Aktuality 2006 [2002] [2003] [2004] [2005] [2006] [2007] [2008]
21. prosince 2006

Divadlo Komedie Rozličné připomínky letošního 20. výročí úmrtí Andreje Tarkovského, pořádané v podobě seminářů či přehlídek, završí málo obvyklé představení v pražském divadle Komedie, které proběhne v noci ze čtvrtka 28. prosince na pátek 29. prosince 2006, tedy přesně v noci na den, na nějž toto výročí připadá. Ve čtvrtek od 22:00 hod. zde proběhne scénické čtení s názvem Andrej Tarkovskij – Deník 1970–1986, jehož aktéry budou Tomáš Bambušek, Jitka Prosperi, Dan Dittrich a Marian Roden. Hudební doprovod je sestaven z děl J. S. Bacha. Následně od 23:30 hod. bude tamtéž uveden film Stalker, jehož projekce potrvá do 2 hodin po půlnoci. Autorem koncepce celého večera je Stanislav Majer. Lístky je možné zakoupit v pokladně divadla Komedie za symbolickou cenu 50,- Kč a nebo si je rezervovat na emailu produkce@prakomdiv.cz.

13. prosince 2006

Slovenská televize STV 2 uvede ve vánočních dnech cyklus filmů Andreje Tarkovského. Program je následující: Út 26.12. 21:30 Ivanovo detstvo, St 27.12. 23:00 Andrej Rubľov, St 28.12. 22:00 Solaris, Pá 29.12. 22:05 Zrkadlo a So 30.12. 23:05 Stalker.

V Rusku se pomalu ale jistě začíná kompletovat kolekce Tarkovského filmů vydaných na DVD. Celovečerní filmy již byly vydány všechny a to hned několika vydavateli (Ruscico, Krupnyj plan), nyní začínají přicházet na řadu školní filmy. V rámci řady Pěrvyje filmy produkované společností Karmen Video se na ruský trh dostaly už dvě DVD se školními filmy různých tvůrců. První disk řady přináší filmy Zabijáci (1956) a Válec a housle (1960) Andreje Tarkovského, dalšími dvěma tituly na disku pak jsou díla Tarkovského spolužáků - Sdělení z Lebjažího (1960) Vasilije Šukšina a Chlapec a holub (1961) Andreje-Michalkova Končalovského. Druhý disk z řady přináší Tarkovského film Dnes propustka nebude (1958), na DVD uvedený vůbec poprvé, a dále pak snímky V horách srdce mé (1967) Rustama Chandamova a Lékárnice (1964) Stanislava Govoruchina. Disky jsou kódovány pro Region 5, filmy na nich jsou veskrze v originálním formátu 1.33:1 a v původním ruském mono. Jak pečlivě je na nich provedena restaurace a čištění mi zatím není známo. A bohužel nedovedu říct, kdy bude. V současnosti totiž žádný mě známý ruský e-shop nezasílá DVD disky do zahraničí, takže nevím kdy, jak a zda-li vůbec se mi disky podaří získat (kdyby někdo věděl jak, tak budu za každý tip vděčný). Kromě Tarkovského školních filmů jsou totiž hodné pozornosti i pro ta ostatní dílka na nich umístěná, jinde těžko (spíš vůbec) sehnatelná. Řada Pěrvyje filmy má šanci se stát unikátní kolekcí filmových začátků velkých ruských tvůrců. A nějak se nemohu zbavit myšlenky na podobnou kolekci z děl studentů pražské FAMU. Ale to je asi nápad z kategorie sci-fi...

30. listopadu 2006

Dnes vstoupilo oficiálně na český trh DVD s filmem Zrcadlo. Všechny podstatné informace k disku i k jeho prodeji a distribuci naleznete v samostatném článku.

Francouzský šestidiskový boxset s názvem Coffret Cinéma de notre temps přináší kolekci 18 dokumentů o významných filmových režisérech, které natočili jejich neméně slavní kolegové. Mezi snímky lze objevit portréty Takeši Kitana (Jean-Pierre Limosin), Johna Cassavetese (André S. Labarthe, Hubert Knapp), Abbase Kiarostamiho (Jean-Pierre Limosin), Šóhie Imamury (Paulo Rocha) ad., mj. také Andreje Tarkovského v portrétu Chrise Markera Jeden den ze života Andreje Arsenjeviče. Cena boxu, jehož vydavatelem je mk2, činí 60 Euro. Filmy jsou v originálních obrazových formátech 1.66:1 v originálních zvukových verzích, ale pouze s francouzskými titulky. Zjistit další detaily, případně si boxset i objednat lze např. na fnac.com.

Na ruských stránkách rambler.ru je ke shlédnutí videozáznam zajímavé přednášky Leonida Něchoroševa (v letech 1954-1982 dramaturga studia Mosfilm, nyní působí na VGIKu), přednesené ve specializovaném workshopu Mosfilmu "Proti proudu!" 18. dubna 2006. Přednáška je tematicky věnována dramaturgickému rozboru filmu Andrej Rublev a trvá téměř 100 minut. Samozřejmě v ruštině.

Na dnešní tiskové konferenci AČFK v Praze bylo oficiálně oznámeno, že Projekt 100-2007 nabídne do naší filmové distribuce mj. také Tarkovského film Zrcadlo. Na internetových stránkách Projektu 100 je k dispozici už i program projekcí v České republice v lednu-květnu 2007.

