Aktuality 2003-2004

2005 2006 2007 2008/09 2010/13

19. prosince 2004

Prestižní americký Criterion ohlásil na rok 2005 vydání dvoudiskového setu s filmem ZATMĚNÍ. Přepis bude proveden v dobrých firemních tradicích z nově restaurované filmové kopie a bude obohacen o bohatý bonusový materiál z nějž se zatím zmiňuje komentář Richarda Pena, hodinový dokument o Antonionim a pro Criterion exklusivně natočený rozhovor, jehož se účastnil filmový kritik Adriano Apra a režisérův dlouholetý přítel Carlo di Carlo. Vydání je ohlášené na březen 2005.


1. listopadu 2004

Před několika dny se na diskusním serveru Okoun.cz odehrála diskuse o některých cenzorských zásazích do DVD se ZVĚTŠENINOU, podnícená článkem na serveru DVDBeaver. Všechny podstatné informace jsem se na těchto stránkách pokusil soustředit v následujícím samostatném článku Zvětšenina pod drobnohledem


31. října 2004

Pražské Ponrepo nachystalo do svého listopadového programu několik snímků Michelangela Antonioniho.
V úterý 2. listopadu bude od 20:00 hod. uvedena ČERVENÁ PUSTINA, v pondělí 8. listopadu ve stejném čase DOBRODRUŽSTVÍ a ve čtvrtek 11. listopadu v podvečerním představení od 17:30 hod. NOC. Na všechna představení je nutné mít průkaz kina Ponrepo.


30. srpna 2004

Na letošním festivalu v Benátkách, který začne 1. září, bude mj. uveden i nový snímek EROS (2004), povídkové dílo režisérů Michelangela Antonioniho (část Il Filo pericoloso delle cose, kterou Antonioni natočil jako samostatné dílo už v roce 2001), Stevena Soderbergha (Equilibrium) a Wong Kar-Waie (La Mano). Na scénáři Antonioniho příspěvku se kromě režiséra podílel také Tonino Guerra. Téma filmu je zřejmé již z názvu - láska a sexualita.


18. července 2004

9. července zemřel ve věku 79 let vynikající italský kameraman Carlo Di Palma. Během své tvůrčí dráhy spolupracoval s takovými režiséry, jako Luchino Visconti, Michelangelo Antonioni, Roberto Rossellini, Bernardo Betrolucci nebo Woody Allen. Patřil k průkopníkům moderní filmové řeči a k všeobecně uznávaným "mistrům světla". Patrně nejzásadnějším obdobím Di Palmovy tvůrčí dráhy byla ale spolupráce s Michelangelem Antonionim. Jejich první spolupráce přinesla dějinám kinematografie ČERVENOU PUSTINU (1964), v níž se oba tvůrci pokusili nově využít barevný materiál jako další výrazový prostředek. Kameramansky méně revoluční, ale brilantně natočený je i povídkový snímek I TRE VOLTI (1965), resp. jeho první část v níž herecky debutuje bývalá íránská císařovna Soraj. Spolupráce Antonioni-Di Palma pak vrcholí v roce 1966, kdy vzniká kultovní ZVĚTŠENINA, film dodnes oceňovaný a uznávaný jako jeden z nejvýznamnějších filmů vůbec. Antonioni o Di Palmovi později řekl, že nejraději měl "neprobádané území", miloval práci na nových, nevyzkoušených věcech, ať už se to týkalo barvy nebo práce s ohnisky objektivů. Podrobnější životopis
v samostatném článku na Nostalghia.cz.


29. dubna 2004

Na letošním festivalu v Cannes bude uvedena světová premiéra nového krátkého filmu Michelangela Antonioniho LO SGUARDO DI MICHELANGELO (The Gaze of Michelangelo) za osobní režisérovy účasti.


20. dubna 2004

O návštěvě Davida Hemmingse na pražském Febiofestu v roce 2002 se v tehdejším tisku psalo poměrně hojně. Zajímavou, doposud nepublikovanou vzpomínku, napsal pro Nostalghia.cz také fotograf Tomáš Třeštík.


18. dubna 2004

Tak jsme se dočkali! DVD se ZVĚTŠENINOU dorazilo i na český trh, kam jej koncem tohoto týdne uvedli Warneři. A podrobnější recenze disku samozřejmě nemůže na Nostalghia.cz chybět!


12. února 2004

Do oficiálního vydání warnerské DVD edice ZVĚTŠENINY chybí ještě necelý týden, ale na recenzních serverech DVD Talk a DVD/authority se již objevily recenze tohoto titulu. Obraz je v anamorfním widescreenu 1.85:1, místy více zrnitý, což je ale spíš Di Palmův záměr než chybný přepis. Slušný zvuk je
v původním DD 2.0, na disku je i francouzský dabing. Autorem komentáře je Peter Brunette (autor monografie o M. Antonionim), v bonusech je zařazen dokument THE FILMS OF MICHELANGELO ANTONIONI, dva trailery a samostatná hudební stopa - tedy vše, co bylo ohlášeno již dříve. Detaily zatím v katalogu.
V Evropě by měl disk mít premiéru 17. dubna a ve stejném měsíci je slibován i na náš trh.


