Nostalgické DVD roku 2004


[2003]
[2004]
[2005]
[2006]
[2007]
[2008]
[2009]
Druhý ročník ankety Nostalgické DVD roku proběhl v lednu 2005. Anketa byla zaměřena na DVD tituly, které musely splňovat následující kritéria:

1)Musí se jednat o titul, který vyšel v roce 2004.
2)Titul musí mít českou jazykovou podporu a to buď v podobě originální zvukové stopy (české filmy), dabingu nebo české sady titulků. Do hlasování lze zahrnout i disky, které mají slovenskou jazykovou podporu.
3)Dvou a vícediskové edice (či boxsety) se počítají jako jeden titul.
4)Nemusí se jednat o titul dostupný na našem trhu. Do hlasování lze zahrnout i tituly, které vyšly v jiných regionech a nemají kódování pro R2, pokud odpovídají výše uvedeným podmínkám.
5)Hlasovat lze jen jednou a jen pro jedno DVD!
6)Hlasování probíhalo od 27. 12. 2004 do 30. 1. 2005!

Celkem se do hlasování zapojilo 135 hlasujících (oproti loňským 90), kteří většinou využili připravený hlasovací formulář, jen 1 účastník hlasoval korespondenční formou. Všechny hlasy se rozdělily mezi 19 titulů. A výsledky? Tady jsou:

1. Kolekce Alfreda Hitchcocka
1 & 2
(1942-1976)
33 hlasů (24%)
Universal
USA 1942-1976, celkem 14 DVD
Režie: Alfred Hitchcock

Na českém trhu naprosto ojedinělá kolekce velkého Hitche, představující jeho 14 slavných titulů (PSYCHO, OKNO DO DVORA, PROVAZ, SABOTÉR, ANI STÍN PODEZŘENÍ, MUŽ, KTERÝ VĚDĚL PŘÍLIŠ MNOHO, POTÍŽE S HARRYM, VERTIGO, PTÁCI, MARNIE, ROZTRŽENÁ OPONA, TOPAZ, ZBĚSILOST, RODINNÉ SPIKNUTÍ). Obsáhlost tohoto edičního počinu, jehož rozměry se v našich poměrech dají těžko s něčím měřit, přebila v hlasování jiné, technicky třeba i lépe zvládnuté přepisy dalších titulů. Dvě krabice od Universalu šlo letos zkrátka těžko přehlasovat.

2. SMRT V BENÁTKÁCH (1971)   23 hlasů (17%)
Warner
Morte a Venezia / Death in Venezia
Itálie 1971, 125 min.
Režie: Luchino Visconti

Jeden z disků silné warnerské „dubnové čtyřky“ (vyšel termínově společně se SOUMRAKEM BOHŮ, AMARCORDEM a ZVĚTŠENINOU), přináší magické dílo italského „knížete kinematografie“, patřící mezi nejslavnější filmy všech dob. Adaptace Mannovy novely je i po více než třiceti letech stále inspirativní, záhadná i dojímavá. Ačkoliv se tento titul na náš trh dostal v základní verzi (bez dodatečně vydaného bonusového disku, který obsahují některá zahraniční vydání), byl českými fandy nadšeně uvítán.
[recenze disku na Nostalghia.cz]

3. ZVĚTŠENINA (1969)   16 hlasů (12%)
Warner
Blow Up
Velká Británie 1969, 106 min.
Režie: Michelangelo Antonioni

Další warnerský dubnový titul, popkulturní filmová ikona, podle některých nejslavnější film 60. let vůbec. Byl to jistě právě tento kultovní potenciál, který disk vynesl na třetí místo přesto, že jeho technické zpracování má určité mezery (zejména ve zvukové stopě). První český Antonioni na DVD je součástí multinárodní edice, kterou Warneři ušili podle jednoho mustru pro všechny země i regiony. Dočkáme-li se někdy též sběratelského vydání se zatím můžeme jen dohadovat. Dodnes tak trošku „tajemná“ a postmoderní dobu předznamenávající ZVĚTŠENINA by si to zasloužila.
[recenze disku na Nostalghia.cz]

4. HODNÝ, ZLÝ A OŠKLIVÝ (1966)   13 hlasů (10%)
MGM / Bonton
Il Buono, il brutto, il cattivo / The Good, the Bad & the Ugly
USA 1966, 161 min.
Režie: Sergio Leone

Pomalu se doplňující řada Leoneho westernů na českých DVD byla letos obohacena i o pečlivě připravenou edici z tzv. dolarové trilogie s Clintem Eastwoodem. Excelentní přepis obrazu je ale ozvučen pouze novým remixem v DD 5.1 (původní zvuk byl vydavatelem bohužel ignorován), bonusový materiál na druhém disku není bohužel otitulkován. Leoneho filmy mají pro české fanoušky zvláštní půvab, který byl už v loňské anketě vyjádřen prvním i druhým místem (pro disky s filmy TENKRÁT NA ZÁPADĚ a TENKRÁT V AMERICE). Leonemu jsou v této anketě umístění na předních místech nejspíš souzena.
[recenze disku na Zóně]


5. SEDMÁ PEČEŤ (1957)   11 hlasů (8%)
AČFK / Levné knihy KMa
Det sjunde inseglet
Švédsko 1957, 94 min.
Režie: Ingmar Bergman