16. listopadu 2006

Zrcadlo Včera byl zahájen předprodej DVD s filmem Zrcadlo, které vyjde v řadě "Netuctové filmy" vydavatelství Zóna a Aerofilms. Disk bude samozřejmě českým klonem ruského vydání od společnosti Ruscico, takže jeho obsah i technická specifikace jsou již dostatečně známy z recenze dříve vydaného britského disku. České vydání bude mít samozřejmě opět specifický obal, zapadající do koncepce celé řady. Detaily k českému vydání si můžete přečíst na Zóně, možnosti předobjednávek jsou tamtéž. Disk vyjde oficiálně 30. listopadu, předobjednávky budou rozesílány již 29. listopadu. Cena obvyklá k titulům celé řady: 650,- Kč (včetně případného poštovného).


zvětšit Jeden z vydavatelů Sokurovových filmů na DVD v USA, společnost Facets Video, uvede na konci prosince 2006 na trh disk s filmem Moskevská elegie, který Sokurov natočil v roce 1987. Téměř hodinu a půl dlouhé dílo vzniklo jako pocta Andreji Tarkovskému, jehož Sokurov velmi ctí, i když se necítí být jeho žákem, za nějž je některými publicisty označován. Pravda je, že Tarkovskij, velmi kritický k práci většiny svých kolegů, se k některým Sokurovovým filmům vyjadřoval s velkým respektem. V Moskevské elegii jsou mimo jiné zachycena také místa, kde Tarkovskij v Moskvě žil a jsou zde rovněž zařazeny záběry z pařížského pohřbu. Disk by měl přinést film v původní rusko-italské zvukové verzi s anglickými titulky, cena je stanovena na 30 dolarů.

14. listopadu 2006

Program Tarkovského retrospektivy v pražském Ponrepu doznal k 15. listopadu malé změny. Původně ohlášený dokument Čas cesty (Tempo di viaggio) nebude z provozních důvodů uveden. O tarkologickou problematiku ale návštěvníci nepřijdou. Jako náhrada bylo do programu zařazeno komentované pásmo kratších snímků a dokumentů o Andreji Tarkovském, včetně srovnání ukázek ze dvou verzí Andreje Rubleva. Začátek zůstává v 17:30 hod.

Před pár dny ukončený seminář filmů Andreje Tarkovského ve Veselí nad Moravou (viz níže zpráva z 11. října) proběhl za velkého zájmu veřejnosti (cca 250 účastníků). U nás patrně vůbec poprvé zde bylo možné vidět kompletní Tarkovského režijní filmovou tvorbu (školní, celovečerní a dokumentární filmy), doplněnou o tematicky příbuzné hudební (Martin Dohnal) a divadelní (Těatr novogo fronta - Hamlet Or Not To Be) projekty. Organizátorům patří velký dík.

Ve středu 29. listopadu proběhne v pražském kině Lucerna tisková konference AČFK, z níž mj. očekávám oficiální potvrzení (vyvrácení?) informace, že by se v rámci Projektu 100 - 2007 mělo do naší distribuce dostat opět Tarkovského Zrcadlo. Po několika letech by tak byl alespoň nějaký Tarkovského film zpět v naší distribuci.

6. listopadu 2006

Italský kameraman Giuseppe Lanci pracoval na více než padesáti snímcích různých režisérů, soustavnější spolupráce jej pojí především s režisérem Marcem Bellocchiem a s bratry Tavianiovými. V galerii "jeho" režisérů je také Andrej Tarkovskij s nímž Lanci pracoval na Nostalgii. Andrej Tarkovskij si svůj "italský" štáb příliš šanci vybírat neměl, jeho snahy o získání ruských kolegů pro práci v Itálii skončily nejen na podmínkách koprodukční smlouvy, ale i neochotě ruských úřadů. Možná i proto jsou z italské strany zdroje informací o Nostalgii a práci na ní (zatím) chudé. Takovými jsou i dvě krátké vzpomínky kameramana Lanciho, které publikuji v českém překladu.

31. října 2006

Další velkou domácí akcí, připomínající 20. výročí Tarkovského úmrtí, bude listopadová retrospektiva jeho filmů v pražském kině Ponrepo s názvem Andrejovy pašije. Přinese téměř kompletní celovečerní tvorbu v tomto pořadí: 1. 11. Andrej Rublev, 3. 11. Ivanovo dětství, 6. 11. Solaris, 8. 11. Zrcadlo, 10. 11. Stalker a 13. 11. Oběť. Všechna představení začínají vždy ve 20:00 hod. Film Nostalgie v programu není, protože v archivu je k dispozici pouze kopie zakoupená před lety pro Projekt 100, která je velmi nekvalitní, obsahuje částečně ruský voice-over a její projekce by podle názoru pořadatelů filmu spíš uškodila. Přehlídka pak pokračuje 14. 11., kdy bude od 17:30 hod. uvedeno pásmo sestavené z Tarkovského školních filmů (Zabijáci, Válec a housle), krátkého dokumentu o moskevském domě rodiny Tarkovských Pamjať a možná ještě i něčeho dalšího. Jako náhrada za neuvedenou Nostalgii pak bude 15. 11. od 17:30 hod. uvedeno pásmo krátkých dokumentů a jiných ukázek k dílu Andreje Tarkovského. Protože v současné době žádný Tarkovského film nemá zakoupen monopol, jsou všechna představení přístupná pouze držitelům průkazky kina Ponrepo.

V Rusku vznikl další dokument o Andreji Tarkovském s názvem Priťjaženie pamjati. Jeho autorem je Jevgenij Borzov, který se zaměřil na jednu epizodu z Tarkovského života, kterou je jeho osobní návštěva premiéry Zrcadla v rodném Ivanovu v roce 1976. Vzpomínky tehdejších účastníků setkání jsou kombinovány s dobovými dokumenty i s úvahami z Tarkovského deníku. Film je dlouhý 68 minut a v následných odkazech nabízím tři obrazové ukázky: 1 I 2 I 3.

Nostalghia – Song for Tarkovsky, tak zní název nového CD francouzského pianisty Françoise Couturiera, zkomponovaného v inspiraci Tarkovského filmy. Vyšlo u společnosti ECM Records a podrobnosti k jeho realizaci a obsahu naleznete v samostatném souboru PDF. Objednat lze například na Amazonu.

