Nostalgické DVD roku 2007


[2003]
[2004]
[2005]
[2006]
[2007]
[2008]
[2009]
Pátý ročník ankety Nostalgické DVD roku proběhl v v prosinci 2007 a na začátku ledna 2008. Anketa byla zaměřena na DVD tituly, které musely splňovat následující kritéria:

1)Musí se jednat o titul, který vyšel v roce 2007.
2)Titul musí mít českou jazykovou podporu a to buď v podobě originální zvukové stopy (české filmy), dabingu nebo české sady titulků. Do hlasování lze zahrnout i disky, které mají slovenskou jazykovou podporu.
3)Dvou a vícediskové edice (či boxsety) se počítají jako jeden titul.
4)Nemusí se jednat o titul dostupný na našem trhu. Do hlasování lze zahrnout i tituly, které vyšly v jiných regionech a nemají kódování pro R2, pokud odpovídají výše uvedeným podmínkám.
5)Hlasovat lze jen jednou a jen pro jedno DVD!
6)Hlasování probíhalo od od 18. prosince 2007 do 6. ledna 2008!

Kategorie „Filmový titul na DVD“

Tato kategorie je založena na hodnocení exklusivity vlastního filmového titulu. Mělo by se tedy hlasovat pro takové DVD, které konečně přineslo dlouho očekávaný film. Primárně zde jde hlavně o DVD premiéry, do výběru bylo ale možné samozřejmě zařadit i zdařilé reedice. Vedlejší, či méně podstatný měl být v tomto případě ohled na bonusovou výbavu, obal či technické zpracování, pokud to ovšem nějak zvláště neovlivňuje podobu disku. Nominováno bylo 18 titulů, celkových 208 hlasujících se vyjádřilo ke 23 diskům.

1. NEBE NAD BERLÍNEM   51 hlasů (24%)
Zóna - Aerofilms
Německo - Francie 1987, 122 min.
Režie: Wim Wenders

Disk z ediční řady Netuctové filmy přináší kultovní snímek, jehož uvedení na český trh s DVD provázely organizační peripetie. Film patří k nejznámějším dílům svého tvůrce, vyniká neotřelým zpracováním, nenapodobitelnou atmosférou a myšlenkovou hloubkou, která z něj činí věčně aktuální dílo, přitažlivé pro diváky všech generací. Disk přináší film ve velmi dobrém transferu s českými titulky převzatými z původní distribuční kopie, v bonusových materiálech vévodí kolekce nezařazených sekvencí s režisérovým komentářem (vybaven českými titulky).
[více o disku na Nostalghia.cz]

2. MARKETA LAZAROVÁ   37 hlasů (18%)
Second Run
ČSSR 1967, 159 min.
Režie: František Vláčil

Legendární dílo Františka Vláčila se konečně dostalo na DVD. I když upustíme od často užívaného superlativu „nejvýznamnější film v historii československé kinematografie“, zůstane nám stále mimořádné dílo v němž se snoubí vzácný souzvuk bohatých výrazových prostředků s duchem literární předlohy i samotného příběhu. Disk vydala britská společnost Second Run, měla ale k dispozici jen master, jehož podoba nemohla ani zdaleka postihnout všechny obrazové kvality díla. Na své důstojné vydání na DVD (potažmo i nosiči s HD rozlišením) tedy MARKETA LAZAROVÁ stále ještě čeká.
[více o disku na Nostalghia.cz]

3. ÚDOLÍ VČEL   25 hlasů (12%)
Bonton
ČSSR 1967, 97 min.
Režie: František Vláčil

Před rokem se v této kategorii na přesně stejném 3. místě umístil americký disk s ÚDOLÍM VČEL od společnosti Facets Video. Jeho výprava ani kvalita ovšem zdaleka nedosahují českého vydání, vycházejícího sice ze stejného masteru, podrobeného ale pečlivé rekonstrukci. Jedno z nejpopulárnějších děl Františka Vláčila se tak dočkalo konečně své důstojné DVD edice. Dobrý anamorfní přepis v originálním širokoúhlém formátu 2.35:1 s vyčištěným obrazem je doplněn několika bonusovými rozhovory a textovými filmografiemi.
[více o disku na Nostalghia.cz]


