Aktuality 2003

[2003] [2004] [2005] [2006] [2007] [2008] [2009–2010]
31. prosince 2003

Poslední den v roce přináší tato dívídítéka start ankety o nejlepší „nostalgické DVD“ roku 2003. Podrobnosti k anketě, která bude probíhat do konce ledna 2004, naleznete na zvláštní stránce.

Zóna včera informovala o chystaných vydáních Reggiova NAQOYQATSI v Regionu 2. Z informací v článku obsažených stojí za „vypíchnutí“ určitě jedna: na francouzském disku, který se na trhu objeví 19. února, bude na rozdíl od amerického vydání také DTS zvuk.

A když už je dnes ten Silvestr, doufám, že jako malé odlehčení na konec roku si mohu dovolit následující zprávu. Snad to zarputilí „nostalgici“ přežijí :-)

Ze svých dětských let si matně pamatuji populární polský televizní seriál ČTYŘI Z TANKU A PES (1966, rež. Konrad Nałęcki, Andrzej Czekalski), který jsem si pak připomínal i četbou stejnojmenné knihy. Příhody neohrožené osádky tanku Rudý, psa Šarika, zdravotnice Marusji ad. se nyní dostaly i na DVD, a to hned v balení, které lze bez nadsázky označit jako megabox. Seriál, který v bývalých socialistických zemích lámal v době svého uvedení rekordy sledovanosti, vyšel v polské (5 disků) i ruské (6 disků) edici. Je v nich natěsnáno všech 21 přibližně hodinových epizod seriálu; samozřejmě v televizním fullscreenu (čb) s originálním polským zvukem v DD 5.1 (nebo v DD 2.0) a anglickými titulky, ruská edice má navíc i vlastní ruský dabing (také v DD 5.1). Na polských e-shopech lze koupit i jednotlivé disky (na každém vždy několik dílů), v Rusku si můžete pořídit jen celou krabici najednou. 1140 minut seriálu je doplněno biografiemi herců a tvůrců seriálu, zvukovými komentáři a krátkou zábavnou hrou. V Polsku za kompletní balík zaplatíte asi 155 zl., v Rusku podstatně více: 2650 rublů. Pozor! Některé polské e-shopy uvádějí mylně jen 20 dílů, seriál měl ale skutečně 21 dílů. Vyšší počet disků v ruské edici je dán jiným rozdělením epizod na jednotlivých discích, kam se musel vtěsnat i ruský dabing.

Jinak vám v novém roce 2004 přeji všechno dobré
a nám všem více „nostalgických“ disků.
29. prosince 2003

Criterion oznámil svou březnovou nabídku, která je tentokrát „chudší“, protože zahrnuje jen dva tituly proti tradičnějším třem až čtyřem diskům za měsíc. Důvod je ale zřejmý - jedním z dvojice titulů bude třídiskové exkluzivní vydání Bergmanových SCÉN Z MANŽELSKÉHO ŽIVOTA (1973), k jehož podrobnostem se obracím na bergmanovských stránkách. Druhým březnovým titulem bude slavný film Kaneta Šinody ONIBABA (1964), horrorově zabarvené drama s duchařskými motivy z temného japonského středověku, které vedle emotivně vygradovaného příběhu vyniká také expresivními obrazy. Na disk bude film přepsán v původním widescreenu 2.35:1 (anamorfně) s původním mono zvukem v DD 1.0. V bonusech bude umístěn rozhovor s režisérem, filmový dokument z vyhledávání exteriérů pro natáčení, trailer, galerie fotografií a anglický překlad budhistického textu, který sloužil jako předloha filmu.


28. prosince 2003

Dnešní, byť nekulaté, výročí prvního filmového představení (28. prosince 1895 v Paříži) připomínám recenzí dvou DVD, která se k počátkům filmu bezprostředně vztahují. Tím prvním je precizní disk The Lumiére Brothers´ First Films, který v roce 1998 vydala americká společnost Kino on Video, druhým je americké vydání pozoruhodného (a podle mne v mnohém strhujícího) dokumentu LUMIÉRE A SPOL. z roku 1995, který přináší 40 krátkých snímků předních filmových režisérů současnosti (namátkou David Lynch, Wim Wenders, Spike Lee, John Boorman, Claude Chabrol ad. ad.) natočených první filmovou kamerou bratří Lumiérů. Pro nostalgické duše jsou tato dvě DVD opravdovým požehnáním :-)


24. prosince 2003

V prvním ročníku čtenářské ankety o DVD roku 2003, kterou pořádal tak trošku sesterský portál Masters of Cinema, byl na první místo vyzdvižen disk s filmy letos zemřelého Stana Brakhageho By Brakhage: An Anthology, který vydal americký Criterion (o úmrtí S. Braghageho informovala Nostalghia.cz 15. března 2003). Pro disk hlasovalo 17% všech hlasujících. Na druhé místo umístilo 14% čtenářů Ozuův PŘÍBĚH Z TOKIA, který opět „spáchal“ Criterion (k disku více na Ozuově andělské stránce). Pomyslná třetí příčka patří i u nás dobře známému boxsetu The Chaplin Collection, který letos vyšel péčí Warner/MK2 a v anketě získal 12% hlasů. Další pořadí v této anketě si můžete přečíst ZDE. Závěrem už snad mohu i prozradit, že již delší dobu připravuje Nostalgická dívídítéka obdobnou anketu, která bude ovšem zaměřena jen na naše domácí tituly (rozuměj, tituly s českou jazykovou nebo titulkovou podporou). Anketa bude probíhat na těchto stránkách v průběhu ledna 2004.


22. prosince 2003

Dalším evropským boxsetem s filmy J. Ozua bude holandská kolekce, která vyjde péči společnosti Bright Angel v lednu 2004 [více]

Před časem (17. listopadu) jsem zde jen krátce informoval o americkém boxsetu s filmy Andrzeje Wajdy. Nyní už mám k dispozici konkrétnější informace: osmidiskový boxset s názvem Andrzej Wajda Collector's Box Set bude obsahovat filmy POPEL A DÉMANT (1958), KANÁLY (1957), ČLOVĚK Z MRAMORU (1976), SLEČNY Z VLČÍ (1970), VŠE NA PRODEJ (1968), KRAJINA PO BITVĚ (1970), ZEMĚ ZASLÍBENÁ (1974) a u nás neuvedený film POMSTA (2002). Všechny filmy budou obsahovat původní polský zvuk, opatřeny budou anglickými titulky. Vzhledem k tomu, že se jedná o Collector´s set, bylo by možné předpokládat také bohatou bonusovou výbavu (ta by ovšem musela být „rozprostřena“ na jednotlivých discích, protože o speciálním bonusovém disku se nemluví). Jestli ovšem vydavatel nepovažuje za sběratelskou kolekci jako takovou. Ta totiž soustřeďuje snímky, které byly mimořádně úspěšné na mezinárodním poli. Původní únorový termín vydání posunula společnost Vanguard už na 27. ledna 2004, americký Amazon nabízí v pre-orderu kolekci za 136 dolarů.