11. října 2006

Jednou z velkých domácích filmových přehlídek, pořádaných u příležitosti blížícího se 20. výročí úmrtí Andreje Tarkovského, bude také tradiční Seminář ruského filmu ve Veselí nad Moravou. Ve dnech 10. - 12. 11. 2006 zde proběhne již 13. ročník semináře, tentokrát cele věnovaný Tarkovského osobnosti a dílu (plakát vlevo - po kliknutí lze zvětšit). Program se již podařilo sestavit ve víceméně definitivní verzi a je k dispozici na stránkách kina Morava. Kromě kompletního předvedení Tarkovského filmové tvorby (včetně všech školních filmů a dokumentu Tempo di viaggio, dlouhé filmy z filmového pásu, kraťasy většinou z DVD) jsou na programu také dvě přednášky, beseda o současném stavu tarkologické ediční činnosti, vzpomínka na SPAT (Společnost přátel Andreje Tarkovského), založenou před 15 lety, koncertní premiéra skladby Martina Dohnala Evangelium podle Tarkovského, varhaní koncert (duchovních dílo M. Dohnala), divadelní představení (Teatr Novogo Fronta - Hamlet) a vernisáž výstavy Pavla Krymla. K Semináři vyjde už tradiční monotematický sborník. Cena akreditace na celý víkend činí 250,- Kč, jednodenní akreditace pak 100,- Kč.

Až s dvouletým zpožděním jsem objevil na českém internetu rozhovor s Artěmijem Artěmjevem, synem známého hudebního skladatele Eduarda Artěmjeva. Artěmij Artěmjev se vedle vlastní hudební tvorby věnuje především svému největšímu projektu, hudebnímu labelu Electroshock Records, který založil v roce 1997 (vydává mj. i tvorbu svého otce, včetně filmové hudby). Rozhovor Vítězslava Mikeše publikoval v roce 2004 magazín Na Východ ve svém 2. čísle a text je přístupný i na jeho internetových stránkách.

4. října 2006

Sborník statí Podvratná kamera, jehož editorem je Hans-Joachim Schlegel, jsem na těchto stránkách představil již před časem, a to publikováním editorovy statě Transcendence autentičnosti. O dokumentárních prvcích u Andreje Tarkovského a Alexandra Sokurova. Na tuto tematiku navazuje také rozhovor s Alexandrem Sokurovem, publikovaný tamtéž. Text je na stránkách Nostalghia.cz umístěn se souhlasem pana Hanse-Joachima Schlegela, jemuž tímto velmi děkuji.

2. října 2006

Francouzská společnost mk2 připravila DVD s Tarkovského Nostalgií, po letech konečně další nový transfer filmu na digitální médium. Připomínám, že doposud je nejsnáze sehnatelné DVD, které vyšlo před lety na dnes již průměrném disku v USA a v Evropě pak dvojdisk od Artificial Eye, který je ale svou kvalitou bídný. Nové ruské vydání pro Region 5 (Ruscico) jsem zatím neměl v ruce a tak o jeho kvalitě moc nevím (nemá ale originální mono, jen remix do DD 5.1). Francouzský disk by měl obsahovat nový transfer, dokument Tempo di viaggio, rozhovor se scenáristou Toninem Guerrou, kameramanem Giuseppem Lancim a producentem Francem Terillim. Cena dvojdisku 33 Euro. Design obalu (po kliknutí na obrázek vlevo se zvětší) se drží celé Tarkovského kolekce od mk2, ale svým provedením myslím může s úspěchem kandidovat na nejstrašnější obal DVD s Tarkovského filmem vůbec.

Několik let starý rozhovor s kameramanem Giuseppem Lancim, jenž mj. natáčel s Tarkovským Nostalgii, je v angličtině k dispozici na stránkách horschamp.qc.ca.

Na estonských stránkách Geopeitus je k nahlédnutí mapka a několik fotografií z lokality natáčení Stalkera. Jedná se o fotografie míst, jež ve filmu posloužila jako prostor zóny. Nutno dodat, že jejich stav se ani za nekolik desetiletí od vzniku filmu nezměnil a klidně by mohla splnit kulisu scenérie i pro "Stalkerův návrat" :-)

Ta zpráva již na Nostalghia.cz proběhla před týdnem: švédský kameraman Sven Nykvist, který stál za kamerou u posledního Tarkovského filmu Oběť, zemřel 20. září 2007 ve věku 83 let. Detaily naleznete na stránkách o Ingmaru Bergmanovi.

5. září 2006

Posledním titulem z letošní čtveřice disků edice netuctové filmy vydavatelství Zóna a Aerofilm bude Tarkovského Zrcadlo. Po Stalkerovi, Andreji Rublevovi a Stromu na dřeváky (E. Olmi, 1978) se tak dočkáme Tarkovského "biografického" filmu v podobě, jakou mu před lety na DVD vtisklo konsorcium Ruscico - tedy jednodiskové vydání s filmem, úvodem Alexandra Mišarina, výňatkem z rozhovoru s Grigorijem Javlinským, vzpomínáním Eduarda Artěmjeva, střihovým dokumentem o Anatoliji Solonicynovi, trailery a textovými biografiemi a filmografiemi. Obal bude v tradičním "netuctovém" duchu, vydání by mělo být v prodeji cca v polovině prosince.

1. září 2006

V roce 1995 uspořádal Dům dokumentárního filmu ve Stuttgartu sympozium s názvem Podvratná kamera, zabývající se dokumentárním filmem v bývalém východním bloku po druhé světové válce. Koncepce a moderování sympozia se ujal Hans-Joachim Schlegel a posléze pod jeho editorským vedením vyšel i sborník Die subversive Kamera: zur anderen Realität in mittel- und osteuropäischen Dokumentarfilmen (UVK Medien, Konstanz 1999). V roce 2003 byl tento sborník přeložen do češtiny (Irena Bonková) a za spolupráce Hanse-Joachima Schlegela vyšel v nakladatelství Malá Skála pod názvem Podvratná kamera. Jiná realita v dokumentárním filmu střední a východní Evropy. Mezi dvěma desítkami statí je i několik, které se bezprostředně zabývají nebo týkají díla Andreje Tarkovského. Nostalghia.cz níže publikuje jednu z nich, zaměřenou na dílo Andreje Tarkovského a Alexandra Sokurova. Text je na stránkách Nostalghia.cz umístěn se souhlasem pana Hanse-Joachima Schlegela, jemuž tímto velmi děkuji.

