Aktuality 2004

[2003] [2004] [2005] [2006] [2007] [2008] [2009–2010]




27. prosince 2004

Mimořádná aktualita! Jak to tak vypadá, českým filmovým nadšencům zůstala dokonale utajená edice filmu, který si na česky lokalizovaném DVD přeje asi každý vážnější zájemce o filmové umění. Bergmanova SEDMÁ PEČEŤ, která se objevila před časem v české klubové distribuci, se díky smlouvě mezi majitelem distribučních práv (Asociace českých filmových klubů) a netradičním vydavatelem (Levné knihy) dostala na plnohodnotné české DVD!! Ke koupi je údajně pouze v prodejnách Levné knihy (takové ty zaprášené sklady nedoprodaných titulů...) za neuvěřitelnou cenu 99,- Kč, která se zdá na první pohled sympatická, ale při hlubším zamyšlení se mi jeví tak nějak degradující - filmoví nadšenci by za takový titul jistě zaplatili i víc, kdyby to mohlo pomoci distribuci dalších. Titul jsem ještě zpětně zařadil do ankety Nostalgické DVD roku 2004 (viz níže). Detaily k DVD najdete na bergmanovských stránkách.


27. prosince 2004

Druhý ročník ankety s názvem Nostalgické DVD roku je od dnešního dne zahájen na samostatné stránce, kde naleznete podrobnější pokyny a detaily ke hlasování. Anketa bude probíhat do konce ledna 2004!

Jeden ze „spřátelených“ zahraničních serverů, Masters of Cinema, udělil své výroční ceny pro DVD roku 2004. Již dopředu bylo vcelku jasné, že zvítězí některá z letošních edic společnosti Criterion Collection. Výsledek je ale pro Criteriony ještě příjemnější, protože jejich edice obsadily hned prvních pět míst (!) a v první dvanáctce mají celkem 7 titulů. A jaké jsou tedy výsledky? První místo (13% hlasů) získala pětidisková edice John Cassavetes: Five Films, v těsném závěsu za ní (12%) pak rovněž pětidiskový box FANNY & ALEXANDER. U obou titulů je vyzdvihováno komplexní pojetí boxů a samozřejmě technické provedení, které je u bergmanovského titulu označeno jako „bezprecedentní“. S o něco větší ztrátou (7%) se pak na třetím místě umístila rovněž vícedisková edice Pontecorvovy BATTLE OF ALGIERS. Následující pořadí už zmiňuji jen informativně: 4. THE LEOPARD (Criterion), 5. THE RULES OF THE GAME (Criterion), 6. More Treasures From The American Film Archive (National Film Preservation Foundation), 7. UN CHIEN ANDALOU / L'AGE D'OR (bfi), 8. EARLY SUMMER (Criterion), 9. THE LAST LAUGH (Eureka), 10. WERCKMEISTER HARMONIES / DAMNATION (Artificial Eye), 11. FLOATING WEEDS / THE STORY OF FLOATING WEEDS (Criterion), 12. AU HASARD BALTHAZAR (Nouveaux Pictures). Další pořadí, včetně některých reakcí hlasujících, si můžete projít na samostatné stránce serveru Masters of Cinema.


19. prosince 2004

Criterion ohlásil na rok 2005 Antonioniho ZATMĚNÍ. Více na samostatné stránce.

Podrobnější informace k chystaným dvojdiskovým vydáním Felliniho AMARCORDU a Viscnotiho filmů SMRT V BENÁTKÁCH a SOUMRAK BOHŮ a současně též podstatné doplnění DVD katalogů najdete k dnešnímu datu na samostatných andělských stránkách věnovaných Federicu Fellinimu a Luchino Viscontimu.


17. prosince 2004

Britská společnost Tartan uvede v roce 2005 několik dalších filmů Jasudžira Ozua.


10. prosince 2004

Recenze disku americké společnosti Image Entertainment s filmy Borise Barneta PŘEDMĚSTÍ a MOSKEVSKÁ MODISTKA.


6. prosince 2004

„Gratuluji bfi k tomuto DVD!“, napsal režisér Martin Scorsese v reakci na vydání disku s názvem Silent Shakespeare, kterým Britský filmový institut uvedl na trh soubor filmů z let 1899-1911, vzniklých jako první adaptace předloh Williama Shakespeara. Sedm filmů z Velké Británie, Itálie a USA z období před 1. sv. válkou, jenž se zachovaly v britských archivech, bylo nově restaurováno (myslím fyzicky, vlastní filmové pásy) a v současné době je naplánované „turné“ této kolekce po Velké Británii. No a když už proběhla nákladná restaurace, došlo samozřejmě i na vydání na DVD (protože to může být jeden ze zdrojů financí na alespoň částečné splacení nákladů takového podniku - což vypadá jako logický, ale ne všude přijímaný princip). Kompletní kolekce na DVD (88 min.) obsahuje němé snímky KING JOHN (UK, 1899), THE TEMPEST (UK, 1908), A MIDSUMMER NIGHT'S DREAM (USA, 1909), KING LEAR (Italy, 1910), TWELFTH NIGHT (USA, 1910), THE MERCHANT OF VENICE (Italy, 1910) a RICHARD III (UK, 1911). Detaily k jednotlivým filmům (režie, obsazení a historie) si můžete přečíst na stránkách bfi. K samotnému DVD ještě tolik, že některé z filmů jsou dobově kolorované (!) a že všechny tituly jsou doplněny nově zkomponovanou hudbou (Laura Rosi). V bonusech najdete úvod a komentář Judith Buchananové.
Současně je ale na místě připomenout, že přesně stejné DVD vyšlo už v roce 2000 v USA u společnosti Image Entertainment a lišilo se jen regionálním kódováním. Rovněž je vhodné upozornit na fakt, že celá náplň tohoto DVD je povícero spíše raritní, veskrze jde o průměrně zpracované náměty, v některých případech jde dokonce o zpracování vyvolávající úsměvy. Navíc se jedná jen o nepatrný zlomek „shakespearovských filmů“, vzniklých před 1. světovu válkou (do roku 1913 jich podle Shakespearových her a nebo námětů z nich bylo natočeno přes 60!), z nichž ty nejslavnější na disku nejsou.

Byla zveřejněna bonusová výbava tří francouzských disků s filmy Roberta Bressona, které vydá v březnu 2005 mk2. Více na stránkách o Robertu Bressonovi.


1. prosince 2004

Criterion Collection v únoru 2005: NIGHT AND THE CITY (1950, Jules Dassin), 1.33:1, mono DD 1.0, trailer, rozhovory s J. Dassinem, dokument o hollywoodských černých seznamech; THIEVES’ HIGHWAY (1949, Jules Dassin), 1.33:1, mono DD 1.0, rozhovor s J. Dassinem, dokument o autorovi předlohy, trailer; LA COMMARE SECCA (1962, Bernardo Bertolucci), 1.66:1, mono DD 1.0, rozhovor s B. Bertolucim; TOUT VA BIEN (1972, Jean-Luc Godard a Jean-Pierre Gorin), 1.66:1, mono DD 1.0, ukázka ze scénáře, rozhovory s oběma tvůrci, mimořádně obsáhlý booklet s rozhovory a analýzami; MY OWN PRIVATE IDAHO (1991, Gus Van Sant), 1.77:1, DD 5.1, několik rozhovorů, dokument o natáčení, trailer, obsáhlý booklet.


26. listopadu 2004

Ačkoliv už v poslední době zaujímám k ohlášeným titulům britské společnosti Artificial Eye rezervovaný přístup (obvykle je s velkým humbukem vypustí do světa a poté řadu z nich odkládají na neurčito), přece jen jde pořád o jednoho z nejprestižnějších evropských producentů DVD. V jejich plánech na rok 2005 tentokrát „uvízla“ poměrně zajímavá kolekce snímků. Předně jde o soubor jedenácti filmů řeckého režiséra Theo Angelopoulose – THE TRAVELLING PLAYERS (1975), ETERNITY AND A DAY (1998), ULYSSES' GAZE (1995), VOYAGE TO CYTHERA (1984), THE BEEKEEPER (1986), ALEXANDER THE GREAT (1980), THE HUNTERS (1977), THE SUSPENDED STEP OF THE STORK (1991), DAYS OF 36 (1972), LANDSCAPE IN THE MIST (1988) a RECONSTRUCTION (1970) - tedy téměř jeho kompletní celovečerní tvorbu. Z díla jiných bardů filmové režie pak AE ohlásilo již před časem na leden/únor 2005 nejnovější Rivetteho snímek HISTOIRE DE MARIE ET JULIEN (2003), Godardův WEEKEND (1967) a i u nás před časem hraný film Kena Loache LAND AND FREEDOM (1995). – Z plánů dalších britských vydavatelů vyšel na světlo záměr Nouveaux Pictures vydat pečlivě digitálně remasterované Godardovy filmy MASCULIN FEMININ (1966), TWO OR THREE THINGS I KNOW ABOUT HER (1967) a VIVRE SA VIE (1962) a dva snímky Alaina Resnaise NIGHT AND FOG (1955) a HIROSHIMA MON AMOUR (1958). Společnost Optimum Releasing chce vydat Langův WESTERN UNION (1941) a Mankiewiczův režijní debut DRAGONWYCK (1946).


22. listopadu 2004

Dnes vychází ve Velké Británii dlouho očekávané disky s dvěma zásadními filmy Roberta Bressona – AU HASARD, BALTHAZAR (1966) a MOUCHETTE (1967). Podrobnosti k oběma vydáním rozepisuji na bressonovských stránkách.

Na DVDBeaver vyšla recenze i zde nedávno recenzovaného disku s ANDALUSKÝM PSEM a ZLATÝM VĚKEM (viz níže zpráva z 5. 11. 2004). Anglicky psaná recenze potvrzuje mj. mou doměnku o videopásku jako zdroje pro disk s ANDALUSKÝM PSEM. Mnou opomenuta byla naopak komentářová sada anglických titulků.

Asi před dvěma týdny se objevilo v distribuci 4. číslo Filmových listů, v němž jsem spáchal příspěvek Staré filmy v digitálním hávu, popisující z pozice uživatele podrobněji problematiku přepisu starých filmů na digitální média. Nepíši o tom zde proto, abych se holedbal (to jsem ostatně měl učinit hned po vydání), ale chtěl bych uvést na pravou míru několik hrubých chyb, které se ocitly v textu bez mého přičinění a jsou (patrně) dílem editorky Filmových listů. Protože to je delší čtení, uvádím vše na pravou míru na samostatné stránce.


18. listopadu 2004

Mezi filmy, které jsem v seznamu prestižní kolekce Ruscica od počátku postrádal, je i významný snímek režisérů Georgije a Sergeje Vasiljevových (někdy omylem označovaných za bratry) Čapajev z roku 1934. Nakonec se jeho vydání chopil jiný vydavatel, kterým je ruská společnost Sojuz. Přepis vzpomínkového románu Dmitrije Furmanova o hrdinovi občanské války, se ve své době setkal nejen s mimořádným ohlasem publika, ale i filmová kritika jej označila za výjimečné dílo, které se dnes řadí do zlatého fondu světové kinematografie. Snímek měl také díky své formální stránce velký vliv na několik generací ruských filmařů (často se zmiňuje především scéna „psychologického útoku“ kappelovců na Čapajevovu jednotku) a dodnes se u něj oceňuje organické spojení příběhu a společenské metafory, postupný a naprosto nenásilný přechod od epizodické struktury k dramatu s nádechem epopeje. Film vydala společnost Sojuz ve své kolekci Šedevry sovjetskovo kinematografa. Disk není regionálně kódován a je vybaven dobovým mono zvukem rozvedeným do dvou kanálů normy DD 2.0. Kvalita přepisu mi zatím není známa, ale cena DVD ve výši necelých 200 rublů je skoro neuvěřitelná. Zajímavostí je, že film se v Rusku dočkal už pěti vydání na VHS (pokaždé u jiné společnosti) a společnost Sojuz je tak už šestým vydavatelem tohoto snímku na nějakém „domácím“ nosiči (ale prvním na DVD).


17. listopadu 2004

Francouzský vydavatel Blaq Out ohlásil na duben 2005 vydání čtyř ranných filmů Otara Iosselianiho, natočených ještě za jeho působení v Gruzii - APRILI (1961), GIORGOBISTVE (1968), PASTORALI (1975) a IKO SHASHVI MGALOBELI (1970). Všechny filmy již vyšly jako součást „blaqoutského“ sedmidiskového boxu s filmy z Iosselianova gruzínského působení (viz vlevo), ale nové vydání čtyř titulů bude obohacené o anglickou titulkovou sadu a tím tedy určeno zejména pro „zbytek světa“.



5. listopadu 2004

Čerstvý dvojdisk s ANDALUSKÝM PSEM a ZLATÝM VĚKEM se dočkal samostatné recenze, doplněné o galerii screenshotů. K vydání obou filmů se letos váže několik výročí: 75 let od uvedení ANDALUSKÉHO PSA, 100 let od narození Salvadora Dalího (a 15 let od jeho úmrtí), první veřejné představení ZLATÉHO VĚKU v roce 1930 se odehrálo 22. října, disk byl na trh letos oficiálně uveden 25. října, ale předplatitelům začal být distribuován už 22. října...

Gangsterky, kriminálky a „film noir“ - to jsou podstatné žánrové příspěvky Warnerů a Foxů pro rok 2005. Už 25. ledna 2005 odstartuje v USA warnerská Gangsters Collection s filmy ANGELS WITH DIRTY FACES (Curtiz, 1938), LITTLE CAESAR (LeRoy, 1931), THE PETRIFIED FOREST (Mayo, 1936), THE PUBLIC ENEMY (Wellman, 1931), THE ROARING TWENTIES (Walsh, 1939) a WHITE HEAT (Walsh, 1949). - V únoru 2005 uvedou Foxové v USA ve své Studio Classics line filmy LEAVE HER TO HEAVEN (Stahl, 1945) a A LETTER TO THREE WIVES (Mankiewicz, 1949). Tentýž vydavatel uvede v březnu také novou Film Noir series s tituly CALL NORTHSIDE 777 (Hathaway, 1948), HUSH... HUSH, SWEET CHARLOTTE (Aldrich, 1964) a LAURA (Preminger, 1944). Co z toho má šanci se k nám časem dostat s českou podporou nevím, ale zaběhlé stránky (určitě Zóna) by o tom určitě informovaly obratem.


2. listopadu 2004

Pokud jsem se díval jen po nejrozšířenějších e-shopech i oficiálních stránkách Wima Wenderse, tak pozoruhodný Wendersův duchovní dokument TOKYO-GA (1985), natočený v Japonských reáliích jako osobní hledání světa Ozuových filmů, Wendersova filmaře z nejmilejších, ještě na DVD nevyšel nikde jinde než na ruském DVD (kódovaném pro Region 5) společnosti Karmen Video. Ta jej má zařazený ve své ediční řadě nezávislých filmů Drugoje kino pod číslem 25. Film je na disku přepsán v původním fullscreenu s originálním anglickým zvukem v DD 2.0 (vedle toho též rusky, německy a japonsky, vše v DD 2.0) a s ruskými titulky. Společně s tímto 92 minut dlouhým filmem (Wendersovy zápisky z natáčení jsem nedávno publikoval na stránkách o Jasudžiru Ozuovi) je na disku jako druhý celovečerní dokument zařazen další Wendersův dokumentární snímek NOTEBOOK ON CITIES AND CLOTHES z roku 1989 (opět v originální angličtině). Zajímavé je, že toto ruské DVD neuvádějí ani oficiální Wendersovy stránky. Nicméně existuje a dokonce ho lze pořídit za velezajímavou cenu 289 rublů na e-shopu Ozon.ru, kde se momentálně nachází ve slevě.