Na 9. března 2004 je v USA ohlášeno uvedení DVD s famózním Spielbergovým snímkem SCHINDLERŮV SEZNAM (1993). Sporé zprávy hovoří o tom, že film bude uveden hned ve třech verzích: Widescreen, Fullscreen a Widescreen Special Edition. Právě ve sběratelském limitovaném setu (Amazon za 56 dol.) bude kromě disku s filmem (anamorfní widescreen) přibalena také kniha Schindler's List: Images of the Steven Spielberg Film a CD se soundtrackem. V bonusech pak bude umístěna nahrávka (zvuk/obraz?) Voices From the List a také ohlédnutí za činností Spielbergovy Shoah Foundation. Termín evropské premiéry disku se mi zatím nepodařilo zjistit. No a bude-li v Regionu 2 vydána i mutace s českými titulky už vůbec ne. Pokud tomu tak ale bude, jistě se to brzy roznese po jiných českých sajtech :-)


19. prosince 2003

Také jste jako já tak upřímně zděšeni absencí DVD SLADKÝ ŽIVOT (recenzovaného zde 1. prosince) v českých kamenných i internetových obchodech? Podle mých zpráv o disk prodejci údajně nejeví zájem, protože je to „starý film“ (!!). Jediný, kdo zatím disk zařadil do svého sortimentu je jeden slovenský e-shop, ovšem jeho cena je tam tak nehorázná, že nebudu ani uvádět který. Všechny zájemce o disk tedy odkazuji na stránky Petra Soukupa Zóna, kde si můžou emailem disk objednat za cenu více než rozumnou.


15. prosince 2003

Recenze britského disku (AE) se Sokurovovým filmem RUSKÁ ARCHA je předzvěstí obsáhlejší sekce, která se na Nostalghia.cz k tomuto filmu připravuje. Recenze v Nostalgické dívídítéce se tedy věnuje spíše jen popisu samotnému disku.


13. prosince 2003

Od včerejšího dne byly na adrese www.nostalghia.cz/ozu otevřeny nové „andělské stránky“ věnované japonskému režisérovi Jasudžiru Ozuovi. V Nostalgické dívídítéce to připomínám proto, že v oddílu DVD je na těchto stránkách také český výtah z obsáhlé recenze criterionského vydání PŘÍBĚHU Z TOKIA.


10. prosince 2003

Dnes jsem po týdnech odkladů vyrobil alespoň provizorní banner Nostalgické dívídítéky, který je možné stáhnout k umístění odkazu na jiných stránkách. Najdete ho trvale v oddílu "o webu".


8. prosince 2003

Právě natáčený film řeckého režiséra Theo Angelopoulose TO LIVADI POU DAKRIZI (dokončen by měl být v roce 2004) si do svého DVD plánu na rok 2004 zařadila společnost Artificial Eye. Ta vydala jeho zatím poslední film ETERNITY AND A DAY z roku 1998. K tomuto tématu ještě jedna zajímavá novinka: švédské noviny Sydsvenskan informovaly nedávno o přípravě velkého mezinárodního boxu s několika Angelopoulosovými filmy (údajně 12 titulů) a mnoha bonusy. Např. jen z ODDYSEOVA POHLEDU (1995) zde má být až hodina nepoužitého materiálu.


6. prosince 2003

Britská společnost Tartan přidá v květnu 2004 další dva kamínky do své bergmanovské řady. Bude se jednat o disky s filmy KRIZE (1946) a LETNÍ PŘÍBĚH (1951), tedy z období Mistrových začátků.

Film Michajla Kalatozova SOY CUBA (1964) vydá v březnu 2004 pro Region 2 francouzská MK2. Povídkový snímek, který natočil Kalatozov v kubánských exteriérech se svým stálým kameramanem Sergejem Urusevským, patří k méně známým dílům tohoto mimořádného tvůrčího tandemu.

Další dva Ozuovy snímky uvede na evropský trh Artificial Eye. Bude se jednat o tituly FLOATING WEEDS (1959) a END OF SUMMER (1961).


5. prosince 2003

Zóna včera oznámila, že americká společnost Facets vydá v příštím roce ve své „české“ řadě pozoruhodný snímek Františka Vláčila HOLUBICE (1959). Na DVD, které ponese americký název The White Dove bude podle Zóny film přepsán s největší pravděpodobností z americké distribuční kopie, tedy s titulky vloženými do obrazu natvrdo. Regionální kódování není pravděpodobné, termínem vydání by měl být 10. únor.


1. prosince 2003

Hlavní dnešní zprávou je čerstvá recenze českého DVD s Felliniho SLADKÝM ŽIVOTEM, z produkce společnosti Vapet, která je umístěna na felliniovských stránkách.

Vydání Bressonových filmů u AE mají termín: květen 2004.

Trierovo PROLOMIT VLNY, recenzované zde 11. října, je s jiným obalem už v českých obchodech. Kupodivu se potvrdily původní zprávy (kterým ovšem skoro nikdo nevěřil) a na rozdíl od jiných zemí je české vydání dvoudiskové, přičemž druhý disk obsahuje řadu bonusových materiálů. Slabinou je téměř dvojnásobná cena, která je vzhledem k tomu, že na bonusovém disku není jediný český titulek, dost přehnaná.

V únoru 2004 vydá Criterion vedle Bressonova DENÍKU také Schroederův snímek MILENKA (Maitresse, 1973, 112 min., 1.66:1, DD 1.0), drama 2 důstojníků FANFÁRY SLÁVY Ronalda Neameho (Tunes of Glory, 1960, 106 min., 1.66:1, DD 1.0), ZÁTAH NA JIŽNÍ ULICI Samuela Fullera (Pickup on South Street, 1953, 80 min., 1.33:1, DD 1.0), psychologický snímek Henri-Georgese Clouzota HAVRAN (Le Corbeau, 1943, 91 min., 1.33:1, DD 1.0), historické mafiánské drama SALVATORE GIULIANO Francesca Rosiho (1961, 125 min., 1.85:1, DD 1.0) a RICHARDA III. od Laurence Oliviera (1955, 159 min., 1.85:1, mimochodem s vynikající kamerou Oty Hellera).


