Aktuality 2007

[2003] [2004] [2005] [2006] [2007] [2008] [2009–2010]
18. prosince 2007

Nostalgické DVD roku 2007 K dnešnímu datu se otevírá pátý ročník ankety Nostalgické DVD roku v níž lze hlasovat pro nejlepší DVD tituly s „andělskými“ (aka „netuctovými“) filmy. I letos probíhá ve druhé polovině prosince a na začátku ledna a to ve čtyřech již klasických kategoriích:

 • Filmový titul na DVD
 • Technické zpracování
 • Bonusová výbava
 • Ediční počin roku

  V každé kategorii jsou „předvybrány“ do jakési „nominace“ tituly, které z pohledu stránek Nostalghia.cz splňují stanovená kritéria každé kategorie, hlasovat lze ale i pro jakýkoliv jiný titul. [více...]


  11. prosince 2007

  V elitní řadě řadě Masters of Cinema je na únor 2008 ohlášeno třídiskové vydání Viscontiho filmu ROCCO A JEHO BRATŘI. Detaily k boxu rozepisuji na stránkách o Luchinu Viscontim. - Z dalších titulů MoC pro rok 2008 jsou ohlášeny edice snímků Kendži Mizogučiho POVÍDKY O BLEDÉ LUNĚ PO DEŠTI (1953), ULICE HANBY (aka ČTVRT ČERVENÝCH SVĚTEL, 1956), JOKIHI (1955) a UKŘIŽOVANÍ MILENCI (1954).

  Detaily britského vydání MARKETY LAZAROVÉ přibližuji v samostatné recenzi.

  Na předvánoční trh byl uveden disk s významným filmem české "nové vlny", Schormovým NÁVRATEM ZTRACENÉHO SYNA (1966).


  5. prosince 2007

  Criterionská ediční řada Eclipse se v únoru 2008 rozroste o obsáhlý box se čtyřmi filmy Ernsta Lubitsche. Bude se jednat o jeho muzikálovou tvorbu z let 1929-1932, tedy o snímky THE LOVE PARADE (1929), MONTE CARLO (1930), THE SMILING LIEUTENANT (1931) a ONE HOUR WITH YOU (1932). Box bude tradičně prostý bonusů, filmy v originálním formátu 1.33:1 a se zvukovou stopou v DD 1.0 budou vybaveny anglickými titulky.

  O aktuálních DVD novinkách též na stránkách o Františku Vláčilovi a Sergeji Paradžanovovi.


  30. listopadu 2007

  Přináším článek o filmu a čerstvě vydaném ruském DVD s filmem Andreje Zvjaginceva VYHOŠTĚNÍ, který v letošním roce uspěl na festivalu v Cannes. Text je doplněn řadou screenshotů z filmu.

  27. listopadu 2007

  Ve čtvrtek 29. listopadu vyjde české DVD s filmem Wima Wenderse NEBE NAD BERLÍNEM. Disk vychází v rámci ediční řady Netuctové filmy vadavatelství Zóna a Aerofilms. Recenzi tohoto vydání přináším na samostatné stránce.

  Britská „nová vlna“ 50. a počátku 60. let (označovaná termínem free cinema) se dostala na DVD formou reprezentativního trojdisku společnosti Facets. Krátké filmy nebo dokumenty (zastoupeni jsou nař. režiséři Karel Reisz, Tony Richardson, Lindsay Anderson aj.) mají společného jmenovatele - výrazné zaměření na sociální tematiku. A také mimořádné filmové cítění. Box obsahuje filmy O DREAMLAND (Lindsay Anderson, 1953, 12 min.), MOMMA DON'T ALLOW (Karel Reisz, Tony Richardson, 1956, 22 min.), TOGETHER (Lorenza Mazzetti, 1956, 49 min.), WAKEFIELD EXPRESS (Anderson, 1952, 30 min.), NICE TIME (Claude Goretta, Alain Tanner, 1957, 17 min.), THE SINGING STREET (N. Mclsaac, J. T. R. Ritchie, R. Townsend, 1952, 30 min.), EVERY DAY EXCEPT CHRISTMAS (Anderson, 1957, 39 min.), REFUGE ENGLAND (Robert Vas, 1959, 27 min.), ENGINEMEN (Michael Grigsby, 1959, 17 min.), WE ARE THE LAMBETH BOYS (Reisz, 1959, 49 min.), FOOD FOR A BLUSH (Elizabeth Russell, 1959, 30 min.), ONE POTATO TWO POTATO (Leslie Daiken, 1957, 21 min.), MARCH TO ALDERMASTON (1959, 33 min.), THE VANISHING STREET (Vas, 1962, 19 min.), TOMORROW'S SATURDAY (Grigsby, 1962, 17 min.) a GALA DAY (John Irvin, 1963, 25 min.). Americké vydání ovšem zmiňuji jen proto, že mi nějak unikla informace o britském „originálu“ tohoto 3DVD, který v loňském roce vydal BFI. Vzhledem k regionálnímu kódování je tedy určitě přirozenější si pořídit evropské vydání.

  O výročním vydání Sedmé pečeti na DVD a Blu-ray (!) více na stránkách o Ingmaru Bergmanovi.


  22. listopadu 2007

  Monotematicky laděné 40. číslo internetového magazínu Fantom je zaměřené na filmy na DVD, distribuci tohoto média u nás, představení některých labelů a vydavatelů. V obsahu jsou ale i texty o konkrétních filmech či filmařích. Z textů vztahujících se k „andělským“ tvůrcům jsou zde články o Andreji Tarkovském, Sergeji Paradžanovovi, Pieru Paolu Pasolinim a Františku Vláčilovi.


  20. listopadu 2007

  Criterion představil svou únorovou nabídku. Obsahuje jednodiskovou edici historického dobrodružně laděného dramatu WALKER (1987) režiséra Alexe Coxe, dvoudiskový set s Godardovým filmem BLÁZNIVÝ PETŘÍČEK (1965) a čtyřdiskový (!) box s Bertolucciho historickou freskou POSLEDNÍ CÍSAŘ (1987). I když čtyřdiskové vydání Bertolucciho opusu bude reprezentativní a jistě půjde na odbyt (box bude obsahovat jak klasický sestřih filmu, tak jeho rozšířenou verzi - obojí v novém přepisu na který dohlížel kameraman Vittorio Storaro + spousta komentářů, dokumentů apod.), samotný film mě osobně až tak zase neuchvacuje a tak zde podrobněji popíšu Godardovský 2-set. Film BLÁZNIVÝ PETŘÍČEK bude v novém transferu, který vznikal pod supervizí kameramana Raoula Coutarda. Plně restaurovaný bude i zvuk. Pro toto vydání byl speciálně nově natočený rozhovor s Annou Karinovou, dále bude na dvojdisku video „PIERROT“ PRIMER s komentářem režiséra Jean-Pierre Gorina, dvacetiminutový francouzský dokument GODARD, L'AMOUR, LA POÉSIE o soukromém a pracovním vztahu J.-L. Godarda a Anny Karinové, archivní rozhovory s Jean-Luc Godardem, Jean-Paul Belmondem a Annou Karinovou a dobový trailer. Další rozhovor s J.-L. Godardem bude v přibaleném bookletu.

  Snímek režiséra Michajla Kalatozova a kameramana Sergeje Urusevského SOY CUBA (Já - Kuba) z roku 1964 se dočkal luxusního třídiskového vydání. Ačkoliv samotný snímek je z velké části propagandistickou záležitostí, v níž se prostřednictvím baladického příběhu (podle námětu Jevgenije Jevťušenka) zobrazuje utrpení prostých obyvatel Kuby v diktátorském Batistově režimu, nelze filmu upřít výtvarnou působivost. Režisér i kameraman (oba prosluli svým úspěšným dramatem JEŘÁBI TÁHNOU) vložili do tohoto díla vše ze svých předchozích zkušeností a vytvořili další obrazově uhrančivé dílo, výtvarně navazující na JEŘÁBI TÁHNOU neotřelými kameramanskými a střihovými postupy. Americká společnost Milestone nyní vydala film v reprezentativním boxu, který je vytvořen jako krabice od kubánských doutníků. Uvnitř jsou tři disky a booklet. Kromě vlastního filmu v novém HD transferu, pečlivě vyčištěném a doplněném originální španělskou i ruskou zvukovou stopou (DD 2.0), je v boxu také disk s jeden a půl hodinovým (!) dokumentem Vicente Ferrazy THE SIBERIAN MAMMOTH (2005) o natáčení filmu a s desetiminutovým rozhovorem s básníkem Jevgenijem Jevťušenkem z roku 2004. Třetí disk obsahuje celovečerní životopisný dokument A FILM ABOUT MIKHAIL KALATOZOV z roku 2006. Všechny filmové materiály jsou anglicky otitulkované. Doplňkem je 16-ti stránkový booklet s historickým textem I AM CUBA: THE TRUE STORY o historii vzniku snímku. Podle screenshotů na serveru DVDBeaver se zdá, že americký vydavatel odvedl perfektní práci a rekonstruovaný film představuje v jeho plné kráse.

