J.-L. Godard v České televizi

Banda pro sebe (1964)
Po několikaleté prodlevě se na obrazovky České televize vrací skrze své filmy osobnost Jeana-Luca Godarda, předního filmového tvůrce, jehož tvorba patří k těm nejoriginálnějším v historii kinematografie vůbec. Jeho dílo krátce připomenou tři snímky, každý z jiného tvůrčího období, které dokumentují rozmanitost a pestrost, ale i originalitu jeho tvorby. Současně jde i o filmy, které zatím nikdy nebyly v naší distribuci, takže před českým publikem mají premiéru. Sluší se připomenout, že již za několik dní, 3. prosince 2006, oslaví Jean-Luc Godard šestasedmdesáté narozeniny.

Prvním titulem z třídílného minicyklu Godardových filmů bude v pondělí 27. 11. (21:25 hod.) hned jeden z těch nejkultovnějších, slavná improvizační gangsterka BANDA PRO SEBE (1964), patřící k nejcitovanějším Godardovým dílům vůbec, ať už je to pro slavnou barovou taneční scénu, běh Louvrem (připomeňme, že hned následující den uvede ČT Bertolucciho SNÍLKY, v nichž se slavná scéna z Louvru přímo cituje) nebo (a to hlavně) pro ve své době originální analytický pohled na realitu rodícího se postmoderního světa. Ostatně dokládají to i slova Louise Aragona, věnovaná právě tomuto filmu:
„Nikdo nedokáže vykreslit lépe řád zmatku než Godard. Zmatek našeho světa je jeho látkou, tam, kde končí velká města zářící neónem, v předměstských čtvrtích či v zastrčených dvorcích, to, co nikdy nikdo nevidí očima umění, zborcené trámy, rezaté mašiny, odpadky, plechovky od konzerv, ocelové dráty, brlohy našeho života, bez kterých bychom nemohli žít, jenže to vždycky nějak zařídíme, abychom je neviděli. A z toho všeho a také z vraždy jakoby náhodou udělá krásu.“
O týden později, v pondělí 4. 12. (22:05 hod.), se pak bude možné podívat na mnohem mladší dílo, kterým je snímek ZACHRAŇ SI, KDO MŮŽEŠ (ŽIVOT) z roku 1980, místy velmi syrovou satiru na moderní „vyspělou“ liberální společnost, v níž konzumerismus zcela ovládl i mezilidské vazby. Několik šokujících scén v tomto díle vzbudilo porůznu i vlny nevole, směřující k prohlášením o závadnosti díla. Přesto film získal nominaci na Zlatou palmu a v roce svého vzniku patřil k nejlepším francouzským snímkům vůbec.

Posledním snímkem z této minisérie pak bude v pondělí 11. 12. (21:20 hod.) film PĚSTUJ SI PRAVAČKU, natočený v roce 1987. Jde o dílo vpravdě godardovské, jakýsi shluk fragmentů rozličných sekvencí tří odlišných dějových linií, jejichž celek může být zprvu vnímán jako zmatek, ale při pozorném pohledu též jako osobitý pohled na proces tvorby, do jejíž hloubky je dáno divákovi vstoupit pouze spoluúčastí, ne jen pouhým sledováním. V této téměř klasické ukázce Godardovy ironizující poetiky uvidíme mj. samotného JLG v roli filmového režiséra, jemuž se ve filmu přezdívá Idiot.

[na Nostalghia.cz publikováno 24. 11. 2006]* * *
TOPlist


© 2002-2023 Nostalghia.cz
© 2002-2023 Petr Gajdošík

[Facebook] [Twitter]