Včera na stránkách o Michelangelu Antonionim přibyl článek Zvětšenina pod drobnohledem o některých aspektech DVD edic tohoto snímku v Regionu 1 a 2.


31. října 2004

Prvními přírůstky do katalogu Criterion Collection za rok 2005 bude 5 lednových titulů. Dva z nich budou patřit filmům Jacquese Beckera. Kriminální příběh CASQUE D´OR (Zlatá čapka, 1952) se odehrává v Paříži před první světovou válkou. V romantickém dramatu zaujme především mistrně vykreslená Belle Époque, prostředí pařížského podsvětí i herecké výkony Simone Signoretové a Serge Reggianiho. Film bude přepsán v původním 1.33:1 a s originální mono stopou, alternativném komentářem a v bonusech budou rozhovory s oběma představiteli hlavních rolí z let 1963 a 1995, díl z francouzského televizního dokumentárního seriálu CINÉASTES DE NOTRE TEMPS, věnovaný Jacquesi Beckerovi a raritní němý záznam z natáčení.
Druhým Beckerovým snímkem bude gangsterské drama TOUCHEZ PAS AU GRISBI (Nesahejte na prachy, 1954) s vynikajícím Jeanem Gabinem v roli stárnoucího lupiče a mladou Jeanne Moreauovou. Stěžejní dílo gangsterského filmu bude přepsáno v původních dispozicích (1.33:1. mono) a obohaceno o rozhovor s Lino Venturou, Danielem Cauchym a Jeanem Wienerem a o dobový trailer.
Pozoruhodným počinem lze nazvat edice dvou filmů režiséra Sejdžina Suzukiho, který na sebe upoutal nejen bravurním vizuálním pojetím svých filmů, ale i na tehdejší dobu nebývale nasnímanými obrazy násilí. To z něj učinilo "odpadlíka", jehož tvorba byla mnohdy zavrhována. Japonské gangsterské drama YOUTH OF THE BEAST (Mládí bestie, 1963), odehrávající se v prostředí yakuzy, vyniká především pozoruhodnou obrazovou kompozicí, prací s barvou a zapojením halucinačních scén, tedy vším, co je pro Suzukiho tvorbu typické. Film bude přepsán v anamorfním widescreenu 2.35:1, z bonusů se zatím zmiňuje jen trailer, ale další jsou ještě v jednání.
Dalším criterionským Suzukiho filmem bude středoškolské drama FIGHTING ELEGY (1966), šokující příběh, vyprávěný typickým režisérovým vizuálním stylem, ale tentokrát i s určitým satirickým podtextem. Ve specifikaci se uvádí zatím jen černobílý anamorfní widescreen 2.35:1, původní trailer a slibné slůvko „more“. Detailnější text o Suzukiho díle naleznete i na stránkách Fantomfilm.cz.
Z gangsterské řady pak vybočuje exklusivní edice Kurosawova filmu KAGEMUŠA (1980) o níž se podrobněji rozepisuji na Kurosawových stránkách.

Ruscico uvedlo na trh třídiskový (!) boxset s filmem Lva Kulidžanova ZLOČIN A TREST (1969), adaptací klasického románu F. M. Dostojevského. Dvoudílný černobílý film (112 + 119 min.) je přepsán v původním širokoúhlém formátu, nejen s originálním mono zvukem, ale tradičně i s remixy do DD 5.1 (rusky, anglicky, francouzsky). V bonusech se uvádějí filmografie a fotogalerie, což mi ale na třídiskový set připadá málo. V titulkových sadách samozřejmě češtinu nehledejte.


28. října 2004

Připravované americké vydání Tarkovského dokumentu TEMPO DI VIAGGIO by mohlo obsahovat řadu nešvarů. Detaily na stránkách věnovaných Andreji Tarkovskému.

Včera publikovaná recenze nového ruského DVD s filmem CIKÁNI JDOU DO NEBE (viz níže zpráva z 27. října) byla dnes doplněna o galerii screenshotů.


27. října 2004

Recenze čerstvě vydaného DVD z Ruscica s filmem CIKÁNI JDOU DO NEBE (1976)


25. října 2004

Artificial Eye slibuje na rok 2005 vydání mj. Rohmerových TALES OF THE FOUR SEASONS (1989–1991), angažovaného filmu LAND AND FREEDOM (1995) Kena Loache, Pialatova VAN GOGHA (1991), prvního FANTOMASE Louis Feuilladeho z roku 1913 (o dalších pokračováních se zatím mlčí), Jarmanova THE GARDEN (1990), Godardova WEEKEND (1968) a filmu THE TRAVELLING PLAYERS (1975) od Theo Angelopoulose.

Zajímavou sběratelskou lahůdku připravila v Regionu 3 cinefilům společnost Alto Media. Disk s názvem Their First Films přináší filmové debuty několika významných francouzských režisérů (Mourice Pialat, Alain Resnais, Jean-Luc Godard, Jacques Rivette, Francois Truffaut, Patrice Leconte, Jacques Doniol-Valcroze a Jean-Pierre Melville) z let 1946-1971. Krátká dílka mají rozdílnou stopáž (od 11 do 27 minut) i obrazový formát (od 1.33:1 až po 2.38:1). Zvuk všech filmů je v DD 2.0 v originální francouzštině s volitelnými anglickými nebo korejskými titulky. Disk vyšel 7. září a podle recenze na DVDBeaver se jedná o povedené dílko.

Zámořské e-shopy již nabízejí Sokurovův snímek FATHER AND SON (2003), který vyšel před časem v Ruscicu. Z obsahu amerického vydání, které připravila společnost Wellspring, zatím e-shopy uvádějí jen přepis filmu (ruský disk má navíc Sokurovův komentář a fotogalerii). Evropskou edici ohlásilo Artificial Eye na prosinec.


20. října 2004

Už do roku 2005 spadne další z Criterionských titulů, kterým bude Kurosawova KAGEMUŠA (1980). Detaily na Kurosawových stránkách.

Již delší dobu ohlášená britská edice Ozuova PŘÍBĚHU Z TOKIA, kterou vydá společnost Tartan, se ukázala jako trojpack s třemi Ozuovými filmy. Detaily na ozuovských stránkách.

Včera byla na stránkách o Andreji Tarkovském zpřístupněna nová verze katalogu DVD a VHS s Tarkovského filmy.


8. října 2004

Bohužel, mnou vkládané naděje do britského vydání Jirešova filmu VALERIE A TÝDEN DIVŮ, o kterém jsem zde psal přesně před měsícem 8. září, vzaly za své. Britská edice je stejně jako před časem vydané americké vydání opatřena nevypínatelnými anglickými titulky. U britského disku může snad jen jako slabá útěcha zaznít, že titulky jsou v o něco menším fontu a v neutrální bílé barvě. Více viz srovnávací recenze na DVDBeaver.

Kolekce edic starých filmů The Masters of Cinema Series, připravovaná ve spolupráci společnosti Eureka! a serveru Masters of Cinema, se před časem rozrostla o další klasický titul, dvoudiskové vydání Dreyerova snímku z roku 1924 MICHAEL. Snímek, který patří v dějinách filmu k prvním dílům snažícím se pomocí detailních záběrů kamery postihnout duševní stavy hlavního hrdiny, vznikal za účasti několika zajímavých osobností: spoluscénáristkou byla Thea von Harbou, manželka Fritze Langa; hlavní roli ztvárnil režisér Benjamin Christensen (HÄXAN); další postavy ztvárnili např. Walter Slezak (známý později z Hitchcockova filmu LIFEBOAT) a Nora Gregorová (později v Renoirových PRAVIDLECH HRY). Na DVD doposud nerealizovaný film se dočkal digitalizace u příležitosti 80. výročí svého vzniku. Podrobnosti k celé kolekci naleznete na stránkách The Masters of Cinema Series.


3. října 2004

Letošními posledními criterionskými disky budou edice dvou velmi starých titulů. Tou první bude němý velkofilm Cecila B. DeMillea KRÁL KRÁLŮ (The King of Kings) z roku 1927, hollywoodská superprodukce budící dodnes údiv svou monumentalitou, ale i úsměv svou naivitou. Přesto jde o mezník ve filmové historii a Criterion tomu podřídil svou strategii. Na dvoudisku bude jak původní režisérský sestřih z roku 1927 (155 min.), tak upravená verze z roklu 1931 (112 min.). Obě verze budou samozřejmě obrazově restaurované a na disku k nim bude přítomna ke každému nově složená hudba ve formátu DD 5.1., u verze z roku 1931 bude samozřejmě ponechána volitelně i původní zvuková stopa. Bonusová výbava bude vedle traileru obsahovat několik galerií fotografií, nákresů a ilustrací z produkce filmu.

Druhým neopomenutelným prosincovým počinem bude dlouho připravovaná (a několikrát odložená edice Langova snímku M z roku 1931. Dvoudiskové vydání bude obsahovat kompletně restaurovaný snímek v původním formátu 1.19:1 (to je skoro čtverec!), původní zvukovou stopu a volitelně komentář Erica Rentschlera, několik rozhovorů o Fritzi Langovi a jeho filmech, obrazovou galerii, kompletní historii snímku a obsáhlý booklet.

Pro mne osobně jeden z nejpostrádanějších filmů na DVD, proslulá balada CIKÁNI JDOU DO NEBE, kterou natočil Emil Lotjanu v roce 1976, se konečně dostane na digitální nosič. Ruscico ohlásilo, že jej připravuje k uvedení na trh, tentokrát ovšem „chytře“ nesdělilo termín. (Podobných ujištění a ohlášení totiž bylo ze strany tohoto vydavatele v minulosti již několik, přičemž termíny obvykle neplatily – například na léto ohlášená KOMISAŘKA ještě vůbec nevyšla). Ke slavnému snímku snad jen tolik, že jsem osobně hodně zvědavý na kvalitu i specifikaci disku (očekávání je samozřejmě maximalistické – tedy anamorfní OAR 2.35:1 a původní mono zvuk, který vidím jako nutnost vzhledem k řadě hudebních pasáží), protože pokud mne paměť neklame, vznikal film v moldavských či v ukrajinských studiích a tak by v současnosti měl být pro Ruscico vlastně zahraničním titulem. Je tedy otázka, k jakým podkladovým materiálům se vydavatel dostane.

K již před časem ohlášenému vydání dvou zásadních Buňuelových filmů ANDALUSKÝ PES a ZLATÝ VĚK jsou uvedeny některé detaily na buňuelovských stránkách.

Tarkovského snímek TEMPO DI VIAGGIO vyjde na samostatném DVD. Detaily na stránkách o Andreji Tarkovském.

Vyjde v roce 2005 PARAJANOV: THE LAST SPRING u Criterionů? Toť otázka...


30. září 2004

Pozoruhodný Zvjagincevův debut NÁVRAT (naposledy viz níže zpráva z 27. dubna 2004 se nyní v Rusku dočkal již svého druhého vydání na DVD, tentokrát ve speciální edici. Produkční společnost filmu REN uvedla na trh dvojdiskové vydání, v němž se na prvním disku nachází film s hned třemi zvukovými stopami - DD 5.1, DTS a DD 2.0 (+ ruské titulky) a na druhém disku pak film o filmu s rozhovory a nepoužitými záběry (možná se konečně dozvíte co bylo ve skříňce :-)) a několik dokumentárních záběrů z natáčení. Speciální edice je kódovaná pro Region 5.

V Maďarsku si vydají ANDREJE RUBLEVA (!). Detaily na Tarkovského stránkách.


24. září 2004

Konečně se na Nostalghia.cz objevila recenze amerického DVD s Vláčilovým snímkem HOLUBICE, které letos na jaře vydala společnost Facets Video.

Dva zásadní filmy Roberta Bressona – A CO DÁLE BALTAZARE a MUŠKA – se brzy objeví na DVD vydaných společností Nouveaux Pictures. Detaily k oběma diskům naleznete na stránkách o Robertu Bressonovi.


17. září 2004

Zcela náhodou jsem se stal adresátem zajímavé informace, týkající se českého filmu Jindřicha Poláka IKARIE XB-1 (1964). Tato česká sci-fi, na svou dobu mimořádně výpravná, filmově originální a objevná a u zahraničního publika i poměrně úspěšná (např. prestižní ocenění Trieste SF Awards), se dočkala své DVD podoby. Jak je u zajímavých českých filmů zvykem, samozřejmě v zahraničí. „Pachatelem“ vydání na DVD je americká společnost BijouFlix, která ve své sci-fi řadě přinesla film na DVD s názvem Voyage to the End of the Universe. Doprovodný text, který na stránkách BijouFlix naleznete, vypočítává všechny klady Polákova filmu, dokonce jej neváhá označit za předchůdce pozdějších veleděl světového filmu žánru sci-fi: Kubrickovy 2001 a Tarkovského SOLARIS. (IKARIE je zde dokonce označena jako socialistická verze 2001.) Pokud jste fanoušci českého filmu či žánru sci-fi a zaplesali jste v této chvíli radostí, nerad vám ji nyní zkazím. Podle údajů vydavatele je film na disku přepsán jako fullframe (zatímco v originále jde o cinemascope 2.35:1), má anglický dabing a podle jedné emailové zprávy, doručené na Nostalghia.cz ze zahraničí, jde o přepis z VHS. Předpokládám tedy, že to vše bratru za téměř 19 dolarů od koupě i sebevětšího nadšence starých a dobrých českých filmů spolehlivě odradí.


8. září 2004

Překrásný Jirešův film VALÉRIE A TÝDEN DIVŮ (1970) byl na DVD doposud k dispozici jen prostřednictvím amerického vydání společnosti Facets. Ač jde o vcelku slušný obrazový přepis, jeho nevýhodou jsou nevypínatelné anglické titulky. V nabídce britského Amazonu se v létě objevilo nové britské vydání, připravené společností Redemption. Koupit jej zde lze za 13 liber. Nicméně některé zdroje uvádějí, že tento disk má být uveden na trh až koncem září. Každopádně by ale tato edice mohla být o něco bohatší než americká. Podle MovieMail by měla obsahovat trailer, obrazovou galerii a ještě něco navíc. Jak budou na disku zařízené anglické titulky ale zatím není jasné. - Ve Velké Británii oznámil také British Film Institut vydání dvou klasických Buňuelových snímků, ZLATÝ VĚK (1930) a ANDALUSKÝ PES (1928). – A do třetice z „ostrovů“: Tamnější tradiční vydavatel Bergmanových filmů Tartan uvede v prosinci na trh film OBŘAD (1968).

Američtí Warneři ohlásili na prosinec 2004 vydání dvoudiskového boxsetu The Buster Keaton Collection s filmy THE CAMERAMAN (1928), SPITE MARRIAGE (1929) a prvního Keatonova zvukového snímku FREE AND EASY (1930). Dvoudisk bude obsahovat i nový dokument SO FUNNY IT HURTS: BUSTER KEATON AT MGM, věnující se období Keatonova působení v MGM.

Vydavatelský dům Ruscico změnil design svých stránek. Kromě blikajících reklam, statistik prodeje filmů a lehce obohaceného vyhledávání jsem ale v obsahu nezaznamenal žádné změny.