Pátá příčka pro disk s Bergmanovou SEDMOU PEČETÍ myslím dokazuje rozporuplnost českého trhu s DVD. Na jedné straně svědčí umístění o určitém potenciálu, který zde nepochybně mají nejen filmy Ingmara Bergmana, ale i filmy jiných klasiků, v nabídce našich distributorů stále chybějící. Na straně druhé je potřeba připomenout, že tak zpackané vydání filmu na DVD (nejen tohoto konkrétního, ale vůbec) jsem asi ještě neviděl. Nabízí se otázka, zda-li vydavatelé nehodlají těžit z hladu českých kinofilů po dobrých a klasických titulech na DVD tím, že budou dodávat na trh jejich odbytá vydání, v případě tohoto titulu spíš jakousi „placatou VHS“. Pevně doufám že tomu tak nebude, ale pro jistotu neváhám připomenout, že znám hned několik lidí, kteří mi po shlédnutí disku u mne doma oznámili, že svých 99,- Kč si raději ušetří na nějaký pečlivě zpracovaný, byť dražší disk. Moc dobře jim rozumím.
[recenze disku na Nostalghia.cz] [galeriee screenshotů]


Další pořadí dopadlo následovně: Po 6 hlasech (vždy s podílem 4% na každý titul) získali NEBEŠTÍ JEZDCI (Centrum českého videa), AMARCORD (Warner) a VALERIE A TÝDEN DIVŮ (Redemption). O jeden hlas méně (5 hlasů) získalo JMÉNO RŮŽE (zaokrouhleno též na 4%). Po 3 hlasech (2%) získal SPARTAKUS (Universal) a HOLUBICE (Facets Video). Zbývající tituly si vždy „ukrojily“ asi 1% z cekového počtu hlasujících: dva hlasy byly uděleny diskům SVATBA JAKO ŘEMEN (Centrum českého videa), OSTŘE SLEDOVANÉ VLAKY (Centrum českého videa) a SOUMRAK BOHŮ; po 1 hlasu získaly disky ECCE HOMO HOMOLKA (Centrum českého videa), THE CHAPLIN REVUE (Warner), PERNÝ DEN (Intersonic), PRO HRST DOLARŮ (Vapet) a HLUBOKÝ SPÁNEK (Warner).

A stejně jako v minulém roce, dovolím si i letos uvést vlastní tipy. Ačkoliv jsem nakonec hlasoval pro Kolekci Alfreda Hitchcocka 1 & 2, přiznám se, že jsem velmi váhal s hlasem pro disk s filmem Stanley Kubricka SPARTAKUS (obojí vydal Universal). V těchto edicích totiž proti sobě stály dvě těžko porovnatelné kvality. Na jedné straně pro naše zeměpisné šířky neuvěřitelný balík klasických filmů Alfreda Hitchcocka, na straně druhé precizní dvoudisková edice filmu, doplněná hromadou bonusového materiálu skutečné sběratelské hodnoty. SPARTAKUS je vlastně česká verze vydání, které v roce 2001 připravil Criterion, jehož master byl použit i pro české vydání. Myslím, že si málokdo uvědomil nebetyčný rozdíl ve vypravení tohoto disku a běžnou DVD produkcí na českém trhu (až mne samotného zaráží, že jsem výjimečně vypravené edici nevěnoval žádnou recenzi :-)). Nakonec ale SPARTAKUS v mém osobním žebříčku obdržel 2. místo (ale jen s těžkým srdcem, a kdyby byl počeštěný i druhý bonusový disk, tak neváhám ani chvíli). Nicméně za oba ediční počiny bych nějakou tu placku Universalu stejně udělil. Za svůj nejhorší loňský zážitek s nostalgickým titulem na DVD pak považuji, i s vědomím výsledků výše uvedené ankety, setkání s diskem SEDMÁ PEČEŤ. Bože chraň nás od takových vydání...

Mezi domácími edicemi českých filmů si v hlasování odnášejí primát NEBEŠTÍ JEZDCI (CČV), já osobně jsem vedle něj vděčný též za první díl homolkovské trilogie ECCE HOMO HOMOLKA (CČV). Málo zmiňovaná bývá záslužná práce Filmexportu, ktrý v roce 2004 sice na trh neuvedl takové kasaštyky, jakými byly v loňských letech LIMONÁDOVÝ JOE nebo STARCI NA CHMELU, ale i tak přispěl k uvedení dalších českých klasických titulů, z nichž mne Kachyňův KRÁL ŠUMAVY, i přes svou neustále omílanou ideovou problematičnost, v roce 2004 oslovil nejvíce.

Obecně lze konstatovat, že v loňském roce došlo k podstatnému nárůstu vydávaných DVD a jak svědčí výsledky ankety, dostalo se i na díla kmenových tvůrců Nostalghia.cz (sláva). Český divák je ovšem stále určitou obětí „hladu“ po dobrých klasických titulech, protože velká část zahraniční produkce se k nám dostává jen s tou nejzákladnější jazykovou podporou nebo v ořezaných, bonusů prostých verzích. Případ výše zmíněného Kubrickova filmu je stále výjimkou.

Závěrem chci poděkovat všem, kdo se ankety zúčastnili. Za rok se doufám bude anketa opakovat, její podoba ale dozajista dozná určitých změn. A jistě nejen já si přeji, aby se v právě probíhajícím roce nárůst „nostalgických“ titulů ještě zvýšil a za sebe dodávám (i s vědomím, že jde o osobní obsesi), že bych se konečně rád dočkal důsledného a kvalitou mezinárodním standardům odpovídajícího vydání MARKETY LAZAROVÉ. Nebo aspoň zprávy, že se v tom něco děje. Bez tohoto titulu pro mne nebude český DVD trh nikdy zcela normálním. Howg.

[Na Nostalghia.cz publikováno 31. 1. 2005]* * *
TOPlist


© 2002-2020 Nostalghia.cz
© 2002-2020 Petr Gajdošík

[Facebook] [Twitter]