25. ledna 2004

Pražské Ponrepo uvede v únoru kolekci tří snímků s Davidem Hemmingsem, který náhle zemřel
3. prosince 2003 (viz níže). 3. února bude promítnuta ZVĚTŠENINA, 4. února už od 17:30 hod. slavný Collinsonův snímek UMÍRÁNÍ ZA DLOUHÉHO DNE (1968) a 27. února film ČTRNÁCT (1973), jeden z příkladů Hemmingsovy režie. Představení lze navštívit jen s průkazem kina Ponrepo.


16. ledna 2004

Zatím nepotvrzená, ale velmi nadějná informace: ZVĚTŠENINA by měla být vybavená českými titulky! K "bonusové" výbavě (soundtrack, alternativní komentář), kterou jsem zmínil před pár dny (viz níže) dodávám ještě zařazení obligátního traileru a jeden detail, který ovšem ve světle výše uvedené zprávy bledne: Peter Brunette, autor komentáře na alternativní zvukové stopě, je autor velké Antonioniho monografie The Films of Michelangelo Antonioni. Pro ukrácení čekání na potvrzení-vyvrácení informace o českých titulcích si můžete prohlédnout grafiku obalu disku (větší náhled ZDE).

[Update 17. 1.: Česká pobočka Warnerů potvrdila české titulky! Film by měl
u nás vyjít v dubnu 2004!]

12. ledna 2004

Termín vydání Warnerské DVD edice se ZVĚTŠENINOU se blíží a tak se nové zprávy o její podobě objevují stále častěji. K těm předchozím (naposledy 9. ledna, viz níže) doplňuji, že v bonusové části disku by měl být umístěn pouze trailer. Warneři s bonusy opravdu šetří. O něco lepší je zpráva, že disk se objevil v preorderech už i na britském Amazonu - neměl by tedy vyjít jen v USA, ale i v Regionu 2. Otázka jazykových mutací je ale zatím stále v nedohlednu. Snad vás zatím potěší alespoň náhled obalu.


9. ledna 2004

První sporé zprávy o výbavě amerického disku se ZVĚTŠENINOU (chystá se k vydání v únoru): vedle normální zvukové stopy filmu (zatím nevím v jakém bude formátu) bude jeden alternativní zvukový track obsahovat komentář Petera Brunetteho a na dalším by měla být umístěna izolovaná hudební stopa. Bude-li se jednat o celý soundtrack, který svého času vyšel na CD, ale zatím není potvrzeno.


9. prosince 2003

3. prosince zemřel v Bukurešti na infarkt britský herec a režisér David Hemmings, představitel fotografa Thomase z Antonioniho ZVĚTŠENINY. Hemmings, který 18. listopadu oslavil své 62. narozeniny (1941), hrál ve více než 70 filmech, ale role fotografa Thomase patřila, vedle postavy Johna ve strhujícím snímku Petera Collinsona UMÍRÁNÍ ZA DLOUHÉHO DNE (1968) k těm, kterým se říká životní. Z dalších známějších snímků jsme jej u nás mohli vidět třeba v komiksové BARBARELLE (1968), thrilleru OHROŽENÍ BRITANNICU (1974), v posledních letech třeba jako senátora Cassia v GLADIÁTOROVI (2000) či pana Schermerhorna ve filmu GANGY V NEW YORKU (2002). Do našich kin nyní přichází jeho poslední snímek LIGA VÝJIMEČNÝCH (2003). Zdá se, že včerejší zařazení článku o ZVĚTŠENINĚ (viz níže) bylo podivnou náhodou...


8. prosince 2003

Text Jiřího Cieslara Zvětšenina není obvyklou recenzí, ale hlavně osobitým vyznáním. Na těchto stránkách je publikován s autorovým souhlasem.


14. listopadu 2003

Krátké zamyšlení Michelangela Antonioniho nad tvorbou Luchina Viscontiho z roku 1949 je pod názvem Schopnost přilnout umístěno na stránkách o Luchinu Viscontim.


1. listopadu 2003

ZVĚTŠENINA (1966) vyjde na DVD! Bude to sice jen v USA (zatím), ale přece. Na 17. února 2004 ji oznámili Warneři, podle nichž bude film na disk přepsán v originálním formátu i s původním zvukem, přepis bude anamorfní! Více detailů zjišťuji. Že se film dostatne i do Evropy (Region 2) je skoro jisté,
o případné české mutaci zatím ovšem nemám žádné zprávy a lze o ní jen snít :-)


16. května 2003

Publikována druhá část studie Stanislavy Přádné Čtyřikrát dva, věnovaná společným filmům
M. Antonioniho a M. Vittiové (Antonioni - Vittiová). Pro publikaci na Nostalghia.cz autorka provedla některé nové korektury, úpravy a doplňky.


13. dubna 2003

Stránky zpřístupněny veřejnosti. Výchozí obsah informací totožný s dosavadními "andělskými stránkami"
na Nostalghia.cz.


TOPlist

Nostalghia.cz - stránky věnované bývalým andělům
Autorem textů P. Gajdošík (není-li výslovně uvedený jiný autor)
Petr Gajdošík © 2001-2016