27. listopadu 2003

K novým či chystaným DVD s filmy Andreje Tarkovského více na jeho andělské stránce.

Podrobnosti k připravovanému Criterionskému disku s Bressonovým filmem DENÍK VENKOVSKÉHO FARÁŘE na jeho samostatné stránce.


26. listopadu 2003

První česká recenze na tuzemské vydání Felliniho SLADKÉHO ŽIVOTA vyšla včera na Zóně. Nostalghia.cz se trošku opozdí a nabídne zájemcům vlastní recenzi v pondělí 1. prosince na andělské stránce Federica Felliniho.

Renoirovy PRAVIDLA HRY (1939), které v lednu uvede na trh Criterion, budou kromě vyčištěného obrazu a zvuku (v DD 1.0) obsahovat tradičně pěknou várku bonusů. Z těch nejzajímavějších bude jistě za pozornost stát dokument JEAN RENOIR LE PATRON: LA RČGLE ET L'EXCEPTION (1966) a program z francouzské TV o PRAVIDLECH HRY s rozhovorem se samotným Renoirem a hercem Marcelem Daliem. Vedle několika komentářových audio stop a rozhovorů s pamětníky mě pak zaujala sbírka vyjádření několika světových režisérů k tvorbě Jeana Renoira (Truffaut, Schrader, Tavernier, Wenders aj.), povícero ovšem jen v textové formě. Předběžný seznam bonusů pak končí tajemným slůvkem „More!“, takže se možná ještě je na co těšit. K výrobě disku si pak dovolím ještě jednu „sentimentální“ poznámku: Criterion měl k dispozici pouze jednu z nejzachovalejších distribučních kopií. Originální negativ filmu byl totiž v průběhu 2. světové války nešťastně zničen. Obdobně jako u nedávno vydaného Ozuova PŘÍBĚHU Z TOKIA, jehož příprava se potýkala s obdobnými problémy (podrobněji viz Ozuovy stránky na Nostalghia.cz, které budou otevřeny 12. prosince), mě tak již po x-té napadá, že i při vědomí všech diskutabilních důsledků rozmachu digitalizace je tato technologie pro záchranu filmů, které jsou samy o sobě křehkou substancí „zapečetěného času a fixovaného světla“ (Tarkovskij + Godard), pravým požehnáním.

Prosincové číslo časopisu Stereo a video přináší podrobný srovnávací test dvaceti (!) sestav pro domácí kino.


22. listopadu 2003

O japonských Viscontiho boxsetech více na jeho andělských stránkách.

V Japonsku přijde na trh (21.12.) údajně „luxusní box“ se dvěma posledními filmy před časem zesnulé Leni Riefenstahlové - IMPRESSIONEN UNTER WASSER a LENI RIEFENSTAHL - IHR TRAUM VON AFRIKA. Název boxu Leni Riefenstahl ART & LIFE 1902 - 2003 slibuje bohatý obsah, ve skutečnosti se ale nejspíš bude jednat jen o přepisy obou filmů do normy NTSC, navíc jen v ořezu 1.33:1 (oproti původnímu 1.66:1). Na německém Amazonu přitom koupíte oba filmy (vydané letos v srpnu) v původním formátu a o třetinu levněji. O filmech Leni Riefenstahlové na DVD viz také samostatná stránka.


17. listopadu 2003

Zejména pod dojmem z nedávného Dylanova pražského koncertu zmiňuji jednu DVD třešničku. V únoru 2004 by na trh (v Regionu 1) mělo být uvedeno DVD s názvem Bob Dylan 1966 World Tour - Home Movies, které zachycuje zlomové období v Dylanově kariéře a potažmo i v historii moderní hudby. Dylan tehdy zcela programově a pro mnohé nečekaně přešel od obyčejné kytary s foukací harmonikou k elektrickému „nářadí“ s kapelou za zády a šokoval tak mnohé fanoušky, kteří mu to dlouho nemohli odpustit. Právě z turné roku 1966 vyšlo již před několika lety dvojcédéčko s koncertem v londýnské Royal Albert Hall, kde jsou rozporuplné reakce rovněž zachyceny. Vydáním DVD budeme mít možnost si přiblížit jeden ze zlomových okamžiků historie moderní hudby i vizuálně. Americký vydavatel (Ventura) ohlásil předběžnou cenu disku na 15 dolarů, což předjímá spíš chudší výbavu (v bonusech je pouze fotogalerie). Samotný film je pak rozdělen na 16 tracků, zachycujících všechny zastávky Dylanova turné (od Hawaje až po Londýn). Důležitá informace: podle oficiální stránky filmu www.1966tourhomemovies.com by mělo být DVD nekódované.

Andrzej Wajda set - tak se bude jmenovat stošedesátidolarový box, který vyjde v USA péčí společnosti Vanguard 3. února 2004. Jeho výbava mi zatím není známa, ale pilně se po ní pídím, takže brzy snad bude jasněji.


16. listopadu 2003

Tři nová italská DVD s filmy Roberta Bressona - více na samostatných stránkách.

A ještě jedno „techničtější“ upozornění, spíš pro ty, kteří s DVD teprve začínají. Na serveru Stereomag.cz je k přečtení článek Libora Daneše Přehled formátů prostorového zvuku. Název hovoří za vše.


8. listopadu 2003

Podle čerstvých zpráv jsou anglické titulky na ozuovském disku s filmem AN AUTUMN AFTERNOON (Panorama, Hong Kong) v tak dezolátním stavu, že jsou pro sledování filmu prakticky nepoužitelné... (viz níže 20. října)

Novinky k diskům s filmy Roberta Bressona si můžete přečíst na jeho andělské stránce.

No a na Tarkovského stránkách jsou k dnešku publikovány podrobnosti ke švédskému vydání filmu OBĚŤ.


7. listopadu 2003

Výjimečně slovíčko k VHS: na Tarkovského stránkách informuji o nové videokazetě s Tarkovského školními filmy...

