Aktuality 2006 [2005] [2006] [2007] [2008–2019] [2020]8. prosince 2006

Došlo k podstatnému rozšíření galerie plakátů k filmům Františka Vláčila. Vzhledem k tématu do ní byl zahrnut také plakát na film Tomáše Hejtmánka SENTIMENT. Byla také přidána jedna fotografie z výstavy
„Dílo Františka Vláčila“, která proběhla v roce 2005 v polském Cieszyne.


20. listopadu 2006

Pan Charlie Cockey působí jako programista známého Cinequest Film Festival v kalifornském San José a současně se v téže roli angažuje v berlínském festivalu Around the World in 14 Films. Stránky Nostalghia.cz od něj obdržely mail, který hovoří sám za sebe a tak si ho zde dovolím ocitovat v plném znění:
Vážení,
Pokud ještě stále sbíráte podpisy a povzbudivé dopisy, jež by obhájily a podpořily snahy o přepis filmu Marketa Lazarová z originálního negativu (můj Bože, ty ukázkové screenshoty jsou překrásné), tak bych rád připojil své jméno.
Jsem programista dvou festivalů, Cinequest v kalifornském San José a nového festivalu Around the World in 14 Films, který proběhne v Berlíně 1.–9. prosince. Jsem příznivec kvalitních DVD disků a tento film si ze všech českých filmů nejvíc zaslouží takovou péči. Nevyužít tuto příležitost by bylo zločinem na českém filmovém dědictví.
Má čeština je hrozná, proto promiňte, že píši v angličtině. Ale pokud by to mohlo jen trochu pomoci, rád bych připojil svůj podpis.

Charlie Cockey
European Film Programmer
Cinequest Film Festival
Charlie Cockeymu nelze než poděkovat. Mailem jsem mu odpověděl samozřejmě obšírněji a při té příležitosti jsem se po dlouhé době lehce ohlédl za výzvou k vydání Markety Lazarové. Od jejího zveřejnění uplynulo již několik měsíců, v současnosti je pod ní podepsáno 1.433 osob. Současný stav jednání ohledně přepisu a následných prací na DVD je víceméně na bodu nula. Nostalghia.cz se bude snažit v blízké době všechny proběhlé události zesumarizovat a předložit v nějaké ucelenější podobě.


24. října 2006

Vladimír Körner (1939) se stal letošním laureátem Státní ceny za literaturu. Toto ocenění je pravidelně udělováno od roku 1995 a navazuje na prvorepublikovou tradici. K této příležitosti poskytl Vladimír Körner rozhovor severu lidovky.cz.


18. října 2006

Recenze nově vydaného amerického DVD s filmem ADELHEID od společnosti Facets Video.


13. října 2006

V galerii plakátů k filmům Františka Vláčila přibyla ukázka plakátu k filmu MÁG.


2. října 2006

3. retrospektivní přehlídka českých filmů Eskapády 2006 nabídne ve svém dnešním pondělním programu (2. 10.) v obnoveném kině pražském kině Atlas (na Florenci) dva filmy Františka Vláčila. Od 17:30 hod. bude uvedena HOLUBICE a od 20:00 hod. pak MARKETA LAZAROVÁ. Z dalšího programu bych si dovolil upozornit také na sobotu 7. 10., kdy bude od 18:00 uvedeno pásmo filmových upoutávek na české filmy 60.–70. let, mezi nimiž by neměly chybět ani raritní dobové upoutávky na HOLUBICI a MARKETU LAZAROVOU. Detaily k přehlídce Eskapády naleznete v samostatném souboru PDF.


26. září 2006

V pátek 6. října od 20:00 hod. uvede pražské Ponrepo film MARKETA LAZAROVÁ. Mělo by se jednat o kopii necenzurované verze ve formátu 2.35:1. Představení je přístupné i divákům bez členské legitimace.


22. srpna 2006

Zatímco jednání ve věci přepisu MARKETY LAZAROVÉ do digitálního formátu s vysokým rozlišením odsunula do ústraní patová politická situace (připomínám, že rada Fondu je orgánem ministerstva kultury, které se nachází, stejně jako většina vládních úřadů v jakémsi „bezvládí“), zdá se, že na plátnech našich kin si budeme moci Marketu vychutnat. Podle dostupných informací by od příštího roku by mohla být MARKETA LAZAROVÁ součástí kolekce Projekt 100 – 2007.


14. července 2006

Vláčilův film ĎÁBLOVA PAST je zařazen v programu 23. Letní filmové školy na sobotu 22. července od 11:00 hod. v Orlovně.


11. července 2006

Součástí červencového festivalového programu letního kina Střelák na pražském Střeleckém ostrově bude v neděli 23. července také projekce filmu MARKETA LAZAROVÁ. Podle sdělení organizátorů by se mělo jednat o úplnou verzi filmu ve formátu 2.35:1.


13. května 2006

Očekávané se konečně stalo skutkem: jeden z nejkrásnějších Vláčilových filmů ADELHEID (1969) se objeví na americkém DVD společnosti Facets. Vydání filmu na DVD této společnosti bylo více než jisté, protože Facets vydala v USA titul již před lety na VHS a vzhledem k firemní politice „dovydávat“ videotituly i na digitálních nosičích to byla jen otázka času. Pravděpodobně lze odhadnout i parametry specifikace disku, kde se při formátu 1.33:1 sice teoreticky nabízí jen malý otazníček – vypínatelné nebo nevypínatelné titulky? – ale vzhledem k dosavadní produkci Facets je téměř jisté, že půjde o druhou možnost. Na to, jak kvalitně bude výjimečně dobře barevně pojatý snímek na disk přepsán si budeme muset počkat do 29. srpna, kdy by se měl v USA objevit v prodeji.


