7 1/2 ili filmy Andreja Tarkovskogo (1991)
[anotace knihy]
Maja Turovskaja
7 1/2 ili filmy Andreja Tarkovskogo
Iskusstvo
Moskva 1991
254 s.
ISBN 5-210-00279-9
Maja Josifovna Turovskaja patří k poválečné generaci ruských filmových publicistů a kritiků. Studia dokončila v roce 1948, od roku 1949 publikuje v předních ruských filmových časopisech. Je spoluautorkou scénáře ke slavnému filmu M. Romma Obyčejný fašismus (1965), jehož knižní verzi vydala v roce 1969, scénáře k filmu Nikity Orlova Pjotr Martynovič i gody bolšoj žizni (1974), řady rozhovorů, kritik, členka porot na mezinárodních festivalech... a také autorka jedné ze základních knih o filmech Andreje Tarkovského. Jedna z prvních, ne-li možná vůbec první ruská syntetická práce věnující se kompletnímu Tarkovského dílu vyšla nadvakrát, nejdřív v Německu v roce 1981, po letech v Moskvě v roce 1991 v prestižním nakladatelství Iskusstvo. Dnes vnímá autorka, žijící trvale v Německu, svou knihu už jako překonanou a naivní, sám bych to tak ale rozhodně neviděl.
Maja Turovskaja se začala Tarkovskému věnovat ihned po jeho úspěšném debutu Ivanovo dětství. Zpočátku sbírala jen vše, co bylo ve spojení s jeho filmy publikováno, časem přibyla i vlastní produkce. Recenze, rozhovory, rozbory, archivní dokumenty. V roce 1976, po dokončení Zrcadla, se pokusila vše sestavit do jednoho smysluplného celku, do studie, rozdělené na tři části: Čas a prostor u Tarkovského, Tarkovského motivy a Film jako poezie, poezie jako film. Jak je z názvů jednotlivých oddílů patrné, pokusila se už v polovině 70. let extrahovat z Tarkovského filmů jejich základní stavební kameny a uspořádat je do teoretického celku, postihujícího svět Tarkovského filmů. Vedle různých publikovaných textů měla k dispozici něco málo archivních materiálů z Mosfilmu a magnetofonový záznam Tarkovského přednášek pro studenty v téže instituci. Knihu se ale v Rusku vydat nepodařilo, po dokončení Stalkera to bylo dokonce nemožné. Vyšla tak poprvé v roce 1981 v Německu pod názvem Andrej Tarkowskij: Film als Poesie, Poesie als Film (Bonn: Keil, 1981). Tarkovskij k tomuto vydání ještě stihl udělat korektury a pro práci na její definitivní podobě autorce pomohl zangažovat Marii Čugunovovou. V anglickém překladu vyšla kniha v roce 1989.

O téměř desetiletí později se autorka ke své knize vrátila. Podstatně ji rozšířila o nové materiály týkající se Tarkovského zahraničního angažmá, došlo k rozšíření i starších pasáží. Z původních tří oddílů byla rozšířena na sedm - přibyly kapitoly Svět rozdělený vedví, Začátek, Vpřed k minulému a Za Zrcadlem. Přibyly nové rozhovory, dokumenty, fotografie, kompletní Tarkovského filmografie. Kniha získala nový "felliniovský" titul: 7 1/2 ili filmy Andreja Tarkovskogo.

Maja Turovskaja (2007) Dnes jde už o antikvární kousek patřící mezi základní teoretické práce o filmech Andreje Tarkovského. Žádná kniha věnující se jeho dílu se bez podkladů, které zde autorka shromáždila, neobejde. Cenné jsou zejména rozhovory a vzpomínky Tarkovského kolegů, úryvky přepisů Tarkovského přednášek, které autorka používá ke konfrontaci s výslednými filmy. A dobrá zpráva pro všechny, kdo knihu marně shánějí: již delší dobu je k dispozici její ruská online verze, kterou najdete na adrese www.lib.ru/CINEMA/kinolit/TARKOWSKIJ/turtarkowskij.txt. Najdete tam kompletní text, chybí jen doprovodné ilustrace.

[připravil Petr Gajdošík. Na Nostalghia.cz publikováno 30. října 2007]
(poslední update: 30. října 2007)    
TOPlist
© 2001-2016 Nostalghia.cz
Petr Gajdošík  © 2001–2016
nostalghia(zavinac)nostalghia.cz


Prezentace na síti Facebook a G+