Nová recenze DVD s Griffithovou INTOLERANCÍ (Eureka Video)


5. listopadu 2003

Zóna včera informovala o chystaném vydání Felliniho SLADKÉHO ŽIVOTA, které Vapet ohlásil už na 24. listopadu! Více viz stránka Federico Fellini.


3. listopadu 2003

Film TICHO A KŘIK (1968, Csend és kiáltás) maďarského nonkonformního režiséra Miklóse Jancsóa, vyšel za oceánem v produkci kanadské společnosti Dreamquest Films. Regionálně nekódovaný disk, který je pochopitelně označen anglickým názvem Silence and Cry, přináší vedle anamorfního přepisu widescreenu 2.35:1 a třech titulkových sad (agl. šp., fr.) v bonusech kompletní Jancsóovu filmografii a hlavně také všechny tři díly jeho triptychu PŘÍTOMNOST I-III, cyklu krátkých filmů natáčených s kameramanem Jánosem Kenedem v letech 1965, 1978 a 1986 jako obraz plynutí času nad jednou starou spustlou židovskou synagogou a hřbitovem v Tokajsku.

A ještě jedna, čistě „nenostalgická“ zpráva. Aktuální listopadové číslo magazínu Stereo & video (www.stereovideo.cz) přináší na šestnácti stranách srovnávací přehled téměř 30 DVD přehrávačů různého vybavení a kategorií, dostupných na našem trhu, včetně bilance vývoje celé této technologie a aktuálních trendů. Nestačím se divit...


1. listopadu 2003

Před několika dny (20. října) jsem zde zmiňoval mj. chystaný francouzský boxset s filmy J. Ozua. Arte včera oznámila, že jeho vydání je odloženo na únor 2004. K Ozuovi ještě jedna novinka - disk s filmem LATE AUTUMN z produkce společnosti Panorama (Hong Kong) už je vydán.

Francouzský megabox s filmy Francoise Truffauta vyšel ve Francii v produkci mk2. Omračující tucet disků obsahuje filmy JULES ET JIM (1961), LA PEAU DOUCE (1964, Hebká kůže), LES DEUX ANGLAISES ET LE CONTINENT (1971, Dvě Angličanky a kontinent), LA FEMME D'Ŕ CÔTÉ (1981, Žena odvedle), LE DERNIER MÉTRO (1980, Poslední metro), LES 400 COUPS (1959, Nikdo mne nemá rád), BAISERS VOLÉS (1968, Ukradené polibky), DOMICILE CONJUGAL (1970, Rodinný krb), L'AMOUR EN FUITE (1962, Láska ve dvaceti letech), VIVEMENT DIMANCHE! (1983, Konečně neděle!), TIREZ SUR LE PIANISTE (1960, Střílejte na pianistu) a FAHRENHEIT 451 (1966). Na francouzském Amazonu je komplet k mání za 150 Euro. Současně si lze zvolit také ze tří „tematických“ výběrů z této kolekce, které jsou doplněny snímky, jenž ve 12-ti diskovém boxu nejsou. Pětidiskový balík s filmy o citových vztazích ženských hrdinek za 75 Euro - JULES ET JIM, LA PEAU DOUCE, LES DEUX ANGLAISES ET LE CONTINENT LE DERNIER MÉTRO a LA FEMME D'A CÔTÉ, čtyřdiskovou kolekci filmů o A. Doinelovi za 60 Euro - LES 400 COUPS, BAISERS VOLÉS, DOMICILE CONJUGAL a L'AMOUR EN FUITE (19) a pětidiskový setbox s filmy L'ENFANT SAUVAGE (1969, Divoké dítě), L'ARGENT DE POCHE (1976, Kapesné), L'HISTOIRE D'ADELE H., LA SIRENE DU MISSISSIPPI (1969, Sirény od Mississippi) a L'HOMME QUI AIMAIT LES FEMMES (1976, Muž, který miloval ženy) za 60 Euro. Všechny tituly jsou jen ve francouzských verzích.

O chystaném Bergmanově americkém megaboxu (MGM) více na samostatné stránce.

Velké novinky! Antonioniho ZVĚTŠENINA (1966, Blowup) se objeví na DVD! Péčí amerických Warnerů vyjde ve stejný den (17. února 2004), kdy Warneři vydají také Viscontiho SOUMRAK BOHŮ (1969, The Damned) a SMRT V BENÁTKÁCH (1971, Death in Venice). Více na Antonioniho a Viscontiho stránkách.

Na Kurosawových stránkách došlo k doplnění údajů o třech discích (IKIRU, SANJURO, RED BEARD), které před časem vydal BFI.


31. října 2003

Recenze disku s Formanovým filmem LÁSKY JEDNÉ PLAVOVLÁSKY, který před několika dny vydalo Centrum českého videa (zatím jen jako přílohu říjnového čísla časopisu Dividi, poté jako regulérní DVD).


30. října 2003

Podrobnosti k chystanému vydání Kurosawova filmu IKIRU u Criterion Collection (leden 2004) na stránkách o A. Kurosawovi.


28. října 2003

Nově zařazená „retrorecenze“ na starší vydání Ejzenštejnova KŘIŽNÍKU POTĚMKIN.

Update ke zprávě o discích s filmy J. Renoira (viz níže 22. října).

Americký Criterion poodhalil část svých záměrů na rok 2004. Můžeme se mj. těšit na Fullerův snímek PICKUP ON SOUTH STREET (1953), vynikající ukázku filmu noir, dále pak na klasické Kurosawovo drama IKIRU (1952, česky Žít), Schroederovo romantické drama MAITRESSE (1976) a také na Bressonův DENÍK VENKOVSKÉHO FARÁŘE. Vydána by měla být i PRAVIDLA HRY J. Renoira, která byla letos odložena stejně jako Pontecorvova BITVA O ALŽÍR.

Britská společnost Optimum Releasing vydala starší film Victora Ericea EL ESPÍRITU DE LA COLMENA (DVD nese anglický název Spirit of the Beehive) z roku 1973. Film, o kterém se na zahraničních webech dočtete, jako o „překrásném a mysteriózním„ díle, sklidil ve své době úspěch u kritiky i obecenstva. Na disk je přepsán v originálním formátu 1.66:1 s původním španělským zvukem v DD 2.0 a anglickými titulky. Přepis je ve vynikající kvalitě, podrobnosti viz DVDBeaver.

