Aktuality 2004

2003 2005/06 2007 2008/11

19. prosince 2004

Stránky Zóna přinesly 17. prosince informaci o tom, že warnerské DVD s Felliniho AMARCORDEM, které u nás vyšlo letos v dubnu, se dočká dvoudiskové edice. Francouzská pobočka Warnerů vydala dvojdisk letos v říjnu, přičemž první disk s filmem je co do kvality identický s naším jednodiskovým vydáním (BOHUŽEL, protože kvalita jeho obrazu opravdu strašná - viz recenze), druhý disk bude plný bonusů, jejichž složení už je známo, u některých z nich ale stručná informace nedává zcela jasnou představu o jejich podobě (viz katalog DVD). Bonusový disk se pravděpodobně české jazykové podpory nedočká a není zatím ani jisté, bude-li dvojdisk s česky otitulkovaným filmem v prodeji i u nás. Francouzské vydání češtinu neobsahuje, jasněji tedy bude v únoru až vyjde německé vydání, vybavené českými titulky alespoň u filmu.

Při ověřování parametrů chystaných vydání jsem doplnil soupis DVD z Regionu 2 o nové francouzské edice filmů AMARCORD, KLAUNI a CASANOVA i o některé starší disky k nimž jsem dříve neměl více informací z Německa, Británie a USA. Za pozornost stojí chystaný 8 diskový francouzský box, který vyjde v roce 2005 a pak také exklusivní 11 diskové vydání Felliniho filmů u našich severních polských sousedů. Polákům lze jen závidět.


22. listopadu 2004

V pátek bude ve Velké Británii uveden na trh nový disk s filmem SLADKÝ ŽIVOT. Disk vydá společnost Nouveaux Pictures. Vedle toho, že jde již o druhou britskou edici filmu (recenzi na tu problematickou starší od Momentum Pictures z roku 2001 naleznete ZDE) bude tento disk vybaven exklusivním bonusovým rozhovorems Anitou Ekbergovou. Detaily k disku jsou v oddílu Média.


1. června 2004

Je to skoro neuvěřitelné, ale loňské české vydání Felliniho SLADKÉHO ŽIVOTA na DVD je ze skladů prakticky pryč, takže ti kdo s koupí váhali to nyní budou mít se sháněním disku den ode dne těžší. Reedice se nejspíš konat nebude.


31. května 2004

Criterion Collection se v srpnu "vytáhne" novou edicí Felliniho DARMOŠLAPŮ (1953). Přepis černobílého filmu v původním 1.33:1 a se zvukem v DD 1.0 bude doplněn exklusivním dokumentem THE MAKING OF I VITELLONI, obsahujícím rozhovory s četnými členy natáčecího štábu a Felliniho přáteli (Leopoldo Trieste, Franco Interlenghi, Moraldo Rossi, Tullio Kezich, Vincenzo Mollica, Vittorio Boarini), dále pak galerií snímků, plakátů a dalších dokumentů, trailerem a krátkým dobovým šotem o natáčení filmu a novým esejem Toma Piazzy. Obraz i zvuk filmu by měly prodělat kompletní digitální renovaci. Rozšíření bonusové nabídky je pravděpodobné. Další deatily naleznete i v oddílu Média.
24. května 2004

Na září 2004 je v USA ohlášena edice SLADKÉHO ŽIVOTA, která bude na rozdíl od všech dosavadních vydání dvoudisková a tedy plná bonusových materiálů!


17. května 2004

Do soupisu DVD byl doplněn ruský boxset s 3 Felliniho filmy - CABIRIINY NOCI, SLADKÝ ŽIVOT a 8 1/2. Společným znakem všech tří disků jsou tři izolované zvukové stopy v DD 2.0, v případě widescreenu anamorf, vypínatelné titulky a Region 0! Cena 1230 rublů je skoro dumpingová. Vydání "spáchala" společnost Film Prestige.


10. května 2004

DVD s Felliniho AMARCORDEM vyjde ve Francii (ale i v Británii) sice až v září, ale na druhou stranu se bude jednat o sběratelskou dvoudiskovou edici, která bude nejspíš obsahovat samostatný disk s filmem (identický jako ten u nás) a druhý disk nabitý bonusy. Stejně připravili francouzští Warneři i Viscontiho SMRT V BENÁTKÁCH a SOUMRAK BOHŮ.


26. dubna 2004

V sobotu publikovanou recenzi DVD AMARCORD jsem dnes doplnil u malý postřeh k problému s překladem titulků.


24. dubna 2004

Recenze warnerského DVD s AMARCORDEM...


20. dubna 2004

Jedna z událostí roku - DVD s filmem AMARCORD vyšlo v minulém týdnu i v České republice. Společnost Warner jej u nás uvedla dokonce dříve než v jiných zemích. Recenze pro tyto stránky se právě rodí, technické detaily jsou již nyní v oddílu Média.