Další pořadí: 16 hlasů (8%) - Jan Švankmajer: Complete Short Films 1964-1992, KŘIŽNÍK POTĚMKIN; 11 (5%) - METROPOLIS; 10 (5%) - VŠICHNI DOBŘÍ RODÁCI; 7 (3%) - AŠIK-KERIB; 6 (3%) - EROTIKON; 5 (2%) - FRIGO NA MAŠINĚ, NIKDO MNE NEMÁ RÁD; 4 (2%) - KRÁSKA DNE; 3 (1%) - BLÁZNIVÝ PETŘÍČEK, NÁVRAT ZTRACENÉHO SYNA; 2 (1%) - ADELHEID, INTIMNÍ OSVĚTLENÍ, PERLIČKY NA DNĚ, INTOLERANCE, BLADE RUNNER - THE FINAL CUT; 1 (1%) - DVOJÍ ŽIVOT VERONIKY, VYŠŠÍ PRINCIP, STVOŘENI PRO LÁSKU.
Pro film O SLAVNOSTI A HOSTECH (Bonton) hlasovalo 5 lidí (3%), titul byl ale nakonec z výsledného pořadí vyřazen, protože ačkoliv byla distribuce disku ohlášena ještě na konec roku 2007, nakonec byla již po zahájení ankety odsunuta na zatím neupřesněný termín. Pravdou ale je, že v loňském roce vyšel i britský disk. Pro lepší specifikaci, a domnívám se že i dostupnost českým divákům, byl ale do ankety zařazen jen český disk. Po zahájení hlasování už do hlasovacího formuláře nebylo možné zasahovat.

Kategorie „Technické zpracování“

V této kategorii se oceňuje technické provedení disku, zejména transfer obrazu a zvuku, ale samozřejmě též další aspekty jako menu, komfort obsluhy disku, rychlost načítání ap. Nominováno bylo 8 disků, celkových 169 hlasujících se vyjádřilo k 8 diskům.

1. BLADE RUNNER - THE FINAL CUT   89 hlasů (52%)
Warner
USA 1982, 117 min.
Režie: Ridley Scott

„Vlajková loď filmové postmoderny“, kultovní sci-fi BLADE RUNNER od Ridleye Scotta, se vrátila na DVD po stažení svého prvního vydání z 90. let v technicky oslnivé formě. Zcela nový přepis doplněný o některé, nikdy do sestřihu nezařazené drobnosti, dostal název „final cut“ a je distribuován v dvojdiskové či pětidiskové verzi (ta obsahuje všechny předchozí verze filmu, ovšem bez cz podpory). Drtivá výhra disku v této kategorii i vůbec nejvyšší počet hlasů udělený jednomu disku.
[více o disku na Zóně]

2. ÚDOLÍ VČEL   37 hlasů (21%)
Bonton
ČSSR 1967, 97 min.
Režie: František Vláčil

I v této kategorii úspěšný titul vyniká mezi archivními filmy na tuzemské poměry pečlivým zpracováním obrazu. Ten byl sice přepsán z pozitivní kopie, ta byla ale v dobrém technickém stavu a umožnila další „rekonstrukční práce“. Výsledek ale není zásluhou ani tak samotného vydavatele, jako spíš nadšení konkrétních osob, pracujících na nadstandardním authoringu disku ve svém volném čase. Došlo k vyčištění mechanických poškození a nečistot, jasovému sladění některých scén, doostření aj. Výsledkem je maximum možného z dodaných podkladů.
[více o disku na Nostalghia.cz]

3. AŠIK-KERIB   10 hlasů (6%)
Zóna - Aerofilms
SSSR 1988, 74 min.
Režie: Sergej Paradžanov

První český disk s filmem Sergeje Paradžanova vyšel v Kolekci 666. K českým divákům se dostává snímek z pozdního režisérova období (jde vlastně o jeho vůbec poslední dokončený film), obsahující všechny znaky autorovy tvůrčí poetiky i některé nové formální a estetické prvky. Film je svým tvůrcem dedikován památce Andreje Tarkovského. Vydání bylo kompletně převzato od ruské společnosti Ruscico. Nadprůměrný přepis obrazu dnes už archivního snímku je doplněn originální arménskou zvukovou stopou se zcela novými českými titulky.
[více o disku na Nostalghia.cz]