  Dlouhou dobu ohlašovaný a ještě delší dobu očekávaný film Vojtěcha Jasného VŠICHNI DOBŘÍ RODÁCI (1968) vstoupil dnes do české DVD distribuce. Osobně jsem zvědavý, co Bonton s tímto filmem na DVD předvedl, protože stejně jako nedávno vydaná ADELHEID jsou i VŠICHNI DOBŘÍ RODÁCI mimořádným kameramanským počinem, tentokrát z dílny kameramana Jaroslava Kučery. Ovšem podle informací, které kolovaly mezi filmovými fanoušky již před řadou měsíců, mají být všechny dostupné kopie v ČR značně poškozené a to samé se asi týká - bohužel - i negativu.

  V Rusku se dostaly na trh i dvě čerstvé a velmi očekávané DVD novinky letošního roku - drama Andreje Zvjaginceva IZGNANIJE, uvedené letos pod titulem VYHOŠTĚNÍ i v Karlových Varech a poslední režijní i herecký počin Nikity Michalkova 12, inspirovaný slavnou divadelní předlohou Reginalda Rose Dvanáct rozhněvaných mužů (jejíž stejnojmenou filmovou adaptaci natočil v roce 1957 Sidney Lumet). Zatímco Zvjagincevův snímek si nachází diváky především v klubových a artových kinech, Michalkovův film je v Rusku nyní velkým diváckým hitem a jak jsem se doslechl, i prezident Putin po jeho shlédnutí uronil slzu... Snad se k představení obou DVD brzy dostanu.


  23. října 2007

  V lednových novinkách Criterion Collection najdete Wildeovo drama THE NAKED PREY z roku 1966, Sjöbergovu adaptaci Strindbergovy předlohy MISS JULIE z roku 1951 a především sběratelkou edici Andersonova úspěšného filmu THIS SPORTING LIFE (1963). Vedle zcela nového transferu, pečlivě restaurovaného z HD přepisu, dojde u tohoto dvoudiskového setu řada i na několik dokumentů, první krátké Andersonovy filmy, trailer a tradiční komentář. Další lednovou novinkou bude čtyřdiskový set 4 x Agnés Varda, který bude obsahovat snímky LA POINTE COURTE (1956), CLÉO FROM 5 TO 7 (1962), LE BONHEUR (1965) a VAGABOND (1985), vydané již dříve jako samostatné tituly. No a v dalším balíku kolekce Eclipse představí Criterion pět poválečných snímků Akiry Kurosawy. Detaily uvádím na samostatné stránce.

  Ke Criterionu ještě jednou. Společnost před časem inovovala své internetové stránky na adrese www.criterion.com. Vedle víceméně grafických úprav a rozšířených možností vyhledávání je novinkou otevření vlastního e-shopu. Disky z katalogu je možné si ihned objednat a zaplatit kartou. - Raritní informací pak je sdělení, že Criterion expanduje i do jiných oblastí! Na přelomu září a října zprovoznila společnost internetový portál www.dvdcdgame.com, který provozuje ve vlastní režii. Za solidní ceny zde provozovatel nabízí širokou škálu filmů, hudby a videoher od těch nejkomerčnějších produktů až po nekomerční tituly jiných vydavatelů nebo vlastní criterionskou produkci. Že by pokus o finanční zabezpečení vlastních vydavatelských aktivit? ;-)

  Levné knihy uvedly do prodeje několik dalších zajímavých disků. KŘIŽNÍK POTĚMKIN Sergeje Ejzenštejna vyšel ve dvoudiskové verzi, přičemž na 1. disku je původní autorská verze s Šostakovičovou hudbou, 2. disk obsahuje cenzurovanou verzi filmu z 50. let. - Dalším nepřehlédnutelným titulem z Levných knih je Truffautův veleúspěšný debut NIKDO MNE NEMÁ RÁD, který obohacuje nejen Truffautovu kolekci o jeden z jeho nejvýznamnějších filmů, ale především doplňuje do této chvíle neúplnou řadu filmů o Antoinu Doinelovi.

  Detaily k novému DVD s Buñuelovou KRÁSKOU DNE na samostatné stránce.


  6. září 2007

  DNY ZATMĚNÍ (1988) jsou třetím celovečerním hraným filmem výjimečného ruského tvůrce Alexandra Sokurova. Recenze ruského DVD s připojenou galerií screenshotů.

  5. září 2007

  Určitě nejsem sám, kdo si i po letech vybaví ruský snímek DLANĚ (1993), který před lety prošel českou klubovou distribucí. Sugestivní černobíle natočené dílo Artura Aristakisjana, sestavené z dokumentárních záběrů žebráků v ulicích a zákoutích ruských měst a doplněné autorovým filozofickým komentářem o životě, smrti, lásce a odpuštění strhne hloubkou a intenzitou svého pohledu na existenci lidského individua nejen v konkrétním společenském systému, ale i v obecné rovině. Autorovým východiskem přitom není jen změna systému, ale především nutnost víry, která mu není únikem, ale předpokladem jakéhokoliv žití. Jedná se o dílo nevšední hloubky a síly, které si zaslouží stálou pozornost. Film vznikal několik let, posbíral řadu prestižních ocenění, ale do širší distribuce se prakticky nedostal. O to více potěší, že britská společnost Second Run jej koncem srpna vydala na pečlivě připraveném DVD. Restaurovaný přepis obrazu i zvuku vznikl pod dohledem režiséra, doplněny jsou anglické vypinatelné titulky. Jako bonus je připojen asi 20 minut dlouhý rozhovor s režisérem.

  Detaily k novému DVD s Buñuelovým film MLÉČNÁ DRÁHA (Criterion Collection) najdete na stránkách o Luisi Buñuelovi.


  18. srpna 2007

  Criterion v říjnu 2007. Největším počinem nejen říjnové nabídky, ale troufám si říct i několika posledních měsíců, bude sedmidisková (!) edice Fassbinderova televizního seriálu BERLIN ALEXANDERPLATZ (upozorňuji, že někteří autoři vcelku oprávněně odmítají označení seriál, ale kloní se spíš k přirovnání „film v několika částech“) z roku 1980. Strhující adaptace předlohy Alfréda Döblina vstoupila do dějin nejen pro vynikající zpracování, ale i díky závěrečné epizodě, která se v literatuře oprávněně řadí mezi filmařské skvosty. Box bude obsahovat stejný restaurovaný přepis, jaký byl použit při nedávném evropském vydání (informoval jsem o něm 21. června a 27. června – viz níže). Kromě toho bude připojen rozhovor s presidentem Fassbinderovy nadace, dokument THE MAKING OF „BERLIN ALEXANDERPLATZ“, dokument o Alfredu Döblinovi a jeho předloze, rozhovor s Peterem Jelavichem, autorem knihy Berlin Alexanderplatz: Radio, Film, and the Death of Weimar Culture a tradiční bookletová esej, jejímž autorem bude režisér Tom Tykwer, reflektující Fassbinderovo dílo. To celé bude k mání za 124 dolarů. - Další říjnovou speciální edicí bude dvoudisk s Hitchcockovým filmem LADY VANISHES (Zmizelá žena) z roku 1938. Komediálně laděný thriller s Margaret Lockwoodovou v hlavní roli bude mít restaurovaný obraz, zvuk bude doplněn alternativním komentářem filmového historika Bruce Edera. Připojen bude také dobový dokument CROOK'S TOUR, nově natočený videoesej o filmu a unikátně také originální audio záznam rozhovoru Hitchcocka s Francoisem Truffautem z roku 1962. - Detaily k dalším dvěma říjnovým novinkám najdete na stránkách o Ingmaru Bergmanovi a Akiru Kurosawovi.


  17. srpna 2007

  Ve 32. čísle týdeníku Respekt je na straně 9 k přečtení článek Tomáše Sachra Kupte si Broučka, který bilancuje situaci Krátkého filmu po jeho překotné privatizaci v roce 1990. Stručný popis „vývoje“ tohoto dříve světově proslulého studia k dnešnímu tristnímu stavu dává mimoděk i odpověď na to, proč je takový problém vydat filmy z produkce KF na DVD. Až údajné rozprodávání originálních loutek z expozice na zámku Kratochvíle nyní rozhoupalo ministerstvo k nějakým krokům.


