Aktuality 2003

2004 2005/06 2007 2008/11

22. prosince 2003

Informace sice marginální, ale poměrně kuriozní: starý český plakát k Felliniho filmu SLADKÝ ŽIVOT se stal motivem příležitostné poštovní známky, která vyšla v české emisi roku 2003 pod katalogovým číslem 0355. Známka v nominální hodnotě 9 Kč vyšla 7. května 2003, má rozměr 23 x 40 mm, na jednom aršíku se nachází 8 kusů. Rotační ocelotisk v černé barvě kombinovaný vícebarevným ofsetem navrhl Zdeněk Ziegler, rytí provedl Miloš Ondráček. Autorem předlohy, plakátu ke slavnému filmu, je Karel Vaca, který jej vytvořil v roce 1962.

V této souvislosti připomínám, že k nedávné obnovené premiéře SLADKÉHO ŽIVOTA vytvořil nový plakát Jiří Voves. [náhled plakátu]Pražské kino Ponepo v lednu nabízí v lednu 2004 svým návštěvníkům dva filmy Federica Felliniho. 7. ledna bude uveden snímek CABIRIINY NOCI:
"Cabiriiny noci jsou prvním Felliniho dílem, které je po stavební stránce takřka bez kazu a svou proporcionalitou předčí i Silnici. Oč je Silnice působivější v oblasti symbolické a racionální, o to jsou Cabiriiny noci realističtější. Mnohem drastičtěji postihují sociální aspekty skutečnosti, protože na rozdíl od Gelsominy, pasívně přijímající svůj osud s několika nesmělými náznaky vzpoury, je prostitutka Cabiria sice postavou z jedné z nejnižších společenských tříd, ale má vědomí sebe sama, nejen touží, ale prakticky usiluje o trvalý a hodnotný lidský vztah, uvědoměle chce žít plně jako člověk." [Zdeněk Zaoral, Federico Fellini. ČSFÚ, Praha 1989, s. 101.]
14. ledna pak bude uvedeno podobenství A LOĎ PLUJE (1983). K textu z programové brožury kina Ponrepo je potřeba dodat, že se vztahuje také k retrospektivě filmů Sergeje Paradžanova, kterou Ponrepo uvede v průběhu ledna (od 9. ledna 2004 o ní více na www.nostalghia.cz/paradzanov):
Zatímco Marcello Mastroiani Paradžanova v jeho tbiliském bytě navštívil (stalo se tak v roce 1988), Federico Fellini se s legendárním Kavkazanem nikdy osobně nesetkal. Z jejich nerealizovaného setkání zůstal obdivný Felliniho dopis, který Paradžanov zakomponoval do své asambláže, a orientální chalát, který vlastnoručně ušil pro italského Mistra. Za jeho nejlepší dílo považoval Osm a půl (někteří kritici dokonce nacházeli paralelu mezi Guidem a Sajat-Novou). Rád však vzpomínal i na A loď pluje, film, označovaný za pomník zašlému světu opery, kterou Paradžanov jako hudební žánr miloval a studoval.
"Kdo se to tedy plaví na této tajemné Arše? Nu, je-li toto reprezentativní vzorek lidstva, pak byl vybrán se smyslem spíše pro černý humor. Ale také s notnou dávkou nostalgie po něčem, co neodvratně zaniká. Ne, tato Archa nevyplouvá na úsvitu lidských dějin. Její plavba, zdá se, směřuje vstříc prázdnotě a konci. Jako by byla předurčena k tomu, aby vyplula naposledy. Věští snad konec dějin, zánik civilizace či jen jistého historického období, jisté společenské třídy? Samé neživotné tváře, jakási starodávná operní elita, fosilní připomínky zašlých věků, společnost prožraná deviacemi všeho druhu."
[Ivan Žáček, Felliniho loď stále pluje. Hudebně-dramatický plán operní fresky. Iluminace V, 1993, č. 4, s. 7-8.]

1. prosince 2003

Moje níže slíbená recenze na české DVD se SLADKÝM ŽIVOTEM je na světě. Číst můžete ZDE, a rozhodně neváhejte s nákupem. Stojí to za to.


26. listopadu 2003

25. listopadu přinesl Petr Soukup na Zóně první tuzemskou recenzi na dlouho očekávané české DVD s Felliniho SLADKÝM ŽIVOTEM. Ačkoli disk vyšel oficiálně 24. listopadu, na českých internetových eshopech jej zatím nenajdete, kdoví proč. Na těchto stránkách ale, pokud vše půjde dobře, můžu slíbit podrobnou recenzi v pondělí 1. prosince 2003.