Další pořadí dopadlo následovně: 8 hlasů (5%) EROTIKON; 7 (4%) - METROPOLIS, Jan Švankmajer: Complete Short Films 1964-1992, NEBE NAD BERLÍNEM; 6 (4%) - Kolekce filmů Alfreda Hitchcocka.

Kategorie „Bonusová výbava“

Kategorie speciálně zaměřená na "doprovodnou" část DVD disků, na bohatost a provedení bonusů. Nominováno bylo 8 disků, celkových 144 hlasů se rozdělilo mezi 10 disků.

1. SOLARIS   86 hlasů (59%)
Zóna - Aerofilms
SSSR 1972, 160 min.
Režie: Andrej Tarkovskij

Pokračující kolekce filmů Andreje Tarkovského byla tímto dvojdiskem rozšířena již na 4 tituly. České vydání bylo kompletně převzato od ruské společnosti Ruscico, technická kvalita přepisu je na vysoké úrovni. Dvojdisk obsahuje bohatý textový a obrazový materiál (vše je kompletně počeštěno), mezi nímž vyniká řada biografických informací, fotogalerie, rozhovory, trailery a jeden dokument. Vůbec nejvyšší podíl hlasů udělených pro jeden disk (59%).
[více o disku na Nostalghia.cz]

2. EROTIKON   16 hlasů (11%)
FEX
ČSR 1929, 85 min.
Režie: Gustav Machatý

Jeden z mezinárodně nejuznávanějších českých filmů vůbec se dočkal reprezentativního vydání na dvojdisku, obsahujícím kromě samotného filmu i nově složenou hudbu Jana Klusáka a mimořádné množství zajímavých bonusových materiálů. Na 1. disku je film doplněn historickým úvodem, fotogalerií, filmografiemi a rozhovory. 2. disk je kompletně bonusový a nabízí celkem osm rozhovorů a ukázky ze soukromého archivu režiséra. V tuzemských poměrech jde o mimořádně precizní vydavatelský přístup.

3. AŠIK-KERIB   13 hlasů (9%)
Zóna - Aerofilms
SSSR 1988, 74 min.
Režie: Sergej Paradžanov

Vedle filmu s originálním arménským zvukem a novými českými titulky disk dále obsahuje zajímavý dokument o Sergeji Paradžanovovi a krátký biografický film o M. J. Lermontovovi. Raritou vydání je přiložený booklet, obsahující reprint prvního (a zatím jediného) českého vydání Lermontovovy literární předlohy. Všechny bonusové materiály mají českou podporu.
[více o disku na Nostalghia.cz]


Další pořadí dopadlo následovně: 12 hlasů (8%) - MODRÝ ANDĚL; 11 (8%) - Jan Švankmajer: Complete Short Films 1964-1992, 3 (2%) - PŮLNOČNÍ KOVBOJ; 2 (1%) - INTIMNÍ OSVĚTLENÍ, ZKOUŠKA ORCHESTRU; 1 (1%) - BLADE RUNNER - THE FINAL CUT, PIRÁTI Z KARIBIKU - NA KONCI SVĚTA.

Kategorie „Ediční počin roku“

Touto "královskou" kategorií měl být vybrán titul nebo jiný počin, který pokud možno vyváženě splňuje náročnější kritéria ze všech předchozích kategorií nebo je jinak výjimečný. Nominováno bylo 10 disků nebo edičních řad, celkových 180 hlasů se rozdělilo mezi 11 kandidátů.