  24. července 2007

  Britská společnost Arrow Films vydala v těchto dnech famózní film z „bratrské dílny“ Taviani PADRE PADRONE z roku 1977. Vítězný snímek festivalu v Cannes, kde vedle Zlaté palmy obdržel i Cenu FIPRESCI. Přesná a spolehlivá specifikace britského disku mi zatím není známa, samotný film by měl být v původním obrazovém formátu 1.66:1 s originálním italským zvukem a anglickými titulky. Skutečný příběh ze sardinských pastvin o drsném životě malého pasáka ovcí, který se podrobuje od šesti let vůli svého otce, jíž se ale v dospělosti vzepře, vznikl podle autentických vzpomínek Gavino Ledda původně pro italskou televizi. Filmové kvality díla jej ale nakonec dovedly až na plátna kin. Osobně se musím přiznat, že PADRE PADRONE patří mezi těch několik filmů, po jejichž shlédnutí jsem zůstal zcela ohromený a téměř ochrnutý v kinosále, neschopen jakékoliv další komunikace. A tak bude-li britský disk v lepší kvalitě, než dnes již letité americké vydání (Fox Lorber - přepis průměrný, anglické titulky žluté), půjde nepochybně o atraktivní koupi. Britský Amazon nabízí disk za 12 liber.

  Master of Cinema připravili nový přepis dramatu TICHO (Chinmoku, 1971) režiséra Masahiro Šinody, odehrávajícího se v 17. století. Příběh dvou jezuitských misionářů, kteří hledají v Japonsku svého nezvěstného předchůdce, vyhrál ve své době vše podstatné na japonském filmovém festivalu v Majniči (nejlepší film, režie, hudba a zvuk) a souběžně byl na festivalu v Cannes nominován na Zlatou palmu. Přepis barevného snímku je nově restaurovaný z originální archivní kopie studia Toho, je v originálním formátu 1.33:1 s novými anglickými titulky. Netradičními bonusy jsou dva obsáhlé PDF soubory, obsahující faksimile originálních historických textů. Tím prvním je popis historie jezuitským misií od Cecilia Mary Cadella s názvem A History of the Missions in Japan and Paraguay z roku 1856 (314 stran), druhým pak text Japan’s Martyr Church z roku 1926 (130 stran).

  K dnešnímu dni najdete DVD novinky také na samostatných stránkách o Luisi Buñuelovi a Luchinu Viscontim.


  23. července 2007

  Dalším, již šestým boxem v criterionské řadě Eclipse bude po prvních filmech Samuela Fullera (viz níže zpráva z 25. května) soubor velmi populárních filmů Carlose Saury, natočených ve spolupráci s přední osobností španělského flamenca Antonio Gadesem. Ano, box s názvem Carlos Saura's Flamenco Trilogy bude obsahovat slavné a i u nás uvedené snímky KRVAVÁ SVATBA (1981), CARMEN (1983) a ČARODĚJNÁ LÁSKA (1986). A ještě doplněk k poslední aktualizaci ze 17. července (viz níže) - avizované říjnové tituly jsou již i v pre-orderu v němž jejich cena na americkém Amazonu činí 28 dolarů, Saurův box je zde pak možné objednat za 30 dolarů.


  17. července 2007

  Říjnové novinky od Criterion Collection patří sice většinou mezi novější filmy, cinefilské srdce nad nimi ale dozajista zaplesá hned několikrát. Nejstarší z ohlášených titulů je Godardův manifest U KONCE S DECHEM (1959) s Jean-Paul Belmondem a Jean Sebergovou, natočený podle Truffautova námětu. Film bude na disku v úplně novém přepisu z nově vytvořeného pozitivu, přepis osobně shválil kameraman Raoul Coutard. Speciální dvoudisková edice přinese doslova mraky bonusů: archivní rozhovory s Jean-Luc Godardem, Jean-Paul Belmondem, Jean Sebergovou a Jean-Pierre Melvillem, nově natočené rozhovory s Coutardem a asistentem režie Pierre Rissientem, nově natočené video eseje analyzující film, několikaminutový dokument CHAMBRE 12, HOTEL DE SUEDE z natáčení filmu, krátký Godardův film CHARLOTTE ET SON JULES z roku 1959 do nějž obsadil také Belmonda, francouzský trailer a nezbytný obsáhlý booklet s řadou textů. - Dalším zajímavým počinem bude bezpochyby dvoudisková edice pozdního díla Johna Hustona VE STÍNU VULKÁNU (1984), obsahující vedle řady rozhovorů také hodinový dokument o natáčení a celovečerní dokument o autorovi předlohy Malcolmovi Lowrym. - Zarytí Malickovci pak zajásají nad dalším titulem, kterým bude speciální edice slavného Malickova filmu NEBESKÉ DNY (1978), připravovaná pod Malickovým osobním dohledem. Výbava disku je zatím ještě neupřesněná, zcela určitě na něm bude několik rozhovorů a komentářových stop. Další bonusy jsou ale v jednání. Terrence Malick si pro tento přepis dohlédl i na výrobu úplně nového interpozitivu z originálního negativu. Zvuk bude nově přemíchán z původního 4.1 do nového 5.1, jako zdroj posloužily originální vícestopé magnetické pásy. Při vší té vstřícnosti bych byl ale i tak velmi překvapen, kdyby se na disku nakonec objevil i rozhovor s ním, protože Malick je svým odmítáním podobných rozmluv vyhlášený.


  16. července 2007

  Recenze dalšího titulu řady Netuctové filmy přibližuje čerstvě vydaný disk s filmem Nicholase Roega WALKABOUT z roku 1971.

  3. července 2007

  Konec měsíčníku Home Cinema (viz níže zpráva z 27. června) má drobnou dohru: titul zůstane zachován pro internetovou verzi, která by měla zůstat na webové adrese www.home-cinema.cz. Podstatnou změnou ovšem je, že zůstane „zachována“ jen technická část magazínu (srovnávací recenze, informace o novinkách v oblasti domácí DVD techniky apod.). Články o filmech a DVD titulech na webu již nebudou.

  Levné knihy opět rozšířily svoji nabídku. Vše podstatné je vypsáno ve včerejším článku na stránkách Zóna. Z pohledu stránek Nostalghia.cz jen připomínám, že mezi letními tituly je také Antonioniho TAJEMSTVÍ OBERWALDU a nezmínit nelze ani slavný Rosselliniho snímek PAISA z roku 1946.

  Od včerejška je na stránkách věnovaných Sergeji Paradžanovovi recenze francouzského DVD se slavným filmem STÍNY ZAPOMENUTÝCH PŘEDKŮ.


  27. června 2007

  Měsíčník Home Cinema, jeden z předních tuzemských magazínů věnujících se komplexně problematice DVD, byl svým vydavatelem zrušen. Posledním číslem tak bude prázdninové dvojčíslo 7-8/2007 s přiloženým Altmanovým filmem ZÍTRA NEHRAJEME!. Zpráva mrzí dvojnásob, Home Cinema totiž asi jako jediný „lesklý“ magazín svého druhu věnoval na svých stránkách značný prostor i artové produkci nebo klasickým filmovým titulům.

  Před několika dny zde zmiňovaná DVD edice Fassbinderova televizního cyklu BERLIN ALEXANDERPLATZ (viz níže zpráva z 21. června) má nyní na serveru DVDBeaver i samostatnou stránku se screenshoty.

  Levné knihy vypustily do prodeje Greenawayovu tříhodinovou mystifikaci FALLS a také Kiešlowského JIZVU.


  25. června 2007

  Srovnání dvou disků s Kobajašiho arcidílem KWAIDAN (1965) - staršího disku z produkce Criterionu (2000) a novějšího evropského vydání od Masters of Cinema (2006).  21. června 2007

  Levné knihy uvedly v několika uplynulých dnech na trh další zajímavé snímky: Godardův improvizační „portrét“ konce 60. let 20. století SYMPATHY FOR THE DEVIL (1968) je na disku v distribučně zkrácené verzi (autorský setřih delší o 11 minut se obvykle nazývá ONE PLUS ONE). Další dva disky rozšiřují kolekci filmů Petera Greenawaye - proslulý snímek UMĚLCOVA SMLOUVA z roku 1982 a kolekce krátkých, ale mnohdy pozoruhodných filmečků pod jednotícím názvem Krátké filmy Petera Greenawaye. Mezi nimi je i snímeček H IS FOR HOUSE, svého času uvedený i v České televizi, na DVD v kontextu filmu nelogicky přeložený jako D jako Dům. Protože jde o slovní hříčku, jsem sám zvědav jak si s ní překladatel poradil, protože písmeno „H“ v originálním názvu má klíčový význam pro zbytek filmu. Radost lze jistě mít i z v pořadí již druhého českého vydání Allenova filmu PROKLETÍ ŽLUTOZELENÉHO ŠKORPIONA, který je na českém DVD tentokrát konečně v neořízlé verzi a s originálním zvukem s českými titulky. Zatím poslední žhavou novinkou je proslulý KRÁTKÝ FILM O LÁSCE (1988) Krzystofa Kiešlowského. Brzy by jej měl následovat i pandán v podobě KRÁTKÉHO FILMU O ZABÍJENÍ.