Dnes by měl u Criterionů oficiálně vyjít Ozuův film TOKYO STORY. Velmi očekávané DVD, které bude jistě podrobeno podrobným recenzím a zkoumáním...


22. října 2003

Na DVD s filmy Jeana Renoira se čekalo dlouho a marně. Podle posledních zpráv se situace konečně obrací k lepšímu. Předně, dlouho ohlašovaný (a dlouho odkládaný) disk s filmem PARTIE DE CAMPAGNE (1936, Výlet do přírody) je konečně na světě. Vydal jej britský BFI a recenze na sebe nenechají jistě dlouho čekat, protože jde o jedno z nejproslulejších Renoirových děl, byť jej vlastně nikdy v původním rozsahu nedokončil. Ve Francii by nyní měl přicházet na trh také disk s filmem VIVRE LIBRE (This Land is Mine) (1943), natočený Renoirem v USA, kam se uchýlil po okupaci Francie. Film na disku je vybavený anglickou i francouzskou audio stopou. Rovněž ve Francii vychází koncem října boxset s filmy TIRE-AU-FLANC> (1928), ON PURGE BÉBÉ (1931) a LA CHIENNE (1931). Ač je první z citovaných snímků natočen ještě v němé éře, další dva zahajují v Renoirově tvorbě zvukovou éru. Všechny filmy v boxsetu jsou jen ve francouzských verzích, tedy bez anglických (a samozřejmě i jiných) titulků. No a nakonec jeden z významných Renoiových titulů - Studio Canal vydá 4. listopadu i u nás známý film LE CRIME DE MONSIEUR LANGE (1936, Zločin pana Langa), kriminální drama na kterém spolupracoval také J. Prévert. Na disku film ovšem vyjde bez jakékoliv titulkové výbavy - jak je u Francouzů „dobrým“ zvykem. [update 28.10. - podle emailové zprávy Petra Soukupa ze Zóny je disk s VÝLETEM DO PŘÍRODY velmi hezky udělaný: „nejzajímavější mi přišly hlavně nepoužité záběry v bonusech z francouzské filmotéky, kde jsou alternativní verze některých scén, kamerové zkoušky atd...„]

Přidána recenze na tři disky se třemi filmy Krzystofa Kiešlowského - TŘI BARVY: MODRÁ - BÍLÁ - ČERVENÁ

O zpoždění DVD s Viscontiho SMRTÍ V BENÁTKÁCH více na viscontiovských stránkách.


20. října 2003

Doslova smršť disků s filmy J. Ozua se chystá v nejbližších týdnech a měsících na světových trzích. O některých vydavatelských projektech jsem průběžně informoval, jiné jsou zcela nové. boxset Shochiku Pokusím se zde situaci stručně shrnout. Již dříve ohlášený šestidiskový boxset japonské společnosti Shochiku (obr vlevo - 200 dolarů, bez angl. titulků) je na světě. První ohlasy na tento očekávaný produkt ovšem vyjadřují velké zklamání, především z obrazové kvality. - Criterionská edice PŘÍBĚHU Z TOKIA by mohla být uvedena už 28. října. Disk bude pochopitelně osazen i anglickými titulky. - Na konci října by chtěla společnost Panorama (Hong Kong) Late Autumn - Panorama uvést na trh ozuovské disky LATE AUTUMN (viz obr vpravo) a EARLY SPRING. Použité podkladové materiály by měly pocházet od japonské společnosti Shochiku s tím rozdílem, že na discích budou i anglické titulky. - Francouzská Arte slibuje na 3. prosince šestidiskový boxset Yasujiro Ozu - 5 films en couleurs, který bude obsahovat 5 Ozuových posledních barevných filmů a starší němý snímek I WAS BORN, BUT... (1932). Všechny barevné filmy bude možné zakoupit i samostatně, němý snímek bude boxset - Arte jen součástí boxsetu. (viz obr vlevo) - Britská společnost Tartan uvede v lednu 2004 na trh třídiskový boxset, který bude obsahovat film PŘÍBĚH Z TOKIA a další dva blíže nespecifikované filmy. - No a v časech budoucích (někdy v roce 2004): Criterion ohlásil edici Ozuových filmů FLOATING WEEDS, EARLY SUMMER a „několika dalších“, hongkongská Panorama chce na trh postupně uvést japonské disky ze Shochiku s anglickými titulky.
19. října 2003

O chystaných švédských DVD edicích Bergmanových filmů více na bergmanovských stránkách.


17. října 2003

Britská společnost Tartan Video ohlásila vydání disku s Truffautovým filmem STŘÍLEJTE NA PIANISTU (1960). Disk v licenci francouzské MK2 by měl být vybaven pouze původním frncouzským zvukem a anglickými titulky. Jako datum uvedení na trh je předběžně ohlášen 5. leden 2004.


13. října 2003

Na Tarkovského stránkách vyšel text, zabývající se porovnáním tří DVD s jeho filmem OBĚŤ.

Petr Soukup na Zóně (12. října) přiblížil obsah amerického disku s NAQOYQATSI, který bude v USA uveden na trh již zítra.


11. října 2003

Nová recenze na čerstvě vydaný (a ve Velké Británii zakoupený) disk PROLOMIT VLNY, který se na našem trhu objeví za pár týdnů.


10. října 2003

Na felliniovských stránkách dvě nové recenze DVD s filmy AMARCORD a SLADKÝ ŽIVOT.


8. října 2003

Část díla jednoho z dánských průkopníků filmu Alfreda Linda, se dočkala své DVD edice. Jedná se o dva snímky - THE FLYING CIRCUS (1912) a THE BEAR TAMER (1912), jediné dva filmy, které se dochovaly z produkce společnosti Scandinavian-Russian Trading Company, jenž v letech 1911-1913 vyrobila asi 25 titulů. Oba němé filmy jsou na disku doplněny klavírním doprovodem Neila Branda, jako bonus pak je zařazen osmiminutový snímek DAREDEVIL OF THE MOVIES (1923) Emilie Sannomové, která tragicky zahynula v roce 1931. Disk vyšel péčí Dánského filmového institutu.

Zóna oznámila potěšující zprávu - připravované vydání Formanova snímku LÁSKY JEDNÉ PLAVOVLÁSKY, které bude přílohou říjnového čísla časopisu DiViDi, by mělo být ze stejné masteringové kuchyně, jako krásné a precizní DVD, které vyšlo před lety v USA u Criterion Collection (viz recenze).