5. listopadu 2003

Zóna včera informovala o očekávaném českém vydání SLADKÉHO ŽIVOTA na DVD. Čas se naplnil! Všichni zájemci nechť si v kalendáři zatrhnou datum 24. listopadu, kdy by měl být disk z produkce společnosti Vapet přijít na pulty českých obchodů. Ze Zóny se lze zatím dozvědět jen základní údaje o přepisu: originální widescreen 2.35:1, původní mono DD 2.0, k dispozici budou české titulky i český dabing, o bonusech a ceně zatím žádné konkrétní údaje nejsou k dispozici. Kvalita obrazového přepisu je údajně velmi dobrá - no, nechme se překvapit...


10. října 2003

Dvě recenze na DVD: AMARCORD (Criterion) a SLADKÝ ŽIVOT (Momentum) doplňují retrospektivně katalog DVD felliniovských stránek a zároveň přibližují doposud jediná vydání těchto snímků v čase ohlášených českých verzí...


2. října 2003

Od 2. do 10. října proběhne v pražském kině Bio Ilusion přehlídka filmů F. Felliniho. Na programu jsou snímky, které momentálně nabízí naše distribuce - SILNICE, SLADKÝ ŽIVOT, AMARCORD, SATYRICON ale měly by se objevit i u nás doposud neuvedené filmy CASANOVA a HLAS LUNY.


1. října 2003

Na českém filmovém serveru Filmpub.cz se objevila recenze na, do našich kin znovu uvedený SLADKÝ ŽIVOT, jejíž zvláštností a originalitou je "doporučení" autorovi filmu, že dvouhodinová metráž by bohatě stačila...


22. září 2003

Criterionská DVD edice SILNICE již má zveřejněný náhled obalu. Podrobnosti viz oddíl Média.


7. září 2003

U Criterionů vrcholí dokončovací práce na prvním zámořském DVD vydání SILNICE. Film bude v originálním fullscreenu 1.33:1 s původním mono v DD 1.0, v bonusech bude třeba úvod režiséra Martina Scorseseho, zvukový komentář Petera Bondanella a dokument FEDERICO FELLINI'S AUTOBIOGRAPHY, který vznikl v roce 2000 pro italskou televizi. Kódování disku je zatím neznámé. Podrobnosti viz oddíl Média.


5. září 2003

"Výlet do světa velkého Mistra, do světa oplývajícího rozmanitostí, imaginací i realitou, volností i rozpory; galerie portrétů a charakterů, které vešly do historie světového filmu...." Také to slibuje propagační materiál, který mi dorazil elektronickou poštou s žádostí o "vyvěšení". Ačkoliv nepředpokládám, že na zahraniční nabídku účasti na festivalu Felliniho filmů, v jehož programu je i návštěva míst kde Fellini pobýval a natáčel, workshop či přednáškové fórum by někdo ze čtenářů tohoto webu reagoval, žádostem by se obvykle mělo vyhovět. Proto tedy stručně: Discover cinema: a tribute to Fellini, Bologna,
20.-28. září 2003, registrační poplatek 190 Euro.


1. července 2003

Na karlovarském filmovém festivalu bude mj. v programu zařazen také dokumentární snímek FEDERICO FELLINI - OČIMA DRUHÝCH (Federico Fellini - Mit den Augen der Anderen / Federico Fellini - Through the Eyes of the Others), který v letošním roce dokončil německý režisér Eckhart Schmidt. Podrobnosti k filmu naleznete na festivalových stránkách www.iffkv.cz, projekce je podle nich naplánována na 6. a 7. července. Na festivalu bude uveden i Felliniho SLADKÝ ŽIVOT, který přichází opět do české distribuce (viz předchozí zpráva).


16. června 2003

Jako mimořádnou událost můžeme chápat zprávu, že od září 2003 uvede Asociace českých filmových klubů do klubové distribuce SLADKÝ ŽIVOT (1960), jedno z Felliniho stěžejních děl. Film bylo sice možné při nějaké výjimečné události sem tam vidět, ale do běžné distribuce nasazen nebyl. Premiéra je ohlášena na 15. září, konec monopolu k promítání v klubových kinech je poněkud nejasný, podle distribučního listu bude trvat do konce roku 2009, ale podle katalogu filmů AČFK jen do roku 2007. Majitelem autorských práv k filmu je společnost Vapet productions, která již delší dobu ohlašuje i přípravu několika českých DVD s Felliniho filmy. Podrobnosti naleznete na www.artfilm.cz, kde je ke stažení distribuční list filmu, kterému ovšem úplně nevěřte. Uvádí např. jako kameramana hudebního skladatele Nino Rotu a je zde uveden i chybný (doufám, že chybný!) obrazový formát 1,66:1 (film je natočen v 2.35:1).