  Criterion oznámil zářijovou várku nových titulů, mezi nimiž jistě nadchnou edice dvou veleúspěšných filmů Jima Jarmusche - PODIVNĚJŠÍ NEŽ RÁJ (1984) a NOC NA ZEMI (1991). Oba snímky se dočkají speciálního přístupu pod dohledem samotného režiséra. Budou přepsány pomocí pomocí HD technologie, zvuk bude přenesen z původních magnetických pásů ve 24-bit. U filmu PODIVNĚJŠÍ NEŽ RÁJ bude transfer proveden z originálního negativu, NOC NA ZEMI bude přepsána z interpozitivu. V obou případech jsou v plánu bonusy - k prvnímu titulu bude připojen Jarmuschův vůbec první dlouhý snímek PERMANENT VACATION (1980, 75 min.), jenž bude na disku v digitálně remasterované podobě, dále zde bude rozhovor s Jarmuschem z německého tv pořadu Kino ´84, záběry z natáčení z osobní Jarmuschovy super osmičky, galerie fotografií a trailery. NOC NA ZEMI bude doplněna komentářovou stopou kameramana Fredericka Elmese a zvukaře Drew Kunina, rozhovorem s Jimem Jarmuschem a záznamem pořadu belgické televize o Jimu Jarmuschovi. Tradiční informačně bohaté booklety přinesou v obou případech zajímavý materiál: režisérské poznámky, ukázky scénáře, texty spolupracovníků a kolegů (mj. i Paula Austera) či texty písní Toma Waitse. - Další zářijovou novinkou bude slavná sci-fi Byrona Haskina ROBINSON CRUSOE ON MARS z roku 1964, prezentovaná v originálním barevném 2.35:1, doplněná audio komentářem několika spolutvůrců, záznamem rozhovoru s režisérem z roku 1979, ukázkami ze scénáře, videoklipem, fotogalerií a trailerem. Z filmové klasiky se dočká dvoudiskové edice ŽEBRÁCKÁ OPERA (1931) G. W. Pabsta. V transferu budou použity restaurované čísti filmu z německého Bundesarchivu, doplněn bude o audiokomentář, dobovou francouzskou jazykovou verzi a její srovnání s anglickou, nově natočený dokument a galerii fotografií. Poslední zářijovou novinkou pak bude dvoudiskové vydání dokumentů Nathana Krolla Martha Graham: Dance On Film (1959), záznamů dvou tanečně-baletních představení slavné choreografky a tanečnice Marthy Grahamové na legendární Coplandovu hudbu Appalachian Spring a Night Journey, doplněných o celou kolekci dobových dokumentárních záběrů, mj. i s Aaronem Coplandem.

  Slavný TV seriál BERLIN ALEXANDERPLATZ, který natočil Rainer Werner Fassbinder v roce 1980 podle předlohy Alfreda Döblina, je v Německu k dispozici již nějakou dobu v pětidiskovém DVD boxsetu, jehož vydavatelem je „novinové“ nakladatelství Süddeutsche Zeitung. Dílo, jež se v době svého uvedení setkalo s mimořádným diváckým ohlasem, je distribuováno s podtitulem „remastered“. Pětidiskový box nabízí 12 hodinových epizod a úvodní a závěrečný díl v celovečerní stopáži. Disky jsou jazykově čistě německé, neobsahují žádné titulky, přítomno je na nich ale 95 minut bonusových materiálů. V současné době pracuje na americkém vydání také Criterion.

  V září vydá Bonton ÚDOLÍ VČEL a ADELHEID! Více na stránkách o Františku Vláčilovi.


  7. června 2007

  Levné knihy v několika posledních dnech vrhly na trh další tituly, z nichž dodatečně připomínám Truffautovu poctu Alfredu Hitchcockovi KONEČNĚ NEDĚLE a prvního počeštěného Greenawaye ZET A DVĚ NULY.

  Podle zprávy ze Zóny (4. června) vydá u nás letos společnost HCE kolekci raných Hitchcockových filmů, částečně ještě i z němé éry. Postupně na samostatných discích vyjdou tituly SVĚTOVÝ ŠAMPION (The Ring, 1927), ... A NEUVEĎ NÁS V POKUŠENÍ (The Manxman, 1929), PROCES MARY BARINGOVÉ (Murder!, 1930), BOJ NA NŮŽ (The Skin Game, 1931), ČÍSLO SEDMNÁCT (Number Seventeen, 1932) a ZAHRANIČNÍ DOPISOVATEL (Foreign Correspondent, 1940).

  O dalším mimořádném titulu z produkce HCE více na sránkách o Federicu Fellinim.

  Velebené i zatracované filmy Karla Vachka se dostanou na DVD disky, které na trh uvede producent Radim Procházka. Ediční řada pod názvem Filmové romány Karla Vachka přinese postupně všechny Vachkovy tituly. V červnu to bude jeho nejnovější opus ZÁVIŠ, KNÍŽE PORNOFOLKU POD VLIVEM GRIFFITHOVY INTOLERANCE A TATIHO PRÁZDNIN PANA HULOTA ANEB VZNIK A ZÁNIK ČESKOSLOVENSKA (1918–1992) (2006), v září pak dva starší a dnes už legendární tituly MORAVSKÁ HELLAS (1963) a SPŘÍZNĚNI VOLBOU (1968) a v prosinci NOVÝ HYPERION ANEB ROVNOST, VOLNOST, BRATRSTVÍ (1992). V roce 2008 ediční řadu završí zbylé tři filmy (z tetralogie Malý kapitalista): CO DĚLAT? (CESTA Z PRAHY DO ČESKÉHO KRUMLOVA ANEB JAK JSEM SESTAVOVAL NOVOU VLÁDU) (1996), BOHEMIA DOCTA ANEB LABYRINT SVETA A LUSTHAUZ SRDCE (BOZSKA KOMEDIE) (2000) a KDO BUDE HLÍDAT HLÍDAČE? DALIBOR ANEB KLÍČ K CHALOUPCE STRÝČKA TOMA (2003). DVD s Vachkovými filmy si bude možné koupit ve vybraných obchodech nebo objednat na adrese info@radimprochazka.com. Cena každého titulu je příjemných 199,- Kč.


  30. května 2007

  Celá léta ve mě zanechává VZESTUP Larisy Šepiťkové (Voschožděnije, 1976) nesmazatelný dojem díla, které mi řeklo o válce víc než všechny učebnice a válečné spektákly dohromady a o filmové tvorbě tolik, co by nedokázal ani sebefundovanější „bordwellista“. V dívídítéce nyní nabízím recenzi ruského disku.  29. května 2007

  Řada Netuctové filmy, společný projekt vydavatelů Zóna/Aerofilms, má od včerejší zprávy na Zóně známou kompletní podobu edičního plánu na rok 2007. K již za pár dnů vydanému SOLARIS přibude v září dvojdisk s Tarkovského filmem OBĚŤ, který doprovodí na druhém disku Leszczylowského dokument REŽIE ANDREJ TARKOVSKIJ (detaily na Tarkovského stránkách, tamtéž i informace k novým zahraničním diskům). Předtím se ale v červenci dostane na trh Roegova australská pouštní „road movie“ WALKABOUT z roku 1971, která v naší distribuci zatím nebyla uvedena. Na vánoční trh v prosinci se pak dostane kmenový titul stránek Nostalghia.cz, „praotec“ všech andělských filmů (praotec proto, že Nostalghia.cz si z něj vypůjčila dedikaci do svého podtitulu), slavné Wendersovo NEBE NAD BERLÍNEM. Všechny snímky budou samozřejmě kompletně česky otitulkované, včetně případných bonusů a dalších materiálů. Přesná podoba jednotlivých vydávaných disků a jejich technická specifikace bude zveřejněna vždy krátce před vydáním každého titulu.

  Další novinky k novým zahraničním DVD najdete k dnešnímu datu také na stránkách Federica Felliniho a Jasudžira Ozua.


