Aktuality 2005

2003/04 2006 2007 2008/09 2010/13

7. prosince 2005

Recenze českého disku s filmem ZA MRAKY.


24. listopadu 2005

Společnost Levné knihy uvede na pulty svých prodejen možná už na začátku prosince 2005 DVD s Antonioniho povídkovým snímkem ZA MRAKY (1995), který se před pár lety prohnal i českými filmovými kluby. Podle stránek Zóna bude disk stát tradičních firemních 99,- Kč a měl by přinést film v originálním formátu 1.66:1 (se zatím nejasným způsobem přepisu).


4. listopadu 2005

Internetový filmový magazín Fantomfilm.cz publikoval ve svém říjnovém čísle kritiku filmu EROS, kterou pod názvem Třídílné zrcadlo erotické touhy napsal Jan Švábenický.


2. listopadu 2005

V článku Povolání: reportér - americké probuzení filmu se pokouším stručně shrnout vše podstatné k nedávno uvedeným informacím o různých verzích tohoto Antonioniho díla (srovnej též níže zprávu z 20. září 2005).


20. září 2005

15. září došlo v Los Angeles ke znovuuvedení Antonioniho filmu POVOLÁNÍ: REPORTÉR (1975), který byl představen v novém, původním režisérském sestřihu. Tato Antonionim preferovaná verze je delší o 27 minut a její uvedení v roce 30. výročí vzniku filmu je výsledkem teprve nedávné dohody společností Sony Pictures Classics a Jackem Nicholsonem, který má na filmu také svůj autorskoprávní podíl. Prostřednictvím své společnosti Proteus Films totiž získal v roce 1983 negativ celého filmu a o tři roky později zakoupil také celosvětová práva na všechny případné verze snímku. Následné vyjednávání o uvolnění autorské verze pak zabralo skoro dvacet let! Michelangelo Antonioni oslaví 29. září své 93. narozeniny! Detaily k celé záležitosti se na Nostalghia.cz objeví snad velmi brzo.
[Srovnej článek Povolání: reportér - americké probuzení filmu]


2. září 2005

Distribuční společnost SPI International zařadila do 2. ročníku svého projketu Filmostrada 2005 také koprodukční povídkový snímek EROS (2004), který bude mít českou premiéru 22. září. Vedle módního a populárního režiséra Wong Kar Waie a spolehlivého Stevena Soderbergha je třetím spoluautorem Michelangelo Antonioni, který režíroval povídku The Dangerous Thread of Things, v níž sleduje manželský pár, který si už dlouhou dobu nemá co říci a hledá východisko z této bezvýchodné situace. Muž prožije jedné noci vášnivý románek s bezstarostnou mladou dívkou, ale ani tato zkušenost ho neuspokojí. Později se žena a dívka setkávají... - Scénář napsal dlouholetý Antonioniho scénárista Tonino Guerra a námět čerpal ze tří příběhů Antonioniho knihy Kuželník u Tiberu. Natáčení začalo ke konci roku 2001 v okolí Lake Burano v Tuscany (Itálie) a trvalo téměř 6 týdnů. Ke vzniku filmu uvádí distribuční materiály mj. toto: V roce 1995 produkoval Stéphane Tchal Gadjieff úspěšný snímek Michelangela Antonioniho ZA MRAKY (Beyond the Clouds), který byl natočen poté, co tento vynikající režisér utrpěl mrtvici a zůstal z části ochrnutý. Jeden z producentů řekl: „Inspirovala mne jeho vnitřní síla, jak odmítal své omezení.“ „Vidět tohoto muže bojovat každý den bylo zajímavou zkušeností.“ Po skončení natáčení byl Antonioni stále neoblomný a chtěl točit další filmy. Jednou řekl: „Točit filmy, to pro mne znamená žít.“ Nakonec přišel Stéphane Tchal Gatjieff s myšlenkou natočit trilogii s tématem Erose. K Antonionimu chtěl získat dva mladé úspěšné režiséry, kteří jsou Antonioniho filmařským uměním ovlivněni. Každý by pak dle své volby natočil příběh s tématem erotika."


31. ledna 2005

Warnerské DVD s filmem ZVĚTŠENINA se v anketě stránek Nostalghia.cz o Nostalgické DVD roku 2004 umístilo na 3. místě.


21. ledna 2005

Antonioniho psychologické drama VÝKŘIK (1957) uvede pražské Ponrepo ve středu 16. února od 20:00 hodin v rámci "Večeru Fantomu".


4. ledna 2005

V rámci retrospektivy filmů Federica Felliniho (viz detaily) bude v pražském archivním kině Ponrepo uveden také povídkový snímek LÁSKA VE MĚSTĚ (5. ledna, 20:00), na kterém se podílel také Michelangelo Antonioni.


1. ledna 2005

Detaily k březnovému DVD se ZATMĚNÍM od Criterion Collection: původní anamorfní widescreen 1.85:1, zvuk v DD 1.0, audiokomentář Richarda Pena, dokument Michelangelo Antonioni: The Eye That Changed Cinema (56 min.) o režisérově kariéře, dokument The Sickness of Eros o natáčení ZATMĚNÍ s příspěvky italského filmového kritika Adriana Apra a režisérova dlouholetého přítele Carlo di Carla a patrně ještě něco navíc.


TOPlist

Nostalghia.cz - stránky věnované bývalým andělům
Autorem textů P. Gajdošík (není-li výslovně uvedený jiný autor)
Petr Gajdošík © 2001-2016