23. srpna 2006

Jedno z nejstarších ruských vydavatelství Olymp, sídlící v Moskvě, připravuje originální knihu fotografií Alexandra Antipenka, profesionálního kameramana (pracoval třeba na filmu Gleba Panfilova Prosím o slovo z roku 1975), který patřil mezi přátele Andreje Tarkovského. Jeho fotografie z různých setkání s Tarkovským, pracovních pobytů na natáčení, z okruhu rodiny a přátel jsou jednou z nejniternějších fotografických kolekcí, jaká o Tarkovském existuje. Kniha vyjde v Rusku v příštím roce u příležitosti 75. výročí narození Andreje Tarkovského. Bude obsahovat téměř 250 fotografií z Tarkovského života (rodina, otec, syn, manželka, přátelé aj.) v originálním typografickém provedení - všechny snímky by měly dohromady dávat iluzi filmu a filmového záběru (bez názorné ukázky lze přeložit promo text vydavatele těžko konkrétněji). Kniha bude ve formátu 260x165 mm a vyjde v nákladu 3000 výtisků, který bude podle situace na trhu případně navýšen. Bude součástí koncepční vydavatelské řady s názvem "Black and white" a ponese výmluvný titul - Andrej Tarkovskij. Několik ukázkových fotografií je k nahlédnutí na stránkách vydavatele.

18. srpna 2006

V novém článku Andrej Rublev - poznámky k DVD jsem se pokusil ukázat nejkřiklavější zásahy Ruscica do podoby filmu Andrej Rublev na DVD, které nedávno vyšlo u nás.

2. srpna 2006

Pražské kino Ponrepo uvede v listopadu kolekci filmů Andreje Tarkovského, kterou připomene 20. výročí jeho úmrtí. Na programu jsou všechny celovečerní filmy kromě Nostalgie, které budou uvedeny v období 1.–13. listopadu, vždy od 20:00 hod. Detaily k cyklu Nostalghia.cz ještě připomene aktuálně před jeho zahájením. Přehlídka se pořádá v rámci letošní Ruské sezóny.

Filmový seminář ke stejnému výročí proběhne v listopadu také v kině Morava ve Veselí nad Moravou. O detailech a programu bude Nostalghia.cz informovat.

31. července 2006

Pod názvem Otázka pro Eduarda Artěmjeva publikuji na samostatné stránce reflexi ze setkání s tímto hudebním skladatelem na 32. Letní filmové škole v Uherském Hradišti, které proběhlo v pondělí 24. 7.

Český překlad knihy Roberta Birda Andrej Rublev (viz níže 30. 6.) již vyšel a je k dostání v některých knihkupectvích. Objednavatelé přes internet obdrží knihu až po 8. srpnu, protože tento způsob rozesílání postihly letní dovolené.

14. července 2006

Program letošní 23. Letní filmové školy (www.lfs.cz) nabízí mj. také projekce dvou Tarkovského filmů. V pondělí 24. 7. proběhne od 20:30 v Klubu kultury komponovaný večer s názvem Zrcadlo Eduarda Artěmjeva, jehož hostem bude také tento slavný ruský skladatel. Poté bude promítnuto Zrcadlo. Program se stejným názvem se má podle propozic odehrát také následující den od 11:00 hod. v kině Hvězda kde bude slavný ruský skladatel hostem (poté bude uveden Michalkovův snímek Unaveni sluncem). Ve čtvrtek 27. 7. pak bude ve Slováckém divadle od 17:30 promítnut Stalker.

4. července 2006

Andrej Rublev Český dvojdisk s filmem Andrej Rublev dorazil do Čech. Dnešním dnem začíná jeho distribuce všem, kteří si disk objednali. Recenzi disku si můžete přečíst na samostatné stránce, k dnešnímu dni o něm píše i Zóna.

Ve Španělsku právě vycházející kolekce filmů Andreje Tarkovského má svou "kolektivní" prezentaci, jak o tom svědčí tento plakát. No a první podrobnější recenzi závidění hodného španělského třídiskového boxsetu s Obětí (více viz níže zpráva z 24. června) uveřejnil, včetně screenshotů, španělský server zonadvd.com.

30. června 2006

Andrej Rublev Ohlášené vydání českého překladu knihy Roberta Birda Andrej Rublev je již doslova na dohled. Zájemci se mohou zahledět na obálku, kterou kniha bude mít - malý náhled vlevo (PDF) je možné si po kliknutí zvětšit i se zadní stranou. Co se týká knihy, tak z vlastní zkušenosti mohu posloužit informací, že český překlad je velmi krásný a kniha se čte doslova sama. V současné době se pracuje na obrazových přílohách, které zajímavý Birdův text doprovázejí. Pro "pozdě příchozí" pak připojuji odkaz na stránky nakladatelství Casablanca, kde naleznou podrobné pokyny k případné objednávce knihy.

28. června 2006

Nostalghia.cz publikuje k dnešnímu dni dva zajímavé texty, vztahující se k osobnosti a dílu Varlama Šalamova, ruského básníka a prozaika, jehož díla si Andrej Tarkovskij velmi vážil. Čtenářka Anna Hlaváčová zaslala zajímavý vlastní text o Varlamu Šalamovovi a jeho umělecké metodě ve vztahu k Tarkovskému s názvem Čas zapečatený v Kolymských poviedkach. Současně také připojila vlastní překlad textu - manifestu Varlama Šalamova O Próze, který může pozoruhodným způsobem doplňovat, byť v mnohém i opozičně, Tarkovského úvahy o tvorbě a umění shromážděné ve výboru Krása je symbolem pravdy. Anno, díky...

24. června 2006

Ivanovo dětství Andrej Rublev Solaris Zrcadlo Stalker
Ze Španělska přišla kolekce ukázek digipackových obalů Tarkovského kolekce DVD, která tam nyní vychází. Jedná se o mastery konsorcia Ruscico. Po kliknutí na obrázek se vám otevře úplná podoba zajímavého digipacku.