  25. května 2007

  Již na dny lze snad počítat okamžik, kdy se po více či méně exotických edicích krátkých filmů Jana Švankmajera v různých světových destinacích v podobě výběrů nebo několikadiskových řad dočká evropský region jednoho úplného boxsetu. Reprezentativní a patrně vyčerpávající kolekce této asi nejpodstatnější části Švankmajerova díla vyjde v boxsetu Jan Svankmajer - The Complete Short Films, který na přelomu května a června slibuje British Film Institute. Obsahovat bude tvorbu z let 1964-1992. Preorder na britském Amazonu je nyní ve výši 22,5 libry. Bližší specifikace boxu je zatím nejistá. Samotné stránky BFI uvádějí toto vydání pouze mezi připravovanými tituly bez jakýchkoliv detailů jen s možností předobjednávky, Amazon konkretizuje počet disků na 3 s celkovou stopáží 313 minut a datem vydání 28. května, paralelně Sendit.com uvádí ale 2 disky se stopáží 240 minut a datem vydání 11. června.

  Americká společnost New Yorker Films ohlásila na červenec 2007 vydání fajnšmekrovského DVD s názvem SIX IN PARIS, což je jen americký titul pro francouzský snímek PARIS VU PAR... (Paříž očima..., 1964). Povídkový snímek natočilo šest významných francouzských režisérů: Claude Chabrol, Jean Douchet, Jean-Luc Godard, Jean-Daniel Pollet, Eric Rohmer a Jean Rouch.

  Pátý box criterionské řady Eclipse bude věnovaný prvním filmům Samuela Fullera. Třídiskový set bude obsahovat snímky I SHOT JESSE JAMES (1949), THE BARON OF ARIZONA (1950) a jeho první větší úspěch, kterým byl snímek THE STEEL HELMET (1951), ve své době originální pohled na americkou účast v korejské válce.

  V pondělí 28. května čekejte na Zóně zveřejnění zbylé části edičního plánu kolekce Netuctové filmy na rok 2007. K již hotovému a k distribuci na konec května nachystanému SOLARIS (viz recenze) přibudou další tři snímky, které cinefilům jistě udělají radost.


  18. května 2007

  K dnešnímu dni přibyla v dívídítéce recenze nového francouzského boxsetu s Godardovými PŘÍBĚH(Y) FILMU.

  Jako pátý disk ediční řady Netuctové filmy vyjde dvojdisk s tarkovského filmem SOLARIS. Detaily na Tarkovského stránkách. Další tituly ediční řady oznámí Zóna v blízkých dnech.


  17. května 2007

  V dalších plánech Levných knih se objevil mj. i slavný Truffautův debut NIKDO MNE NEMÁ RÁD, jehož vydáním LK doplní svou loňskou doinelovskou řadu. Z dalších ohlášených plánů je nutné připomenout Ejzenštejnovy filmy KŘIŽNÍK POTĚMKIN a ALEXANDR NĚVSKÝ.

  Criterion vydá v srpnu Mametův thriller HOUSE OF GAMES (1987), jehož edice vznikla pod dohledem samotného režiséra, dále úspěšné Saurovo psychologické drama CRÍA CUERVOS (1976), hrané v našich kinech pod názvem STARÝ DŮM UPROSTŘED MADRIDU a také Buňuelovu satirickou frašku MLÉČNÁ DRÁHA (1969) (více na buňuelovských stránkách). V řadě boxů Eclipse pak bude po již vydaných či ohlášených boxech s filmy I. Bergmana, J. Ozua a L. Mallea jako čtvrtý na řadě box se dvěma díly Raymonda Bernarda (1891-1977), polozapomenutého francouzského tvůrce, z jehož díla vybrali Criterioni vynikající válečné drama LES CROIX DE BOIS (Dřevěné kříže, 1932) a pak dodnes asi nejlépe hodnocenou filmovou adaptaci slavné Hugovy předlohy LES MISÉRABLES (Bídníci, 1934), která je rozdělena do tří částí o celkové stopáži 279 min.


  3. května 2007

  Levné knihy v minulých dnech rozšířili svou nabídku o další várku DVD titulů, z nichž některé nebyly ani ohlášené a vyvolaly v řadách fanoušků příjemné ohlasy údivu a nadšení. Do své loňské Kurosawovské kolekce doplnili slavný snímek RAŠOMON, Felliniho řadu pak obohatili o málo vídanou ZKOUŠKU ORCHESTRU. Současně také konečně vyšla Pasoliniho TEORÉMA a další ohlášené tituly. Více na stránkách o Akiru Kurosawovi, Federicu Fellinim a P. P. Pasolinim.


  25. dubna 2007

  V zahraničních slevových akcích mě v těchto dnech zaujala výrazná sleva britského disku s filmem Kaneta Šindóa OSTROV (1960), který vyšel v prestižní kolekci Masters of Cinema. Britský Amazon jej nyní nabízí se slevou 45% za 11 liber (oproti původním téměř 20 librám). Koupě stojí jistě za zvážení nejen proto, že disk je vzorně vypraven (film je na něm v originálním formátu 2.35:1 v anamorfním přepisu s původním restaurovaným zvukem, komentářem, úvodním slovem, fotogalerií a doplněn brožurou s 24 stranami), ale i proto, že Šindó tento snímek natočil bez dialogů, takže byť disk obsahuje anglické titulky, tyto se omezují jen na úvodní a závěrečné titulkové pasáže. - Do slev spadl na 53% původní ceny také technicky vynikající přepis legendárního Resnaisova hypnotického díla LONI V MARIENBADU (1961) z produkce společnosti Optimum. Jedná se zatím asi o technicky nejlepší přepis tohoto slavného díla na DVD, provedený anamorfně a se zajímavou bonusovou výbavou. Jedinou vadou disku, který se nyní nabízí za 9,5 libry, jsou bohužel nevypinatelné anglické titulky.

  Když už jsem zmínil řadu Masters of Cinema, upozorňuji na jejich nejnovější, zatím jen ohlášené tituly. Pod pořadovým číslem 42 vyjde známý dokument bratří Mayslesových SALESMAN (1968) o životě podomního prodavače Biblí. Následovat jej bude další dokument téže dvojice GREY GARDENS (1975) a Melvilleho celovečerní prvotina LE SILENCE DE LA MER (1949) podle Vercosova románu, která si tak odbude svou DVD premiéru.

  Levné knihy odhalily své další vydavatelské plány, které mj. počítají i s disky s filmy ZUŘIVOST a RODINNÝ PORTRÉT (o těch více na andělských stránkách P. P. Pasoliniho a L. Viscontiho), sedmi filmy Krzystofa Zannusiho, dalšími šesti snímky Wima Wenderse (včetně PAŘÍŽ, TEXAS) a také s velmi populárním filmem CIKÁNI JDOU DO NEBE od Emila Lotjanu. K posledně jmenovanému filmu snad jen malou noticku: od doby, kdy jsem na tyto stránky napsal recenzi disku vydaného v roce 2004 Ruscicem jsem stále bombardován dotazy, kde a jak lze disk koupit (i bez cz podpory). A mezi mými zahraničními nákupy je právě disk s filmem CIKÁNI JDOU DO NEBE na základě mailových dotazů a žádostí tím nejčastěji objednávaným. Tak jsem jen čekal a byl zvědavý, kdy se někdo tohoto, podle mne lukrativního titulu, chopí. A stalo se. Podrobnosti k nově ohlášeným diskům viz Zóna.

  Kurosawova KAGEMUŠA s CZ podporou jde již koupit v Polsku, ale maďarskou mutaci prodává v ČR e-shop dvdpeka.cz. Více na stránkách o Akiru Kurosawovi.


  20. dubna 2007

  Criterion Collection obohatí v červenci 2007 svou kolekci o další snímek Andreje Tarkovského, tentokrát o jeho prvotinu IVANOVO DĚTSTVÍ. Detaily k tomuto vydání přináším na samostatných stránkách o Andreji Tarkovském. Mezi ostatními červencovými novinkami zaujme bezesporu velkorysý čtyřdiskový boxset s filmy Hiroši Tešigahary – PITFALL (Past, 1962), WOMAN IN THE DUNES (u nás jako PÍSEČNÁ ŽENA, 1964) a THE FACE OF ANOTHER (Tvář toho druhého, 1966). Čtvrtý bonusový disk přinese dokument o Tešigaharovi a také jeho čtyři krátké filmy: HOKUSAI (1953), IKEBANA (1956), TOKYO 1958 (1958) a AKO/WHITE MORNING (1963). Dalšími novinkami bude disk s Wilderovým filmem ACE IN THE HOLE (aka THE BIG CARNIVAL, Velký karneval, 1951), v bonusech obohaceném o dokument o Wilderovi, dokumentární záznam jeho vystoupení z roku 1986, část rozhlasového interview a trailer; a také disk s Melvilleho snímekm LES ENFANTS TERRIBLES (Hrozné děti, 1950) podle Cocteauova románu, doplněný několika videorozhovory, krátkým dokumentem, trailerem a fotogalerií.