29. srpna 2004

Criterion Collection v listopadu 2004. Dle mého soudu to bude památný listopad. Přinese totiž podle jednu z nejpečlivěji a nejúplněji připravených edic jednoho filmového díla - Bergmanova opusu FANNY A ALEXANDR. Detaily k celému pětidiskovému balíku najdete v samostatném článku.

A aby se neřeklo, přidají Criterioni také další titul do své Altmanovské kolekce. Tentokrát se bude jednat o snímek ZKRATKY (Short Cuts) z roku 1993. Kaleidoskopické ztvárnění povídek Raymonda Carvera je pro Altmana tradičně nabité hereckými esy (Tim Robbins, Julianne Mooreová, Robert Downey Jr., Jack Lemmon a Jennifer Jason Leighová). Tříhodinový film bude přepsán v širokém anamorfním widescreenu 2.35:1 s nově restaurovaným zvukem v DD 5.1. Dvojdiskové vydání je nabité bonusovým materiálem, z nějž zmiňuji zejména videozáznam rozhovoru Roberta Altmana s Timem Robinsem, 90-ti minutový dokument o natáčení, asi hodinový rozhovor se spisovatelem Raymondem Carverem, vystřižené scény a samostatný hudební soundtrack. O nepochybné kvalitě disku přesvědčuje i osobní Altmanův dozor nad digitálním remasteringem obrazu a zvuku.

Známý recenzentský server DVDBeaver (www.dvdbeaver.com) se v posledních týdnech ocitl ve finančních nesnázích. Věřte nebo ne, ale celý tento dnes renomovaný projekt má fandovské základy a byl financován ze soukromých prostředků jeho tvůrce. Značné množství zabraného diskového prostoru (zejména díky datově obsažným screengrabům) mělo ale za důsledek nárůst finančních prostředků na zajištění chodu celé domény. Situace již byla tak kritická, že ke konci srpna hrozilo zrušení celé domény. Před dvěma dny ale přišla potěšující zpráva, že doslova za 5 minut dvanáct se podařilo získat potřebné finance, takže DVDBeaver má zajištěnou existenci na minimálně celý další rok.


23. srpna 2004

Společnost Kino on Video uvede k 19. říjnu na americký trh dva filmy Bertranda Taverniera. Prvním bude snímek QUE LA FETE COMMENCE... (Ať začne slavnost..., 1974), realisticky pojatá freska ze života dvora Filipa Orleánského roku 1719 s hereckou účastí P. Noireta, J. Rocheforta a M. Vladyové; druhým titulem je pak drama LA VIE ET RIEN D'AUTRE (1989).

10. srpna jsem zde informoval o ruském DVD Vladimir Vysockij, Mně jesť, čto spěť... Časť 1 (viz níže). Momentálně jsou na ruském trhu už i zbývající dva díly této dokumentární koláže, věnované nejpopulárnějšímu ruskému zpěvákovi sovětského Ruska. Oba následující disky se v názvu liší jen číslovkou, obsah je rovněž obdobný: koláž rozhovorů, písniček, dokumentárních záznamů z vystoupení, z divadla Na Tagance, televizních šotů ap.

Na stránkách o Luisi Buňuelovi byly doplněny některé detaily k britskému boxsetu, který vyjde 9. září péčí tamnějších Warnerů. - Na Bergmanových stránkách byly doplněny záznamy šesti disků, vydaných v roce 2001 belgickou společností Vidéodis. Mezi jinak obvykle vydávanými tituly zaujme bezesporu zatím nevydaný raritní snímek PŘÍSTAVNÍ MĚSTO z roku 1948, umístěný na disku společně se SEDMOU PEČETÍ.


15. srpna 2004

Před časem ohlášená americká edice Olmiho mistrovského díla STROM NA DŘEVÁKY z roku 1978 (viz níže zpráva z 12. června) se dočkala první recenze na serveru DVD Talk. Podle ní je obraz i zvuk ve slušné kvalitě, ale místy se lehce třese. U obrazového formátu (1.33:1) recenzent záhadně lehce spekuluje, jde-li o ořez z 1.66:1, přičemž podle všech dostupných zdrojů byl film natočen v televizním fullscreenu, takže by vše mělo být v pořádku. Z recenze bohužel není jasné, jakou kopii vydavatel použil - zda-li originální, která byla namluvena v původním bergamském nářečí a nebo druhou známou verzi, předabovanou celou do italštiny. V recenzi rovněž není řeč o kvalitě a vypínatelnosti titulků.


14. srpna 2004

Box plný pokladů! Prestižní americká filmová instituce National Film Preservation Foundation uvede v září na trh skutečnou lahůdku pro všechny milovníky filmové prehistorie. Půjde o box se 3 DVD, obsahující bohatou kolekci archivních snímků americké provenience z let 1894-1931 uchovaných v amerických archivech, zahrnující jak první Edisonovy pokusy se záznamem pohyblivého obrazu, přes první americké průkopníky až k počátkům zvukového filmu. Na třech DVD jsou ohlášeny četné rarity, nejen doposud nikdy nevydané, ale v řadě případů také zrekonstruované ze všech dostupných materiálů. 573 minut (!) bude obsahovat mj. také Lubitschův VĚJÍŘ LADY WINDERMEROVÉ (1925) kinetoskop Annie Oakleyové, snímek CLASH OF THE WOLVES s Rin-Tin-Tinem, avantgardní dokument Jay Leydy A BRONX MORNING (1931), řadu raritních dokumentárních záznamů, originální satirické snímky, první pokusy o dramatickou tvorbu ad. Ke všem filmům byla složena nová hudba, nahraná na DVD ve stereu, dodány byly i komentáře 17 filmových historiků a do boxu je přibalena i jistě zajímavá 200 stránková publikace. Velice potěšitelné je, že disky nejsou regionálně kódované, méně nadšení vzbudí cena, která je stanovena na 80 dolarů. Na americkém Amazonu by box měl být v prodeji od 7. září. Deatily na stránkách NFPF (včetně PDF dokumentu s podrobným obsahem).

V USA vyšel disk se slavným Kakojanisovým filmem ŘEK ZORBA (1964), doplněný o alternativní úvod, komentář režiséra, dokument, trailer a fotogalerii.

A perlička (bez komentáře) na závěr: V srpnovém čísle časopisu Stereo & Video jsem v redakčním editorialu nalezl zmínku a odkaz na nedávný rozhovor Billa Gatese pro Bilt.de, kde „Mr. Microsoft“ prorokuje technologii DVD maximálně 10 let života, po nichž podle něj zanikne...


10. srpna 2004

Každoroční festival filmových kuriozit Il Cinema Ritrovato, pořádaný Boloňskou cinematékou na počátku čevence (3.-10. 7.), udělil v letošním ročníku poprvé vlastní výroční ceny pro cinefilské DVD tituly. Hlavní cena za obecně nejlepší DVD edici připadla francouzskému boxsetu s filmy P. P. Pasoliniho Pier Paolo Pasolini — Les Années 60 (detaily) společnosti Carlotta, která vydala i DVD s westernem MAN OF THE WEST (Anthony Mann, 1958), oceněném za nejlepší technickou kvalitu. Nejlepší reedicí je disk z produkce francouzské Arte s Resnaisovým HIROSHIMA MON AMOUR (1959), obsahující i původně cenzurovaný dokument LES STATUES MEURENT AUSSI (1953) o tematice kolonialismu. Jako „Best Collection“ byla oceněna edice Chaplin Collection z produkce francouzské MK2 a Warnerů, ovšem jen evropské vydání (americká varianta téhož dopadla díky zpackanému převodu z PAL do NTSC tristně). Nejlepší bonusová výbava pak byla dle názoru poroty u edice Murnauova snímku THE 4 DEVILS (1926), pracně rekonstruovaného a vydaného spol. Eureka.

Ctitelé zpěváka a herce Vladimíra Vysockého mají po loňské smršti s vydanou kolekcí jeho hudebních nahrávek nyní další důvod k radosti. Ruská společnost Moroz Records nyní uvedla na trh DVD s názvem Vladimir Vysockij, Mně jesť, čto spěť... Časť 1, které obsahuje 66 minut unikátních dokumentárních záběrů, záznamů z hudebních i divadelních vystoupení i televizních rozhovorů. Disk, obsahující obrazové materiály ve formátu 4:3 a zvukovou stopu v ruském DD 2.0, je kódován pro Region 5 a na ruském eshopu Ozon.ru stojí 258 rublů. A jak napovídá číslovka v názvu, není toto DVD poslední...

Zóna informovala o chystaných českých vydáních dvou filmů bratří Marxů: NOC V OPEŘE (1935) a KOBYLKÁŘI (1937), které by měly být na náš trh uvedeny v září a především o vydání kolekce neuvěřitelných čtrnácti (!) filmů Alfreda Hitchcocka s českou titulkovou podporou!


7. srpna 2004

Před několika měsíci vydaný boxset s filmy Ingmara Bergmana se nyní dočkal i vydání pro Region 2. Detaily na bergmanovských stránkách.


1. srpna 2004

Říjnové přírůstky do katalogu Criterion Collection budou celkem čtyři. Ve dvou případech se bude jednat o snímky Roberta Altmana se vztahem k prezidentskému úřadu (na podzim jsou v USA prezidentské volby). Konkrétně jde o titul TANNER ´88 (1988), který vznikl jako satiricky laděná televizní minisérie o průběhu fiktivní prezidentské kampaně, během níž „dokumentaristé“ sledovali cestu smyšleného prezidentského kandidáta od primárek v New Hampshire až po národní stranický kongres, přičemž samozřejmě neopomenuli zdůrazňovat často absurdní prvky volební kampaně. Criterion přinese nminisérii na DVD v kompletní verzi (353 minut). - Druhým Altmanovským diskem bude edice filmu SECRET HONOR (1984), adaptace divadelní hry o fiktivním osamocení prezidenta Nixona, sepisujícího v uzavřené místnosti své paměti, je pozoruhodná především hereckým koncertem Philipa Bakera Halla. V bonusech bude i něco z dokumentárního materiálu o Nixonovi. - Třetím titulem bude psychologické drama EYES WITHOUT A FACE (Les Yeux sans visage, česky jako Oči bez tváře), které francouzský režisér Georges Franju natočil v roce 1960. Místy až hororově laděný příběh bude na disk přepsán v původním formátu 1.66:1 (anamorfně) a se zvukem v DD 1.0. Obraz i zvuk budou digitálně restaurované, v bonusech se vedle obvyklého traileru a obrazové galerie objeví ještě jeden krátký dokument. - Posledním říjnovým titulem bude prakticky současné dílo, kontroverzní snímek Catherine Breillatové FAT GIRL (2001), nekompromisně natočená pitva sourozeneckého vztahu v prostředí bezútěšného přímořského města. Obraz bude v anamorfním 1.85:1, zvuk v původním DD 2.0, ale slíbený je i remix do DD 5.1 a DTS, v bonusech dva trailery a dokument o natáčení.

Na Nostalghia.cz nedávno publikovanou recenzi amerického vydání japonského snímku ONIBABA si nyní můžete doplnit anglicky psanou srovnávací analýzou dvou dosavadních vydání tohoto snímku na DVD, kterou publikoval Trond Trondsen na stránkách Masters of Cinema.


29. července 2004

AMERICKÁ NOC u soudu! Na počátku července bylo u městského soudu pro západní oblast Paříže zahájeno soudní líčení, v němž potomci a dědicové Francoise Truffauta - Laura, Eva a Josephine - žalují francouzskou pobočku Warnerů za porušení autorských práv a smluv k filmu AMERICKÁ NOC (1973). Oscarový snímek měl premiéru 24. května 1973 a práva na jeho distribuci byla tehdy Warnerům postoupena malou filmovou společností Films du Carosse na 30 let. Vypršení mlouvy tedy nastalo 24. května 2004. Žalobcům se ale nelíbí, že společnost Warner těsně před uplynutím této lhůty vydala úspěšný film na DVD (ve Francii v listopadu 2002, v USA v březnu 2003) a že tak i po uplynutí lhůty na držení práv sklízí celosvětově zisk z distribuce a prodeje vydaných DVD nosičů. Navíc rovněž těsně před vypršením smlouvy prodali Warneři celosvětově televizní práva na film, který byl např. nyní ve Francii uveden 3. června. Podle žalobců se tak francouzští Warneři i jejich smluvní televizní partneři dopouští padělatelství a proto požadují odškodné ve výši 1 milionu EUR s dalšími příplatky za každý den prodlení při zastavení výroby a prodeje DVD. Pro českého filmového fanouška je tato zpráva dvojnásob zajímavá a aktuální: DVD totiž vyšlo ve Francii i s českou podporou (jako 2DVD, k nám byla dovezena jen chudší jednodisková verze). A protože vrtochy právníků i soudců jsou v naší současnosti všelijaké, měli by si ti, kdo ještě disk nemají a jeho koupi stále odkládají, pospíšit. I když tomu osobně příliš nevěřím, mohlo by se toitiž jednoho dne stát, že bude disk z prodeje ztažen. A pak sbohem Americká noci...


19. července 2004

Francouzská společnost Opening přinese v září hned dva boxsety s filmy Kendži Mizogučiho. V krabici označené #1 budou snímky (užívám anglické názvy) THE CRUCIFIED LOVERS, THE EMPRESS YANG KWEI FEI, TALES OF THE TAIRA CLAN a SANSHO DAYU. #2 bude obsahovat UGETSU MONOGATARI, LADY OYU, A GEISHA, STREET OF SHAME a THE LIFE OF OHARU. Půjde o ryze francouzské edice, bez jakékoliv mezinárodní podpory.

Criterion Collection slibuje na listopad souborné vydání Bergmanova opusu FANNY A ALEXANDER (1982) a to v typickém criterionském „definitivním“ provedení – v boxsetu obsahujícím úplnou filmovou i televizní verzi. To vše samozřejmě doplněné o bonusy, rozhovory ap.

Ruscico ohlásilo na srpen vydání Askoldovova „prokletého“ filmu KOMISAŘKA (1967). Ojedinělé dílo, jehož děj se odehrává v období občanské války v porevolučním Rusku a líčí proměnu a humanizaci bolševické komisařky (námět z novely V. Grossmana), bylo okamžitě po svém dokončení uzavřeno do trezoru a uvolněno až v roce 1987. Samotný Askoldov se po tomto svém debutu k filmové režii už nikdy nedostal a jedinou, úřady mu poskytnutou „příležitostí“ mu byly režie estrád a zábavných pořadů v televizi. Film bude mít na DVD kompletně restaurovaný obraz (widescreen) i zvuk, tisková zpráva se ale nezmiňuje o jeho přesnější specifikaci (bohužel lze asi očekávat DD 5.1 a absenci původního mono zvuku). Na disku budou tři jazykové verze (ruská, francouzská a anglická) a šest titulkových sad (rusky, anglicky, francouzsky, španělsky, italsky, německy), bonusová část bude obsahovat rozhovor s Alexandrem Askoldovem a herečkou Raisou Nědaškovskou, obrazové materiály ze soukromého Askoldovova archivu, filmografie a fotogalerii.