1. Jan Švankmajer: Complete Short Films 1964-1992   46 hlasů (25%)
BFI
První kompletní vydání krátkometrážní tvorby mimořádné osobnosti světové kinematografie, jejíž dílo z velké části vznikalo ve spolupráci se zahraničními produkcemi a snad i proto byla cesta k DVD boxu osudem vedena tak, že první kompletní box tohoto českého tvůrce vyšel rovněž v zahraničí, konkrétně péčí British Film Institut. Kromě vlastních Švankmajerových filmů obsahuje třídiskové vydání také ukázky z filmů jiných tvůrců, na nichž se Švankmajer podílel některými animovanými sekvencemi, zahraniční dokumenty a booklet s bohatými filmografickými údaji. Tento mimořádný ediční počin se umístil na čelných místech i v několika zahraničních anketách. Právem jde o jednu z celosvětově nejlepších DVD edic roku 2007.

2. Kolekce filmů Krzysztofa Kiešlowského   39 hlasů (22%)
Levné knihy
Největší český vydavatel „netuctových filmů“ vydává již delší dobu postupně obsáhlejší řady filmů z díla jednotlivých významných režisérů. V loňském roce došla řada i na polskou legendu Krzysztofa Kiešlowského, od nějž byly na trh uvedeny filmy převážně z jeho tvorby „kina morálního neklidu“: JIZVA, AMATÉR, NÁHODA, BEZ KONCE, KRÁTKÝ FILM O LÁSCE a KRÁTKÝ FILM O ZABÍJENÍ. Všechny filmy mají slušný obraz i zvuk, většinou převzatý z pečlivých francouzských vydání.

3. NEBE NAD BERLÍNEM   32 hlasů (17%)
Zóna - Aerofilms
Německo - Francie 1987, 122 min.
Režie: Wim Wenders

„Když dítě bylo ještě dítětem, chodilo s rukama svěšenýma.
A chtělo, aby potok stal se řekou,
řeka veletokem a tahle louže mořem.
Když dítě bylo ještě dítětem, nevědělo, že je dítě.
Všechno mělo svoji duši a všechny duše byly jedno.
Když dítě bylo ještě dítětem, na nic nemělo názor, ani návyky,
jen sedalo s nohama skříženýma
a v mžiku se zas rozutíkalo se vzdornou vlnkou ve vlasech
a nezpůsobným pohledem u fotografa.“
[více o disku na Nostalghia.cz]


Další pořadí dopadlo následovně: 19 hlasů (11%) - KŘIŽNÍK POTĚMKIN; 18 (10%) - ÚDOLÍ VČEL; 9 (5%) - AŠIK-KERIB; 8 (4%) - EROTIKON; 7 (4%) Kolekce filmů Alfreda Hitchcocka; 2 (1%) MODRÝ ANDĚL; 1 (1%) - METROPOLIS, BLADE RUNNER - THE FINAL CUT.

Sláva vítězům, čest (některým) poraženým

I v letošním roce došlo k podstatnému nárůstu počtu hlasujících. Celkem bylo odevzdáno 718 hlasů ve všech kategoriích (v roce 2005 to bylo 384 hlasů, v roce 2006 už 583 hlasů). Byla ponechána možnost hlasovat pouze pro jeden titul v každé kategorii. Zvažoval jsem sice možnost rozšířit počet hlasů na tři v každé kategorii, ale nakonec jsem zůstal u dosavadního řešení. Oproti minulému ročníku nebyl striktně dodržen stejný počet nominovaných titulů v každé kategorii. Možnost hlasovat mailem využilo 9 hlasujících (bylo takto odevzdáno celkem 17 hlasů).

V uplynulém roce zásobovali trh s „nostalgickými filmy“ převážně zavedení vydavatelé - z těch domácích především vydavatelský tandem Zóna - Aerofilms a dále Bonton, Levné knihy a FEX. Došlo k postupnému „umrtvení“ ediční řady Kolekce 666, která byla po vydání snímku AŠIK-KERIB pozastavena (ale ne zrušena). Naopak kolekce Netuctové filmy pokračovala nastaveným tempem, byť v edičním plánu docházelo vlivem různých vnějších vlivů k některým přesunům jednotlivých titulů. Potěšitelné ale je, že „netuctovka“ bude pokračovat i v dalším roce.