K dnešnímu dni byly na těchto stránkách otevřeny dva nové oddíly - Soupisy DVD a Odkazy (viz menu výše). Jejich obsah ale čeká ještě podstatné doplňování. Na soupisy vydaných DVD jednotlivých režisérů se dostanete i přes linky u jmen v pravém seznamu ohlášených DVD.


30. září 2003

Černá komedie Petera Greenawaye KUCHAŘ, ZLODĚJ, JEHO ŽENA A JEJÍ MILENEC (1989) vyjde 28. listopadu 2003 na DVD v Japonsku. Cena je stanovena na 3.800 jenů (v přepočtu asi 33,5 US dolarů). Podrobnosti naleznete např. na japonském e-shopu CD Japan.

Zóna oznámila posuny termínů u tuzemských vydání disků s filmy F. Felliniho a I. Bergmana, které připravuje společnost Vapet. Krátce řečeno: SLADKÝ ŽIVOT v listopadu, FANNY A ALEXANDER začátek roku 2004, AMARCORD a OSM A PŮL někdy v průběhu roku 2004. Podrobněji viz Zóna, zpráva z 29. 9. 2003.

14. říjen se blíží! V USA vychází Reggiovo NAQOYQATSI!


27. září 2003

Kurosawův dánský boxset - více na Kurosawových stránkách.

Mohl by Bressonův BALTAZAR vyjít u Criterionů v roce 2004? O tom je krátká úvaha na Bressonových stránkách.


24. září 2003

Na Kurosawovských stránkách se objevila recenze DVD s filmem SEVEN SAMURAI od BFI.

Švédská společnost Sandrew Metronome ohlásila na prosinec pětidiskový box set s filmy Aki Kaurismäkiho. Obsah budou tvořit snímky (z praktických důvodů užívám české názvy) MUŽ BEZ MINULOSTI (Mies vailla menneisyyttä, 2002), MRAKY ODTÁHLY (Kauas pilvet karkaavat, 1996) a tři filmy „proletářské trilogie“ STÍNY V RÁJI (Varjoja paratiisissa, 1986), ARIEL (1988) a DĚVČE Z TOVÁRNY (Tulitikkutehtaan tyttö, 1990). Filmy budou mít originální zvuk a pouze anglické titulky. Nicméně kdo viděl film MRAKY ODTÁHLY tak jistě ví, že u něj není titulků prakticky potřeba, protože je natočen ve stylu němých filmů s občasnými vkládanými mezititulky. Právě disk s filmem MRAKY ODTÁHLY již je ve Švédsku v prodeji i samostatně, stejně jako by měly časem být i ostatní filmy. Na rok 2004 slibuje společnost Sandrew Metronome vydání DVD s několika dalšími Kaurismäkiho tituly. Pro úplnost - disk s filmem MUŽ BEZ MINULOSTI vyšel letos i v Německu.


20. září 2003

Ohlášený disk s Bergmanovým FANNY A ALEXANDER vyjde u Sandrew Metronome 5. listopadu. Více na Bergmanových stránkách.

Americká společnost Kino Video chce v říjnu uvést na trh pětidiskový box set s filmy F. Murnaua TARTUFFE, TABU, THE LAST LAUGH, FAUST a NOSFERATU.

Kolekce Kiešlowského disků z Artificial Eye se rozrůstá. AE oznámila na říjen a listopad 2003 vydání dvou filmů z období „morálního neklidu“: skvělého AMATÉRA (1979) a psychologického dramatu BEZ KONCE (1982).


17. září 2003

DVD s Langovým snímkem M (1931) uvede Eureka Video na trh 6. října.

Artificial Eye zrušilo ohlášené uvedení dvou filmů J.-L. Godarda SLOW MOTION (1980) a WEEKEND (1967). Důvody zatím nejsou zveřejněny.

Ke criterionské edici Ozuova PŘÍBĚHU Z TOKIA (1953) se před několika dny objevilo několik zajímavých informací a dohadů: předně není zcela jasné, jaký podklad posloužil Criterionům k vytvoření masteru, protože originální negativ filmu již neexistuje (shořel při požáru) a v současnosti je možné získat nejlepší restaurovanou kopii na Tokijské univerzitě s níž ale Criterion nejednal; přepis se dělal pomocí mokrého procesu a mnoho týdnů se pracovalo zejména na digitálním čištění velmi poškozené zvukové stopy v níž přes všechnu péči stále zůstává řada šumů; dokument o J. Ozuovi, který je na disku v bonusech, není přepsán nově, protože většina finančních prostředků z produkce disku padla na technické úpravy zvuku.


15. září 2003

Ruscico před několika dny uvedlo na trh DVD s filmem Nikity Michalkova NEDOKONČENÁ SKLADBA (1977). Film, který se počítá mezi nejlepší čechovovské filmové adaptace a (dle mého názoru) mezi nejlepší Michalkovovy snímky vůbec (netrpí ještě „zapadnickým“ vkusem), je přepsán v původním fullscreenu 1.33:1 s ruským zvukem, tradiční titulkovou výbavou bez české asistence a s řadou bonusů. Na stránkách Ruscica si můžete podrobnosti přečíst v katalogovém listu.


13. září 2003

Podoba před několika dny ohlášeného polského megaboxu s Kiešlowského DEKALOGEM (viz níže zpráva z 6. září) dostává přesnější kontury. Bude se jednat o zcela nový obrazový přepis, který snad bude vybaven jak originální mono stopou, tak i novým remixem do DD 5.0 (vydavatel ovšem uvádí jen DD 5.0). Jednotlivé filmy budou vybaveny anglickými, francouzskými a polskými titulky, bonusy budou pouze v polštině. Na každém disku budou informace o hercích a tvůrcích a rozhovory s herci, kteří se v jednotlivých epizodách objevují (mezi nimi by na každém disku neměly chybět rozhovory se scénáristou Krzysztofem Piesiewiczem a hercem Arturem Barcisem, kteří spolupracovali na většině epizod). Jedenáctý disk bude naplněn materiálem polské TV, který byl vysílán až po Kiešlowského smrti. Vydání je proti původnímu termínu odsunuto na 14. listopad. Podrobnosti můžete najít také na stránkách polských Warnerů.


12. září 2003

Zprávy z British Film Institut (BFI):

K připravovanému vydání Geparda a tří Kurosawových filmů uvádím podrobnosti na Viscontiho a Kurosawových stránkách.

