TOPlist
Ingmar Bergman
Aktuality 2006

Aktuality: 2003 2004 2005 2006 2007 2008
1. prosince 2006

Ingmar Bergman propůjčil své jméno nové filmové ceně, která bude udělována organizátory filmového festivalu v Göteborgu. První udělení ceny začínajícím filmařům (cena nese oficiální název The Ingmar Bergman International Debut Award) tak proběhne na jubilejním 30. ročníku festivalu, který proběhne 29. ledna - 5. února 2007. Součástí ceny bude vždy také jednotýdenní pobyt na ostrově Faro, kde Ingmar Bergman již mnoho let žije a kde natočil také několik svých filmů.


25. října 2006

Ve dnech 1.-5. 11. proběhne v pražském kině Aero (a ve dnech 6.-8. 11. v brněnském kině Scala) Přehlídka švédských filmů. Její součástí budou i čtyři snímky spojené s nedávno zesnulým kameramanem Svenem Nykvistem. Podrobný program naleznete v přiloženém souboru PDF.

K dnešnímu dni byla kompletně předělána a podstatně doplněna filmografie Ingmara Bergmana na těchto stránkách. Nedokončen zatím zůstává její poslední oddíl o dokumentech.


21. září 2006

Světlo je můj spojenec, tak se jmenuje dokumentární film Carla-Gustava Nykvista, který v roce 1999 natočil o svém otci, legendárním švédském kameramanovi, jenž 20. září 2006 zemřel ve Stockholmu ve věku 83 let. Sven Nykvist patří k legendám moderní kinematografie, k mistrům, kteří se světlem opravdu uměli pracovat a měli k němu patřičnou "úctu" (k níž se Nykvist vyznal např. ve své knize Úcta ke světlu). Během své dráhy, kterou započal v polovině 40. let, pracoval s mnoha režiséry a na jeho kontě je více než 120 filmů. Patřil mezi nejužší spolupracovníky Ingmara Bergmana s nímž spoluvytvořil jeho stěžejní filmy, např. Pramen panny, Hosté večeře Páně, Mlčení, Persona, Hodina vlků, Scény z manželského života, Podzimní sonáta nebo Fanny a Alexander (ano, opravdu se dá hovořit o spolutvorbě, spojenectvím Bergman-Nykvist vznikl jeden z nejkomplexnějších tvůrčích tandemů v dějinách filmu). Současně pracoval také pro jiné režiséry z celého světa. Například v roce 1975 stál za kamerou u snímku Louise Malla Black Moon, s Peterem Brookem v roce 1983 natočil La Trageide de Carmen, stál za kamerou slavného Schlöndorffova retra Swannova láska, v roce 1986 realizoval s Andrejem Tarkovským Oběť, uznání si získal za práci na Kaufmanově Nesnesitelné lehkosti bytí (1988), v roce 1998 natáčel Allenovy Celebrity, pracoval s R. Polanskim, N. Jewisonem, L. Hallströmem, Liv Ullmannovou ad. Nykvist je držitelem řady cen, mimo jiné také dvou Oscarů za kameru (Šepoty a výkřiky, Fanny a Alexander). Z aktivní tvorby se stáhl v roce 1999 v důsledku onemocnění afázií. V roce 1999 u nás vydalo nakladatelství Paseka Nykvistovu vzpomínkovou knihu Úcta ke světlu.


26. května 2006

Druhá část třídílné studie Stanislavy Přádné s názvem Snění starých mistrů je věnována filmům Ingmara Bergmana. Nostalghia.cz přináší tento zajímavý text, poprvé publikovaný ve Filmu a době v roce 2005, se souhlasem autorky.

Oficální internetová bergmanovská centrála www.ingmarbergman.se spustila 22. května svou anglickou verzi. Zatím byl tento sajt veřejnosti k dispozici pouze ve švédštině, což notně omezovalo jeho využitelnost většinou zájemců. nyní je již naprostá většina obsahu také v angličtině a bergmanofilům se tak otevírá doslova rajská zahrada informací a údajů.


14. dubna 2006

Další disk z české kolekce DVD filmů Ingmara Bergmana je v prodeji. Tentokrát jde o oscarový Pramen panny, vydaný opět společností Levné knihy (opět v ceně 99,- Kč). Disk nabízí obvyklou výbavu: volitelné české nebo slovenské titulky, výběr scén, upoutávky na další disky vydavatele. Podrobnosti k disku a srovnání s jednou ze zahraničních edicí najdete v samostatné recenzi. Z ohlášené Bergmanovy řady DVD tak zbývá vydavateli uvést na trh ještě Hadí vejce a "filozofický horor" Hodina vlků.


11. dubna 2006

Švédský režisér a scenárista Vilgot Sjöman, proslulý provokativními a kontroverzními snímky, zemřel 10. dubna ve Stockholmu ve věku 81 let. Vilgot Sjöman se narodil 2. prosince 1924. V roce 1963 pracoval jako asistent režie na Bergmanově filmu Zimní světlo, současně coby režisér realizoval pro švédskou televizi pětidílný dokument s názvem Ingmar Bergman gör en film o natáčení tohoto filmu. V 60. letech proslul tvůrce kontroverzními filmy Jag är nyfiken - en film i gult (1967) a Jag är nyfiken - en film i blatt (1968) se sociálně kritickým pohledem na sexualitu (v USA byly filmy 2 roky na indexu zakázaných titulů). Posledním Sjömanovým dílem byl životopisný film Alfred (1995) o životě Alfreda Nobela. V roce 2002 získal za svůj přínos filmu švédskou Cenu Ingmara Bergmana. V posledních letech proslul ve Švédsku jako bojovník za existenci veřejnoprávního artového televizního vysílání.


4. dubna 2006

Společnost Tartan, výhradní vydavatel Bergmanových disků v Británii, uvádí v těchto dnech na trh disk s posledním Bergmanovým dílem, kterým je film Saraband z roku 2003, jímž se Ingmar Bergman po třiceti letech vrací k hrdinům svých Scén z manželského života, Marianně (Liv Ullmannová) a Johanovi (Erland Josephson) a rozvíjí další možné podoby jejich vztahu. Komorní drama v duchu nejlepších Mistrových tradic, je na disk přepsáno v původním obrazovém formátu 1.78:1 (anamorfně) se stereo zvukem v DD 2.0 a anglickými titulky. Jako bonus je na disku dokument o filmu (45 minut) a text recenze filmu ze Sight and Sound od Jonathana Romneyho. Disk není regionálně kódován.24. března 2006

Na pultech společnosti Levné knihy se objevilo další DVD z bergmanovské řady, kterým je Léto s Monikou. Detaily naleznete v oddílu DVD, recenze na Nostalghia.cz se připravuje.


8. března 2006

Na samostatné stránce umístěna recenze nedávno vydaného českého DVD s filmem Persona (1966). Disk se nijak výrazněji neliší od předchozích "kousků" řady Ingmara Bergmana a lze jej stejně tak, jako jeho předchůdce, zakoupit v prodejnách společnosti Levné knihy za 99,- Kč.Aktuality: 2003 2004 2005 2006 2007 2008
top© 2002-2023 Nostalghia.cz
© 2002-2023 Petr Gajdošík

[Facebook] [Twitter]