Aktuality 2007

2003 2004 2005/06 2008/11

16. října 2007

DVD s filmem CABIRIINY NOCI, které u nás vydala společnost HCE, se dostalo po pár měsících od svého uvedení na trh do "stánkové" řady časopisu Reflex. V současné době jej tedy můžete zakoupit na novinových stáncích za 99,- Kč, zabalené v papírovém digipacku. Technická specifikace disku je identická jako u "řádného" vydání.
13. září 2007

Velké čtení na babí léto přináší kolekci textů o andělských tvůrcích z let 1966-1970 publikovaných v časopisech Film a doba a Kino.

Minimálně do 7. října 2007 nebudou tyto stránky aktualizovány z důvodu mé nepřítomnosti v ČR.


5. září 2007

Felliniho SILNICE je na programu pražského kina Ponrepo v pondělí 10. září od 17:30 hod. Vstup jen pro držitele průkazu kina Ponrepo.


7. června 2007

Velmi příjemná zpráva přišla od společnosti HCE. V červnu 2007 uvede na český trh disk s mimořádným Felliniho snímkem, kterým jsou CABIRIINY NOCI z roku 1957. Podle stránek vydavatele bude oscarové drama s vynikající Giuliettou Massinovou na disku patrně pouze v "holé" podobě: tedy jen film s originálním italským zvukem a českými titulky nebo volitelným českým dabingem. Obě zvukové stopy by měly být ve formátu DD 2.0 (stránky HCE sice udávají DD 2.1, ale to se mi jeví jako omyl). Běžnému prodeji bude předcházet obvyklá distribuce do videopůjčoven.


29. května 2007

Příjemně se tvářící boxset vydala britská společnost Nouveaux Pictures pod názvem Four Films From Fellini. Ve čtyřdiskovém setu najdete snímky LA DOLCE VITA, I VITELLONI, 8 1/2 a GIULIETTE DEGLI SPIRITI, tedy tituly, které všechny vyšly i u nás. I když nejsou zatím k dispozici žádné recenze, společnost Nouveaux Pictures je známá svými precizními přepisy. O výsledek se tedy není třeba nějak zvlášť obávat.
3. května 2007

Zcela nečekaně se v nabídce Levných knih objevil další Felliniho DVD titul, kterým je málo vídaná ZKOUŠKA ORCHESTRU z roku 1979. Nadšení nad diskem ale doprovází i řada otazníků, týkajících se především obrazového formátu filmu. Internetové zdroje přitom originální formát jednoznačně neuvádějí, shodují se jen na filmovém materiálu 35 mm. Ve světě vydaná DVD mají obraz rozdílný. Nejznámější americký disk (Fox Lorber) má film v televizním 1.33:1, stejné údaje má rovněž italské DVD, holandské vydání pak uvádí anamorfní 1.77:1, stejné je i maďarské DVD. To ovšem o originálním formátu filmu neříká nic. Faktem je, že Fellini natáčel ZKOUŠKU ORCHESTRU původně pro televizi, až později byl film uvolněn i pro projekce v kinech, což by napovídalo tomu, že původním záměrem tvůrců byl televizní full screen. Pro promítání v kinech pak mohl být nějak oříznut. To jsou ale jen spekulace, které zatím nejsou podloženy dostatečným "důkazním materiálem". Podle prvních ohlasů je film na "levnoknihovém" disku v průměrné obrazové kvalitě a v poněkud neobvyklém poměru stran cca 1.58:1 (ten je po stranách doplněn černými pruhy na letterboxové 1.66:1, což už je pouze technologické řešení takto netradiční velikosti obrazu). Dle sdělení authoringové firmy odpovídá výsledný obraz přesně kvalitě masteru, který byl schopen dodat distributor. Podle údajů vydavatele je disk vybaven nejen českými titulky, ale i dabingem. O jeho kvalitě se na netu zatím nikdo detailněji nezmínil. Jedná se ale o původní televizní dabing z 80. let. S tím souvisí další informace poněkud raritního charakteru. Podle sdělení authoringové společnosti jsou na disku uloženy dvě (!) videostopy. Důvodem je fakt, že v původní české televizní verzi byly cenzurou některé části filmu vystřiženy (dílo má přece jen značný společensko-politický dopad) a český dabing byl vytvořen až na tuto sestřiženou verzi. Proto také musela být zařazena i odpovídající videostopa. Ta druhá, necenzurovaná videostopa, pak obsahuje titulky Anny Kareninové, postihující i u nás cenzurované (a neuvedené) pasáže. Tím se myslím disk dostává z kategorie "řadových" titulů k zajímavým sběratelským záležitostem.


4. dubna 2007

Dnešní den má Nostalghia.cz 5. narozeniny. Oslavou budiž rozšíření souboru textů, věnovaných filmovým andělům. Jejich kompletní soupis přináším na samostatné stránce, extrakt textů k tvorbě Federica Felliniho níže:

 • O sobě a jiných [sken]
 • Fellini o Fellinim [sken]
 • G. Francl: O lásce ve čtyřech podobách [sken]
 • D. Novotná: Slavený, zatracovaný, nevypočitatelný Fellini [sken]
 • Jaroslav Brož: Boccaccio 70 [sken]
 • Jan Soukup: Znovu o Sladkém životě [sken]
 • Jan Soukup: Rozruch kolem Felliniho filmu [sken]
 • -h-: Podvodník [sken]
 • L. Oliva: Cabiriiny noci a Felliniho cesta od života [sken]
 • G. Bachman: Fellini: Duchařská Julie [sken]
 • O. Pinkas: Myšlenkový svět Federica Felliniho [sken]
 • D. Novotná: Načtyřikrát [sken]
 • G. Bachman: O Federicu Fellinim [sken]
 • S. Machonin: 8 1/2 [sken]
 • M. Cervi: Polemika kolem filmu "Silnice" [sken]
 • J. Chotek: Italský film "La Strada" slovy i obrazy, Film a doba, roč. 2, 1956, č. 6, s. 432. [sken]
 • Giulietta Masinová v Praze [sken]
 • L. Tarantová: Giulietta Masinová - mýtus a skutečnost [sken]

  Pražské kino Ponrepo uvede v pátek 6. 4. od 20:00 Sladký život. Představení je přístupné jen s průkazem kina Ponrepo.


 • TOPlist


  © 2002-2024 Nostalghia.cz
  © 2002-2024 Petr Gajdošík

  [Facebook] [Twitter]