8. července 2004

Že je americký režisér Martin Scorsese velký ctitel řady svých kolegů je známá věc. Sám také nejednou podpořil zajímavé projekty týkající se historie filmu nebo nezávislé či nekomerční snahy svých kolegů (naposledy mě napadá třeba RUSKÁ ARCHA Alexandra Sokurova). Jedním z jeho ryze osobních projektů pak je i dokument MY VOYAGE TO ITALY, který natočil v italské produkci (a s orig. názvem IL MIO VIAGGIO IN ITALIA) v roce 1999. Toto Scorseseho „objevování Itálie“, čtyřhodinová dokumentární freska o poválečném italském filmu, se točí zejména kolem čtyř velkých filmařů, kterým se jejich americký kolega bezvýhradně klaní a jejichž práci považuje v moderním filmu za objevitelskou. (Podtitul filmu také zní „O filmech, které inspirovaly jednoho z největších Hollywoodských filmařů!“). Těmi velikány jsou především Federico Fellini, Michelangelo Antonioni, Vittorio De Sica a Luchino Visconti. Nevyjímá ale ani celé zásadní období neorealismu, pozdější tragikomedie 50. let a „novou vlnu“ let šedesátých. (Za připomínku stojí, že čtyři roky předtím realizoval obdobný snímek týkající se amerického filmu.) Scorseseho dokument, odbornou kritikou vysoce ceněný, nyní vyšel 6. července v USA na dvojdiskovém DVD. Boxset vydala společnost Buena Vista Home Video, je kódovaný pro Region 1 a vedle nově natočeného materiálu obsahuje i Scorsesem komentované ukázky ze starých filmů. Na případné recenze vydání si zatím budeme muset počkat...


6. července 2004

Kolekce filmů Turner Classic Movies, v současnosti vlastněná Warnery, se dočká v nejbližších měsících několika nových edic na DVD. Zajímavostí je, že to, o které filmy půjde, rozhodnou návštěvníci jejich stránek účastí v anketě DVD Decision (tuším že do konce srpna). Po úvodní jednoduché registraci se vám zobrazí seznam dvaceti klasických filmů, zvažovaných pro následující měsíce k edici na DVD. Jedná se o sociální drama ALL FALL DOWN (1962) režiséra Johna Frankenheimera; BATHING BEAUTY (1944) George Sidneyho; dvě Curtizova válečná dramata CAPTAINS OF THE CLOUDS (1942) a DIVE BOMBER (1941); Rittovo drama z prostředí newyorské spodiny EDGE OF THE CITY (1957) v hlavních rolích se S. Poitiersem a J. Cassavetesem; veleslavnou CHAMTIVOST (Greed, 1924) od Ericha von Stroheima; nejvýznamnější dílo Mervyna Le Roye I AM A FUGITIVE FROM A CHAIN GANG (1932) o justiční vraždě a systému trestaneckých táborů; dobrodružně laděný dobově tendenční snímek ICE STATION ZEBRA (1968) Johna Sturgese; INTERNATIONAL VELVET (1978) Bryana Forbese; jednu z četných adaptací románu W. S. Scotta IVANHOE, tentokrát tu z roku 1952 od Richarda Thorpeho; drama KANSAS CITY BOMBER (1972) režiséra Jerolda Freedmana s Raquel Welchovou a Jodie Fosterovou; několikrát zfilmovaný námět DOLY KRÁLE ŠALAMOUNA (King Solomon´s Mines) ve verzi Comptona Benetta a Andrew Martona z roku 1950; drama THE LETTER (1940) Williama Wylera s Bette Davisovou v hlavní roli; adaptaci známého „van gogovského“ románu Irvinga Stonea LUST FOR LIFE (1956) v režii Vincente Minelliho s Kirkem Douglasem; válečný snímek OPERATION CROSSBOW (1965) Michela Andersona; gangsterskou komedii PARTY GIRL (1958) od Nicholase Raye; drama RANDOM HARVEST (1942) Mervyna Le Roye; ve švýcarsko-americké produkci natočené drama Freda Zinnemana THE SEARCH (1948), hodné pozornosti zejména pro české diváky, neboť líčí příběh dvou českých sirotků (hrají Jarmila Novotná a Ivan Jandl, který za tuto roli získal mimořádného „dětského“ Oscara) zavlečených za války do Německa; adaptace románu Morrise L. Westa THE SHOES OF THE FISHERMAN (1968), kterou režíroval Michael Anderson a dramatický dobrodružný příběh TEST PILOT (1938) od Victora Fleminga s Clarkem Gablem a Spencerem Tracym. Chcete-li tedy mít pocit, že jste nezanedbali „svůj hlas“, hlasujte v anketě na výše uvedené adrese pro vámi favorizovaných 5 snímků. A pokud tak učiníte, tentokrát si určitě neodpustím vaše rozhodování ovlivnit alespoň doporučením: nezapomeňte v té pětici hlavně na Stroheimovu CHAMTIVOST (Greed), jeden z nejvýznamnějších filmů všech dob. Doposud totiž kupodivu na DVD chybí. To je z této kolekce můj favorit No. 1. A možná do některých z vydaných titulů „ukápnou“ Warneři i českou lokalizaci...


28. června 2004

Září 2004 bude u Criterionů mimořádně plodné. Na trh bude totiž definitivně uvedena již několikrát odložená BITVA O ALŽÍR Gillo Pontecorva z roku 1965, naposledy jsem o ní psal 30. dubna. Původně ohlášená specifikace byla dodržena, takže se lze těšit na výpravný trojdisk s digitálně restaurovaným filmem v původním 1.85:1 (anamorfně) a se zvukem v DD 1.0. Ze záplavy bonusů lze na tomto místě jmenovat jen ty nejvýznamnější: 55 minut dlouhý Pontecorvův dokument RETURN TO ALGIERS (1992), natočený jako osobní reflexe návratu „na místo činu“ po téměř 30-ti letech od vzniku snímku, dokument o natáčení THE MAKING OF THE BATTLE OF ALGIERS, asi 37 minut dlouhý dokument THE DICTATORSHIP OF TRUTH o souvislostech mezi Pontecorvovými politickými a filmovými projevy, diskuse významných režisérů (Spike Lee, Mira Nairová, Julian Schnabel, Steven Soderbergh a Oliver Stone), dokument THE BATTLE OF ALGIERS AND HISTORY o historických souvislostech, které Pontecorvův film zobrazuje, asi půlhodinový výňatek z dokumentu L’ENNEMI INTIME o „alžírské válce“ a několik dalších rozhovorů, komentářů, obrazová galerie, trailery atd.

Druhým zářijovým maxititulem bude boxset s filmy Johna Cassavetese. Podrobnosti k obsahu jsem na Nostalghia.cz uvedl už 10. května 2004. K doplnění dodávám, že rozkládací digipack bude obsahovat 8 disků (!) s pěti filmy a jedním dokumentem (SHADOWS, FACES, A WOMAN UNDER THE INFLUENCE, THE KILLING OF A CHINESE BOOKIE, OPENING NIGHT a A CONSTANT FORGE), přepsanými v původních formátech a doplněnými dalšími bonusovými materiály, často raritního charakteru. Snímek THE KILLING OF A CHINESE BOOKIE bude v boxu přítomen ve dvou verzích (originální sestřih 135 minut a distribuční 108 minut), ke snímku FACES bude přidán alternativní, asi 17 minut dlouhý začátek. Nejvíce očekávanou specifikaci asi měly STÍNY (Shadows), které byly před časem objeveny v původní dlouhé verzi (viz zpráva z 22. ledna 2004). V Criterionském boxu nakonec původní verze snímku není, protože spolutvůrci filmu nedali k jejímu přepisu na DVD souhlas.

Několik zajímavých novinek k některým připravovaným edicím filmů Roberta Bressona na jeho andělských stránkách.


22. června 2004

V Rusku vyšlo péčí společnosti Videoimpuls DVD s Pasoliniho DEKAMERONEM (1970). Detaily najdete na „nostalgických stránkách“ P. P. Pasoliniho, ale jednu podstatnou informaci nelze nezmínit už zde: ořez do 1.33:1!

Evropská nadace Jorise Ivense European Foundation Joris Ivens připravuje vydání reprezentativního DVD boxsetu s Ivensovými filmy. Termín ukončení práce na edici je ale zatím neznámý, stejně jako obsah kolekce filmů tohoto legendárního holandského dokumentaristy.


17. června 2004

Nakupování na ruském netu, tak se jmenuje další samostatný článek v Nostalgické dívídítéce, zaměřený na popis ověřené praxe s nakupováním filmů na DVD v Rusku.

V posledním čísle DVD movie (č. 11/2004) je na straně 17 malý rozhovor s Pavlem Borowiecem, ředitelem DVD Group.cz. Mj. se v něm lze dočíst tuto informaci: „...Právě se však rodí projekt, jehož cílem je vydání toho nejlepšího z české nové vlny. Doufám, že se nám to podaří.“ Můžu dodat, že já taky. Absence jakýchkoliv dalších informací k tomuto záměru i dosavadní tuzemská vydavatelská politika ovšem nutí běžného uživatele a zákazníka stále spíše k pesimismu. Nebo by se snad našel někdo, kdo by jej dokázal rozptýlit?


14. června 2004

Dnes byl v Nostalgické dívídítéce publikován článek British Film Institut na rozcestí, stručně přibližující aktuální dění kolem největší britské (a patrně i evropské) filmové sbírky.


12. června 2004

Geniální dílo Ermanna Olmiho STROM NA DŘEVÁKY (1978) se na DVD dostalo zatím jen v edici britské společnosti Nouveau Entertainment z roku 2002. Toto vydání se může pyšnit slušným obrazem i zvukem, mezi jeho zápory patří natvrdo umístěné anglické titulky )více viz recenze na Zóně). Od 13. července 2004 budou mít příznivci tohoto filmu konečně možnost volby. V USA totiž vyjde film na DVD, které pod anglickým názvem The Tree of Wooden Clogs na trh uvede společnost Koch Lorber, což je nástupce již letité značky Fox Lorber, která v roce 2003 sfúzovala s nezávislou hudební společností Koch Entertainment. Právě Lorber vydal Olmiho fresku již před lety v USA na videokazetě. Proto je otázka, jakým způsobem bylo dělané nové DVD a nebude-li přepis nějak spojen s původním „véháeskovým“ vydáním. Protože ale v roce 2004 chce nově vzniklé souručenství Koch-Lorber rozjet novou vlnu distribuce na vlastním labelu, předpokládám, že si asi do začátků nebudou chtít utrhnout ostudu. Parametry disku lze zatím jen tipovat: mělo by jít o fullscreen 1.33:1, i zvuk bude patrně v původním mono, podle specifikace výrobce v normě DD. Na disku budou přítomny anglické titulky (ale jejich vypínatelnost není potvrzena), v bonusech pak trailer a obrazová galerie. Víc se o disku s katalogovým číslem KLF-3013 zatím nedá říct. Vlastně ano - za přečtení rozhodně stojí recenze filmu, kterou před lety napsala Zdena Škapová. Její internetovou verzi nabízí i Nostalghia.cz.


7. června 2004

Několikrát odložená edice filmu THE HOLY MOUNTAIN (1926, orig. DER HEILIGE BERG, čes. jako Madona sněžných hor) bude na trh uvedena 21. června. Snímek Arnolda Fancka, nejvýznamnějšího představitele německého tzv. „horolezeckého filmu“ (tento sport zažíval v meziválečném období v Německu patrně svou největší konjunkturu), byl napsán speciálně pro herečku (tehdy jenom) Leni Riefenstahlovou, která se sama o pár let později vydala po samostatné kontroverzní režijní dráze (více viz článek Leni Riefenstahlová - génius nebo padlý anděl?). „Horolezecké filmy“ (Bergfilm) byly specifickým německým žánrem, zaujímajícím v tehdější produkci místo, jaké měl např. v USA western - i u těchto filmů je cítit tendence k mytologizaci a glorifikaci lidských hrdinů, jejich činů, zpravidla obsahují romantizující zápletku v kontrastu k dramatickému spádu děje. Svým způsobem šlo o zajímavý protipól k tehdejší německé filmové avantgardě. Fanckova alpská romance přináší vcelku banální příběh milostného trojúhelníku, odvíjející se mezi mladou tanečnicí a dvěma horolezci. Největší devizou filmu je ovšem Fanckova fotografie horských scenérií, pro kterou se jeho filmy staly známými (a sám Fanck se proslavil nejdříve jako fotograf alpských krajin, ale věnoval se i technickým vylepšením natáčecí techniky). Podmanivá krása Alp tak v jeho filmech vždy vítězila nad příběhem a činila z nich spíše vizuální koláže. Film vyjde ve dvoudiskové edici spojenými silami britské společnosti Eureka a stránek Masters of Cinema. Na prvním disku bude kompletně restaurovaný film (1.33:1) s rovněž restaurovanou Zimmermanovou hudbou v DD 2.0 i v remixu do DD 5.1. Film bude obsahovat původní německé mezititulky s novými anglickými podtitulky. Přiložen bude také booklet s esejem Dougha Cummingse (zde ukázka). Druhý disk přinese kompletní verzi třídílného televizního dokumentu Raye Müllera THE WONDERFUL, HORRIBLE LIFE OF LENI RIEFENSTAHL z roku 1993, který svého času vysílala i Česká televize (na disku bude samozřejmě jen s anglickou jazykovou podporou). Analýza kvality obrazu je k dispozici na serveru DVDBeaver.com.

Srovnání kvality všech doposud vydaných disků s Kurosawovým filmem RAN přinesl server DVDBeaver.com. Podstatné detaily komentuji na Kurosawových stránkách.

Artificial Eye opět odsunula vydání tří filmů Roberta Bressona (PRAVDĚPODOBNĚ ĎÁBEL, LANCELOT OD JEZERA, K SMRTI ODSOUZENÝ UPRCHL). Odsunutí je tentokrát dost razantní - až na léto 2005! Doufejme, že to bude k prospěchu kvality výsledku.

Nové ruské 2 DVD s Tarkovského ANDREJEM RUBLEVEM je na světě. Více na Tarkovského stránkách.

PROSTŘIHY (1993) Roberta Altmana vydá ve francouzské edici společnost Wild Side. Orientačním termínem vydání je září 2004.


2. června 2004

Recenze nedávno vydaného disku s filmem Kanety Šindóa ONIBABA rozšiřuje „sbírku“ recenzí disků z produkce Criterion Collection.


31. května 2004

Criterion vydá v srpnu tři další tituly. Provokativní až šokující Cronerbergova sci-fi VIDEODROME (1983) vyjde s bohatým bonusovým materiálem, v němž naleznete jak tradiční audiokomentář (režisér, herci a kameraman), tak dokumenty (CAMERA, FORGING THE NEW FLESH, SAMURAI DREAMS) nebo rozhovory (FEAR ON FILM). Dále samozřejmě trailer, fotogalerie a nezbytná esej (Carrie Rickey a Tim Lucas). Samotný film bude v původním 1.85:1 (anamorfně) a se zvukem v DD 1.0. - Druhým srpnovým titulem bude nezávislý snímek Richarda Linklatera SLACKER z roku 1991. Barevný film, natočený na 16mm materiál, bude přepsán v původním fullscreenu 1.33:1 se zvukem v DD 2.0. Bonusy: režisérův audiokomentář, jeho první krátké dílko IT'S IMPOSSIBLE TO LEARN TO PLOW BY READING BOOKS (1988), vystřižené scény, trailer, fotogalerie, booklet s několika recenzemi a esejemi ad. - Jediným zástupcem „starých klasických filmů“ bude v srpnové nabídce edice Felliniho DARMOŠLAPŮ (I Vitelloni, 1953) o níž se rozepisuji více na Felliniho stránkách.


28. května 2004

Mezi recenzemi přibyla z různých důvodů dlouho odkládaná recenze DVD s filmem Roberta Flahertyho LOUISIANA STORY (1948), které vydala v roce 2003 společnost Home Vision Entartainment.

