Aktuality 2007 [2002] [2003] [2004] [2005] [2006] [2008]
4. prosince 2007

V minulém týdnu publikoval ruský nezávislý deník Izvestija ve svém vydání z 26. listopadu 2007 rozhovor s Tarkovského synem Andrejem, který žije ve Florencii a stará se zde o otcův umělecký odkaz. Rozhovor je primárně inspirován právě dokončovanou prací na prvním ruském vydání Tarkovského deníků, které by podle předběžných zpráv mělo být konečnou a nejúplnější redakcí tohoto pramene (všechna dosavadní zahraniční vydání trpí neúplností). Vedle toho se ale reportér ruského listu ptal i na řadu jiných věcí. V odpovědích Andreje Tarkovského jr. se zajímavým způsobem odráží jeho vnímání otcova dědictví i vztah k reflexi Tarkovského díla ve světě, potažmo v Rusku. Český (rychlo)překlad rozhovoru přináším na samostatné stránce.

26. listopadu 2007

Včera vyšlo 8. číslo internetového magazínu 25fps. Jeho hlavním tématem jsou tentokrát dvě "persony": Michelangelo Antonioni a Ingmar Bergman. V oddílu "světový film" je ale zařazen i článek Zlomky cesty Zónou, věnující se Tarkovského filmu Stalker.

Kdo by chtěl po dlouhé době vidět Tarkovského film na plátně, má jednu možnost. Kino Řevnice uvádí v sobotu 8. prosince 2007 od 20:00 hod. v rámci svého filmového klubu Tarkovského Solaris.

22. listopadu 2007

Monotematicky laděné 40. číslo internetového magazínu Fantom přineslo mj. i text Vladimíra Suchánka Jako v zrcadle, jen v hádance o filmu Oběť. Zařazení textu v monotematickém čísle věnovaném problematice DVD předjímá připravované vydání Oběti na české DVD (Zóna - Aerofilm).

21. listopadu 2007

V Polsku se na knižní trh dostala tamnější edice Tarkovského jediné teoretické práce o filmu Zapečetěný čas. Knihu s polským titulem Czas utrwalony (ISBN 978-83-60318-44-7; 120 x 190 mm, 294 str.) vydalo nakladatelství Šwiat literacky, které má ve své produkci i ediční řadu věnovanou filmové literatuře (nedávno v ní vyšla třeba kniha rozhovorů Ingmara Bergmana nebo Hrabalova kniha Obsluhoval jsem anglického krále). Tarkovského knihu přeložil a k vydání připravil známý polský publicista Seweryn Kusmierczyk. Zatím nevím, z jakých podkladů překladatel vycházel (protože tato kniha, stejně jako Tarkovského deníky existuje již v několika navzájem odlišných variantách). Celý náhled obalu si lze i se zadní stranou zobrazit po kliknutí na obrázek vlevo. Cena knihy na polských e-shopech je přijatelných 30 zl.

V rámci probíhajícího festivalu Tarkovského filmů v Londýně (viz níž zpráva ze 7. 11.) vyšla také kniha Bright, Bright Day (Bílý, bílý den), která obsahuje kolekci Tarkovského polaroidových fotografií, proloženou básněmi jeho otce, několika kratšími texty o Tarkovského filmech a také dokumentárními fotografiemi. Graficky decentně vyřešená kniha vychází v nákladu White Space Gallery; nyní v angličtině, na počátku roku 2008 by měla vyjít i v ruské verzi. Kniha má i velmi zajímavou webovou prezentaci na adrese brightbrightday.com kde si lze prohlédnout v náhledu jednotlivé stránky s texty i s fotografiemi. Zajímavé je, že některé ze zde prezentovaných ukázek nejsou obsaženy ani v knize Tarkovského fotografií Instant Light (např. dvě originální a úsměvné fotografie z Antonioniho vily). Nová knížečka sice nepřináší omračující množství informací, ale je jednou z nejvkusnějších knih o Tarkovském, jakou jsem za poslední léta viděl. Možnost on-line nákupu se připravuje.

7. listopadu 2007

Přináším první část několikadílné "reportáže" Ruskem po stopách Andreje Tarkovského, která vznikla z dojmů po třítýdenní cestě po Rusku, vykonané na sklonku letošního léta. První část nese název Moskevská zastavení.

Kniha Mariny Tarkovské Oskolki zerkala se dočkala švédského překladu. Švédské vydání má samostatnou webovou stránku a už i první švédskou recenzi.