Sacrificio Španělský trojdiskový box s Obětí (detaily viz níže 7. června) se začne prodávat 28. června. Z jeho španělské produkce jsem získal unikátní skeny všech částí tohoto digipackového balení, výtvarně originálně řešeného. Postupně si můžete jako samostatné PDF soubory otevřít ukázky vnitřních balení k disku 1, 2 a 3, samostatné rozkládací části i obal celého boxu. V unikátní galerii pak zpřístupňuji stránky informační brožury k dokumentu Sätta ljus, který je jedním z bonusů tohoto boxu a k tomu přidávám hlavní text brožury, vydané SFI (švédsky) a obsahující nejen fotografie z filmu, ale i několik unikátních fotografií z natáčení a nákresy rozmístění kulis a filmařské techniky některých interiérových scén. Detaily k celému boxsetu naleznete také na španělských Tarkovského stránkách www.andreitarkovski.org. Španělům lze zkrátka jen závidět...

Andrej Rublev A do třetice ze Španělska. Světlo světa tam spatřilo zvláštní vydání literárního scénáře filmu Andrej Rublev, které vyšlo i u nás už v roce 1965 (český překlad ZDE). Zvláštností je, že španělský překlad má lehce odlišné kapitoly (zejména kolem dělení dvou částí textu) a jako autor je zde uveden jen Andrej Tarkovskij (zatímco v českém překladu je autorství správně připsáno Tarkovskému i Končalovskému). Možná se ale jedná o nějakou pozdější verzi scénáře, kterou upravoval už jen Tarkovskij. Vysvětlení by se možná našlo v několikastránkovém úvodu, který je jako PDF k dispozici na stránkách Ediciones Sigueme. Jen umět španělsky...

20. června 2006

Český rozhlas 3 uvede dnes od 10:00 hod. pořad s názvem Básník filmu. Krátké čtvrthodinové čtení z knihy Krása je symbolem pravdy (přel. Miloš Fryš) vybral Petr Turek, čte Alfred Strejček, režie Jaroslav Kodeš. Repríza na ČRo3 proběhne 21. 6. ve 4:45. Ve druhém čtení, které uvede stejná stanice 21. 6. od 10:00 hod. bude ze stejné knihy uvedeno Tarkovského Slovo o Apokalypse (překlad Eva Soukupová). Repríza proběhne 22. 6. ve 4:45.

7. června 2006

Sacrificio Ačkoliv by si Andrej Tarkovskij na nezájem vydavatelů DVD nemohl stěžovat, jedna věc se edicím jeho filmů na DVD stále vyhýbala: precizní a bohatý boxset, nabízející nejen film a případně nějaký ten dokument, trailer či fotogalerii, ale také další bohatý materiál. Primát v tomto směru mezi Tarkovského disky nejspíš získá španělská "super edice" filmu Oběť, která přijde za Pyrenejemi na trh 28. června. Trojdiskový boxset nabídne nejen film (zatím není známo, bude-li použit master SFI nebo zda-li byl zhotoven nový), ale také dva, na DVD dosud nevydané dokumenty - Sätta Ljus (1988) v němž kameraman Sven Nykvist vzpomíná na práci na filmu a Bygga bilder (1985), v němž pro změnu vzpomíná hlavní produkční Anna Aspová. A do třetice vzpomínání: speciálně pro toto DVD byl natočen obsáhlý rozhovo s Erlandem Josephsonem. Čtvrtým dokumentem v boxsetu bude známý snímek M. Leszczylowského Režie Andrej Tarkovskij. Pominu-li Tarkovského biografii a filmografii a fotogalerii z natáčení, větší zmínku je třeba ještě věnovat přiložené brožuře (60 stran), obsahující esej známého španělského filmového publicisty Rafaela Llana a i u nás publikovaný (Zrcadlo) deník Larse-Olofa Lothwalla z natáčení filmu. K technické specifikaci je nutné dodat, že všechny filmy obsahují pouze španělské titulky (hlavní film i volitelný španělský dabing). E-shopy nabízejí v předprodeji celou krabici za cca 40 Euro. Vzhledem k vysokým cenám španělských e-shopů za poštovné do zahraničí tak český zájemce musí počítat s cenou hodně přes dva tisíce korun...

Před pár dny (25. května) jsem zde ohlašoval připravované vydání knihy Andrei Tarkovsky: Interviews (Conversations with Filmmakers Series). Na serveru Kongresové knihovny je již nyní možné si projít obsah této připravované publikace.

Ondřej Štindl publikoval v časopisu Týden pod názvem Otcův dům na hranici kosmu analýzu filmu Solaris.

1. června 2006

Před časem jsem na těchto stránkách informoval o knize Roberta Birda Andrei Rublev, kterou v roce 2004 vydal British Film Institut a v níž autor zasvěceným způsobem analyzuje Tarkovského film (recenze zde). Kdo by si tehdy pomyslel, že po pár měsících budu o téže knize psát znovu a ještě radostněji, protože její český překlad se brzy objeví na našem knižním trhu.
Nakladatelství Casablanca knihu vydá koncem června v překladu Davida Petrů, v původním rozsahu i s cca 70 doprovodnými fotografiemi a ilustracemi. V českém vydání pak bude navíc ještě krátký doslov o filmu Andrej Rublev v českém kontextu a česká výběrová bibliografie. Kniha bude na trhu za cenu 159,- Kč, nakladatelství ale nabízí při mailové objednávce slevu na 145,- Kč včetně poštovného. Radost jistě budou mít ti, kdo si objednali DVD s filmem Andrej Rublev (ať už u Zóny nebo v Terryho ponožkách), které vyjde v přibližně stejném termínu. Objednavatelé disku totiž mají právo uplatnit ještě další slevu na knihu, takže ji mohou mít za 130,- Kč. Podrobnosti k vydání, objednávání i k uplatnění slevy na knihu najdete na objednávací stránce nakladatelství Casablanca na adrese www.casablanca.webz.cz.

