2, 3) přítomni také představitelé italské vlády a další osobnosti, např. režiséři Mario Monicelli a Citto Maselli (č. 4). Vlastní pohřeb proběhl 2. srpna v chrámu sv. Jiří ve Ferraře. Na fotografiích je v popředí v bílé košili vidět také režisér Wim Wenders (foto č. 5, 6).


Jiří Peňás je autorem článku Rozsvěcovači světel ve 32. čísle časopisu Týden (s. 24-31), v němž se kromě srovnání tvorby Michelangela Antonioniho a Ingmara Bergmana ohlíží i za patrně již nenávratně zmizelou epochou kinematografie. Na oficiálním webu Týden.cz je k přečtení jen podstatně zkrácený text. - Tereza Brdečková v Respektu č. 32 (s. 22) píše o obou režisérech v článku z názvem Zvláštní podmínky pro dva režiséry.

Česká televize připomene dílo Michelangela Antonioniho uvedením filmu ZVĚTŠENINA, který odvysílá na programu ČT 2 ve čtvrtek 5. září od 21:25 hod.


31. července 2007

Krátce po zprávě o úmrtí Ingmara Bergmana (více zde) přišla další - ve věku 94 let zemřel v Římě ve stejný den, v pondělí 30. července 2007, Michelangelo Antonioni.

Nejprve jsem objevil nemoc citů a teprve potom city. Nevím, proč jsem se ve filmu začal zajímat o city spíš než o jiné otřesnější náměty, jako je válka, fašismus, společenské problémy, náš život. Ne že by mě tato témata nechávala lhostejným, byl jsem uprostřed nich a prožíval jsem je, i když způsobem velmi samotářským. Způsobil to asi jeden můj citový zážitek, který skončil nevysvětlitelným způsobem. Nemohl jsem se ani sebe ani jiných ptát proč. A tak se toto proč spojovalo s jinými proč a všechna dohromady se stávala jediným obrovským proč, mohutným představením, jehož hrdinou byl člověk. Člověk tváří v tvář svému prostředí a člověk tváří v tvář člověku.

Hledal jsem stopy bývalých lidských citů ve světě konvencí, skutky a rytmy, pod nimiž byly pohřbeny, aby udělaly místo zdánlivě smířlivému postoji k "veřejným vztahům" a citům. Má práce se podobá práci archeologa na vyprahlém a tvrdém materiálu naší doby.

Michelangelo Antonioni
1965O úmrtí Michelangela Antonioniho informovaly všechny zpravodajské kanály. Ve zprávách o režisérovi byla nejčastěji zmiňována přirozeně jeho "tetralogie citů", samostatně pak ZVĚTŠENINA, neopomenut nezůstal ani Oscar za celoživotní dílo. Pohřeb se bude konat ve čtvrtek v rodné (a milované) Ferraře. Na českém internetu lze najít tyto komentáře: Novinky.cz, iDnes.cz, Lidovky.cz, aktualne.cz, tiscali.cz, ČT24 (+ 2 videa - krátký medailon, reportáž Petry Schubertové a Markéty Hýlové), České noviny, Lidovky - V. Klaus.


3. července 2007

V průběhu léta vydají Levné knihy DVD s Antonioniho "televizním" dílem TAJEMSTVÍ OBERWALDU (1981) natočeným podle předlohy Jeana Cocteaua Dvojhlavý orel.


4. dubna 2007

Dnešní den má Nostalghia.cz páté narozeniny. Oslavou budiž rozšíření souboru textů, věnovaných filmovým andělům. Jejich kompletní soupis přináším na samostatné stránce, extrakt textů k tvorbě Michelangela Antonioniho níže:

 • "Fakt" a obraz [sken]
 • Antonioni - myšlenky [sken]
 • Červená pustina - z režisérových poznámek [sken]
 • Hovoří Michelangelo Antonioni [sken]
 • Drahomíra Novotná: Pět dnů s Antonionim [sken]
 • Drahomíra Novotná: Zatmění citů [sken]
 • Umberto Eco: Antonioniho angažovanost [sken]
 • Galvano Della Volpe: Antonioni a buržoazní ideologie [sken]
 • Carlo Di Carlo: Antonioniho cesta [sken]
 • Antonioni - Červená pustina [sken]
 • Monica Vittiová o Michelangelu Antonionim a Zatmění [sken]


 • 10. ledna 2007

  V lednu uvede pražské Ponrepo Antonioniho snímky ČERVENÁ PUSTINA (17. 1.) a ZATMĚNÍ (30. 1.). Začátky jsou vždy ve 20:00 hod., obě představení jsou přístupná pouze s průkazkou kina Ponrepo.


  TOPlist


  © 2002-2023 Nostalghia.cz
  © 2002-2023 Petr Gajdošík

  [Facebook] [Twitter]