V listopadu a v prosinci proběhne v Londýně velký festival filmů Andreje Tarkovského s řadou doprovodných aktivit. Vše podstatné je k dispozici na oficiálním webu, ke stažení je i podrobná tisková zpráva (PDF).

V 11. čísle revue Film-Philosophy (vol 11, no. 2, pp. 122–143, August 2007) vyšel obsáhlý text Tarkovsky and Levinas: Cuts, Mirrors, Triangulations jehož autorem je Dominic Michael Rainsford.

30. října 2007

Přináším několik nových anotací na starší i novější ruské knihy o Tarkovském - zásadní teoretickou práci 7 1/2 ili filmy Andreja Tarkovskogo od Maji Turovské, před nedávnem vydaný obsáhlý sborník Naš zemljak Andrej Tarkovskij a nejnovější ruskou "tarkologickou" knihu, sborník s názvem Nostalgia po Tarkovskomu.

V Tarkovského filmografii byly doplněny, případně opraveny údaje k několika dokumentům. Jedná se o filmy: Tri Andreja (1966), Svet zvezdy (1998), Otražennoje vremja (1998), Sny Stalkera (1999), Ščipok (2000), Posredine mira (2004), Arsenij Tarkovskij: Maljutka žizn (2004), Ostrova. Arsenij Tarkovskij (2006), Pritjaženije pamjati (2006), Moja rodina pod vodoj (2007).

Do prodeje se dostalo české DVD s filmem Sergeje Paradžanova Ašik-Kerib (1988), který Paradžanov dedikoval památce Andreje Tarkovského. Více o disku na stránkách o Sergeji Paradžanovovi.

28. srpna 2007

Internetový filmový magazín 25fps má ve svém 5. čísle (srpen 2007) v oddílu Zahraniční film obsáhlý text o filmu Andrej Rublev, nahlíženému prostřednictvím u nás vydaného DVD (Zóna-Aerofilms) a knihy Roberta Birda Andrej Rublev.

Celkem 324 odkazů najde vyhledávač na stále populárnějším serveru YouTube pro hesla tarkovsky (314) a tarkovskij. Mezi převažujícími ukázkami z Tarkovského filmů či obecně známých dokumentů lze najít i některé těžko získatelné, jako například asi tříminutový záznam předávání ceny na MFF v Cannes za Nostalgii (společně s Robertem Bressonem) nebo různé tarkologické inspirace: od osobitých empatií andrei tarkovsky izmir memories či Either Auteur až po různé ujetiny Tarkovsky clouds, Le Temps du Loup, Trouble Every Day, Satyagraha a řadu dalších.

14. srpna 2007

Z hlediska vydání na DVD patří Nostalgie mezi nejproblematičtější Tarkovského filmy. Ke třem základním vydáním filmu na tomto nosiči - americkému z roku 1998 (Fox Lorber), britskému z roku 2003 (Artificial Eye) a korejskému z roku 2005 (Enter One) - je nutné počítat také disk ruský z roku 2004. Nostalghia.cz nabízí jeho podrobnější recenzi a také samostatnou galerii screenshotů s ukázkami ze čtyř různých vydání.

7. srpna 2007

Až po 18 letech od svého vydání se mi dostala do rukou ruská kniha s prostým názvem - O Tarkovskom. Sborník vzpomínkových textů vyšel v Moskvě v roce 1989 a byl po mnoha letech první oficální publikací, která v Rusku o Tarkovském po jeho emigraci vyšla. Dnes jde už o antikvární kousek, přinášející téměř 40 samostatných textů, z nichž některé vznikly právě pro tento soubor. Podrobnější anotaci přináším na samostatné stránce.

10. července 2007

Měl jsem možnost shlédnout další dva dokumenty o Andreji Tarkovském a mohu tedy o nich podat podrobnější informaci. Tím prvním je již přes deset let stará vzpomínka Andreje Tarkovského jr. na slavného otce z roku 1996 Andrej Tarkovskij. Vospominanije. Druhým dokumentem je čerstvý ruský film Krestnyj puť Andreja Tarkovskogo, natočený k letošnímu dubnovému 70. výročí Tarkovského narození. Obě anotace jsou doplněny malou galerií screenshotů. Za zprostředkování filmů patří dík Michalu Petříčkovi.

25. června uběhlo 100 let od narození básníka Arsenije Tarkovského. Ruský TV kanál Kultura k této příležitosti vysílal dokument v rámci cyklu Ostrovy, jehož autorkou je Marina Tarkovská, básníkova dcera a sestra Andreje Tarkovského. K televiznímu portrétu Arsenije Tarkovského si lze více přečíst na oficiálním webu TV kanálu Kultura.

