Nostalgické DVD roku 2005


[2003]
[2004]
[2005]
[2006]
[2007]
[2008]
[2009]
Třetí ročník ankety Nostalgické DVD roku proběhl v lednu 2006. Anketa byla zaměřena na DVD tituly, které musely splňovat následující kritéria:

1)Musí se jednat o titul, který vyšel v roce 2005.
2)Titul musí mít českou jazykovou podporu a to buď v podobě originální zvukové stopy (české filmy), dabingu nebo české sady titulků. Do hlasování lze zahrnout i disky, které mají slovenskou jazykovou podporu.
3)Dvou a vícediskové edice (či boxsety) se počítají jako jeden titul.
4)Nemusí se jednat o titul dostupný na našem trhu. Do hlasování lze zahrnout i tituly, které vyšly v jiných regionech a nemají kódování pro R2, pokud odpovídají výše uvedeným podmínkám.
5)Hlasovat lze jen jednou a jen pro jedno DVD!
6)Hlasování probíhalo od od 23. prosince 2005 do 30. ledna 2006!

Kategorie „Filmový titul na DVD“

Celkem se do hlasování zapojilo 174 čtenářů, kteří většinou využili připravený hlasovací formulář s „nominovanou“ osmadvacítkou filmů. Tato kategorie se snažila upřednostnit hledisko výběru dle samotného filmového titulu, čili ocenit to DVD, které konečně přineslo dlouho očekávaný film. Primárně tedy měla být určena jen pro DVD premiéry, ale do výběru bylo možné zařadit samozřejmě i zdařilé reedice. Vedlejší, či méně podstatný, v tomto případě měl být ohled na bonusovou výbavu, obal či technické zpracování, pokud ovšem toto nějak zvláště neovlivnilo výsledek. Všechny hlasy se rozdělily mezi 25 titulů. A výsledky? Tady jsou:

1. SPALOVAČ MRTVOL   36 hlasů (21%)
Bonton
ČSSR 1969, 100 min.
Režie: Juraj Herz

Bezesporu jeden z nejvýraznějších filmů v celé historii naší kinematografie, mysteriózní dílo nejen pro svůj námět a jeho režijní, obrazové (kamera S. Milota) a hudební (Z. Liška) zpracování, ale pro mne osobně hlavně pro herecký výkon Rudolfa Hrušínského, jehož kreace v tomto filmu patří do kategorie „životních“. Škoda jen, že jednomu z nejvytříbenějších děl naší kinematografie nedal Bonton slušivější podobu a vydal jej na DVD ve standardním provedení, tedy s průměrnou kvalitou obrazu a nijak zvláštními bonusy.

2. OBCHOD NA KORZE   28 hlasů (16%)
1965
Režie: Ján Kadár - Elmar Klos
Bonton

3. FANNY A ALEXANDR   21 hlasů (12%)
1982 Režie: Ingmar Bergman
Levné knihy


Další pořadí dopadlo následovně: 15 hlasů (9%) získal titul DALEKÁ CESTA, po 9 hlasech (5%) POHRDÁNÍ a DARMOŠLAPOVÉ, 8 hlasů (5%) AŽ PŘIJDE KOCOUR, 6 hlasů (3%) ČERNÝ PETR, LESNÍ JAHODY, ZA MRAKY, 4 hlasy (2%) VTÁČIKOVIA, SIROTY A BLÁZNI, 2 hlasy (1%) PŘED SOUMRAKEM, UCHO, PERLIČKY NA DNĚ, MLČENÍ a po 1 hlasu (1%) tituly ABSOLVENT, BARON PRÁŠIL, GIULIETTA A DUCHOVÉ, KALAMITA, PRO PÁR DOLARŮ NAVÍC a SKŘIVÁNCI NA NITI.

Kategorie „Technické zpracování“

Tato kategorie se snažila ocenit technické provedení disku, zejména transfer obrazu a zvuku, ale samozřejmě též další aspekty jako menu, komfort obsluhy disku, rychlost načítání ap. Nominováno bylo 25 disků, celkových 71 hlasujících se vyjádřilo ke 12 diskům.

1. POSTEL   42 hlasů (58%)
H.E.T.
ČR 1998, 100 min.
Režie: Oskar Reif

Nezpochybnitelný vítěz této kategorie, disk, který by to svým provedením „natřel“ i řadě špičkových DVD titulů v zahraničí. Na českém poli produkce DVD jde o doposud nevídaný úkaz mimořádné péče věnované přepisu a digitalizaci z původního negativu s následným čištěním přepisu „okénko po okénku“ a s pečlivou restaurací zvukové stopy. Disk takových parametrů u nás zatím ještě nikdy nevyšel a cinefilové by jej rádi viděli jako metu pro velkou část starších domácích titulů, které pro DVD připravují velcí domácí vydavatelé.