10. května 2006

Jen pár dní starý článek Marketa Lazarová z negativu – na vlastní oči! z 2. května 2006 (viz níže) dostal také svou anglickou verzi, díky překladu a spolupráci Miloše Fryše. Díky!


2. května 2006

Článek Marketa Lazarová z negativu – na vlastní oči! přibližuje rozdíly mezi přepisem filmu z pozitivní a negativní kopie. Současně jsou rozdíly dokumentovány na několika obrazových ukázkách.


29. dubna 2006

Občanské sdružení Střed na okraji připravilo ve spolupráci s Nostalghia.cz na čtvrtek 4. května 2006 večerní program s názvem Adelheid – večer s herečkou Emmou Černou. Setkání, spojené s besedou a případnými dotazy návštěvníků, je věnováno Františku Vláčilovi a filmu ADELHEID (1969) v němž paní Emma Černá ztvárnila titulní, v její herecké kariéře teprve druhou filmovou roli. Akce proběhne v prostorách farního klubu chrámu Panny Marie Sněžné na Jungmanově náměstí v Praze, který naleznete v průchodu z Jungmanova náměstí do Františkánské zahrady. Začátek je stanoven na 18:30 hod., vstupné na akci je dobrovolné.
[celý plakát]


14. dubna 2006

Do galerie plakátů byl přidán sken plakátu k filmu DÝM BRAMBOROVÉ NATĚ.


6. dubna 2006

Na stránky byly nově doplněny fotogalerie záběrů z filmů PRAŽSKÝ ODYSSEUS, V SÍTI ČASU a STÍN KAPRADINY. Současně byla zcela předělána fotogalerie k filmu ÚDOLÍ VČEL, kde došlo rovněž k rozšíření obrazových ukázek o několik ukázek (méně kvalitních) z obrazového scénáře filmu.


24. března 2006

Došlo k důležitému poopravení informací v recenzi DVD s filmem ÚDOLÍ VČEL a to v údaji o druhu přepisu. Jak jsem byl upozorněn (a následně si to i pečlivě, více než v okamžiku psaní recenze, ověřil), tak přepis filmu na disk není letterboxový, ale anamorfní. O to hůř pro Facets Video, protože anamorfní přepis by měl svou kvalitou vypadat podstatně jinak.

Podstatně jsem doplnil údaje u dvou dokumentů z filmografie Františka Vláčila: posledního Vláčilova filmu vůbec PRAŽSKÝ ODYSSEUS (1989) a dokumentu Františka Uldricha V SÍTI ČASU (1989).


10. března 2006

Čerstvě vydané DVD s ÚDOLÍM VČEL dorazilo (28. února jej vydala společnost Facets Video v USA) a tak obratem přináším jeho slíbenou recenzi spojenou i s obsáhlou galerií screenshotů.


1. března 2006

Dnes publikovala Zóna článek, týkající se bezprostředně připravovaného českého DVD (Bonton) s MARKETOU LAZAROVOU.


28. února 2006

MARKETA LAZAROVÁ se v tomto roce dočká nejen již před časem avizovaného vydání na DVD od společnosti Bonton (viz níže 5. ledna), ale v létě bude v zahraničí uvedeno na trh DVD britské společnosti Second Run, které vzniká nezávisle na bontonské edici. V článku Marketa Lazarová à la Second Run sumarizuji dosavadní známé informace o tomto zahraničním vydání. – O vydání informovaly 26. února také stránky Masters of Cinema.


24. února 2006

Lidové noviny publikovaly 9. února 2006 na svém internetovém portálu Lidovky.cz pod názvem Český lev je pochodem plagiátorů rozhovor s Vladimírem Körnerem. Ten se zde vyjadřuje nejen k současné české filmové tvorbě, ale několikrát se dotkne i své dávné spolupráce s Františkem Vláčilem. Radikálnost některých Körnerových názorů vyvolala poměrně obsáhlou diskusi k článku, která má k dnešnímu dni už přes 60 příspěvků.

Údolí včel (Facets Video) Již od listopadu 2005 avizované vydání ÚDOLÍ VČEL na americkém DVD se přiblížilo doslova na dosah. Disk bude do prodeje uvolněn 28. února 2006 takže ti, kdo využili internetových předobjednávek, mohou zámořskou zásilku obdržet doslova v nejbližších dnech. K podobě disku již bylo podstatné řečeno dříve (viz níže zpráva z 24. listopadu 2005): widescreen bude asi letterbox, v průměrné kvalitě, anglické titulky nevypinatelné, disk by neměl být regionálně kódován. Bonusy na disku nebudou, přiložen může být maximálně booklet s texty o Vláčilovi nebo filmu. Nechme se překvapit. Provedení obalu (viz vlevo, po kliknutí se vám zobrazí větší verze) využívá emotivního záběru z filmu, ovšem podle mého názoru v graficky nešťastné kombinaci s „gotickým“ písmem a s obvyklým nešvarem současného DVD designu: vybranými obdivnými citacemi z časopiseckých recenzí. Ale co si vlastně stěžuju – „amíci“ na rozdíl od našeho domácího majoritního vydavatele film na DVD aspoň dostali. Recenzi budu moci nabídnout až poté, co mi disk bude doručen. [UPGRADE! Recenze z 10. března]


5. ledna 2006

Zóna přinesla před několika dny zprávu, podle níž by bontonské vydání MARKETY LAZAROVÉ na DVD mělo spatřit světlo světa v červnu 2006.


[2005] [2006] [2007] [2008–2019] [2020]

[Archiv aktualit zrušených stránek o filmu MARKETA LAZAROVÁ]* * *
TOPlist


© 2005-2022 Nostalghia.cz
© 2005-2022 Petr Gajdošík

[Facebook] [Twitter]