DVDBeaver vyvěsil srovnávací recenzi DVD s filmem Ivanovo dětství, obsahující i screenshoty z nejnovějšího připravovaného vydání v Criterion Collection. Už z prostého letmého přehledu ukázek je zřejmé, že nové americké vydání svou obrazovou kvalitou o několik tříd převyšuje všechna dosavadní, včetně zatím nejlépe hodnoceného disku od MK2. Zvláštností je, že Criterion měl k dispozici stejný transfer jako MK2 - výsledek je přesto diametrálně odlišný.

Holandské DVD s Tarkovského Nostalgií vyjde co nevidět. Připomínám to proto, že na rozdíl od předchozích vydání bude jeho bonusovou součástí také patnáctiminutový dokument Andrej od Narine Mkrtčijanové a Arsena Azatijana.

Ze zahraničí přišla zpráva, že pokračují práce na restauraci původní režisérské verze Andreje Rubleva, určené pro projekce v běžné distribuci. Verze, známá většině diváků hlavně z criterionského DVD, je restaurována pod dohledem kameramana Vadima Jusova a Tarkovského asistentky Marie Čugunovové, finančně ji podporuje v médiích nedávno představený projekt amerického režiséra Martina Scorseseho World Film Foundation. Premiéra by měla proběhnout v roce 2010.

Divadelní adaptace scénáře filmu Stalker budou v roce 2008 uvedeny ve Stuttgartu a ve Stockholmu.

Knižní vydání Deníku Andreje Tarkovského, v Rusku ohlášené na letošní rok, vyjde pravděpodobně až v průběhu roku 2008.

V dubnu 2008 proběhne v londýnské Tate Modern sympózium o životě a díle Andreje Tarkovského. Součástí bude i prezentace nové knihy o Tarkovského díle, jejímž autorem je Nathan Dunne.

Výstava Tarkovského fotografií, instalovaná od února 2007 ve Florencii, se na konci roku přesune do Londýna a v roce 2008 do Stockholmu.

12. června 2007

Britské 2 DVD s názvem The Andrei Tarkovsky Companion (viz níže) už pošta doručila a tak zde můžu nabídnout jeho čerstvou recenzi.

Dnešní den je v Rusku vyhlášený jako státní svátek, Den Ruska. U této příležitosti uvede ruský TV kanál Kultura ve 21:40 televizní verzi divadelního představení Dva Tarkovští. Vzpomínkový večer, kombinující četbu, recitaci a hudbu se na jevišti poprvé "hrál" 7. dubna za účasti celé řady Tarkovského herců a kolegů (Natálie Bondarčuková, Margarita Těrechovová, Vadim Jusov, Jurij Nazarov, Nikolaj Burljajev ad.). Krátké video z tohoto představení je k vidění ZDE. Televizní verze je nastudována v jiném obsazení a provedení, měla by obsahovat také fragmenty z Tarkovského divadelního nastudování Hamleta a ukázky z ruských kinožurnálů. Po skončení asi hodinového pořadu bude odvysílán film Andrej Rublev. V našich zeměpisných šířkách se tento satelitní TV kanál dá ale bohužel chytit jen velmi špatně, skoro vůbec.

29. května 2007

S dnešním dnem přichází několik DVD novinek. Ta první se týká tuzemského vydání posledního Tarkovského filmu Oběť, které včera ohlásila Zóna jako součást svého edičního plánu na rok 2007. Půjde o dvojdisk, protože kromě filmu bude vydání obsahovat také celovečerní dokument Režie Andrej Tarkovskij od Michaela Leszczylowského. Podle informace Zóny je zřejmé, že bonusová část dvojdisku může být ještě bohatší, ale zatím "kompletní podobu doprovodného dokumentárního materiálu dvojdisku" nelze zcela rozkrýt. Na trh by se Oběť měla dostat v září.

Již před delší dobou ohlášené britské 2 DVD s tajemným názvem The Andrei Tarkovsky Companion (viz níže zpráva z 2. března), vydávané společností Artificial Eye, vyšlo oficiálně včera. Nachází se na něm tři dokumenty, přibližující Tarkovského osobnost a dílo. Tím prvním je Sokurovův dokument Moskevská elegie (nedávno vydaný také v USA společností Facets Video - recenze), dále krásný Markerův snímek Jeden den ze života Andreje Arsenjeviče a také Tarkovského dokument Tempo di viaggio, natočený během příprav Nostalgie a na DVD od AE již vydaný jako bonus k nepovedenému vydání Nostalgie (recenze). Kvalita přepisů, případně jiných materiálů, je zatím neznámá. Vlastní recenzi budu moci nabídnout cca za 14 dní.