V úterý 30. května zemřel ve věku 79 let japonský režisér Šóhei Imamura. Kromě toho, že patřil k nejvýznamnějším japonským tvůrcům je v souvislosti s Tarkovským známý jako jeho "přemožitel" na festivalu v Cannes roku 1983, kde získal Zlatou palmu jeho snímek Balada o Narajamě, zatímco Tarkovského Nostalgie a Bressonovy Peníze získaly "vedlejší" cenu za režii ex aequo. Více k osobnosti Šóhei Imamury na stránkách o Jasudžiru Ozuovi.

30. května 2006

Ze dvou dopisů z roku 1983 - otce Arsenije synovi Andrejovi a odpověď Andreje Tarkovského otci - byl doposud znám jen ten druhý. Na samostatné stránce přináším nyní oba dva dopisy i s úryvky komentáře Tarkovského sestry Mariny.

Recenze knihy Mariny Tarkovské Oskolki zerkala (Střípky zrcadla), vydanou v letošním roce vydalo moskevské nakladatelství Vagrius a kterou lze nejlépe charakterizovat jako kroniku, v níž se autorka s mimořádnou péčí a hloubkou věnuje historii celé své rodiny, osudům jejich členů i vzdálených příbuzných.

25. května 2006

Práce na českém vydání 2DVD s filmem Andrej Rublev jsou již za oponenturou testovacího disku. Vzhledem ke způsobu distribuce (objednávky) to signalizuje jediné - k objednání disku je nejvyšší čas, protože výše nákladu se bude odvíjet právě od počtu objednaných disků. K rozhodnutí zda objednat či ne vám možná pomůže jedna nová informace: české vydání bude vybaveno (stejně jako španělské), vedle remixovaného zvuku do DD 5.1, také originální mono stopu v DD 1.0. Ta na původním vydání dvojdisku chyběla a Ruscico její dodatečné "dosazení" předem nijak neprezentovalo. Myslím, že to potěší.

Partnerský web Nostalghia.com publikoval srovnání tří zahraničních vydání Tarkovského Deníků - polského (1998), italského (2003) a francouzského (2004). Zajímavá komparace ukazuje, že vlastně žádné z těchto vydání nelze považovat za opravdu "kritické", protože se navzájem ve značné míře liší. Autoři k tomu dodávají, že z anglických vydání se pak těmto třem edicím nepřibližuje už vůbec žádné. Otázka je, jak na tom bude chystané ruské vydání, které by mělo vyjít koncem letošního roku.

Zahraniční tisk informuje o vysoce pravděpodobném nálezu ostatků malíře Andreje Rubleva, který učinili ruští archeologové pod oltářem v Andronikově klášteře v Moskvě. Podle vedoucí týmu archeologů Jeleny Alexandrovské chemické testy dvou nalezených pozůstatků ukázaly, že jde o těla dvou lidí, kteří pracovali s barvou a s kovem a pohřby pocházejí z doby, kdy zde Andrej Rublev pracoval a zemřel (kol. 1430).

Na americkém i britském Amazonu se objevila předobjednávka na knihu Andrei Tarkovsky: Interviews (Conversations with Filmmakers Series), kterou by v říjnu 2006 mělo vydat nakladatelství University of Mississippi. Podle dosavadních informací bude v knize kolekce rozhovorů z let 1962–1986, přeložených z ruských, francouzských a italských předloh. Zajímavá disproporce panuje v cenách. Vydání v pevné vazbě bude podle Amazon.com stát 50 dolarů, paperback 13 dolarů. Britský Amazon pak nabízí zatím jen paperback a to za necelých 10 liber.

A závěrem jedna zajímavá fotografie Gregory O'Briena z ruské současnosti...

10. května 2006

Rozhlasový pořad Krása je symbolem pravdy ze 6. května 2006 o Andreji Tarkovském i o stejnojmenné knize je nyní on-line na její aktualizační stránce www.tarkovskij.wz.cz.

3. května 2006

Český rozhlas 3 - Vltava odvysílá v sobotu 6. května pořad s názvem Krása je symbolem pravdy. Půjde o rozhovor redaktora Vladimíra Hendricha s jedním z překladatelů stejnojmenné knihy (vydané nakl. Camera obscura v roce 2005) Jiřím Houdkem, který pro ni přeložil scénář Hoffmanniády. Rozhovor o Andreji Tarkovském i o vydané knize bude proložen ukázkami hudby z filmů A. Tarkovského (J. S. Bach, G. Verdi, E. Artěmjev), několika skladbami Vladimira Vysockého a krátkými výpověďmi A. Tarkovského z dokumentu Tempo di viaggio. Krátce k Jiřímu Houdkovi: vystudoval scenáristiku a dramaturgii na moskevské filmové škole VGIK, později pracoval jako zástupce šéfredaktora Filmu a doby. Pořad začíná v 9:45 a o A. Tarkovském se v něm bude hovořit celých 75 minut, tedy do 11:00 hod. Pořad můžete poslouchat (s několikasekundovým zpožděním) také v internetovém vysílání ČRo 3.

Dnes začal sběr předobjednávek na připravované české DVD s filmem Andrej Rublev, které stejně jako Stalkera vydá Zóna a Aerofilms. "Parametry" jsou prakticky stejné jako u Stalkera: půjde o 2DVD, identické s vydáním v Ruscicu, kompletně počeštěné. Prodej zajišťuje pouze Zóna, Terryho ponožky a na Slovensku e-shop DVDBest. Náklad bude stanoven opět podle počtu objednávek s mírnou rezervou, případný dolis jen podle zájmu. Předpokládaný termín distribuce bude někdy ve druhé polovině června. Podrobnější informace k disku a jeho prodeji najdete na zvláštní stránce zona.bloudil.cz/rublev

21. dubna 2006

Jeden ze spolutvůrců Stalkera, zvukař Vladimír Ivanovič Šarun, zemřel 12. dubna 2006.