Dva filmy Jacquese Tatiho (MON ONCLE a PLAYTIME) by měly vyjít na počátku roku 2004.

Vydání DVD s Rosselliniho snímkem JOURNEY TO ITALY je ohlášeno na 17. listopad. V dalších plánech vydavatele je Rosselliniho „válečná trilogie“ (asi ŘÍM, OTEVŘENÉ MĚSTO, PAISÁ a GERMANIA ANNA ZERO), kterou by chtěl BFI vydat v průběhu roku 2004.


11. září 2003

Criterioni oznámili, že jejich vydání Renoirových PRAVIDEL HRY (1939) bude odloženo na počátek roku 2004. Důvodem jsou problémy s francouzskou zvukovou stopou, pro které je třeba nechat zhotovit novou kopii.

Pondělní úmrtí Leni Riefenstahlové (1902-2003) mne inspirovalo k poohlédnutí se po jejích filmech, vydaných na DVD. Podrobněji se o nich rozepisuji v delším textu na samostatné stránce.


7. září 2003

Criterion oznámil na listopad 2003 vydání Cronenbergovy filmové adaptace kultovního románu Williama S. Burroughse NAKED LUNCH (1991). Barevný snímek bude přepsán v anamorfním widescreenu 1.85:1 se stereo zvukem v DD 2.0. V bonusech slibuje Criterion zvukový komentář od režiséra i herce Petera Wellera, fotogalerii, trailer, tv spot, ukázky z propagace filmu, ukázky z literární předlohy a ještě něco navíc (!). Disk má již svůj katalogový list na criterionských stránkách.

Podrobnosti k připravované Criterionské edici Felliniho SILNICE na Felliniho stránkách.


6. září 2003

V Polsku je na 24. října ohlášeno vydání 11-ti diskového boxsetu s Kiešlowského DEKALOGEM (1988). Každý disk bude vybaven zvláštními bonusy (rozhovory, filmografie). Bonusový jedenáctý disk pak přinese materiály polské TV o K. Kiešlowském. Disky budou vybaveny anglickými a francouzskými titulky. Zatím není jasné, zda byly disky remasterovány z původních filmových materiálů a nebo byly převzaty mastery od některého z jiných vydavatelů (např. Artificial Eye). Údaje též viz polský internetový obchod Isdvd.pl.


30. srpna 2003

British Film Institut (BFI) vydá v září Kurosawovy filmy RUDOVOUS a ODVÁŽNÍ MUŽOVÉ. Více viz Kurosawovy stránky.

O warnerské kolekci filmů Charlie Chaplina informovala před časem Zóna. Jako doplněk může posloužit informace, že BFI vydává v listopadu dvě dvojDVD s rannou Chaplinovou tvorbou. Na prvním dílu naleznete celkem sedm titulů, mj. například filmečky THE CHAMPION s legendární scénou v boxerském ringu, parodii na natáčení filmů HIS NEW JOB a svým způsobem zásadní dílko THE TRAMP, kde se poprvé objevila postava tuláka. Druhý díl nabídne osm titulů, např. THE BANK, A WOMAN a pozoruhodnou hříčku na klasické téma BURLESQUE ON CARMEN. Filmy budou samozřejmě ve fullscreenu 1.33:1, doplněné pouze hudbou. Oba dvojdisky (204 a 198 min.) by měly být doplněny fotogalerií.


29. srpna 2003

Na stránky L. Viscontiho přidána informace o chystaném britském vydání GEPARDA. Také se objevily zprávy o dvou nových Bergmanovských DVD.


27. srpna 2003

Několik nově zjištěných vydání „nostalgických“ DVD disků s filmy F. Truffauta v Regionu 2 - PŘÍBĚH ADÉLY H. (1975), DIVOKÉ DÍTĚ (1970), KAPESNÉ (1976), SIRÉNY OD MISSISSIPPI (1969), MUŽ, KTERÝ MILOVAL ŽENY (1976). Všechny filmy vycházejí ve Velké Británii péčí MGM, české titulkové sady neobsahují.


8. srpna 2003

V listopadu slibuje Criterion Collection PRAVIDLA HRY Jeana Renoira (1939) a Felliniho SILNICI (1954).


4. srpna 2003

K dnešnímu dni podstatné doplnění soupisu DVD/VHS na stránkách Luchina Viscontiho.


3. srpna 2003

Moc dobře si pamatuji, jak u nás ve druhé polovině 80. let došlo po letech ke zvláštnímu úkazu: na ruský film bylo v kinech beznadějně vyprodáno. Ano, promítalo se Abuladzeho „perestrojkové“ POKÁNÍ (1984), závěrečná část jeho volné trilogie (PROSBA, STROM PŘÁNÍ). Ruscico nyní vydalo tento film na DVD, více podrobností najdete na jeho katalogovém listu.


2. srpna 2003

Criterionské vydání filmu Jasudžira Ozua PŘÍBĚH Z TOKIA (1953) by se mělo objevit v říjnu t. r. Disk by měl být vybaven také bonusovým dokumentem I LIVED, BUT... (1983), který o Ozuovi natočil Kazuo Inoue.
[update 3.8. - Criterionská edice bude dvoudisková, bude obsahovat audiokomentář Ozuova žáka Davida Dessera (pracoval i na střihu tohoto filmu), kolekci rozhovorů Talking with Ozu o J. Ozuovi (Stanley Kwan, Aki Kaurismaki, Claire Denis, Lindsay Anderson, Paul Schrader, Wim Wenders a Hou Hsiao-Hsien), trailer a esej Davida Bordwella. Dokument I Lived, But... má 2 hodiny (!) a přibližuje celou Ozuovu životní i tvůrčí dráhu, objevuje se v něm také řada režisérů, herců a dalších spolupracovníků. Všechno nasvědčuje tomu, že Criterionské vydání bude mít světové parametry!!!]

Blíží se také dvojité vydání Kurosawova filmu IKIRU (Žít, 1952). Více na kurosawovských stránkách..


31. července 2003

Film Kendži Mizogučiho ŽIVOT MILOSTNICE O´HARU (1952) chystá vydat na DVD v jarních měsících roku 2004 (duben-květen) britská společnost Artificial Eye.