Criterionské Ivanovo dětství (vyjde v červenci) nebude oproti očekáváním novým transferem, ale použito bude masteru francouzské společnosti mk2 (z dostupných masterů asi nejlépe hodnoceného). Ani bonusová výbava tentokrát nedostojí původního záměru. Criterionům se nepodařilo získat ani Tarkovského školní film Dnes propustka nebude ani další dokumentační materiál a tak film vyjde v poměrně "holé" edici, jen s bonusovým rozhovorem s Vadimem Jusovem a Nikolajem Burljajevem.

Téměř s ročním předstihem bylo ohlášeno vydání sborníkově laděné publikace, shrnující podstatné texty různých autorů minulosti i současnosti k dílu Andreje Tarkovského. Knihu s jednoduchým názvem Tarkovsky vydá londýnské nakladatelství Black Dog Press (editorem je Nathan Dunne) v únoru 2008. Autory textů jsou např. Jean-Paul Sartre, Marc Forster, Vida Johnson & Graham Petrie, Natasha Synessios, James Quandt, Peter Green, Mark Le Fanu, Jevgenij Tsymbal, Robert Bird ad. Více než 400 stránková publikace bude doplněna řadou fotografií z filmů i z natáčení. Cena je už nyní stanovena na 30 liber nebo 50 dolarů. Po vydání knihy bude v dubnu 2008 v Londýně následovat velká tarkologická konference.

Brzy také vyjde nová kniha Roberta Birda (mj. autora knihy Andrej Rublev, vydané u nás nakladatelstvím Casablanca) s názvem Andrei Tarkovsky: Elements of Cinema. Londýnské nakladatelství Reaktion Books vydá 250-ti strákovou studii Tarkovského díla s bohatým obrazovým doprovodem (cca 100 ilustrací) v září 2007. Cena je stanovena na 16 liber.

No a na závěr jsem si nechal lahůdku, která se sice řadí spíš k těm nedostižným, ale krásným potěšením oka i ducha. V Rusku vyšla v loňském roce zásadní (i základní) kniha k tématu ruské ikonomalby Ruskaja ikonopis. Autorem jednoho z textů, který je v ní zařazen, je Jevgenij Nikolajevič Trubeckij (1863-1920). Tento významný ruský filozof, profesor několika univerzit, zakladatel ruských psychologických studií a iniciátor a ředitel "filozofického" nakladateltví "Puť" (1910-1917), se pod vlivem Shopenhauerova díla začal zejména po roce 1910 věnovat náboženským tématům. V jeho bohatém díle se nachází i stať Umozrenije v kraskach (v překladu asi Úvahy o barvách). Právě ta je považována za jednu z prvních koncepčních prací o pravoslavném umění vůbec. Je velmi příjemné, že na tento text nezapoměli ani vydavatelé nejnovější obrazové publikace mimořádně bohatého souboru kvalitních reprodukcí ruských ikon Ruskaja ikonopis (nakl. Bělyj gorod, 2006). Na 432 stranách zde najdete to nejlepší z ruské ikonomalby od počátku 14. století, přehledně rozčleněné podle tématu (Bohorodička, Spasitel, Světci ad.) i podle období vzniku. Kniha obsahuje rusko-anglické popisky. Podrobnější náhledy (1 | 2 | 3) dokazují, že takovou knihou je jen radost listovat. Odradí jen jediné: cena. Velkoformátová publikace stojí ve své "levnější" variantě asi 6.500 rublů, reprezentativnější dárkové provedení pak 11.500 rublů.

22. května 2007

Dnes byl zahájen předprodej českého dvoudisku Solaris, přinášejícího další titul řady Netuctové filmy. I tentokrát jde o kompletně počeštěnou edici konsorcia Ruscico, na rozdíl od původního vydání ale doplněnou o originální monostopu a s rozšířenými biografiemi tvůrců. Detaily k disku, včetně možností objednání přináším v samostatné recenzi.

Při prohlížení českého vydání Solaris jsem si všiml detailu, který jsem ihned zařadil do galerie Zajímavosti a kuriozity ve filmech Andreje Tarkovského. V záběru, v němž Kris zadumaně stojí u ikony Trojice (viz vpravo) je do zvukové stopy slabě namíchán nostalgický motiv z Andreje Rubleva (znějící např. v závěrečné barevné sekvenci díla). Je přítomen i v originální monostopě, čili nejde o dodatečně domixovanou pasáž.