K 50. výročí americké premiéry prvního barevného filmu Luise Buňuela DOBRODRUŽSTVÍ ROBINSONA CRUSOE (1952) chystá americká společnost VCI Entartainment výroční sběratelskou DVD edici. Jako rok výroby filmu se v literatuře uvádí rok 1952, kdy byl film skutečně v Mexiku dokončen. Protože ale vznikal za spoluúčasti amerického kapitálu, berou nejspíš v této zemi jako rozhodující rok pro „oslavy“ kulatého výročí, datum americké premiéry, jímž je rok 1954.

28. června uvede British Film Institut na trh disk s významným němým snímkem Ewalda André Duponta PICCADILLY (1929), v němž sehrála hlavní roli Anna May Wongová.


24. května 2004

Na září 2004 je v USA ohlášena edice Felliniho SLADKÉHO ŽIVOTA, která bude na rozdíl od všech dosavadních vydání dvoudisková a tedy plná bonusových materiálů! - 3 disky s filmy CABIRIINY NOCI, SLADKÝ ŽIVOT a OSM A PŮL, které v Rusku vyšly v box setu, jsou nyní v prodeji i samostatně. Detaily na Felliniho stránkách.


23. května 2004

Opět recenze disku s Bressonovým filem! Tentokrát na téma LANCELOT OD JEZERA á la New Yorker Video.

British Film Institut (BFI) ohlásil vydání restaurované verze Tatiho nejvýznamnějšího filmu PLAYTIME (1968). Kromě filmu bude na disku celkem 95 minut bonusových materiálů, mezi nimiž bude např. krátký dokument AU-DELÓ DE PLAYTIME, rozhovor se Sylvette Baudrotem a krátká Tatiho biografie. Film bude v anamorfním přepisu. BFI získal podklady z francouzské edice filmu, která je ale obrazově nepříliš pečlivě vyvedená a tak budou zájemci nejspíš stejně vyhlížet ohlášené vydání v Criterion Collection. Britský disk by měl vyjít 26. července 2004. - Z dalších ohlášených produkcí BFI lze zmínit Feyderovu komedii LA KERMESSE HEROIQUE z roku 1935, u nás hranou pod názvem HŘÍŠNĚ ŽENY BOOMSKÉ, jejíž děj je umístěn do 17. století. Připravuje se rovněž výpravný snímek Tony Richardsona ÚTOK LEHKÉ KAVALERIE (The Charge of the Light Brigade) z roku 1968.

Britská společnost Cinema 16 vydá po svém loňském DVD s názvem British Short Films již druhou kolekci krátkých filmů významných režisérů, tentokrát nazvanou European Short Films. Disk bude obsahovat šestnáctku (jak jinak :-)) krátkých filmů předních evropských (a mnohdy vlastně i světových) tvůrců, včetně našeho Jana Švankmajera nebo polského Krzystofa Kieslowského. Na této „evropské“ kolekci najdete filmy TALK (Lukas Moodysson); CHARLOTTE ET VERONIQUE (Jean-Luc Godard, 1957); COPY SHOP (Virgil Widrich, 2001); EL SECDLETO DE LA TLOMPETA (Javier Fesser, 1995); EPILOG (Tom Tykwer); FRIDGE (Peter Mullan, 1996); THE OPENING DAY OF CLOSE-UP (Nanni Moretti, 1996); GISELE KEROZENE (Jan Kounen, 1999); WORLD OF GLORY (Roy Andersson, 1991); CONCERT OF WISHES (Krzystof Kieslowski, 1968); LE BATTEUR DU BOLERO (Patrice Leconte, 1992); JABBERWOCKY (Jan Svankmajer, 1971); THE MAN WITHOUT A HEAD (Juan Solanas, 2003); MY WRONGS # 8245-8249 & 117 (Chris Morris, 2003); NOCTURNE (Lars von Trier, 1980) a ELECTION NIGHT (Anders Thomas Jensen, 1998). V naprosté většině jde o dílka, která mají šanci dostat se na DVD jen v rámci nějakého bonusu, tedy skoro vůbec. Vydání je ohlášeno na červen.

Kurosawův RAN vyšel v Polsku. Všichni, kdo jste propásli české vydání od HCE se ale mějte na pozoru! České titulky na disku samozřejmě nejsou, ale co víc - film je na něm v ořízlém fullscreenu 4:3!!


21. května 2004

Něco více k novému americkému disku s filmem K SMRTI ODSOUZENÝ UPRCHL na stránkách o Robertu Bressonovi.


17. května 2004

Čas dluhů - na delší dobu jsem z časových důvodů na jednotlivých andělských stránkách vysadil s doplňováním soupisů vydaných DVD. K dnešku byla snad podstatná část dluhu smazána a záznamy doplněny. Konkrétně se jedná o stránky Ingmara Bergmana, Luise Buňuela, Federica Felliniho.

Nejnovější ruská adaptace klasického románu F. M. Dostojevského Idiot má televizní seriálovou podobu a podrobněji se o ní rozepisuji na Tarkovského stránkách. Seriál, označovaný jednohlasně za geniální adaptaci, je již k mání na DVD. V Rusku vyšel péčí společnosti CP-Digital jako čtyřdiskový boxset (500 minut!) s originálním ruským zvukem v DD 5.1 a obrazem 4:3. Jedná se o free Region, který už byl rovněž vydán i pro americký trh. Toto vydání se liší jen obrazovou normou NTSC, kódováním pro Region 1 a sadou anglických titulků. Ruský disk vás přijde na 1850 rublů, americké vydání je k dispozici asi za 50 dolarů.

Včera přibyla na stránkách o Robertu Bressonovi informace o nových amerických vydáních filmů K SMRTI ODSOUZENÝ UPRCHL a LANCELOT OD JEZERA.


10. května 2004

K dnešku přidána krátká recenze právě na trh uvedeného disku s klasickým „beatlesovským“ filmem PERNÝ DEN.

Francouzští Warneři vydají sice SMRT V BENÁTKÁCH, SOUMRAK BOHŮ a AMARCORD až v září, ale půjde hned o sběratelská vydání. Více na Felliniho a Viscontiho stránkách.

O záměru vydat velký boxset s filmy Johna Cassavetese informuji v samostatném článku Dvakrát John Cassavetes.

K DVD příloze časopisu Hype s filmem TANEC V TEMNOTÁCH se vrací Update ve zprávě ze 6. května (viz níže).


6. května 2004

V únoru jsem zde v článku Nejnovější boxset s filmy I. Bergmana - fatální propad MGM informoval o zmrzačených přepisech některých snímků z šestidiskového boxsetu, vydávaného v USA. Společnost MGM tehdy slíbila nápravu, kterou skutečně dotáhla do konce. V těchto dnech je boxset již na trhu a současně je i obětí recenzentských choutek řady renomovaných sajtů. Podrobnosti k vydání uvádím na bergmanovských stránkách.

Jedině díky upozornění jednoho čtenáře (díky Mirku) jsem se dozvěděl o čerstvém vydání časopisu Hype, které obsahuje jako přílohu DVD s filmem Larse von Triera TANEC V TEMNOTÁCH. Film u nás již před delší dobou vydal Artcam (s problematickým provedením českých titulků) a tak se ihned nabízela úvaha, že jde o stejný disk, tentokrát uváděný do prodeje módní časopiseckou cestou (časopis i s přílohou stojí neuvěřitelných 139,- Kč!). Ještě jsem disk sice neměl v ruce, ale podle dosavadních zjištění se zdá, že titulky pro HYPEdisk byly dělány nové a měly by být tudíž lepší. Ovšem kromě filmu s původním zvukem a českou titulkovou sadou už na disku najdete jen několik reklamních kraťasů a klipů s Trierovým filmem nijak nesouvisejících. Pokud tedy oželíte bonusovou výbavu původního vydání, je příloha z Hype za skvělou cenu jistě zajímavou alternativou. [Update 10. května! - Disk na DVD z Hype obsahuje kvalitní přepis obrazu a zvuku (obojí z Artcamu), titulky jsou nově (a lépe) přesazeny, chybí ale jakékoliv bonusy, v menu si lze zvolit pouze zapnout/vypnout tiulky, na disku nelze přeskakovat tracky, ale je možné si je zvolit číslem v menu přehrávače. Kromě toho je na disku několik absolutně nezajímavých reklamních materiálů.]


5. května 2004

Červencová nabídka od Criterionu bude až na jednu výjimku ryze francouzská. Prvním titulem, který do katalogu přibude, bude vrcholné dílo Marcela Carného NÁBŘEŽÍ MLH (Le Quai des brumes) z roku 1938, na DVD pod anglickým názvem PORT OF SHADOWS. Film, líčící tehdejší společenskou atmosféru ve Francii, bude přepsán v originálním fullscreenu s francouzským zvukem v DD 1.0. V bonusech bude rozhovor s režisérem Marcelem Carnéem, scénáristou Jacquesem Prévertem a herci Jean Gabinem a Michéle Morganovou. Ve volbě bude i trailer a galerie plakátů, tradiční esej napsal pro Criterion historik Luc Sante.
Druhým červnovým počinem bude trojbox s filmy Jeana Renoira Stage and Spectacle: Three Films of Jean Renoir, jehož obsah budou tvořit tři disky (též samostatně prodejné) s filmy THE GOLDEN COACH (1952, Le Carrosse d’or), FRENCH CANCAN (1955) a ELENA AND HER MEN (1956, Elene et les hommes). Společnou specifikací všech filmů je fullscreenový formát, francouzský zvuk v DD 1.0 a také barevný materiál! První snímek bude vybaven úvodem Jeana Renoira, rozhovorem s Martinem Scorsesem, trailerem a fotogalerií; pro edici FRANCOUZSKÉHO KANKÁNU namluvil úvod režisér Peter Bogdanovich, dále zde bude rozhovor s Maxem Douyim, trailer a fotogalerie; na disku s filmem ELENA A MUŽI pak bude opět Renoirův úvod, část z dokumentu BBC o Jeanu Renoirovi z roku 1993 a trailer. - Jediným nefrancouzským titulem v červnové nabídce je disk s Ozuovým snímekm EARLY SUMMER z roku 1951 o němž se více rozepisuji na Ozuových stránkách.


30. dubna 2004

Recenze DVD s Viscontiho filmem SOUMRAK BOHŮ je od dnešního dne na „andělských stránkách“ Luchina Viscontiho.

Criterion oznámil dvě speciální edice. Již před časem ohlášená (a poté opět odsunutá) BITVA O ALŽÍR Gillo Pontecorva z roku 1965 vyjde ve třídiskovém boxsetu! Na nový přepis dohlížel kameraman Marcello Gatti a speciálně pro tuto edici bylo shromážděno několik rozhovorů, dokumentů a komentářů (režisér Pontecorvo, producent Saadi Yacef, skladatel Ennio Morricone, kameraman Gatti, herci a historici). K vydání boxsetu by mělo dojít na podzim. - Druhým ohlášeným boxem je třípack původně sólo vydaných disků ze série The Samurai Trilogy. Původně samostatně dostupné disky SAMURAI I: MUSASHI MIYAMOTO, SAMURAI II: DUEL AT ICHIJOJI TEMPLE a SAMURAI III: DUEL AT GANRYU ISLAND s Toširo Mifunem v hlavní roli ságy ze 17. století, budou sloučeny do sběratelského boxu. Přepisy ale zůstanou stejné a i singl vydání budou nadále dostupná. Box by měl být uveden na trh v květnu. - Třetí zajímavost od Criterionů je pouze webová: společnost před časem spustila na svých stránkách speciální miniweb k filmům Merchanta Ivoryho, realizovaným na DVD ve spolupráci Criterionů a Home Vision Entertainment.

Již několik měsíců ohlášená DVD s filmy Arnolda Fancka THE HOLY MOUNTAIN (1926), F. W. Murnaua TARTUFFE (1926) a Carla Th. Dreyera MIKAËL (1925) nabírají větší a větší zpoždění. Myslím, že většině zájemců to ale nevadí, protože zpoždění je dáno mimořádnou pozorností věnovanou kvalitě přepisů. Disky budou vybaveny rovněž kupou informací, včetně obsáhlých brožur. Společnost Eureka chce disky uvést koncem roku (původně byly ohlášeny na duben).


27. dubna 2004

Pokud patříte mezi ty, kdo tak jako já naprosto propadli filmu Andreje Zvjaginceva NÁVRAT (2003), uvedenému v letošním Projektu 100 - 2004 (podle mého soukromého názoru je to mezi českými premiérami zatím událost roku), pak jistě netrpělivě očekáváte, kdy se film objeví na DVD. Mám pro vás dobrou zprávu - ta chvíle nadešla! Návrat - ruské vydání V těchto dnech je film na DVD již v prodeji přímo v Rusku, kde vyšel na disku kódovaném pro Region 5 (tedy pro Rusko). Film je přepsán v původním widescreenu 1.85:1, bohužel jen jako letterbox. Zvuk je v DD 5.1, samozřejmě v ruštině, titulky přítomné nejsou. Cena je stanovena na 826 rublů. Pokud jsou na disku ještě nějaké bonusy, tak je internetový obchod www.ozon.ru neuvádí. Zato se z jeho stránek dozvíte, že film vyšel také na Video CD a to hned ve dvou formátech - buď jako klasické VCD vypravené jako dvojdisk nebo jako jednodiskové vydání komprimované do MPEG-4.


Návrat - francouzské vydání Z vydavatelů v Regionu 2 jako první zareagovali ve Francii, resp. u společnosti Océan Films. Podle oficiálních stránek této společnosti vydá Océan NÁVRAT v květnu. Jejich oficiální sajt uvádí 5. květen, jiné weby ale až 26. květen 2004. Ryze francouzské vydání ponese název Le Retour a bude vybaveno původním widescreenem (zatím bohužel nevím, bude-li anamorfní nebo letterboxový), originálním ruským zvukem v DD 5.1, francouzským dabingem v DD 5.1 a francouzskou sadou titulků. V bonusech je trošku zmatek: web společnosti Océan (a také internetové obchody) inzeruje rozhovor s Pascale Clarkovou (celých 25 min.), mě neznámou dámou, ale na zadní straně obalu DVD (k dispozici na tomtéž webu ve formátu PDF) je uveden rozhovor s Andrejem Zvjagincevem). Dále by zde mělo být několik filmografií a snad i fotogalerie. Disk mají v nabídce už také některé francouzské e-shopy: Amazon.fr nebo Fnac.com. Jeho cena se zde pohybuje kolem 23-24 Euro.
Další vydání, především ta s anglickými titulky budou následovat zřejmě s určitým odstupem. V Regionu 2 jsem zatím jinou připravovanou edici neobjevil (za informaci budu vděčný), za oceánem film zatím ještě stále běží v kinech. Mimochodem, jeho distributorem v USA je společnost Kino International, která vlastní značku Kino on Video. Zasvěcení už asi tuší co chci naznačit - tuto společnost lze s největší pravděpodobností označit i za potencionálního vydavatele disku pro Region 1 (ostatně výše uvedený francouzský Océan je distributorem filmu pro francouzská kina). Ale vzhledem k tomu, že NÁVRAT je v USA rozplánován po kinech všech států až do konce června, amerického DVD se budeme moci dočkat nejdříve ve druhé půli roku.


26. dubna 2004

Na Viscontiho „andělských stránkách“ již visí recenze DVD SMRT V BENÁTKÁCH. Na rozdíl od včera recenzovaného AMARCORDU (viz níže), je pro mne edice Viscontiho opusu příjemným překvapením. K recenzi AMARCORDU jsem dnes doplnil ještě jeden dodatek, týkající se problému s překladem titulků (dodatek je umístěn pod srovnávací tabulkou v textu).