5. dubna 2004

Nedávné uvedení Felliniho opusu 8 1/2 v České televizi (1. dubna) mi z časových důvodů uteklo, ale podle informací od přátel se jednalo o kuriozitu, kterou jsem zaznamenal již před lety, při uvedení téhož filmu na televizním kanálu Nova (!). Film měl totiž úvodní titulky v němčině (8 1/2 von F. F.) a závěrečné v angličtině, přičemž byl uvozen logem Universalu. Pokud by se mezi čtenáři těchto stránek našel někdo, kdo by měl toto vysílání nahrané a byl by schopen udělat screenshoty z úvodních a závěrečných titulků, byl bych za tuto kuriozitu opravdu vděčný... Svým způsobem je to asi malý důkaz spletitosti současných autorsko-distribučně-právních vztahů.


28. března 2004

Scénář Felliniho filmu CABIRIINY NOCI v minulosti již několikrát inspiroval různé tvůrce k volným adaptacím nebo variacím. Na poli filmu je tou nejznámější pravděpodobně filmový muzikál Boba Fosseho SWEET CHARITY z roku 1968. I ten ovšem vznikl jako adaptace stejnojmenného muzikálu Neila Simona. Další hudebně-divadelní adaptaci Felliniho námětu připravilo moskevské Puškinovo divadlo, které v dubnu uvede "hudební drama" Noči Kabiriji. Téměř tříhodinové představení je založeno na hudbě litevského skladatele Raimonda Paulse s texty Ally Šigalovové. Poměrně kontroverzní rozhovor o tomto představení publikovaly internetové stránky The Moscow Times.


28. ledna 2004

Téměř hodinový dokument Carmen Picciniové THE MAGIC OF FELLINI (2001) vyšel včera v USA na DVD, které vydala společnost Image Entertainment. Původní obrazový fullscreen je doprovozen stereo zvukem v DD 2.0 a kromě možnosti výběru ze 17 tracků nenabízí žádné další volby ani bonusy. Kvalita obrazového přepisu je hodnocena jako průměrná, zvuková stopa je údajně o stupínek horší, vše je ovšem odvyslé od kvality původních materiálů. Samotný film nepatří k těm nejzajímavějším felliniovským dokumentům a přestože jeho tvůrci dostali před kameru celou řadu herců, spolupracovníků nebo obdivovatelů (vzhledem k datu vzniku dokumentu používali i již dříve natočené rozhovory - Marcello Mastroianni, Anthony Quinn, Nino Rota, Claudia Cardinlová, Anita Ekbergová, Donald Sutherland, Woody Allen, Lina Wertmuller, Martin Scorsese, Paul Mazursky, Ettore Scola, Giuseppe Tornatore ad.), je celý snímek spíš oslavnou vzpomínkou než dokumentem, přinášejícím fakta z Felliniho života a tvorby. Detaily včetně náhledu viz oddíl Média.


25. ledna 2004

Pražské kino Ponrepo uvede v únoru několik filmů z rané tvorby Federica Felliniho. 2. února v 17:30 hod. to bude první zásadní dílo DARMOŠLAPOVÉ (1953), 5. února pak režijní prvotina BÍLÝ ŠEJK (1952) a 12. února PODVODNÍK (1955). Všechny filmy budou uvedeny v odpoledních projekcích od 17:30 hod., u prvního představení je zmíněn simultánní překlad, další dva snímky budou obsahovat české titulky. Vstup pouze s průkazkou kina Ponrepo.

6. února uvede ČT v cyklu Postřehy odjinud reportáž z Felliniho rodného města Rimini!


21. ledna 2004

11. listopadu 2003 bylo v USA vydáno DVD s filmem Gabriela Mucciniho THE LAST KISS (originální italský název L´ULTIMO BACIO, 2001). Disk vydala Buena Vista Home Video a film je na něm v anamorfním přepisu 1.85:1, s původní italskou zvukovou stopou v DD 5.1 a anglickými, francouzskými a španělskými titulky. Proč se o tom tady zmiňuji? Film jsem neviděl, ale podle několika zahraničních recenzí by se mělo jednat o remake Felliniho raného snímku DARMOŠLAPOVÉ (I Vitelloni, 1953). Na druhé straně je ovšem třeba také připomenout, že souvislost s Felliniho dílem nevyplývá ani z oficiálních stránek filmu (www.lultimobacio.it) ani z informací portálu IMDb.com.


20. ledna 2004

Na dnešek připadá 84. výročí narození Federica Felliniho...


17. ledna 2004

DVD s AMARCORDEM opatřené českou titulkovou sadou by mělo dorazit na náš trh v dubnu 2004!


TOPlist


© 2002-2024 Nostalghia.cz
© 2002-2024 Petr Gajdošík

[Facebook] [Twitter]