  13. dubna 2007

  Zajímavé vydání čtyř krátkých filmů Jeana-Luca Godarda a Anne-Marie Miéville ve formě knihy a DVD s názvem Four Short Films (ECM 2006) jsem se pokusil přiblížit v samostatné recenzi.
  6. dubna 2007

  NOVÝ SVĚT, tak zní nejen titul posledního filmu Terrence Malicka, ale i název nostalgického road movie rakouského režiséra Paula Rosdyho z roku 2005 (v originále NEUE WELT), který s pomocí filmových záběrů ze současnosti, dobových archivních filmů, hudby, příběhů, anekdot, legend, cestovních příruček a novinových výstřižků z přelomu 19. a 20. století sestavil poutavé putování časem po území států bývalého Rakouska-Uherska. Poutavý hudební doprovod využívá dobových i regionálních motivů, odlišných žánrů i stylů. Pocitový dokument s uhrančivou atmosférou je na disku přepsán v anamorfním formátu se zvukem v DD 5.1, ve výbavě nechybí české titulky. Společně se soundtrackovým CD nabízí Terryho ponožky disk (+ CD) za 550,- Kč. Trailer, zvukové i obrazové ukázky, stejně jako jiné detaily je možné si projít na oficiálním webu tvůrce www.rosdyfilm.com

  V samostatném článku Filmové dědictví 2007 se ohlížím za výsledky jen pár dnů staré ankety o filmovém dědictví světové a česko-slovenské kinematografie, mj. i z pohledu vydaných/navydaných titulů na DVD.

  V rámci letošního udílení cen David organizace DVD Group.cz získalo ocenění za Ediční čin roku také 2 DVD s filmem STALKER z produkce Zóny a Aerofilms.

  Mezi novinkami Criterion Collection na červen 2007 vyniká zejména slavný Andersonův snímek IF... (Kdyby, 1968) ve speciální dvoudiskové edici, obsahující kromě nově přepsaného a pod dohledem kameramana Miroslava Ondříčka digitálně vyčištěného filmu (anamorf 1.66:1) také komentář filmového historika Davida Robinsona a herce Malcolma McDowella, televizní pořad s tvůrci filmu, Andersonův dokument THURSDAY’S CHILDREN z roku 1955 o škole pro hluchoněmé děti oceněný Oscarem, rozhovor s hercem Grahamem Crowdenem a sbírku trailerů.


  14. března 2007

  Společnost Levné knihy vypustila do svých prodejen další várku nových titulů. Z vysloveně „nostalgických“ titulů lze přímo jmenovat asi jen Chaplinův slavný snímek KID a Truffautovo STŘÍLEJTE NA PIANISTU a HEBKOU KŮŽI. V nabídce jsou nově ale i filmy Bernarda Bertolucciho (SNÍLCI, SPOUTANÁ), Michaela Hanekeho (PIANISTKA), Jamese Ivoryho (ZLATÁ ČÍŠE) nebo Wima Wenderse (vedle již delší dobu vydané LINIE NÁSILÍ také ZEMĚ HOJNOSTI).

  Němcův snímek O SLAVNOSTI A HOSTECH po odložení původního termínu již snad definitivně vyjde u britské společnosti Second Run 19. března. Napovídat by tomu měla i čerstvá recenze na DVDBeaver mj. prozrazující, že obrazová kvalita bude disk řadit k těm lepším.


  1. března 2007

  Dnešní recenze se věnuje polskému dvojdisku z řady Polska szkola dokumentu, věnovanému dokumentární tvorbě režiséra Krzysztofa Kieślowského. Edice obsahuje 12 Kieślowského dokumentů z let 1969–1980 a společně s povědomím o hrané tvorbě tohoto období tak vytváří ucelenější pohled na jeho osobnost. Opravdu přínosný vydavatelský počin!  Je to skoro neuvěřitelné, ale je to pravda! Před dvěma dny (viz níže) jsem zde referoval o nově vydaném prvním českém disku s filmem Karla Zemana, kterým je titul UKRADENÁ VZDUCHOLOĎ. Po dvou dnech prodeje přišla šokující zpráva: pro blíže nespecifikovaný problém s autorskými právy je disk na neurčito stažen z prodeje. O jaký problém jde přesně se zatím Bonton nezmínil, ale zcela určitě je zaskočen i on. Bude-li řešení v řádu dnů, týdnů či měsíců jest otázka. Každopádně těch několik desitek (?) šťastlivců, kteří si stihli disk koupit se může už nyní radovat z vlastnictví rarity. Ostatním nezbývá než doufat a ... (každý si dosaď dle libosti a nátury). Ačkoli jde ryze o spekulaci ničím nepodloženou, nemůžu si odpustit zmínku o úvaze, jež mi v souvislosti s tímto problémem vytanula na mysli: nesouvisí letité nevydávání Zemanových filmů u nás (včetně na neurčito odloženého ČARODĚJOVA UČNĚ) právě s problémy v oblasti autorských práv? - V březnu se měl dostat do prodeje či půjčoven i další Zemanův film NA KOMETĚ. Je dost možné, že v důsledku této situace dojde i k jeho ztažení. To snad ale nepotká jiné dvě březnové novinky Bontonu, kterými jsou filmy ROMANCE PRO KŘÍDLOVKU a PERLIČKY NA DNĚ, doplněné v bonusech i o Passerovo FÁDNÍ ODPOLEDNE a Herzovy SBĚRNÉ SUROVOSTI.


  27. února 2007

  Konečně jsme se dočkali! První české DVD s filmem Karla Zemana je na světě! Bontonský disk přináší klukovský romantický snímek UKRADENÁ VZDUCHOLOĎ z roku 1967 v anamorfním OAR 1.66:1 a se zvukem v DD 2.0. Jak před časem uvedla Zóna, přepis je proveden sice z pozitivu (originální negativ se zachoval také), ale z archivní, tedy téměř netknuté kopie. Podle prvních reakcí má obraz velmi dobrou kvalitu a i menu disku se údajně vyvedlo. Bonusová výbava je v tradiční bontonské struktuře: fotogalerie, filmografie a rozhovory s herci Hanušem Borem, Jitkou Zelenohorskou a Milošem Nesvadbou. Brzy by měl následovat také disk s filmem NA KOMETĚ.

  České vydání Griffithovy INTOLERANCE z konce roku 2006 bylo po zjištění chyb (jejich popis viz recenze) nově remasterováno a nyní je disk již k dispozici na pultech Levných knih. Kupci prvních nepodařených disků by měli za své vadné obdržet výměnou nové bezchybné výlisky.

  Charakter definitivní zprávy snad už konečně má informace, že Godardovy PŘÍBĚH(Y) FILMU vyjdou ve francouzském čtyřdiskovém boxsetu společnosti Gaumont 20. března. Potvrzená by měla být také přítomnost anglických titulků. V bonusech bude záznam z tiskové konference JLG v Cannes (52 min.) a Godardovy filmy POČÁTEK 21. STOLETÍ (2000, 13 min.) a 2x50 LET FRANCOUZSKÉHO FILMU (1995, 52 min., uvedený také v ČT). - S Godardovými boxsety se nyní roztrhl pytel. Již dříve jsem se zde zmínil o chystané řadě Jean-Luc Godard Collection britské společnosti Optimum Releasing (viz níže 8. února). Ve Velké Británii se dočká vydání také další box Jean-Luc Godard - The 60s Collection od společnosti Nouveaux Pictures, obsahující snímky VIVRE SA VIE, MASCULIN FEMININ a TWO OR THREE THINGS I KNOW ABOUT HER. Zmiňuji to především proto, že disky od Nouveaux Pictures často vynikají velmi dobrým masterem obrazu i zvuku.

  Askoldovova KOMISAŘKA (1967) vyjde 26. března ve Velké Británii na DVD společnosti Artificial Eye. S největší pravděpodobností půjde o disk, připravený již před časem konsorciem Ruscico.

  Spíš pikantní raritou než edičním přínosem asi bude nové vydání Pasoliniho EVANGELIA SV. MATOUŠE na DVD americké společnosti Legend. Více na stránkách P. P. Pasoliniho.

  Třetím balíkem v Eclipse řadě od Criterion Collection (po březnovém č. 1 Bergman Early Works a dubnovém č. 2 The Documentaries of Louis Malle) bude set s filmy Jasudžira Ozua – EARLY SPRING, TOKYO TWILIGHT, EQUINOX FLOWER, LATE AUTUMN a THE END OF SUMMER a doplní tak stávající samostatná vydání Ozuových filmů v Criterion Collection (TOKYO STORY, FLOATING WEEDS STORY OF FLOATING WEEDS, EARLY SUMMER, GOOD MORNING a LATE SPRING) na celou desítku. Boxset vyjde v červnu 2007. (Květnový „prázdný“ termín není rezervován pro zatím nespecifikovaný box, jedná se jen o delší pauzu mezi dvěma díly řady.)