U příležitosti nedávného 74. výročí narození Andreje Tarkovského (4. 4.) vyšla v Rusku kniha Mariny Tarkovské Oskolki zerkala (Střípky zrcadla), kterou autorka, Tarkovského sestra, poprvé vydala v Německu v roce 2003. V knize vypráví o třech generacích rodiny Tarkovských, ale nejvíce se soustřeďuje na vzájemný vztah Andreje Tarkovského s otcem Arsenijem, vztah dvou výlučných, vzájemně se těžko přizpůsobujících osobností. Pohled "zevnitř rodiny" je tak zajímavým doplňkem různých publicistických líčení rodinné historie. Knihu vydalo nakladatelství Bagrius a v internetovém obchodě Ozon.ru se prodává za 394 rublíků. Detaily uvedu až poté, kdy mi knihu pošta doručí.

Někdy v polovině roku 2006 vyjde anglicky psaná kniha převážně islandských autorů Through the Mirror — Reflections on the films of Andrei Tarkovsky, o níž jsem se zde poprvé zmínil již v předloňském roce, 26. září 2004. Autoři jsou teologové, které spojuje láska k Tarkovského filmům. Kniha bude členěna na dvě části. První se bude zabývat filmovou teorií Tarkovského filmů, druhá část analyzuje teologická témata. Podrobnosti o knize (snad na základě osobní četby) přinesu později.

Z Itálie přišla zpráva o knize Simonetty Salvestroni Cinema di Tarkovskij e la tradizione russa (Tarkovského filmy a ruská tradice). Autorka, která je docentkou na univerzitě v Cagliari a věnuje se ruské literatuře, se v této práci zabývá spirituálními kořeny Tarkovského díla. Knihu vydala klášterní komunita di Bose (www.monasterodibose.it). Má 220 stran a stojí 20 Euro. Detaily (v italštině) naleznete na stránkách Edizioni Qiqajon.

Holandský vydavatel Moskwood Media ohlásil vydání DVD s Tarkovského Nostalgií. Již na léta se přitom dá počítat nesplněný slib Artificial Eye o nápravě chyb na jejich 2 DVD s tímto filmem. Zatím se nic neděje a zdá se, že AE nechalo potichu na celou věc raději zapomenout. Jak provedená bude edice holandského vydavatele (nový přepis nebo koupený master od AE?) zatím ještě není známo. Vydání je ohlášeno na 9. květen.

14. dubna 2006

"Na svatého Jiří vylézají z děr hadi, štíři... a Stalker" ;-) - jak dnes Zóna oznámila, prodej dodatečného dolisu 2DVD s filmem Stalker začne 24. dubna. Prodej bude identický jako u první várky, oproti objednávkám bylo dolisováno ještě asi o 100 kusů víc, takže zásoba disků pro případný prodej by měla ještě chvíli vydržet. Je to (patrně poslední) šance pro opozdilce a všechny, kteří disk buď nestihli nebo se o něm dozvěděli pozdě. Více informací o prodeji najdete na objednávací stránce Zóny.

4. dubna 2006

Na dnešní den připadá 74. výročí narození Andreje Arseňjeviče Tarkovského.

28. března 2006

V pondělí 27. března zemřel ve věku 84 let slavný polský spisovatel Stanislaw Lem. Věhlasný autor žánru sci-fi se narodil 12. září 1921 v ukrajinském Lvově v rodině židovského lékaře. Po studiu lékařství pracoval jako asistent ve výzkumu, což jej inspirovalo k literární tvorbě. Své první práce začal psát od roku 1946. Jeho první velký román Nemocnice proměny z roku 1948 byl cenzurován a mohl vyjít až po polských událostech roku 1956. V průběhu 60. a 70. let se stal klasikem tohoto literárního žánru, velkým fantastou, který předvídal výpočetní techniku a umělou inteligenci. Patrně jeho nejslavnějším dílem je román Solaris, zfilmovaný Andrejem Tarkovským (1972) a před časem nově i Stevenem Soderberghem (2002). Tarkovského adaptaci Lem vždy ostře odmítal a vyčítal jí dezinterpretaci literární předlohy. Na svých oficálních stránkách Stanislaw Lem o svém pojetí Solaris mj. říká:

Vize planety Solaris byla pro mne velmi důležitá. Proč? Solaris nebyla jen koule obklopená nějakým rosolem - bylo to něco aktivního (a přitom nečlověčí). Bylo to něco, co bylo nepřeložitelné do našeho jazyka, nemožné "vysvětlit v překladu". Z toho důvodu musel být popis nahrazen analýzou - (zřejmě nemožný úkol) - vnitřního ega oceánu. Tak vznikly symetriády, asymetriády a mimoidy - cizí slovní konstrukce, kterým vědci nebyli schopni rozumět; mohli je jen popsat matematickým pedantským způsobem, což byl jediný způsob rozšiřování knihovny na Solaris - výsledek staletého úsilí uzavřený ve foliantech, to, co nebylo lidsky pochopitelné; co nemohlo být přeloženo do žádného lidského jazyka - nebo jakkoli jinak.
15. března 2006

Oficiálně zde zveřejňuji nejen po celou dobu příprav tajenou grafickou podobu přebalu českého Stalkera, ale také něco jako pokus o recenzi, který je omezený tím, že podrobněji jsem o tomtéž disku již psal v případě britského vydání v roce 2003 a stejné věci se mi nechtějí jen opakovat. Na oplátku slibuji, že dokončím již rozepsanou podrobnější analýzu celého přepisu.

13. března 2006

Dnešní den je vpravdě historický: české DVD s filmem Stalker, které dorazilo v pátek od zahraničního výrobce do ČR, bude dnes rozesíláno všem objednavatelům. Už v úterý (podle schopností České pošty) by tedy měla většina zájemců držet vytoužený disk v rukou. Pražský obchod Terryho ponožky měl dvojdisk na pultě již v pátek odpoledne. Nechť se Stalkerovi v českých DVD přehrávačích daří...

Jedním z oficiálních hostů pravidelné Letní filmové školy v Uherském Hradišti, která proběhne ve dnech 21. - 30. 7. 2006, bude také Eduard Artěmjev, autor hudby k Tarkovského filmům Solaris, Zrcadlo a Stalker. Oficiální stránky LFŠ najdete na adrese www.lfs.cz.