18. května 2007

Včera jsem zmiňoval možný vývoj situace kolem vydání českého DVD Solaris (viz níže) a k dnešku se zdá, že je vše jasnější. Vzhledem k nutnému "zamíchání" s termíny vydání titulů řady Netuctové filmy byl jako pátý disk řady definitvně sanoven dvojdisk se Solaris. Vyjde už za pár dní - ve čtvrtek 31. května. Předprodej začne v úterý 29. května na stránkách Zóny.

17. května 2007

Již téměř kompletně připravené tuzemské vydání Tarkovského Solaris čeká na vyjasnění smluvních jednání ohledně jiného titulu řady Netuctové filmy. Pokud jednání dopadnou dobře, vyjde Solaris jako šestý titul řady, tedy až PO zatím blíže neurčeném titulu, na přelomu června a července. Pokud jednání nebudou úspěšná nebo se protáhnou, vyjde Solaris jako pátý titul již na přelomu května a června. "Míchání" s termíny ale může mít ještě další "dohry". Více na Zóně.

Nový dokument Křížová cesta Andreje Tarkovského, o němž jsem se zmínil ve zprávě z 11. dubna (viz níže), snad budu mít možnost v brzké době shlédnout a přinést tak o něm detailnější informaci.

Podle očitých svědků je u hrobu nedávno zesnulého Mstislava Rostropoviče (viz níže) na moskevském "novodívčím" hřbitově několikametrová hradba květin, svou velikostí srovnatelná s květinovou výzdobou tamtéž nedávno pochovaného Borise Jelcina. Tak nevím, v případě kterého z nich je to "výhra"...

10. května 2007

Zajímavým doplněním zprávy o úmrtí Mstislava Rostropoviče (viz níže zpráva z 27. dubna) je informace, že režisér Alexandr Sokurov natočil v roce 2006 další ze svých dokumentárních elegií, dvoudílný film s názvem Elegie života (Elegija žizni, 101 min.), který je právě o Mstislavu Rostropovičovi a jeho ženě Galině Višněvské. Zajímavé jsou i tyto fotografie z Rostropovičova pohřbu v Moskvě: 1 | 2 | 3.

Darina Křivánková publikovala v Lidových novinách hezky napsanou vzpomínku na Andreje Tarkovského. Doplněna je známou fotografií Tarkovského a Bressona při přebírání cen na festivalu v Cannes roku 1983.

Od soboty 12. 5. 2007 by měla být na adrese www.leonardodigitale.com spuštěna kompletní digitální galerie obrazového a textového díla Leonarda da Vinci. Více než šest tisíc stránek rukopisů a kreseb umělce a vynálezce (1452–1519), jehož dílo Tarkovskij velmi obdivoval, by mělo být možné studovat zdarma.

27. dubna 2007

Zítra 28. dubna 2007 uvede moskevský Bolšoj těatr Musorgského operu Boris Godunov. Jak je známo, stejnou operu režíroval v letech 1983-1984 v Londýně Andrej Tarkovskij. Ačkoliv jde tentokrát o úplně nové nastudování, s Tarkovským je přece jen trošku spojené - režie se totiž ujal jiný slavný filmový režisér, jímž není nikdo jiný než Alexandr Sokurov. Ten si tímto představením odbude svou divadelní režisérskou premiéru. Více si lze přečíst na stránkách ruského TV kanálu Kultura, který bude premiéru vysílat přímým přenosem.

Dnes ráno zemřel ve věku 80 let v moskevské nemocnici po dlouhé nemoci světoznámý ruský violoncelista Mstislav Rostropovič. Mnoha odborníky je považován na nejlepšího hráče na cello v historii. Díky svému věhlasu mohl už od 60. let cestovat po světě, v roce 1974 se natrvalo usadil v USA. Stal se blízkým přítelem Alexandra Solženicyna a podporovatelem mnoha ruských emigrantů. Blízký vztah navázal také s Andrejem Tarkovským po jeho emigraci v roce 1983. Na Tarkovského pohřbu hrál Bachovu sonátu a společně s Robertem Bressonem o několik let později založil v Paříži Společnost Andreje Tarkovského, pečující o Tarkovského odkaz.