  20. února 2007

  Květnová sada Criterion Collection obsahuje čtyři tituly hodné pozornosti. Začnu tím nejstarším, v současné době i v našich kinech uváděným TŘETÍM MUŽEM (1949) Carola Reeda. Criterion film vydal na DVD už v roce 1999, to je ale podle dnešních měřítek digitální pravěk a tak bylo přistoupeno k novému přepisu s modernější technologií. Došlo i k obohacení bonusové části, takže film vyjde v reprezentativním dvoudiskovém setu, obsahujícím vedle již dříve zařazených bonusů (intro Petera Bogdanoviche, předmluva G. Greena, rozhlasové pořady, alternativní začátek pro americká kina, záznam se skladatelem Karasem, fotogalerie, trailery, ukázka renovace filmu) také komentář Dana Polana, kolekci fotografií poválečné Vídně a ukázku překladu mnohajazykových dialogů z filmu. Pro to vše platí: zatím! Criterioni ještě něco pravděpodobně přidají. Druhým slavným snímkem bude Mizogučiho SPRÁVCE SANŠÓ (1954), drama vrchnostenského soudce - správce provincie, snažícího se odstranit otroctví v systému, jehož je součástí. Disk bude obsahovat pouze film v novém transferu, doplněný několika rozhovory. Raritou bude přiložený booklet, obsahující nejen obvyklý esej, ale také originální povídku Mori Ogaie z roku 1915, která byla předlohou filmu. Třetím diskem se Criterion opět vrátí k tvorbě Jeana-Pierra Melvilla. Jeho drama ARMÁDA STÍNŮ (1969) z historie francouzského odboje se dočká špičkového transferu a dvoudiskové edice, obsahující kromě filmu také komentář, rozhovory, výběr z francouzských televizních pořadů s Melvillem, herci Jean-Pierre Casselem, Simone Signoretovou ad., nový krátký dokument o filmu, dobový dokument o francouzském odboji z roku 1944 a trailery. Nejmladším snímkem ze čtveřice bude Imamurovo psychologické drama MOJE ÚLOHA JE POMSTA (1979), jehož nový přepis bude doplněn trailerem a rozhovorem s Imamurou.


  15. února 2007

  Ještě jeden dodatek k nedávné aktualizaci recenze DVD s filmem VELKÉ TICHO (viz níže zpráva z 1. února 2007). Ke dvoudiskovému italskému vydání, které je u nás ke koupi na www.paulinky.cz, přibalují Paulínky také 5 stran českého překladu titulků a všech mezititulků s biblickými citáty. Velmi sympatický přístup k distribuci... (Současně jsem upravil i samotnou recenzi a upřesnil v ní některé technické údaje k italskému dvojdisku.)


  9. února 2007

  Klasických němých filmů je na českých DVD jako šafránu. Nebudu-li počítat již před lety celosvětově distribuovaný warnerský balík s filmy Charlese Chaplina, tak by se vydané disky daly spočítat snad na prstech jedné ruky. K nim nyní přibyla i slavná METROPOLIS Fritze Langa a Nostalghia.cz přináší recenzi tohoto disku.


  8. února 2007

  Americké společnosti Jove Film se podařil opravdu pozoruhodný kousek. V lednu uvedla na trh čtyřdiskový boxset s názvem Animated Soviet Propaganda, přinášející téměř 6 hodin sovětských propagandistických animovaných filmů z let 1924–1980. Neuvěřitelná porce filmového materiálu stojí za pozornost hned z několika důvodů. Tím prvním je dokumentace vývoje propagandistických témat – v tomto směru jde svým způsobem o pozoruhodnou kronikou společenských a hospodářských proměn 20. století, na něž musela propaganda reagovat ať už byly jakékoliv. Sovětská animovaná propaganda tak semlela kdeco: proradné burziány, otrokáře a rasisty, válečné štváče, bezohledné obchodníky a milionáře, jazz, lumpy a hazardéry v kasinech, odlidštěné mrakodrapy s tisíci pachtícími se lidičkami, zbrojení atd. Druhým, možná zajímavějším důvodem je ale také zachycení vývoje animačních technik a v některých případech i konkrétních tvůrců. Odmyslím-li si u filmů jejich obsah, musím říct, že v některých případech jde o mistrovské animační kousky. (Takovým je např. antiválečný filmeček slavného Ivana Ivanoviče-Vana AVE MARIA z roku 1972, napadající schematicky americkou válku ve Vietnamu, ale způsobem, který se místy blíží skutečnému uměleckému dílu - ostatně Ivanovič-Vano byl jedním z učitelů Jurije Norštejna...) Boxset obsahuje také dvě hodiny dokumentu o sovětské propagandě. Asi půlhodinovou ukázku z něj (včetně zmíněného filmečku Ivanoviče-Vana) si lze pustit na samostatné webové stránce boxsetu, kde najdete i další detaily a obrazový materiál i odkaz na objednání a koupi. Box Animated Soviet Propaganda není rozhodně jen raritním produktem, jde o svébytný a filmově i historicky pozornosti hodný vydavatelský počin. K jeho získání chybí jediné, mít 89 dolarů na jeho koupi.

  Britská společnost Optimum Releasing ohlásila již na leden uvedení prvního boxu (Vol. 1) z připravované řady Jean-Luc Godard Collection. Balík bude obsahovat filmy ALPHAVILLE, PIERROT LE FOU, UNE FEMME EST UNE FEMME, LE PETIT SOLDAT, A BOUT DE SOUFFLE, LA CHINOISE AND MADE IN THE USA. Box ale zatím stále nevyšel a podle posledních informací na DVDBeaver je datum vydání odsunuto na 5. března. Vydavatel ale Jean-Luc Godard Collection nemá uvedenou ani na svém webu, takže jest otázka, jak to s celou řadou vlastně bude. Na britském Amazonu je v preorderu cena za Vol. 1 stanovena na 30 Liber.


  1. února 2007

  Dokument Philipa Gröninga VELKÉ TICHO, jehož německé DVD jsem před časem na Nostalghia.cz recenzoval, jde zakoupit i v ČR! Nabízí ho internetové knihkupectví na adrese www.paulinky.cz za cenu 585,- Kč + poštovné (celkem 660,- Kč). Jedná se o italský dvojdisk, o němž se v uvedené recenzi také zmiňuji.


  31. ledna 2007

  Včera se objevilo v prodeji české DVD se slavným Langovým opusem METROPOLIS (1927), které vyšlo v Kolekci 666. Disk obsahuje pečlivě restaurovanou německou verzi filmu, kterou v roce 1986 rekonstruoval do podoby nejbližší originálu filmový historik Enno Patalas. Film je na disku ve vynikajícím transferu s hudbou Gottfrieda Huppertze ve dvou volitelných formátech - DD 2.0 nebo DD 5.1. a českými titulky Dany Hábové. Jako bonus je na disku krátký dokument o restaurování filmu. Podrobnosti k vydání a zejména k možnostem jeho zakoupení uveřejnila včera Zóna. Pokud se mi nějak dostane disk do ruky, napíši o něm víc. METROPOLIS by na stránkách Nostalghia.cz neměla chybět :-)
  P.S. Současně vydá nakladatelství Casablanca knihu Thomase Elsaessera Metropolis, s analýzou filmu a historickými souvislostmi jeho vzniku.

  Masters of Cinema odhalili trošku roušku svých plánů na léta 2007 a 2008. Připravují disky s filmy mj. Kendži Mizogučiho, Jean-Pierre Melvilla, Carla Th. Dreyera, Luchina Viscontiho, Fritze Langa, F. W. Murnaua, G. W. Pabsta a Masahiro Šinody. Konkrétnější ale zatím nejsou. Aktuálně vypouštějí na trh 4 diskový box s Lanzmannovým projektem SHOAH, doplněný obsáhlou publikací.

  K dubnové nabídce Criterion Collection, zmíněné v předchozích novinkách (viz níže) nyní doplňuji informaci o připravovaném souboru The Documentaries of Louis Malle, který jako druhý box řady Eclipse (viz níže 8. ledna) přinese dokumentární tvorbu tohoto neopomenutelného tvůrce. Vydání přinese snímky VIVE LE TOUR; HUMAIN, TROP HUMAIN; PLACE DE LA REPUBLIQUE; PHANTOM INDIA; CALCUTTA; GOD'S COUNTRY; AND THE PURSUIT OF HAPPINESS z let 1962–1986.

  Ctitelům animované tvorby jistě udělá radost za oceánem připravovaný 4 diskový boxset s názvem Japanese Anime Classic Collection, který přinese filmy různých tvůrců z exotického období let 1920-1930. Boxset vyjde v USA péčí společnosti Digital Meme v dubnu 2007.