Včera byla na stránkách o Luisi Buňuelovi doplněna kolekce vydaných DVD o dva nově zjištěné tituly - o v USA vydaný disk s filmem EL BRUTO a o ryze španělskou edici ANDĚLA ZKÁZY.

Podle zahraničních recenzí britského vydání Mizogučiho nejznámějšího filmu ŽIVOT MILOSTNICE O´HARU (1952), vydaného v Artificial Eye (oficiálně jde do prodeje až zítra, 26. dubna) je přepis poměrně tmavý, málo kontrastní a má nevypínatelné titulky! Zvuk je v původním japonském dvoukanálovém mono (DD 2.0), v bonusech se dostalo jen na filmografii K. Mizogučiho.

Criterionská edice Altmanova snímku 3 WOMAN (více viz 31. ledna) se dočkala prvních pozitivních recenzí. Anamorfní widescreen (2.35:1) má ty nejvyšší kvality, přepis zvukové stopy je také dobrý (původní mono), ale vynikají v něm nepříliš podařené snahy tvůrců filmu o vícevrstevnou zvukovou stopu.

26. dubna bude na britský trh uvedena edice Clairových VELKÝCH MANÉVRŮ z roku 1955, vydaná společností C´est La Vie. Vedle obvyklé výbavy (výběr scén, anglické titulky) bude na disku také trailer, krátký Clairův film ENTR’ATE (Mezihra) z roku 1924, biografie a filmografie.

Zóna včera informovala o českém vydání Classic Monster Collection se sadou klasických hororů z let 1931–1954. Universal by měl tento pack (filmy by měly jít koupit i samostatně) na náš trh uvést 10. května! A navíc za úžasnou cenu asi 300,- Kč za kus!


24. dubna 2004

K dnešnímu dni jsem na stránkách Federica Felliniho vyvěsil recenzi warnerského disku s AMARCORDEM. Osobně jsem z disku zklamaný...

V našich videopůjčovnách se objevil disk s filmem THE SEA IS WATCHING (Moře vidí vše), natočený režisérem Kei Kumaiem v roce 2002. Důvod proč zde film zmiňuji je nenápadný, ale neopomenutelný - film vznikl podle nerealizovaného scénáře Akiry Kurosawy (Umi wa miteita), 4 roky po jeho smrti. Disk mám momentálně již doma a tak doufám, že se k recenzi dostanu v krátkém čase. Podle prvních dojmů z několika ukázek se ale můžeme těšit minimálně na kvalitně zpracovaný obraz a sugestivní zvuk. Bude-li stejně pozoruhodný i film samotný, nevidím důvod proč si tento disk nepořídit...


20. dubna 2004

V USA byl na trh uveden opravený šestidiskový boxset s filmy Ingmara Bergmana, který vydali v MGM už v loňském roce, ale pro neodpustitelné chyby a závady (podrobněji o nich viz samostatný článek) byl z prodeje stažen. K obsahu boxu podrobněji na Bergmanově stránce.

V Japonsku se v květnu dočkají již třetího (!) boxsetu s třemi staršími Viscontiho filmy. Třídiskové balení bude obsahovat přepisy filmů LE NOTTI BIANCHE ( 1957), BELLISSIMA (1951) a OSSESSIONE (1943). Podrobnosti na stránkách Luchina Viscontiho.

K silné dubnové warnerské čtyřce (W4 :-))) filmů ZVĚTŠENINA, AMARCORD, SMRT V BENÁTKÁCH a SOUMRAK BOHŮ (viz včerejší zpráva) malá poznámka: jejich uvedení na český trh je naprosto jedinečné i ve vztahu k zahraničí. Ač jsou tituly vybaveny všemi možnými titulkovými sadami, v zahraničí se v prodeji objeví nejdříve v květnu, některé e-shopy je dokonce stále ohlašují až na léto.


18. dubna 2004

Silná warnerská čtyřka byla před několika dny uvedena na český trh - ZVĚTŠENINA, AMARCORD, SMRT V BENÁTKÁCH a SOUMRAK BOHŮ. Co film to perla a legenda. Recenze všech těchto titulů samozřejmě na Nostalghia.cz patří více než kterékoli jiné. K dnešku přináším první z nich - Zvětšeninu. Další budou následovat, doufám že brzy.


13. dubna 2004

Tento měsíc vychází v USA Fordova adaptace Steinbeckova románu HROZNY HNĚVU (1940), kterou připravili na oboustranném DVD Foxové. Film je umístěn na jedné straně disku, druhá je vyhrazena bonusům. Z filmů Johna Forda by letos Foxové měli vydat také technicolorové BUBNY MOHAWKŮ (pod tímto názvem jsem film viděl kdysi v TV, naše filmová literatura užívá také název Bubny víří) z roku 1939. Edici nějakého Fordova filmu (filmů?) slibuje rovněž Criterion.


11. dubna 2004

Pier Paolo Pasolini má druhý boxset. Od jeho vydání už je to skoro 3/4 roku (léto 2003), ale já se o něm dozvěděl až nyní. Vydala ho opět americká společnost Water Bearer Films a je označen analogicky prvnímu boxsetu - Pasolini Three Pack, Vol. 2. Více podrobností samozřejmě na Pasoliniho stránkách.


8. dubna 2004

Včera jsem na stránkách o Andreji Tarkovském umístil informace k připravovaném trojdiskovém boxsetu OBĚTI ve Španělsku.


5. dubna 2004

Ačkoliv je Louis Feuillade (1873-1925) počítán mezi klasiky, jsou jeho filmy naprosté většině diváků neznámé. Patří k těm mnoha průkopníkům, jejichž dílo bylo většinou odsunuto stranou většího zájmu pro svou bizarnost i „nekompatibilitu“ s nastupujícími filmařskými trendy, ale patří také k těm, kdo ve filmu viděli cestu k "zaujatému, osobně angažovanému zmocňování se reality" (Lacassin). V podivuhodném Feuilladově díle (natočil přes 500 filmů a napsal asi 800 scénářů!) nalezneme několik opravdu unikátních titulů, povícero spojených pojmem „ciné-román“ - tedy film na pokračování, jakýsi předchůdce seriálu. Jednotlivé díly takového „ciné-románu“ byly do kin nasazovány např. v týdenních periodách, takže kina měla leckdy zajištěnou návštěvnost na několik týdnů předem. Feuilladovy filmy plné tajemných fantomatických postav, vampírů a ďábelských zločinců nepostrádají osobité kouzlo i dnes. Jedním z jeho velkých děl pak je série JUDEX (1916), u nás hraná pod názvem JUDEX - SOUDCE ŽIVÝCH I MRTVÝCH. 12 dílů tohoto velkého dobrodružného románu (asi největšího hereckého úspěchu René Crestého) vyjde 1. června v exklusivní dvoudiskové edici amerického vydavatelství Flicker Alley. Box bude obsahovat všech dvanáct dílů (11 + prolog, celkem 315 min.) v digitálním obrazovém remasteringu. Jako bonus bude přiložen rozhovor s hudebním skladatelem Robertem Israelem, který pro disk složil a nahrál novou orchestrální hudbu. A když už jsme u tohoto vydavatele - podle stránek Flicker Alley vyšlo péčí této společnosti v roce 2002 také DVD s filmem Lewise Millestona ZAHRADA EDEN (The Garden of Eden, 1926) s Corinne Griffithovou v hlavní roli. Dvoudiskový set obsahuje vedle filmu také dva kratší bonusové snímky - desetiminutový HOLLYWOOD THE UNUSUAL (1927), nově objevený film o Hollywoodu a jeho architektuře konce 20. let a přibližně stejně dlouhý filmeček THE TOY SHOP (1928), reklamní dílko zajímavé hlavně tím, že je barevné. V bonusech je dále fotogalerie a několik biografií.

Včera přinesla Zóna zprávu o chystané DVD kolekci osmi filmů Alfreda Hitchcocka v sousedním Polsku. Disky budou vybaveny polskými titulky. Jedná se o starší předválečné tituly, tedy méně známou, ale nikoli nezajímavou, Mistrovu práci. Občas se dokonce můžete dočíst, že tato etapa Hitchcockovy tvorby je pro někoho tou nejvýznamnější a nejkvalitnější; pozdější (a slavnější) Hitchcock už leckomu připadá příliš zamerikanizovaný... Inu, pohledy mohou být opravdu různé.


3. dubna 2004

Jedna recenze DVD s filmem Leni Riefenstahlové TRIUMF VŮLE byla v Nostalgické dívídítéce publikována již 14. února 2004. Druhým dostupným vydáním pak je americká edice od Synapse Films, kterou přibližuji v samostatné recenzi. Z obou disků jsem pak připravil i malou srovnávací galerii screenshotů.


2. dubna 2004

V červnových premiérách společnosti Criterion se objevuje hned několik titulů s přímým vztahem k „andělským tvůrcům“ na Nostalghia.cz - Pasoliniho MAMMA ROMA (1962) v dvoudiskovém boxsetu s vloženým krátkometrážním filmem TVAROH (1963) a Kurosawova adaptace Gorkého hry NA DNĚ (1957) ve společném boxsetu s Renoirovou verzí téhož námětu z roku 1936. Červnovou kolekci uzavírá film. J.-L. Godarda ŽENA JE ŽENA (Une Femme est une femme, 1961) s Annou Karinovou, J.-P. Belmondem a J.-C. Brialym v hlavních rolích. Hravá Godardova variace amerických muzikálových komedií bude na disk přepsána v původním anamorfním widescreenu 2.35:1 s francouzským zvukem v DD 1.0. Podle criterionského webu byl obraz restaurován pod dohledem kameramana Raoula Coutarda, v bonusech bude ještě krátký Godardův film CHARLOTTE ET VÉRONIQUE OU TOUS LES GARÇONS S'APPELLENT PATRICK (All Boys Are Called Patrick) z roku 1957, ukázky z televizního rozhovoru (1966) s Karinovou a Brialym, kolekce plakátů k filmu, trailer a tradiční teoreticko-historická esej, tentokrát z pera kritika J. Hobermana. Bonusová část se možná dočká ještě rozšíření.

Na Ozuových stránkách byly vytvořeny záznamy (7+1) k novému sedmidiskovému španělskému boxsetu.


29. března 2004

Ve Španělsku vyšel boxset se 7 filmy Jasudžira Ozua, bohužel jen v kompletním španělském dabingu...

Z několika termínových změn upozorňuji na odložení poevropštěného criterionského vydání Dreyerova UTRPENÍ PANNY ORLEÁNSKÉ, které bude uvedeno patrně až v září 2004.


28. března 2004

Na stránkách Masters of Cinema vyšel zajímavý článek Tronda Trondsena Unwanted Frequencies, zabývající se potížemi při přepisu původně analogického zvukového záznamu do digitální podoby. Autor velice názorně přibližuje možná úskalí přechodu na novou technologii a na názorných ukázkách dokládá, že i všeobecně přijímané kvalitní přepisy filmů (např. ukázky a grafy naměřených hodnot z filmů TENKRÁT NA ZÁPADĚ či RUSKÁ ARCHA) mohly dozajista dopadnou ještě lépe, pokud by studio věnovalo kontrole zvukové stopy větší péči.

Příjemnou zprávu přinesla 26. května Zóna - Criterionské vydání Kubrickova filmu SPARTACUS (1960) se dočká díky Universalu i evropské edice, která bude obsahovat také české titulky! Nejasnosti jsou zatím jen kolem míry otitulkování bohatého bonusového materiálu.

Na buňuelovských stránkách jsou v oddílu DVD zařazeny tři nové záznamy francouzských vydání filmů ZAPOMENUTÍ, ZLOČINNÝ ŽIVOT ARCHIBALDA DE LA CRUZ, ON a VIRIDIANA.

Na Pasoliniho stránkách přibyl záznam o nově zjištěném DVD s TEORÉMOU.


24. března 2004

Dnes vychází v Maďarsku Bergmanovský 3 boxset. Podrobněji o něm na samostatných stránkách.

Společnost HCE neuvažuje o dolisu Kurosawova RAN, protože by to nejspíš bylo nerentabilní. V plánu nemá ani převzetí dvojdisku, který v zahraničí připravují Warneři.


21. března 2004

Criterionský disk s Bergmanovými SCÉNAMI Z MANŽELSKÉHO ŽIVOTA vzbudil u zahraničních recenzentů mimořádnou pozornost. Články o DVD boxu se houfně objevily nejen na zaběhlých recenzentských sajtech, ale také v řadě jiných, vcelku běžných internetových periodik. Průřez recenzemi na disk uvádím na andělských stránkách Ingmara Bergmana. Tamtéž podrobněji přibližuji také kolekci DVD z produkce švédské společnosti SF Bio.


17. března 2004

Od české pobočky Warnerů jsem dnes obdržel dvě informace. 1. Felliniho AMARCORD by měl u nás vyjít skutečně v dubnu (maximálně s pár týdny zpoždění, zatím potvrzení termínu vázne na zprávě z lisovny)). 2. U nové evropské edice Kurosawova RAN se s českými titulky nepočítá ani tento, ani příští rok.


15. března 2004

První zpoždění a odklady jsou na světě! Dnes je již zřejmé, že Bergmanův FANNY A ALEXANDER, jehož českou edici jsem měl ohlášenou na leden-únor 2004, nevyšel. Další termín se zatím neodvažuji ani hádat. - V Británii byl stanoven termín vydání Felliniho AMARCORDU a to na září 2004. Je tedy více než pravděpodobné, že původní informace o dubnovém vydání u nás bude asi potřeba korigovat.

Dva KRÁTKÉ FILMY O... (1988) K. Kiešlowského vycházejí tento měsíc v USA kde je vydává společnost Kino on Video. - Rovněž spoza oceánu přišla informace, že v červenci vydá Paramount Schlesingerův DEN KOBYLEK (1975). - Vydání kolekce filmů Jeana Viga, připravované v Británii (AE) bylo přesunuto z března na září. - Britští Warneři vydají společně se Studio Canal Wellesův PROCES (1962). Zatím se hovoří o květnovém termínu.

K nově ohlášené edici Kurosawova dramatu RAN (1985) více na Kurosawových stránkách.


14. března 2004

U výběrového seznamu titulů, které hodlá společnost Warner vydat do roku 2006, došlo ke změnám u filmů Alfreda Hitchcocka. Všechny dodatky jsem zařadil do původního článku z 11. března (viz níže).