20. dubna 2007

Dlouho utajovaná informace došla konečně zveřejnění: V červenci uvede Criterion již třetí disk s Tarkovského filmem ve své kolekci. Tentokrát se bude jednat o Tarkovského prvotinu Ivanovo dětství. Pro disk byl pořízen úplně nový transfer technologií Spirit 4K z archivní pozitivní kopie (negativ se nezachoval), zvuk bude ve formátu DD 1.0. Nepůjde tedy o přepis společnosti Ruscico. Disk bude doplněn rozborem Vida T. Johnsonové (spoluautorkou knihy The Films of Andrei Tarkovsky: A Visual Fugue) a nově natočenými rozhovory s kameramanem Vadimem Jusovem a hercem Nikolajem Burljajevem. Tradiční přiložený booklet bude obsahovat esej o filmu z pera Diny Iordanové, Tarkovského esej Mezi dvěma filmy a básnickou skladbu Ivan’s Willow Tarkovského otce Arsenije. Cena disku je stanovena těsně pod hranicí 30 dolarů.

V ruském Ivanovu, místě Tarkovského dětství, se v červnu 2007 odehraje první ročník filmového festivalu, který ponese Tarkovského jméno ve svém názvu - Zrcadlo. Mezinárodní filmový festival Andreje Tarkovského. Oficiální webová stránka je zatím ve výstavbě.

Česká televize uvede na přelomu jara a léta ve Filmovém klubu na ČT 2 mj. také několik filmů Alexandra Sokurova. O jaké filmy se bude jednat zatím není známo.

11. dubna 2007

Výročí 75. narozenin Andreje Tarkovského se v Rusku tradičně připomělo na několika místech. - V moskevském Domě spisovatelů se k této příležitosti konal večer s hudbou, poezií a filmovými ukázkami, tradiční setkání proběhlo také v Tarkovského rodišti v Jurjevci. - Ruská televize uvedla v minulém týdnu několik Tarkovského filmů, dokument Donately Baglivo Tarkovsky in Nostalghia a také zcela nový dokument s názvem Křížová cesta Andreje Tarkovského obsahující mj. i vzpomínky Mariny Tarkovské, Natálie Bondarčukové, Margarity Těrechovové, Olega Jankovského, Androna Končalovského, Nikolaje Burljajeva, Tonino Guerry, Donatase Banionise, Otara Ioselianiho a Andreje Tarkovského ml. Bližší detaily k dokumentu zatím nejsou známy. - Skupina fandů z regionu Ivanovo (v němž leží Tarkovského rodiště Jurjevec) vydala k tomuto výročí knihu Naš zemljak Andrej Tarkovskij (ISBN 978-5-85229-253-7, Ivanovo 2007, 336 s.). Výjimečnost publikace je v tom, že obsahuje především materiály vztahující se k Tarkovského návštěvě Ivanova v roce 1976, tedy materiály regionální provenience, většinou nikde nezveřejněné. - Marina Tarkovská poskytla regionální televizi v Ivanovu krátký rozhovor, jehož záznam (v ruštině) je k přečtení na stránkách ivanovonews.ru. Rovněž v ruštině je k dispozici rozhovor Marie Čugunovové pro deník Izvestija.

Přesně v den Tarkovského narození, tedy 4. dubna, byly také vyhlašovány výroční ceny David organizace DVD Group.cz. Ocenění za Ediční čin roku získalo 2 DVD s filmem Stalker z produkce Zóny a Aerofilms. Vedle kuriozní shody s datem je zajímavostí také to, že již v roce 1983 získal Tarkovskij v Itálii cenu Donatelův David. K ocenění českého 2 DVD patří gratulace!

Stránka se skeny recenzí českého vydání Tarkovského Deníku se rozrostla o naskenovaný recenzní "dodatek" Galiny Kopaněvové Poznámky k české edici deníku Tarkovského z roku 1998, uvádějící na pravou míru alespoň základní chyby a omyly překladu.

4. dubna 2007

Na dnešní den připadá 75. výročí narození Andreje Tarkovského.

Nostalghia.cz přináší na těchto stránkách několik novinek. Po několik let byla část stránek tzv. "ve výstavbě", což jinými slovy znamenalo, že nebyl čas na dokončení a doplnění po zásadní změně grafiky v roce 2003. Dlouholetý dluh je k dnešku napraven a tak jsou nově přístupné nejen všechny starší aktuality (od roku 2002), ale především oddíl bibliografie, kde byla kompletně aktualizována a doplněna česká a slovenská bibliografie na téma Tarkovskij. Došlo také k úpravě některých dílčích částí stránek, upřesnění, roztřídění a aktualizaci odkazů na texty na těchto stránkách (oddíl Texty). Současně jsou Tarkovského stránky doplněny o skeny stránek s některými články o Andreji Tarkovském z časopisů Film a doba a Kino do roku 1965 a některými drobnějšími texty z jiných periodik. Seznam těchto nově přidaných skenů je zde:

 • Sartrův dopis o Ivanovu dětství [Film a doba 1962]
 • O. Brůna: Neopakovatelné chvíle [Kino 1962]
 • R. Blech: To je Andrej Tarkovskij [Kino 1962]
 • E. Šmídová: Moskevská zastavení. Proč právě Rubleva? [Kino 1964]
 • Andrej Rublev - fragment literárního scénáře [Film a doba 1964]
 • G. Kopaněvová: Andrej Rublev podle Tarkovského a Končalovského     [Film a doba 1964]
 • K. Milota: Deník 1970-1986 [Literární noviny 1998]
 • B. Čechová: Andrej Tarkovskij: Deník 1970-1986 [Literární noviny 1998]


 • Zajímavá recenze knihy Roberta Birda Andrej Rublev (Casablanca 2006) vyšla pod nepřehlédnutelným názvem Andrej Rublev. Jak zacházet s monstrem v 50. čísle magazínu Cinepur.

  V neděli 1. dubna odvysílal Český rozhlas 3 - Vltava pořad Výročí týdne, kde bylo připomenuto 75. výročí Tarkovského narození. 15 minut dlouhý pořad byl sestřihem z již dříve odvysílaného pásma o Andreji Tarkovském, sestaveného Vladimírem Hendrichem.

  9. března 2007

  Anotace nové, před měsícem avizované vzpomínkové knihy Alexandra Gordona Žízně neuhášející. O Andreji Tarkovském přibližuje obsah této nenápadné, ale v detailech velmi zajímavé knihy.

  Jako určitý doplněk v České televizi nedávno odvysílaného dokumentu Vzpomínky na Andreje Tarkovského lze brát rozhovor s jeho režisérem George Agathonikiadisem, který proběhl 9. března ve vysílání Českého rozhlasu 3 - Vltava. Krátký rozhovor (4 min.) je možné si zpětně stáhnout jako mp3 z rozhlasového archivu.

  Krátká anotace obsáhlé francouzské knihy o Andreji Tarkovském na samostatné stránce.

  Jiná ruská kniha s názvem Vesmír Eduarda Artěmjeva přibližuje tvorbu tohoto světoznámého skladatele filmové hudby. Kniha Taťány Jegorovové vyšla v loňském roce v moskevském nakladatelství Vagrius (255 str., 24 stran čb a 16 stran bar. foto, ISBN 5-9697-0193-9). Podle zatím dostupných informací přináší kromě podrobného přehledu tvorby a nějakého dokumentačního materiálu také hodně analýz Atěmjevovy tvorby. Zvláštní "krásou" například jistě zaujme hudební partitura Stalkera na předsádce knihy, jiná ukázka přináší moment z natáčení Solaris doplněný o ukázku partitury. Pro podrobnější seznámení s knihou viz naskenovaný obsah. Ruský Ozon ji nabízí za 679 Rublů.

  2. března 2007

  Přináším podrobný popis dvou nových ruských DVD se školními filmy Andreje Tarkovského, vydaných v roce 2006 jako první dva disky řady Pěrvyje filmy společnosti Karmen video (v současnosti je na trhu již disk č. 3 s filmy E. Klimova, N. Michalkova a N. Gubenka) a disk č. 4 s filmy V. Pičula, I. Ochlobystina, F. Bondarčuka a A. Šejna). Text je doplněn obrazovými srovnávacími ukázkami.

  Série informativních recenzí dokumentů souvisejících s Andrejem Tarkovským, pokračuje textem o filmu Vzpomínky na Andreje Tarkovského režiséra George Agathonikiadise, produkovaným a nedávno vysílaným Českou televizí.

  Nová kopie filmu Zrcadlo, která měla být uvolněna do naší distribuce v souvislosti s obnovenou premiérou filmu v rámci Projektu 100, není stále v dohledu a tak po českých kinech podle dosavadních informací běhá archivní kopie zapůjčená ze Slovenského filmového ústavu.

  Již několikrát avizovaná kniha Through the Mirror: Reflections on the films of Andrei Tarkovsky, jejímiž editory jsou islandští teologové Gunnlaugur Jónsson a Thorkell Águst Óttarsson je v nabídce amerického Amazonu. Zde je k dispozici podrobný obsah tohoto vcelku monumentálního teoretického díla, rozebírajícího filmy Andreje Tarkovského z převážně teologických pozic.