30. července 2003

Společnost Eureka, která se specializuje na vydávání DVD disků s filmy němé éry, oznámila část svých plánů na rok 2004. Těšit se tedy můžeme na filmy Fritze Langa - DR. MABUSE, DER SPIELER (1922), TESTAMENT DES DR. MABUSE (1933), DIE NIBELUNGEN I., II. (1924); C. TH. DREYERA - MIKAEL (1924); Friedricha Murnaua - SUNRISE (1927), DER LETZTE MANN (1924), TARTUFF (1926); snímky George Pabsta TAGEBUCH EINEN VERLORENEN (1929) a Arnolda Francka DER HEILIGE BERG (1926). Ještě v tomto roce by měly vyjít filmy DER GOLEM Paula Wegenera (ovšem nevím který, protože filmů o Golemovi natočil několik) a také Langův M (1931).

K chystaným DVD přírůstkům z filmografie I. Bergmana viz bergmanovské stránky.>.


27. července 2003

Absolutní raritou bude ojedinělé a už před svým vydáním vlastně nedostupné vydání trojdiskového DVD box setu s filmy Alexandra Sokurova. Ten vyjde v limitované edici 30 kopií (!!) péčí španělské galerie Elba Benitez a francouzské společnosti Ideale Audience. Na discích budou filmy VYZNÁNÍ (1998, 210 min.), DUCHOVNÍ HLASY (1995, 327 min.) a SEN VOJÁKA (1995, 11 min.). Více než 9 hodin obrazového materiálu nebude regionálně kódované, ale bude v brazové normě NTSC, s původním ruským zvukem a s titulky ve španělštine, francouzštině, angličtině, italštině a němčině. Jako bonus bude vložen i CDROM s dokumentárními materiály, texty, autorskými synopsemi ap. Limitovaná edice, signovaná samotným Sokurovem, je určena pro institucionární využití - tedy pro galerie, muzea, filmové archivy a podobné instituce. Jedině oni totiž mohou ve svých rozpočtech najít prostředky na pořízení box setu jehož cena činí (a teď se nadechněte) - 12.000 Euro, alias 14.000 dolarů!
[update 31.7. - důvodem neuvěřitelně vysoké ceny by měl být fakt, že společně s box setem tak získá jeho majitel (instituce) práva na veřejné projekce filmů z těchto tří DVD.]


24. července 2003

35 snímků Jasudžira Ozua chystá na VCD a posléze i na DVD vydat společnost Panorama z Hong Kongu. Jako mastery použije podklady, které připravila japonská společnost Shochiku pro své vydání (viz zpráva z 4. července 2003). Panorama vydá nejdříve kolekci VCD (začne vycházet již v srpnu a to tituly LATE SPRING a EARLY SUMMER), sada na DVD zatím nemá určený termín, ale nejspíš to bude až po japonské edici. Oproti „mateřskému“ japonskému vydání od Shochiku ale bude mít jednu výhodu: bude obsahovat i anglické titulky. Další podrobnosti zatím nejsou známy.


14. července 2003

A opět Artificial Eye: v letošní podzimní nabídce této společnosti by se měla objevit hned 2 DVD s filmy Jasudžira Ozua. Bude se jednat o disky s filmy FLOATING WEEDS a END OF SUMMER (obojí angl. distribuční názvy).

U filmu SUNSET BOULEVARD byl přidán nový odkaz na recenzi na DVDmag.cz.


13. července 2003

Artificial Eye vydala na DVD koncem června pozoruhodný film KRÁSNÁ HAŠTEŘILKA (La belle noiseuse), který v roce 1991 natočil Jacques Rivette. Film, známý i z našich filmových klubů, je přepsán v originálním fullscreenu 1.33:1, se zvukovou stopou v DD 2.0 s anglickými titulky. Vydání čtyřhodinového filmu je dvoudiskové a jako bonusy obsahuje několik rozhovorů, trailer a filmografie. Katalogové číslo disku je ART038DVD.

Podle stránek www.carldreyer.com chystá společnost Artificial Eye pro Region 2 DVD s Dreyerovým mistrovským filmem UTRPENÍ PANNY ORLEÁNSKÉ (1928). Zatím není jasné o jaký přepis půjde (o americkém vydání z Criterion Collection si můžete přečíst recenzi v Nostalgické dívídítéce).


12. července 2003

Informace o chystaných vydáních filmů R. Bressona na www.nostalghia.cz/bresson


8. července 2003

Criterion Collection oznámil tituly, které hodlá vydat v září tohoto roku. Vedle Polanského slavného NOŽE VE VODĚ (1962) se v zářijové nabídce vyjímá trojdílný box set s filmy Rainera Wernera Fassbindera. Ten obsahuje jeho „ženskou trilogii“: MANŽELSTVÍ MARIE BRAUNOVÉ (1978), LOLA (1981) a VERONIKA VOSSOVÁ (1982). Všechny filmy jsou opatřeny standardní výbavou (původní zvuk, anglické titulky, audio komentáře) a v bonusech obsahují povícero rozhovory s herečkami nebo Fassbinderovými přáteli. Technické specifikace jsou taktéž shodné: anamorfní 1.66:1, DD 1.0. Jednotlivé tituly nebudou distribuovány odděleně, ale pouze v kompletním trojpacku, který nese katalogové číslo CC1594D. Podrobnosti k diskům naleznete na Criterionském webu.

Na stránkách o A. Tarkovském přibyly odkazy na dvě recenze DVD s filmem ANDREJ RUBLEV, vydání od Criterion Collection i od Ruscico/Artificial Eye.


5. července 2003

Recenze na disk UTRPENÍ PANNY ORLEÁNSKÉ (The Passion of Joan of Arc), vydaný v Criterion Collection v roce 1999.


4. července 2003

Šest box setů s filmy Jasudžira Ozua, které se chystá vydat japonská společnost Shochiku, nejspíš nebude vybaveno anglickými titulky. Radikálně tím tedy klesne počet zájemců o koupi tohoto originálního souboru (viz zpráva na Nostalghia.cz z 10. června 2003).


27. června 2003

Nostalgická dívídítéka zprovozněna v plném rozsahu. K tomuto termínu obsahuje linky na recenze k celkem 35 DVD diskům. Podrobnosti k zaměření a obsahu „dívídítéky“ uvedeny v oddílu O webu.


[2003] [2004] [2005] [2006] [2007] [2008] [2009–2010]* * *
TOPlist


© 2002-2020 Nostalghia.cz
© 2002-2020 Petr Gajdošík

[Facebook] [Twitter]