2. SPALOVAČ MRTVOL   11 hlasů (16%)
1969
Režie: Juraj Herz
Bonton

3. AŽ PŘIJDE KOCOUR   4 hlasy (6%)
1963
Režie: Vojtěch Jasný
FEX

FANNY A ALEXANDR   4 hlasy (6%)
1982
Režie: Ingmar Bergman
Levné knihy


Další pořadí dopadlo následovně: 2 hlasy (3%) získaly tituly BEN HUR a ČERNÝ PETR a po 1 hlasu (1%) tituly KLADIVO NA ČARODĚJNICE, KONKURS, LESNÍ JAHODY, PODZIMNÍ SONÁTA, SKŘIVÁNCI NA NITI a ŠEPOTY A VÝKŘIKY.

Kategorie „Bonusová výbava“

Kategorie speciálně zaměřená na „doprovodnou“ část DVD disků, na bohatost a provedení bonusů. Nominováno bylo 11 disků, celkových 57 hlasů se rozdělilo mezi 8 disků.

1. SPALOVAČ MRTVOL   27 hlasů (49%)
Bonton
ČSSR 1969, 100 min.
Režie: Juraj Herz

Bontonské vydání disku nabízí vcelku standardní bonusovou výbavu: fotogalerii (jen tři fotky z natáčení, jinak jde o záběry z filmu), filmografie a tři bonusové rozhovory. Ač vox populi rozhodl, nemohu se zbavit dojmu, že při tomto rozhodování hrál roli spíše fakt, že jiné „nominované“ disky neshlédlo tolik lidí jako SPALOVAČE (viz výše kategorie „Filmový titul na DVD“). Taková bonusová výbava v pořadí druhého BEN HURA je vysloveně pohádková. Nicméně výsledek je takový jaký je.

2. BEN HUR (SE)   19 hlasů (35%)
1959
Režie: W. Wyler
Warner

3. ČERNÝ PETR   5 hlasů (9%)
1963
Režie: Miloš Forman
FEX


Další pořadí dopadlo následovně: 2 hlasy (4%) získal titul AŽ PŘIJDE KOCOUR, po 1 hlasu (2%) tituly SKŘIVÁNCI NA NITI, VTÁČIKOVIA, SIROTY A BLÁZNI, GLADIATOR (SE) a PULP FICTION (SE).

Kategorie „Ediční počin roku“

Touto „královskou“ kategorií měl být vybrán titul, který pokud možno vyváženě splňuje náročnější kritéria ze všech předchozích kategorií. Nominováno bylo 22 disků, celkových 82 hlasů se rozdělilo mezi 15 disků.

1. Kolekce filmů Ingmara Bergmana   54 hlasů (68%)
Levné knihy
Jednoznačný vítěz, ojedinělá kolekce filmů, která nemá v podmínkách českých vydavatelů obdoby. V současné době vyšlo již 7 titulů (SEDMÁ PEČEŤ, LESNÍ JAHODY, MLČENÍ, ŠEPOTY A VÝKŘIKY, SCÉNY Z MANŽELSKÉHO ŽIVOTA, PODZIMNÍ SONÁTA, FANNY A ALEXNADR), před vydáním má další pětice (LÉTO S MONIKOU, HADÍ VEJCE, PRAMEN PANNY, PERSONA, HODINA VLKŮ). Výsledný tucet se tak stane asi nejrozsáhlejším současným tuzemským vydavatelským projektem. Cena 99,- Kč za disk pak je příjemným, byť ne tím nejpodstatnějším plusem. Nešvarem, který kazí jinak opravdu dobrý dojem, je „poruchovost“ části disků, hlášená porůznu uživateli s rozdílnými přístroji.

2. VTÁČIKOVIA, SIROTY A BLÁZNI   9 hlasů (11%)
1969
Režie: Juraj Jakubisko
Bonton

3. POSTEL   5 hlasů (6%)
1998
Režie: Oskar Reif
H.E.T.


Další pořadí dopadlo následovně: 2 hlasy (3%) získal SPALOVAČ MRTVOL po 1 hlasu (1%) tituly AŽ PŘIJDE KOCOUR, BRATR SLUNCE A SESTRA LUNA, ČERNÝ PETR, GIULIETTA A DUCHOVÉ, Kolekce Alfreda Hitchcocka (Warner), Kolekce Stanley Kubricka, LEV V ZIMĚ, OBCHOD NA KORZE, POHRDÁNÍ, UCHO a OVOCE STROMŮ RAJSKÝCH JÍME.

Závěrem chci poděkovat všem, kdo se ankety zúčastnili a přispěli tak jistě k větší chuti vydavatelů věnovat se „nostalgickým“ titulům na DVD s větším zápalem a odpovědností.

[Na Nostalghia.cz publikováno 31. 1. 2006]* * *
TOPlist


© 2002-2020 Nostalghia.cz
© 2002-2020 Petr Gajdošík

[Facebook] [Twitter]