11. března 2004

Warner 2004-2006! Američtí Warneři zveřejnili své plány na DVD tituly, které chtějí vydat do roku 2006. Soupis titulů obsahuje stovky položek, nicméně pokud se zaměřím jen na filmy starší a klasické (jak je publikovaly stránky Masters of Cinema), je seznam stále úctyhodný a lákavý. V některých případech jde o tituly, které byly vydány už dříve a tak je pravděpodobné, že nové edice budou digitálně remasterované či obohacené o nový materiál. České názvy používám proto, abych film připoměl pod u nás známým názvem - není to tedy známka toho, že je jistá jeho česká titulková výbava (i když Warneři jsou k našemu trhu hodně vstřícní). Náznaky dalších detailů (termíny, výbava) jsou uvedeny jen u některých snímků a navíc v orientační podobě. Přesto se zkuste začíst. Jistě se vám budou sbíhat sliny. - Sedm (možná i více) filmů Alfreda Hitchcocka PAN SMITH A CHOTÍ (1941), PODEZŘENÍ (1941), PROVAZ (1948), POD OBRATNÍKEM KOZOROHA (1949), TRÉMA (1950), ZPOVÍDÁM SE (1953), VRAŽDA NA OBJEDNÁVKU (1954) a NEPRAVÝ MUŽ (1957) by mělo vyjít už v letošním roce. Měl by být vydán i již jednou vydaný film CIZINCI VE VLAKU (1951), ovšem v restaurované podobě. Nick Wrigley si na svých stránkách MoC zaspekuloval o vydání v boxsetu, společně s filmy POD OBRATNÍKEM KOZOROHA (1949) a NA SEVER SEVEROZÁPADNÍ LINKOU (1959). - Pro edici filmu STOPAŘI (1956) Johna Forda bude zhotovena nová kopie z restaurovaného negativu a v roce 2006 bude film vydán k 50. výročí svého uvedení, společně s jeho jinými filmy, včetně legendárního PŘEPADENÍ (1939). - King Vidorův snímek PŘEHLÍDKA SMRTI (1925) bude vydán v přepisu z nedávno objeveného nitrátového negativu. - Filmy Ernsta Lubitsche BÝT ČI NEBÝT (1942) a NINOČKA (1939) budou remasterovány z originálních nitrátových negativů a měly by vyjít v roce 2005. - Jako „ultra-resolution“ jsou označena vydání Flemingova JIH PROTI SEVERU (1939) a Minnelliho SETKÁME SE V ST. LOUIS (1944), připravená obdobnou technologií jako nedávná vydání DOBRODRUŽSTVÍ ROBINA HOODA a ZPÍVAÁNÍ V DEŠTI) - Kompletně okomentovaná kolekce filmů noir bude obsahovat tituly OUT OF THE PAST (Tourneur, 1947), PODVOD (Wise, 1949) okomentovaný Wisem a Scorsesem, ASFALTOVÁ DŽUNGLE (Huston, 1950), GUN CRAZY (Lewis, 1950) a VRAŽDI, MILÁČKU (Dmytryk, 1944). - Od George Cukora se připravuje VEČEŘE O OSMÉ (1933) a VIOLETTA (1936). - V roce 2005 se bude připomínat 100. výročí narození Grety Garbo a součástí oslav bude kolekce jejích nejslavnějších filmů. - Snímek KOČIČÍ LIDÉ (Tourneur, 1942) a 8 dalších z produkce Vala Lewtona vyjde v boxsetu v roce 2005. - Na stejný rok je připravena také várka filmů Sama Peckinpaha: BALADA O CABLE HOGUOVI (1970), JÍZDA VYSOČINOU (1962) a PAT GARRETT A BILLY THE KID (1973). - Ohlášená kolekce filmů Bustera Keatona zatím není přesně specifikována. - V příštím roce by se měly objevit též tituly MACKINTOSHŮV ČLOVĚK (1973) od Johna Hustona, CAGED (1950) Johna Cromwella, ZLÝ DEN V BLACK ROCKU (1955) Johna Sturgese, ĎÁBLOVÉ (1971) Kena Russella, PLES UPÍRŮ (1967) Romana Polanského, THE SPIRIT OF ST. LOUIS (1957) Billyho Wildera a úžasný snímek Lindsay Andersona Ó ŠŤASTNÝ MUŽ! (1973). - Plánů je hodně, ale je pravda, že přicházejí spoza velké louže, takže co se dostane do světa s národními mutacemi, potažmo s českými titulky, asi bude ještě dlouho ve hvězdách. Kdyby ale tuzemská pobočka Warnerů orodovala za české tiutlky u maxima zde uvedených snímků, jistě by sklidila velké ovace domácí fandovské scény. Nám nezbývá než si to přát a možná jim to občas nějak připomínat.


9. března 2004

Recenze již před dvěma lety vydaného Criterionského disku s mistrovským dílem Kona Ičikawy TOKYO OLYMPIAD (1965) je možná hodně osobní, ale u některých filmů to asi jinak nejde.


8. března 2004

Mezi prvními letošními disky z Ruscica se nacházejí i tři zajímavé adaptace ruské literární klasiky. V roce 1969 natočil Andrej Končalovskij adaptaci Turgeněvovy novely ŠLECHTICKÉ HNÍZDO s Irinou Kupčenkovou a Leonidem Kulagem v hlavních rolích. Za své spolupracovníky si tehdy vybral kameramana Georgije Rerberga a hudebního skladatele Vjačeslava Ovčinikova (všichni tři úzce spolupracovali také s Andrejem Tarkovským). Na DVD najdete kromě barevného filmu také rozhovory, textové biografie a fotoalbum. - Další DVD přináší osudové drama Emila Lotjanu DRAMA NA LOVU (1978), poeticky natočený příběh podle povídky Moj laskavoj i něžnyj zver Antona Pavloviče Čechova s hudbou režisérova dvorního skladatele Evžena Dogy (mj. CIKÁNI JDOU DO NEBE) a v hlavní roli s Olegem Jankovským. Zajímavé je, že pro domácí uživatele Ruscico prezentuje tento film pod názvem literární předlohy a ne pod původním filmovým titulem DRAMA NA OCHOTĚ, který byl patrně určen jen pro zahraniční distribuční kopie. Na disku jsou přítomny také rozhovory, vzpomínky, fotoalbum a textové biografie. Jednou z nejnovějších čechovovských adaptací pak je film Kiry Muratovové ČECHOVOVSKÉ MOTIVY (2002). Film vznikl na motivy divadelní hry Taťána Repinová s využitím motivů z krátké povídky Významní lidé a v roce svého vzniku získal bezpočet domácích i zahraničních cen (mj. Nejlepší ruský film roku nebo Cena Andreje Tarkovského ve Vyborgu 2002). Vedle obvyklé fotogalerie a filmografie je na disku také dokument o režisérce Muratovové s krátkým a výstižným názvem KIRA. A u disků z Ruscica ještě obligátní dovětek: samozřejmě na žádném z těchto disků nenajdete českou titulkovou výbavu, byť jiných titulkových sad je tam požehnaně.


6. března 2004

Několik drobných i zásadnějších DVD novinek, týkajících se veskrze „kmenových tvůrců“ Nostalghia.cz, jsem zařadil na příslušné stránky - takže aktuality naleznete na stránkách Roberta Bressona, Akiry Kurosawy a Luchina Viscontiho.


1. března 2004

Několik drobností se vyrojilo v posledních dnech, takže budu referovat jen telegraficky: V březnu chce Artificial Eye vydat Dreyerovo UTRPENÍ PANNY ORLEÁNSKÉ, vydané pro Region 2 s použitím masteru od Criterionu, v Nostalgické dívídítéce už recenzovaného - Další Greenawayův film, poněkud zapomenuté BŘICHO ARCHITEKTA (1987), vydá v červnu MGM pro Region 1. - Kultovní kapela Leningrad Cowboys se dočká DVD boxsetu, který vydá švédská společnost Sandrew Metronome a zařadí do něj asi 2 filmy (zatím nebyly jmenovány, ale zřejmě je jasné o co půjde :-)) + legendární koncert z Helsinek. To vše by mělo vyjít v dubnu. - Američtí Warneři připravují na květen boxset s filmy bratří Marxů, jehož obsahem bude skoro vše podstatné: A NIGHT AT THE OPERA (1935); A DAY AT THE RACES (1937); ROOM SERVICE (1938); AT THE CIRCUS (1939); GO WEST (1940); THE BIG STORE (1941) a A NIGHT IN CASABLANCA (1946). Z podstatných věcí zde chybí zejména KACHNÍ POLÉVKA (Duck Soup, 1933). - První evropské vydání Pasoliniho OIDIPA KRÁLE (1967) vydá v březnu britský Tartan. - Gaumont chce v březnu ve spolupráci s Columbií vydat dva snímky Alana Resnaise: dvojdsik HIROSHIMA, MON AMOUR (1959) a MURIEL (1963). - Film Liv Ullmannové KRISTIN LAVRANSDATTER (1995) vyjde péčí americké společnosti Home Video Entertainment v dubnu.


29. února 2004

Květnová nabídka Criterion Collection je z hlediska andělských stránek na Nostalghia.cz více než zajímavá. Hned tři filmy od třech andělských tvůrců - Ingmara Bergmana, Luchina Viscontiho a Akiry Kurosawy - jsou v květnové nabídce. Podrobnosti k vydání Bergmanových ÚSMĚVŮ LETNÍ NOCI, superboxu s Viscontiho GEPARDEM a edice Kurosawova dramatu STRAY DOG samozřejmě naleznete na příslušných stránkách. To ale není všechno. Criterion nám v květnu přinese ještě dva další tituly, vpravdě lahůdkové. Tím prvním bude veleslavný film Volkera Schlöndorffa PLECHOVÝ BUBÍNEK (1979), natočený podle známého románu Güntera Grasse. Vizionářské dílo světové literatury se dočkalo v této filmové adaptaci vpravdě geniálního ztvárnění, plného nezapomenutelných momentů a surrealistických obrazů. Criterion uvede PLECHOVÝ BUBÍNEK (anglický titul THE TIN DRUM) v bohatě vybaveném dvoudiskovém vydání, označeném jako „režisérem schválené“. Film bude přepsán v původním formátu 1.77:1 (anamorfně) s originálním německým zvukem v DD 1.0, ale také s volitelným DD 5.1. Vedle toho bude možné si zvolit také audio komentář režiséra nebo samostatnou hudební stopu oscarového skladatele Maurice Jarreho. Bonusový disk nabídne vedle obligátního traileru 21 minutovou vzpomínku Volkera Schlöndorffa na natáčení doplněnou fotografiemi a kresbami, sbírku rozhovorů se Schlöndorffovými spolupracovníky (David Bennent, Jean-Claude Carriére, Mario Adorf, Günter Grass), vzácnou nahrávku četby z románu v podání samotného Güntera Grasse z roku 1987, ukázky ze scénáře a dalších produkčních dokumentů a návrhů, raritní dokument BANNED IN OKLAHOMA o soudním procesu točícím se okolo filmu a také unikátní vystřižené scény. Celý soupis pak končí nadějným slůvkem „more“, takže tento výčet ještě nemusí být úplný. Pátým snímkem v květnové Criterionské kolekci bude Langovo horrorové podobenství ZÁVĚŤ DR. MABUSE (1933). I tento snímek vydá Criterion v dvoudiskovém balení, které bude obsahovat přepis filmu v původním a netradičním formátu 1.19:1 (to je skoro čtverec! - film bude takto prezentován úplně poprvé) s originálním soundem v DD 1.0. Vedle toho bude na disku alternativní komentář Davida Kalata, odborníka na Langovy filmy a autora publikace The Strange Case of Dr. Mabuse. Další specialitou, chce se říct vpravdě typicky criterionskou, je alternativní francouzská jazyková verze filmu, jíž Lang inscenoval s francouzskými herci po svém útěku z nacistického Německa. Bonusy přinesou výňatky z rozhovoru s Langem z roku 1964, dokument Mabuse in Mind (MABUSE IM GEDÄCHTNIS) z roku 1984 s rozhovorem s hercem Rudolf Schündlerem, srovnání rozdílů mezi původní německou, pozdější francouzskou a ještě mladší americkou verzí (THE CRIMES OF DR. MABUSE), rozhovory s několika odborníky na Langovy filmy, ukázky ze scénáře, produkčních materiálů, plakátů, fotogalerie. I zde si Criterioni nechali otevřená zadní vrátka slůvkem „more“...


27. února 2004

Smutná zpráva pro ctitele filmu MARKETA LAZAROVÁ - dnes mi došlo oficiální vyjádření společnosti Criterion Collection na můj již dávnější dotaz: společnost o vydání DVD s Vláčilovým opusem neuvažuje ani v dlouhodobějších záměrech. Nezbývá tedy než se modlit, že se ustrne nějaký jiný seriózní vydavatel. Ale kolik takových jako Criterion je?...

2. března předvede v Moskvě zástupcům tisku studio Mosfilm výsledek svých dlouhodobých snah: kompletně restaurovaný snímek ANDREJ RUBLEV s digitálním zvukem v Dolby Digital. Podle tiskové zprávy půjde o verzi pro kina, jasné zatím není v tom, jedná-li se o autorský nebo distribuční sestřih. Podrobnosti (snad) o víkendu na stránkách o Andreji Tarkovském.


19. února 2004

Postava a tvorba Borise Vasiljeviče Barneta (1902-1965) nejsou širší veřejnosti příliš známé. Přesto jde o jednoho z nejvýznamnějších ruských režisérů, pozoruhodnou postavu zejména předválečného filmu. Tento vystudovaný malíř, herec, frontový voják občanské války a boxer (!) se v roce 1927 chopil filmové režie a natočil neuvěřitelně svěží němou komedii MOSKEVSKÁ MODISTKA (Děvuška s korobkoj) v níž využil kontrastu hodnot prostých lidí a novodobých zbohatlíků. Film je dodnes vysoce hodnocen nejen pro svůj svěží humor, ale i pro mimořádnou lyričnost příběhu, jehož zápletce se mimochodem velmi podobá hlavní motiv z pozdějšího slavného Clairova MILIONU (1931). Druhým slavným Barnetovým filmem (který bezesporu snese označení geniální) je již zvukový snímek PŘEDMĚSTÍ (1933) v němž vypráví osudy obyvatel malého městečka v průběhu 1. světové války a revolučních událostí roku 1917, přičemž zde vpravdě mistrovským způsobem kombinuje lyrické, komické i tragické motivy. V PŘEDMĚSTÍ, ve svém prvním zvukovém snímku, dokázal Barnet zvuk používat neotřelým způsobem, nebyl pro něj jen pouhým doplněním obrazu, ale dalším vyjadřovacím prostředkem. Důvod, proč se v Nostalgické dívídítéce o těchto dvou filmech zmiňuji je už asi zřejmý - společnost Image Entertainment ohlásila na červen 2004 DVD s oběma Barnetovými filmy (uváděných pod aglickými názvy The Girl With The Hatbox a Outskirts), což už si dnes dovoluji komentovat tak trochu jako jednu z událostí roku...

Podle včerejší zprávy Zóny vyjde v březnu disk s filmem George Cukora PLYNOVÉ LAMPY (1944), slavným psychologickým dramatem s Ingrid Bergmanovou.


17. února 2004

Britský filmový institut (BFI) uvede za pár dní na trh dvě již dříve ohlášené edice filmů Petera Greenawaye. Tou první je disk s jeho komerčně úspěšným filmem UMĚLCOVA SMLOUVA (The Draughtsman's Contract) z roku 1982, koncepčně promyšlenou stylizovanou hříčkou variující motivy z tvorby anglických krajinářů 17. století a kombinující dobové filozofické a vědecké ideje, názory a myšlenky s poněkud manýristickým režisérovým pojetím filmu jako obrazového rébusu. Převážně výtvarné dílo je na disk přeneseno v původním formátu 1.66:1 v anamorfním přepisu a v kompletně digitálně remasterované podobě. Vedle původního anglického zvuku (zatím se mi nepodařilo zjistit v jaké podobě) bude na disku také francouzský dabing, alternativní komentářová stopa v podání P. Greenawaye a volitelné francouzské a holandské titulky. 104 minut dlouhý film je doprovozen 41 minutami bonusových materiálů mezi nimiž naleznete rozhovory s P. Greenawayem a M. Nymanem, vystřižené scény, dva trailery (ten druhý na film Z A DVĚ NULY, viz dále) a kuriozitou jsou i ohlášené (!) skryté bonusy: tedy tak trochu něco ve stylu greenawayovských hádanek, skrytých souvislostí a významů, jichž jsou jeho filmy obvykle plné. Inu postmoderna jak má být :-)
Druhým greenawayovským diskem je již zmíněný snímek Z A DVĚ NULY (A Zed & Two Noughts), který vznikl v roce 1985. Poněkud bizarní příběh ze současnosti je skrytě opět vztažen k malířské tvorbě 17. století, konkrétně k dílu holandského mistra Vermeera. Film je na disku uložen opět v původním formátu 1.66:1 (anamorfně) a s původním anglickým soundtrackem. Titulková výbava obsahuje opět francouzské a holandské titulky, film je uveden krátkým autorovým proslovem, k tomu je také možnost volby autorského komentáře. Vedle dvou trailerů (identických jako u prvního disku) jsou i zde ohlášené skryté bonusy. Vydání obou disků je ohlášeno na pondělí 23. února, cena se u každého bude pohybovat kolem 20 liber.