Domácí vydavatelský gigant Bonton vydal letos konečně dva filmy Františka Vláčila (ÚDOLÍ VČEL, ADELHEID). Pro stránky Nostalghia.cz je to jedna z událostí roku, byť jsou tyto dva snímky vydány v diametrálně odlišné kvalitě - ÚDOLÍ VČEL útočilo na přední příčky hned v několika kategoriích, ADELHEID byla nominována jen v kategorii „Filmový titul na DVD“, protože další technické parametry disku jsou bídné (viz recenze). V bontonské produkci lze od konce roku 2007 pozorovat větší zastoupení hodnotných snímků 60. let, a tento trend by měl pokračovat i v roce 2008. Jedním ze stínů bontonské produkce roku 2007 jsou dva filmy Karla Zemana (UKRADENÁ VZDUCHOLOĎ, NA KOMETĚ), které byly po svém vydání obratem staženy z prodeje pro nedořešené autorskoprávní vztahy.

Další událostí roku je bezesporu britské vydání MARKETY LAZAROVÉ, filmu, o jehož důstojné edici na DVD se už několik let vede zatím neuzavřená diskuse. Průměrný transfer, který byl pro britské vydání použitý, nabízí jen informativní podobu díla, byť je díky němu MARKETA k dispozici poprvé v úplném cinemascopu 2.35:1. Obrazovou vytříbenost Vláčilova díla lze z DVD jen tušit.

Největší tuzemský vydavatel „nostalgických filmů“ (co do množství titulů) Levné knihy pokračoval ve své „jízdě“ a i přes určité zdražení přinesl opět celou řadu zajímavých filmů. V naprosté většině případů jde sice stále jen o „holé“ filmy s českými titulky, ale diváci se dočkali i kuriozit, např. ZKOUŠKY ORCHESTRU v úplné i v české cenzurované verzi, dvojdisku s dvěma sestřihy filmu KŘIŽNÍK POTĚMKIN nebo MODRÉHO ANDĚLA s bonusovým CD diskem s písněmi Marlene Dietrichové. Nejvíce asi zaujala kolekce filmů Krzysztofa Kiešlowského, připravená z kvalitních podkladů francouzské společnosti mk2.

Již tradičně docházím v této bilanci k místu, kde zmiňuji, pro jaké tituly jsem v anketě hlasoval já. Jako „Filmový titul na DVD“ jsem po delším rozvažování vybral NEBE NAD BERLÍNEM, byť jsem váhal i nad MARKETOU LAZAROVOU, boxem Jana Švankmajera a EROTIKONEM. Technicky nejlépe zpracovaným diskem roku 2007 je pro mne disk s ÚDOLÍM VČEL, kde zohledňuji podmínky, za jakých se muselo k výsledku dojít (diametrálně odlišných od vlastně zcela nově „replikovaného“ vítězného BLADE RUNNER - THE FINAL CUT). Se svými bonusy u mne zvítězil na celé čáře EROTIKON. Tradičně nejtěžší pro mne bývá volba v kategorii „Ediční počin roku“. Co oželet, co vyzdvihnout? Nakonec jsem „naklikl“ hlas pro britský box s krátkými filmy Jana Švankmajera, který obsahově, technicky, tematicky i ve vydavatelském přístupu podle mne nemá v loňském roce u titulů s českou podporou obdobu.

Dík patří všem, kdo se ankety zúčastnili a svými hlasy přispěli k opět o něco větší chuti vydavatelů DVD věnovat se „nostalgickým“ filmům i v budoucnu. Děkuji i všem, kteří nezištně anketu propagovali na svých webových stránkách i na stránkách některých periodik. Pro rok 2007 je anketa uzavřena, nadcházející rok 2008 přináší „osudovou“ osmičku - že by se mohla nějak příjemně promítnout do oblasti vydávání filmů na DVD? Já bych své představy určitě měl :-)

[Na Nostalghia.cz publikováno 7. 1. 2008]* * *
TOPlist


© 2002-2023 Nostalghia.cz
© 2002-2023 Petr Gajdošík

[Facebook] [Twitter]