10. června 2003

České stránky Zóna ve své zprávě z 9. 6. 2003 oznámily, že firma Vapet chystá české DVD s Felliniho AMARCORDEM, který v Evropě na DVD zatím vůbec nevyšel. Orientační termín uvedení na trh je únor 2004.


12. května 2003

Na letní měsíce tohoto roku chystá firma Criterion Collection vydání DVD s raným filmem Federica Felliniho BÍLÝ ŠEJK s nedávno zesnulým Albertem Sordim. Film by měl být tradičně pečlivě restaurován, ve fullscreenu 1.33:1, s původním zvukem v DD 1.0 a s anglickými titulky. Jako bonusy jsou zařazeny vzpomínkové rozhovory s herci a Felliniho přáteli. Podrobnosti o disku (včetně náhledu obalu) naleznete v oddílu Média. Jedinou nejasnou informací je, zda-li bude disk kódován pro Region 1, nebo bude-li ponechán v nekódované "mezinárodní" verzi, jak tomu je u některých Criterionských DVD.


5. května 2003

Publikována první část studie Stanislavy Přádné Čtyřikrát dva, věnovaná společným filmům F. Felliniho a G. Masinové (Fellini - Masinová). Pro publikaci na Nostalghia.cz autorka provedla některé nové korektury, úpravy a doplňky.


4. května 2003

Stránky Federicu Fellinim dnes zpřístupněny veřejnosti. Výchozí obsah informací totožný s dosavadními "andělskými stránkami" na Nostalghia.cz.

Pražské kino Ponrepo má 6. a 13. května na programu dva Felliniho snímky, povídkový BOCCACCIO ´70 (1961) a ROMA (1972). K oběma filmům vyjímám z programové brožury kina Ponrepo následující popisky:
Boccaccio I., II., 6. 5., 20:00 hod.
Na základě námětu Cesara Zavattiniho, jenž se v Boccacciově stylu zasnil nad rozmanitými podobami a peripetiemi lásky, vznikly čtyři filmové epizody, jejichž režie se ujali renomovaní italští režiséři. Mario Monicelli vypráví v povídce Renzo a Luciana o mladých milencích z průmyslového severu, jejichž lásku podrobují tvrdých zkouškám normy továrního pracovního režimu. V Pokušení doktora Antonia líčí Federico Fellini trudný osud konzervativního moralisty, který se nedokáže vyrovnat se zhmotnělým atakem jedné plakátové reklamy. Povídka Práce vypráví o roztržce mladého šlechtického páru kvůli manželově ponižující nevěře. O natáčení této části se traduje, že Luchino Visconti trval na tom, aby veškeré nákladné rekvizity byly pravé. A tak ještě dnes můžeme obdivovat Romy Schneiderovou v těch nejkrásnějích módních kreacích proslulé značky Chanel. Poslední povídku Loterie natočil Vittorio De Sica a situoval ji na venkovský výroční trh, kde se hlavní výhrou v tajné loterii stane místní kráska.

Roma, 13. 5., 17:30 hod.
Federico Fellini koncipoval film o městě, v němž pobýval většinu svého života, do tří volných částí. V první vypráví o Římu jako o městě vysněném venkovských chlapcem, jehož dětství bylo poznamenáno nastupujícím fašismem, druhý díl evokuje Řím Felliniho dospívání v době těsně před druhou světovou válkou. Třetí část je věnována Římu počátku let sedmdesátých, tedy městu, jak je režisér vnímal v době vzniku filmu. Nepřestává překvapovat, že dílo bylo s výjimkou několika málo scén natočeno v ateliéru.


retro
(na Nostalghia.cz před zahájením provozu samostatných stránek)

12. dubna 2003

Hned dvě retrospektivní přehlídky klasických italských filmů jsou připraveny na přelom měsíců dubna a května. Ta první proběhne v Praze, druhá v "Mekce" klubového filmu, v Uherském Hradišti.
[Nostalghia.cz >>>]


30. prosince 2002

Občas na Nostalghia.cz trošku vlezu "do zelí" těm, kteří o DVD vytvářejí specializované stránky. Nicméně alespoň stručná zmínka o Felliniho DVD novince by na "andělských stránkách" rozhodně chybět neměla. Podrobněji a detailněji se o ní časem možná dočtete někde jinde.
[Nostalghia.cz >>>]


17. září 2002

Dnešní zpráva potěší zejména čtenáře z Prahy a blízkého okolí. Felliniho retrospektiva v pražském kině Aero začne už 19. září.
[Nostalghia.cz >>>]


TOPlist


© 2002-2024 Nostalghia.cz
© 2002-2024 Petr Gajdošík

[Facebook] [Twitter]