  Rovněž v dubnu 2007 se objeví na trhu v USA 3 diskové vydání Jean Renoir Gift Set s filmy WHIRLPOOL OF FATE; NANA; CHARLESTON PARADE; THE MARSEILLAISE; THE LITTLE MATCH GIRL; EXPERIMENT IN EVIL; THE ELUSIVE CORPORAL z let 1925-1962. Vydává společnost Lionsgate.


  24. ledna 2007

  Tři dubnové novinky od Criterion Collection přinesou žánrově zcela odlišná díla. Historicky nejstarším z nich je sociálně kritické drama s prvky žánru noir BRUTE FORCE (Hrubá síla, 1947) od Julese Dassina o vězeňské vzpouře, v hlavní roli s Burtem Lancasterem (v březnu vydá Criterion jiný, podobně laděný Dassinův snímek THE NAKED CITY z roku 1948). O něco mladším je pak válečný snímek Stuarta Coopera OPERACE OVERLORD (1975), který bude na disku doprovozen několika dokumenty, z nichž část je historická (britské propagandistické vojenské filmy, válečné týdeníky) a část vznikla nově pro DVD (esej o fotografovi Robertu Capovi). Prakticky současnou kinematografii pak zastupuje edice francouzského snímku NENÁVIST (La haine) režiséra Mathieu Kassovitze z roku 1995, pochmurná sonda do života současné mládeže v multikulturní Francii.

  Zóna včera informovala o chystaných novinkách s českými filmy, převážně z 60. let, na DVD. Podrobněji ZDE.


  8. ledna 2007

  Hlasování v tradiční anketě stránek Nostalghia.cz o Nostalgické DVD roku 2006 bylo ke včerejší půlnoci uzavřeno. Od zahájení hlasování 14. prosince 2006 bylo možné výsledky průběžně sledovat a tak pravidelnější návštěvníky stránek asi nijak nepřekvapí. Jak to tedy dopadlo? Nejvítanějším filmovým titulem na DVD se pro fanoušky stal STALKER, který získal primát i v kategorii zaměřené na technické zpracování. Jako bonusy nejlépe vybavené hodnotili účastníci DVD s filmem ANDREJ RUBLEV ze stejné ediční řady. Edičním počinem roku 2006 pak je podle hlasování kolekce filmů Akiry Kurosawy. Podrobné výsledky všech kategorií s komentářem naleznete na samostatné stránce.

  DVD roku 2006 se vyhlašovala i v zahraničí. Dvě reprezentativní internetové ankety pořádají stránky DVDBeaver a Masters of Cinema. Na první z nich byly výsledky oznámeny již před týdnem, vítězem se stal velký boxset s filmy Erica Rohmera Eric Rohmer's Six Moral Tales Boxset z produkce Criterion Collection. Druhé místo si odneslo SÁTÁNTANGO vydané ve Velké Británii u Artificial Eye a třetí místo patří opět Criterionům a jejich dvoudiskovému THE DOUBLE LIFE OF VÉRONIQUE. První pětici doplňují disky POVOLÁNÍ: REPORTÉR (Sony) a nová edice SEDMI SAMURAJŮ (Criterion).
  V anketě stránek Masters of Cinema se na prvních dvou místech umístily stejné edice jako u DVDBeaver, pomyslnou bronzovou medaili získal boxset Brothers Quay – The Short Films 1979–2003 z produkce BFI. První pětici uzavírá opět SEDM SAMURAJŮ z Criterion Collection a wellesovský box The Complete Mr. Arkadin od téhož vydavatele. Osobně mi v celém hlasování moc nesedí druhé místo pro SATANSKÉ TANGO, čímž nijak nechci snižovat kvalitu filmu, disku nebo obě ankety. Jen mi v obou seznamech připadá řada titulů zajímavějších. Pro českého fanouška pak má jistě zvláštní příchuť šesté místo britské edice filmu SPALOVAČ MRTVOL z produkce Second Run. Jde asi o první případ, kdy se DVD s českým filmem dostalo v těchto zahraničních žebříčcích tak vysoko a současně o zajímavý paradox, kdy je zahraničnímu publiku neznámá podoba paralelního českého vydání, které je technicky přece jen o něco lepší než zde oceňovaný britský disk. V loňském roce zvítězil bontonský disk se SPALOVAČEM MRTVOL ve třetím ročníku ankety Nostalgické DVD roku 2005 hned ve dvou kategoriích.

  Zpráva o chystaném pětidiskovém boxu amerických Criterionů na andělských stránkách Ingmara Bergmana má i obecnější kontext. Criterion Collection jím zahajuje novou řadu svých titulů, která bude každý měsíc přinášet zpravidla pětidiskový set se zapomenutými nebo méně známými díly významných světových tvůrců. Někdy budou boxy vybaveny i drobnými bonusy, primárně jde ale Criterionu o to, zpřístupnit v alespoň průměrné kvalitě na DVD kvantum filmů, dostupných stále jen na VHS, protože k jejich pečlivým edicím se ještě nikdo nedostal (nebo jen v omezené míře). Protože pečlivá restaurace každého titulu je časově i finančně náročná, nebude nikdy v silách společnosti zaplnit všechny mezery ve filmografiích velkých tvůrců kvalitními edicemi jejich děl. Nová řada s názvem Eclipse by tak měla pomoci tyto mezery vyplnit uživatelsky příjemnými, byť ne špičkově restaurovanými přepisy. Z toho plyne, že Criterion bude případné restauraci těchto filmů věnovat jen nejnutnější míru pozornosti. Práce na každém titulu by neměla zvednout cenu disku nad 15 dolarů, což by neúměrně zvedalo cenu již tak drahého kompletu. Číslo 1 s názvem Early Bergman bude uvolněno do prodeje 27. března s pre-orderovou cenou 63 dolarů. V nejbližších plánech by měly být méně známé filmy L. Mallea, K. Mizogučiho, J. Ozua, Š. Immamury aj.

  Po kolekci filmů Akiry Kurosawy pokračují Levné knihy ve vydávání japonských snímků. V jejich prodejnách jsou k dospozici hned tři zajímavé tituly. VZPOURA (1967) Masaki Kobajašiho je klasickým dílem o lásce dvou lidí, jimž hrozí vyšší moc odloučením. Snímek byl ve své době oceněn mj. i na benátském festivalu cenou FIPRESCI. Druhým titulem je drama ZBĚSILOST (1966) od režiséra Kihači Okamota, odehrávající se ve feudálním Japonsku, zmítaném vnitřními rozpory a bojem o moc. Oba filmy spojuje herecká účast Toširo Mifuneho i obdobné technické parametry: černobílý widescreen 2.35:1 v anamorfním přepisu s originálním zvukem v DD 2.0. Oba filmy také již před delší dobou vyšly mj. v prestižní Criterion Collection. Třetí disk nabízí méně známý film režiséra Tošijo Fujity LADY SNOWBLOOD (1973), drama o touze po odplatě za spáchanou křivdu a příkoří. Film se před několika lety mj. stal hlavní inspirací pro námět a zápletku snímku KILL BILL Quentina Tarantina. Na disku je prezentován v originálním anamorfním formátu 1.85:1 s japonským zvukem v DD 2.0. Z dalších novinek tohoto vydavatele zmiňuji v pořadí již pátý disk s filmem Francoise Truffauta, působivým dramatem ŽENA OD VEDLE (1981), natočeným jako předposlední Truffautův snímek dva roky před jeho smrtí.


  4. ledna 2007

  Celých 16 let čekal německý dokumentarista Philip Gröning na souhlas představitelů kartuziánského řádu s natáčením v klášterní komunitě v Grande Chartreuse, nejstarším klášteře tohoto řádu založeném na konci 11. století. Dalších několik let, včetně režisérova půlročního života v klášteře, zabraly přípravy, natáčení a postprodukce. Výsledkem je skutečně velký film. Nejen délkou a způsobem vzniku, ale i hloubkou ponoru do tématu. Gröningův snímek VELKÉ TICHO (Die grosse Stille) ohromil v roce 2005 benátský festival, kde byl uveden mimo soutěž. Po filmových cenách na několika festivalech (Toronto, Rotterdam, Sundance) přišlo i ocenění za nejlepší evropský dokument. Nyní je VELKÉ TICHO v zahraničí k dispozici i na DVD a Nostalghia.cz přináší jeho recenzi.


  [2003] [2004] [2005] [2006] [2007] [2008] [2009–2010] • * * *
  TOPlist


  © 2002-2023 Nostalghia.cz
  © 2002-2023 Petr Gajdošík

  [Facebook] [Twitter]