Nové barvy Nostalghia.cz


Doufám, že tradiční čtenáři stránek Nostalghia.cz neutrpěli při jejich dnešní návštěvě šok z toho co se jim na monitoru zobrazilo. V následujících řádcích se pokusím stručně přiblížit důvody a záměry jejich zásadní (nejen) grafické proměny.

To, že se postupně měnily stránky věnované jednotlivým „andělům“, zaznamenávali pravidelní návštěvníci již několik týdnů. Logicky si pak mohli odvodit jediné - něco obdobného postihne i vstupní „portál“. V zatím jeden rok a něco dlouhém životě Nostalghia.cz proběhla určitá krystalizace obsahu i celého pojetí domény. Původně jsem zamýšlel provozovat stránky jen jako jakýsi katalog či rozcestník, prostě soubor základních informací, které by zájemce pouze nasměrovaly k dalším a obsažnějším zdrojům. Tomu odpovídalo i prvotní, jednoduché a celkem primitivní grafické řešení webu, zaměřené zejména na samotnou informaci. Časem se ale ukázalo, že některé věci je nutné sdělit po svém, něco mne zaujalo hlouběji než jsem původně očekával a něco bylo možné prezentovat jen jako novinku na kterou nelze odkazovat. Brzy jsem tedy musel přikročit k psaní vlastních příspěvků. Navíc se v „andělském světě“ děje kupodivu víc věcí, než jsem původně očekával, takže jsem brzy začal pociťovat nutnost úpravy webu tak, aby jeho správcování a provoz byly pro jednoho člověka co nejjednoduší a aby se maximálním možným způsobem mohlo omezit množství činností při jejich aktualizaci. V současné době totiž kromě nostalgických stránek běží na doméně Nostalghia.cz celkem 12 samostatných webů, věnovaných konkrétním osobnostem nebo věcem souvisejícím.

Výsledkem těchto úvah, vycházejících z praktických zkušeností, bylo omezení některých původně zavedených rubrik (z víceméně pravidelných Vybraných premiér se nyní stane nepravidelný příspěvek) nebo jejich úplné zrušení (např. již dlouho neaktualizovaný oddíl Televize, jejíž program si v předstihu může nastudovat kdokoli kdekoli). Vytvořením samostatných webů jednotlivých andělů i dvou nových rozcestníků (Myslet filmem, Nostalgická dívídítéka) tak navíc došlo ke zúžení okruhu pro zprávy, publikovatelné výhradně na donedávna „bílých stránkách“. Vstupní stránky Nostalghia.cz tak postupně směřovaly k tomu, stát se jakýmsi rozcestníkem, honosně řečeno „portálem“, do světa webů, které jsou na jejich doméně umístěny. No a nejen že k tomu směřovaly, ale v současné době k tomu dospěly.

Signalizuje to nejen nová grafická podoba, ale i funkčnost jednotlivých částí, které jsou většinou „nalogovány“ z jednoho zdroje, platného pro všechny zobrazované podoby webu. Grafika se musela podřídit již stávající struktuře a více zdůrazňovat i obsah jednotlivých oddílů a samostatných webů, proto ty tři sloupce na úvodní straně. A protože jsem se z nějakého důvodu rozhodl učinit Nostalgii barevnější (neptejte se mne proč zrovna takhle, protože to sám moc jistě nevím :-)), pracoval jsem i s barevným odlišením, které by mělo usnadnit práci i orientaci mezi jednotlivými oddíly vstupních stránek. Snad to nebude působit příliš odpudivě.

Další novinkou na doméně Nostalghia.cz, která se opět celkem logicky zrodila z dosavadního vývoje obsahu stránek, je samostatný web nazvaný Nostalgická dívídítéka. Název je celkem jednoznačný, nicméně určitý komentář si zaslouží. Protože to je ale delší psaní, činím tak v samostatném článku.

Doufám, že pro vás nová tvář Nostalghia.cz bude příjemná. Často jsem se sice sám sebe ptal, jestli není důležitější hlavně informace než podnos na kterém se přináší (čímž jsem chtěl zdůvodnit svou nechuť k rekonstrukci stránek), ale protože mi někteří přátelé oponovali, že důležité je obojí, nakonec jsem se do toho pustil. Za všechny ohlasy, připomínky i náměty budu samozřejmě vděčný. Objevíte-li ve funkčnosti nové verze (vše, co bylo napsáno před dnešním datem, jsem označil jako „old version“ a převedl do zakonzervované podoby, přístupné přes tradiční archiv článků) nějaké chybičky, napište mi prosím o nich. Opomenout se v té kupě souborů, adresářů a vzájemných odkazů přece jen mohlo lecos. Mějte se báječně a zůstaňte andělům věrni.

[Na Nostalghia.cz publikováno 27. 6. 2003]Podoba stránek Nostalghia.cz do roku 2003* * *
TOPlist


© 2002-2020 Nostalghia.cz
© 2002-2020 Petr Gajdošík

[Facebook] [Twitter]