Rovněz z BFI pochází další zajímavost: CD-ROM Immaterial Bodies přináší naprosto unikátní kolekci obrazových, textových a zvukových materiálů z historie ruského filmu před rokem 1919. Sbírka doposud nepublikovaných materiálů zasazuje film do širších společenských a historických souvislostí, přináší 55 minut s více než stovkou filmových ukázek, které analyzuje a popisuje filmový historik Jurij Tsivian (pro BFI např. spolupracoval na úžasném vydání DVd s Vertovovým Mužem s kinoaparátem - viz recenze). Tsivianův komentář je jak anglicky, tak rusky (!) (proto nese CD-ROM také alternativní ruský název Bestělesnyje ljudi), podle promo textu nabízí disk několik variant, jak se budete tou spoustou materiálu přehrabovat. Přiznám se, že se mi na tento výlisek, oceněný mimo jiné cenou BAFTA, sbíhají sliny. Jen spolknout tu cenu, která dosahuje až do výše 28 liber. I přesto je docela možné, že se zde po čase setkáte s recenzí na tuto zajímavou a originální kolekci.


16. února 2004

Britský disk s Wendersovým filmem NEBE NAD BERLÍNEM (1987), který v roce 2002 vydala společnost Anchor Bay, je předmětem další recenze Nostalgické dívídítéky.


14. února 2004

TRIUMF VŮLE (1934) Leni Riefenstahlové, jedno z vrcholných děl světové dokumentaristiky a jeden z průkopnických filmů moderního filmového výrazu, vyšel na DVD již v několika edicích. Tu z produkce britské společnosti DD Video z roku 2001 popisuji v nově publikované recenzi.


12. února 2004

V zahraničí se objevily první recenze na ZVĚTŠENINU, SMRT V BENÁTKÁCH a DENÍK VENKOVSKÉHO FARÁŘE.


10. února 2004

Už od 6. února je na stránkách o Andreji Tarkovském recenze na nejnovější vydání DVD s filmem OBĚŤ (SFI 2004).


9. února 2004

Internetové diskuse mají přece jen nějaký smysl. Před několika dny prezentované zmrzačení Bergmanových filmů v americkém boxsetu (viz níže zpráva ze 4. února) vyvolalo u zahraničních fanoušků vlnu protestů. MGM zareagovalo sympaticky: stahuje z prodeje vydané boxy a nedostatky napraví. Nový termín vydání: květen.

Sedmidiskového boxsetu se dočká Otar Iosseliani. Pod souborným názvem Coffret Otar Iosseliani se bude nacházet 12 filmů: APRILI (1961), TUDZHI (1964), GIOGOBISTVE (1968), IKO SHASHVI MGALOBELI (1970), PASTORALI (1975), LES FAVORIS DE LA LUNE (1984), UN PETIT MONASTERE EN TOSCANE (1988), ET LA LUMIERE FUT (1989), LA CHASSE AUX PAPILLONS (1992), BRIGANDS, CHAPITRE VII (1996), ADIEU, PLANCHER DES VACHES! (1999) a LUNDI MATIN (2002). Vše bude doplněno dokumenty a rozhovory, pravděpodobné jsou anglické, portugalské a maďarské (!) titulky.

Již před delším časem zde zmíněný disk Bob Dylan: 1966 World Tour - Home Movies (viz zpráva z 17. listopadu 2003) vyšel v USA 3. února. Doplňuji jen informaci: DVD je opravdu nekódované.


4. února 2004

Před nějakou dobou (1.11.) jsem připomínal chystané vydání amerického pětiboxu s filmy Ingmara Bergmana. Pokud jste alespoň chvíli uvažovali o jeho zakoupení, tak na to raději zapomeňte. Podrobnosti na bergmanovské stránce.


2. února 2004

Anketa Nostalgické DVD roku 2003, kterou jsem zde vyhlásil 31. prosince 2003, dospěla ke svému konci. Její výsledky si můžete projít na samostatné stránce.


31. ledna 2004

Criterion Collection oznámil svou dubnovou nabídku. Obsahuje tři tituly z nichž zejména ten třetí je opravdová událost. Ale popořádku. Dobrodružná komedie Stanley Donena CHARADE z roku 1963 (u nás uvedena tuším jen v TV pod názvem ŠARÁDA) využívá nejlepších tradic americké komedie kriminálního žánru, doplněné brilantními hereckými výkony Audrey Hepburnové a Cary Granta (ale také Walthera Matthau a Jamese Coburna). 113 minut dlouhý barevný snímek bude v novém digitálním přepisu, samozřejmě v původním formátu 1.85:1 (anamorfní) a se zvukem v DD 1.0. Vedle tradičního audio komentáře nabídne bonusová část dokument THE FILMS OF STANLEY DONEN, profil scénáristy Petera Stonea a trailer. Druhým aprílovým diskem bude Altmanův snímek 3 WOMAN (1977) s vynikající (jak jinak) Sissi Spacekovou. Anamorfní přepis bude ve widescreenu 2.35:1 a se zvukem DD 1.0. Altmanův komentář doplní v bonusech fotogalerie a trailer. No a to nejlepší nakonec :-) Tím je podle mne dvojdisk s filmy Jasudžira Ozua A STORY OF FLOATING WEEDS (1934) a FLOATING WEEDS (1959). A pravidelní čtenáři těchto stránek už tuší, že podrobnosti o tomto vydání naleznou na Ozuových stránkách.


28. ledna 2004

Bez jediného uzardění se tady přiznám, že tvorbu Wernera Herzoga mám velmi rád. Z příběhů jeho osamělců a se světem ne zcela zpřízněných hrdinů jsem vždy cítil i zvláštní umanutost samotného tvůrce, zarputilost věnovat se svému tématu i přes jeho nejistý komerční potenciál. Proto mi zpráva o chystaném boxsetu Herzog - Kinski, jehož vydání je ve Velké Brtánii ohlášené na 1. března 2004, udělala opravdu radost. Již název napovídá, že půjde o kolekci filmů, které Herzog natočil se svým kmenovým hercem Klausem Kinským s nímž vytvořil jedno z nejzajímavějších tvůrčích partnerství v současném filmu. Box bude obsahovat snímky AGUIRRE, HNĚV BOŽÍ (1973), NOSFERATU - FANTOM NOCI (1976), WOYSECK (1979), FITZCARRALDO (1982), ZELENÁ KOBRA (1988) a MÍ NEJLEPŠÍ PŘÁTELÉ (1999). Box vydá 1. března společnost Anchor Bay a na britských eshopech je již možné si jej objednat v pre-orderu. Anamorfní přepisy budou v původních obrazových formátech 1.85:1 nebo 1.77:1. Bonusová výbava zahrnuje audio komentáře režiséra a spoluautorů filmů (AGUIRRE, NOSFERATU, FITZCARRALDO a KOBRA), trailery a biografie ke všem snímkům a dokument THE MAKING OF NOSFERATU THE VAMPYRE. Titulky budou bohužel jen anglické, ovšem cena kolem 30 liber za pětidiskový komplet (v pre-orderu) je téměř neuvěřitelná! Celý boxset by měl vyjít také v Německu, kde jej vydá společnost Kinowelt. Pro úplnost připomínám, že podobný komplet vyšel v loňském roce v Regionu 1.

Včera vyšel v USA disk s hodinovým dokumentem Carmen Picciniové The Magic of Fellini (2001). Podrobnosti na felliniovských stránkách.

Kiešlowského polský box s cyklem DEKALOG jsem zde zmiňoval již několikrát. Podle srovnávací recenze serveru DVDBeaver jsou polskými Warnery původně ohlášené specifikace dodržené. Přepis je ze všech dosavadních vydání DEKALOGU nejexcelentnější a to včetně zvukové stopy. Podrobnosti k technickým parametrům viz zpráva z 13. září 2003. Cena 11-ti diskového boxu se na polských e-shopech pohybuje kolem 690 zlotých, což je dost... (viz protesty na isdvd.pl)


25. ledna 2004

„11 přikázání“, tak by se dal nazvat soubor zásad pro přepis filmů na DVD, který publikoval server Masters of Cinema. Překlad textu zde přináším pod názvem Jedenáct zásad Mortimera Willsona.

Přidána recenze amerického dvojdisku OBČANA KANEA.


22. ledna 2004

Update článku Nedostupné? Přibyly důležité informace ke Státnímu fondu pro kinematografii.

Vy všichni, kdo milujete francouzskou kinematografii, nebo alespoň filmy J. Rivetteho a nebo jste se zaujetím shlédli v našich kinech jeho snímek CÉLINE A JULIE SI VYJELY NA LODI vězte, že 20. dubna vydá film na 2DVD francouzská společnost Editions Montparnasse! Vedle filmu (u Rivetta tradičně ultradlouhého, takže celý jeden disk bude obsahovat jen film) bude v bonusech několik rozhovorů, portréty a také podrobná analýza filmu (což zní záhadně a lákavě). A jak je francouzským „dobrým“ zvykem, disk nebude optařen žádnými titulky (tedy ani anglickými)!

British Film Institut připravuje k vydání také vysoce ceněný film Julese Dassina NIGHT AND THE CITY (1950). Drsný příběh motivovaný skutečnou událostí patří k nejoblíbenějším Dassinovým filmům. Zatím nebyl stanoven termín vydání.


21. ledna 2004

Poněkud osobní a určitě zaujaté ohlédnutí za současným stavem distribuce filmů na nosičích DVD s názvem Nedostupné? nebude pro mnohé zainteresované určitě ničím novým. Přesto jsem si neodpustil subjektivní vhled do současného stavu a perspektiv. Chcete-li čtěte, budete-li mít vlastní názor, můžete se v závěru připojit v diskusním fóru.

Nedávno (14. ledna) informovala Zóna o českých vydáních filmů Otto Premingera ANATOMIE VRAŽDY (Anatomy of a Murder, 1960) a EXODUS (1960). K této informaci doplňuji připravované březnové DVD premiéry jeho dalších snímků (samozřejmě bez českých titulků), které vydá British Film Institut - premiérově to budou tituly FALLEN ANGEL (1945), WHIRLPOOL (1950) a WHERE THE SIDEWALK ENDS (1950), čtvrtý film CARMEN JONES (1954) byl před časem vydán také v Regionu 1.

Švédská edice Tarkovského OBĚTI (1985) by měla být uvedena do prodeje 30. ledna. Více na stránkách o Andreji Tarkovském.


17. ledna 2004

Tak dnes se mi z české pobočky Warnerů dostalo kýženého potvrzení: filmy ZVĚTŠENINA, SOUMRAK BOHŮ, SMRT V BENÁTKÁCH i AMARCORD vyjdou také s českou titulkovou sadou! Na našem trhu by se měly objevit v dubnu 2004!


16. ledna 2004

Začnu zprávou, která mi sice došla z oficiálních míst, ale oklikou, emailovou metodou Fw:, takže tuto informaci ještě budu ověřovat telefonicky. 17. února vydávané Warnerské tituly ZVĚTŠENINA, SOUMRAK BOHŮ a SMRT V BENÁTKÁCH by měly být v Regionu 2 vybaveny českými titulky! U SMRTI V BENÁTKÁCH se to již tak trochu předpokládá, protože vydání tohoto disku bylo u nás ohlášeno již dříve, ale troufám si říct, že pokud se informace potvrdí, je zaděláno na dva další horké kandidáty na disk roku 2004! Podrobnosti k výbavě všech disků uvádím na stránkách Michalengela Antonioniho a Luchina Viscontiho!

DVD s Rosselliniho snímkem JOURNEY TO ITALY (1953) vyšlo v BFI. Drsný příběh rozpadu jednoho manželství patří mezi největší Rosselliniho díla. Film, který je postavený na silném obrazovém sdělení, odmítání hollywoodských stereotypů a značné improvizaci (Rossellini údajně Ingrid Bergmanové ani George Sandersovi neumožňoval předem studovat své role) patří mezi významné mezníky moderní poválečné kinematografie. Film natočený v klasickém formátu 1.33:1 vznikl v angličtině (cestující manželský pár jsou Angličané) a nehrozí tedy u BFI časté nevypínatelné titulky. V bonusech najdete komentář a Rosselliniho životopis.

BFI již také koncem roku 2003 vydal první díl kolekce Chaplinových kratších snímků Charlie Chaplin: The Mutual Films: Volume 1. 141 minut němých, jen hudbou doprovozených filmů je poskládáno z titulů BEHIND THE SCREEN, THE RINK, EASY STREET, THE CURE, THE IMMIGRANT a THE ADVENTURER z let 1916-1917. Na disku jsou dále dokumenty z Chaplinova návratu do Británie, rozhovor se skladatelem Charlesem Davisem a životopisné informace.

Nový dokument o Fellinim vyšel na DVD v Regionu 1 před třemi dny, 12.ledna. Nese název FELLINI: I´AM A BORN LIAR a podrobnosti naleznete samozřejmě na felliniovských stránkách.


10. ledna 2004

Informace o drobné změně v Criterionské edici DENÍKU VENKOVSKÉHO FARÁŘE na stránkách o Robertu Bressonovi.

Britská společnost Eureka ohlásila na 23. února vydání DVD s filmem F. W. Murnaua POSLEDNÍ ŠTACE (1924). Disk nese v angličtině název The Last Laugh. Mistrovské dílo s nezapomenutelným hereckým výkonem Emila Jeningse patří mezi vrcholy filmové historie. Podle předběžných zpráv ze zahraničí je transfer a digitální restaurace filmu excelentní a zázračná. Již nyní je možné si na serveru DVDBeaver prohlédnout některé screenshoty a porovnání s doposud vydanými DVD edicemi.


9. ledna 2004

První sporé zprávy o výbavě amerického disku s Antonioniho ZVĚTŠENINOU (chystá se k vydání v únoru): vedle normální zvukové stopy filmu (zatím nevím v jakém bude formátu) bude jeden alternativní zvukový track obsahovat komentář Petera Brunetteho a na dalším by měla být umístěna izolovaná hudební stopa. Bude-li se jednat o celý soundtrack, který svého času vyšel na CD, ale zatím není potvrzeno.


7. ledna 2004

Na stránky Akiry Kurosawy dnes umístěn překlad jedné zahraniční recenze na Criterionské DVD THE HIDDEN FORTRESS z roku 2001.


[2003] [2004] [2005] [2006] [2007] [2008] [2009–2010]



* * *
TOPlist


© 2002-2025 Nostalghia.cz
© 2002-2025 Petr Gajdošík

[Facebook] [Twitter]