8. března 2006

Stalker hlásí: VYPRODÁNO! České DVD s filmem Stalker, které vyjde v nejbližších dnech (vydání, původně ohlášené na polovinu února bylo několikrát odsunuto, protože výrobce filmů - Ruscico - jejich dodávku neustále odsouvá) je již téměř beznadějně vyprodáno a to výhradně prostřednictvím předobjednávek. Podle nejčerstvější zprávy má k dispozici ještě pár neobjednaných disků slovenský e-shop dvdbest.sk, ostatní dva "prodejci" (Zóna a pražský obchod Terryho ponožky) již mají všechny své kvóty z nákladu 500 ks vyčerpány v objednávkách. Kdo si nestihl disk objednat, může se na stránkách Zóny přihlásit jako zájemce o dolis. Ten bude ale realizován jen v případě, že se takových zájemců sejde alespoň 150-200.

24. února 2006

Sean Martin: Andrei Tarkovsky Robert Bird: Andrei Rublev Na dvou samostatných stránkách přináším anotace dvou zahraničních knih, které se věnují životu a dílu Andreje Tarkovského. Tou první je v loňském roce vydaná práce Seana Martina Andrei Tarkovsky, druhou je již dva roky stará analytická studie Roberta Birda Andrei Rublev. Obě knihy vyšly ve Velké Británii, kde je lze také přes internet, zatím bez problémů, zakoupit.
Když už jsme u knih o Andreji Tarkovském: na konci loňského roku vydaný soubor textů Andreje Tarkovského Krása je symbolem pravdy je podle posledních informací z větší části již rozprodán. Kdo doposud váhal s koupí knihy, měl by si tedy pospíšit. Podrobnosti ke knize naleznete ZDE.

Tradiční podzimní přehlídka ruského filmu, kterou již několik let hostí Veselí nad Moravou, bude letos v listopadu zasvěcena Andreji Tarkovskému, od jehož úmrtí uplyne 20 let. Na definitivní program je zatím ještě brzy, ale až bude hotov, budou o tom informovat nejen stránky pořadatelského kina Morava, ale samozřejmě i Nostalghia.cz.

České DVD se Stalkerem, vydávané ve spolupráci Zóny a Aerofilms (viz niže zpráva z 28. listopadu), nabralo určité zpoždění. Podle údajů na Zóně bylo vydání odsunuto na 1. března. Chyba je někde na straně Ruscica, které disk pro české vydavatele podle jejich podkladů (dodaných včas podle dohody) připravuje a fyzicky také vyrábí. Protože již mám zkušenost s test-diskem mohu potvrdit, že z "české" strany bylo dodáno vše co dodáno být mělo, že master disk s českou lokalizací je hotov a vše je již jen otázkou vylisování smluveného počtu výlisků a jejich dopravení do ČR.

25. ledna 2006

Pražské archivní kino Ponrepo uvede 10. února od 20:00 hod. Tarkovského Solaris. Ponrepo a některé příležitostné přehlídky a festivaly tak od letoška budou jedinými příležitostmi, kde bude možné Tarkovského filmy vidět na plátně. Momentálně totiž nemá ani jeden Tarkovského film v Čechách distribuční práva :-(((

21. ledna 2006

Ve Velké Británii bude v nejbližších týdnech uvedena do prodeje kniha Sean Martina Andrei Tarkovsky, o níž jsem zde poprvé referoval 13. března 2005 (viz). Podle prvních zpráv je kniha důležitá po faktografické stránce, protože soustřeďuje ohromné množství údajů i k málo známým Tarkovského projektům pro televizi, divadlo či rozhlas. Ke každému celovečernímu filmu jsou zde uvedeny nejen všechny známé údaje, ale také velká řada detailů o natáčení a výrobě. Údajně se jedná o knihu, která je zatím asi nejpraktičtějším "manuálem" na téma Tarkovskij. Osobní zkušenost budu moci nabídnout až po doručení knihy.

25. ledna bude německá rozhlasová stanice WDR 3 vysílat dramatickou adaptaci Tarkovského nerealizovaného scénáře Hoffmanniana. Detaily jsou k přečtení zde. Je to již několikáté zpracování této předlohy. V roce 2003 vznikla operní verze skladatelky Hanny Kulentyové, z roku 2004 je pak známé jevištní uvedení Hoffmanniany na festivalu v Bregenz. Autorem projektu, v němž hrála velkou roli Mozartova hudba a výpravná produkce, byl Thomas Dezsy. Představení bylo natočeno také na video.

Na německý trh byl před časem uveden pětidiskový boxset DVD s filmy Andreje Tarkovského (set neobsahuje Nostagii a Oběť). Cena balíku nyní klesla na 30 Euro, což je sleva o 50%. Ani to ovšem skalní fandy k nákupu nepřiměje, protože všechny disky obsahují pouze německý dabing, Rublev a Solaris jsou navíc jen v letterboxovém formátu 1.85:1. Jiné než textové bonusy jsou pouze u Stalkera a Solaris: jakási upovídaná videa.

9. ledna 2006

Předobjednávka českého DVD s filmem Stalker Dnešním dnem otevírá Zóna samostatnou stránku, přes kterou si můžete předobjednat české DVD s filmem Stalker. Podrobnosti o jeho vydání viz níže zpráva z 28. listopadu 2005. Pro úplnost jen připomínám, že DVD (dvojdisk), které vydá společnými silami Zóna a Aerofilms, bude stát 650,- Kč a vyjde v únoru 2006. Úspěšnost jeho prodeje pak rozhodne o tom, zda-li vyjdou v českých mutacích i další Tarkovského filmy.


Aktuality: [2002] [2003] [2004] [2005] [2006] [2007] [2008]

Ikonka na vaše stránky
TOPlist
© 2001-2016 Nostalghia.cz
Petr Gajdošík  © 2001–2016
nostalghia(zavinac)nostalghia.cz


Prezentace na síti Facebook a G+