  Nostalgie vychází na DVD v Rumunsku, kde je již třetím titulem Tarkovského řady, jejímž základem jsou, obdobně jako jinde v Evropě (tedy i u nás), podklady konsorcia Ruscico.

  Na 28. května je ohlášené vydání poněkud záhadného disku s názvem The Andrei Tarkovsky Companion, který vydá britská společnost Artificial Eye. Snad by se mělo jednat o Tarkovského dokumentární profil, bližší údaje k filmu i k disku ale zatím nejsou k dispozici.

  Na stránkách Nostalghia.cz nedávno zpřístupněná galerie zajímavostí a kuriozit byla doplněna o jeden nový postřeh Michala Petříčka, týkající se filmu Solaris. Jedná se o pasáž televizní reportáže o Solaris, kde je hlas neviditelného komentátora hlasem samotného Andreje Tarkovského. K této galerii ještě malý dovětek: celá stránka, tak jak je na Nostalghia.cz, se brzy dočká na sesterském webu Nostalghia.com svého anglického zrcadla.

  A ještě jednou k Solaris. Michal Petříček zaslal zajímavou informaci z jednoho ruského chatu, kde se naprosto jasně hovoří o jiné verzi Solaris, vysílané kdysi petrohradskou televizí STO. Popis odlišností od klasické verze podivuhodně koresponduje s vystříhanými záběry, které jsou zařazeny v bonusové výbavě amerického vydání Solaris od Criterion Collection (viz recenze). Ze zprávy tedy plyne nejen to, že Solaris měl jakousi "protoverzi", která byla posléze upravena do definitivního stavu, ale i fakt, že tato první verze se dochovala (záměrně se zdráhám použít termín "režisérská", protože zatím na mě celá situace dělá spíš dojem, že se jedná o nějaký první pokusný sestřih).

  15. února 2007

  Podrobnější seznámení s dvěma knihami nabízí nyní stránky Nostalghia.cz. Tou první je v USA nově vydaná kniha s všeříkajícím názvem Andrei Tarkovsky: Interviews, která obsahuje více než dvě desítky Tarkovského rozhovorů, poskytnutých během let 1962-1986. Druhou anotovanou knihou je již před několika lety vydaná analýza filmu Zrcadlo, jejíž autorkou je Natasha Synessios. Kniha s jednoduchým názvem Mirror přináší mj. i zajímavý obrazový doprovod, který zpřístupňuji v samostatné fotogalerii.

  Současně byly ke dnešnímu dni zprovozněny další části tohoto webu. Jedná se o několik fotogalerií, přinášejících vždy poměrně unikátní obrazový materiál. Tou první je soubor zajímavostí a kuriozit, které se objevují v Tarkovského filmech. Další galerie obsahuje kolekci obrazových děl, jež Tarkovskij použil ve svých filmech, ať už jejich přímým zobrazením nebo citací prostřednictvím vlastní záběrové kompozice. Třetí fotogalerie pak přináší soubor screenshotů z filmu Marlena Chucijeva Je mi dvacet let (1961), konkrétně ze scény večírku v níž podstatnou roli cynika svěřil Chucijev právě Tarkovskému.

  Protože počet fotogalerií a různých obrazových souborů na Tarkovského stránkách už je větší, byl k dnešnímu dni v horním menu zpřístupněn doposud nefunkční oddíl Galerie, kde jsou všechny přístupné obrazové kolekce uvedené.

  8. února 2007

  Řada knih se vzpomínkami na Andreje Tarkovského se rozrostla o další titul. Jeho autorem je tentokrát režisér Alexander Gordon, spojený s Tarkovským hned naněkolikrát: studovali společně režii na VGIKu, natočili společně oba dva školní snímky (Zabijáci, Dnes propustka nebude...) a Gordon se oženil s Tarkovského sestrou Marinou. Jeho vzpomínková kniha nese název Žízně neuhášející. O Andreji Tarkovském a čerstvě ji vydalo moskevské nakladatelství Vagris. Kniha má 400 stran a vedle samotných vzpomínek má obsahovat další dokumentační materiál. Detailnější popis budu moci nabídnout až po jejím doručení.

  29. ledna 2007

  V neděli 11. února uvede ČT 2 v rámci komponovaného tematického večera Večer na téma..., věnovaného "nadčasovým umělcům", ve světové premiéře dokument řeckého režiséra George Agathonikiadise Vzpomínky na Andreje Tarkovského (2007, 52 min.). Na webu ČT se o filmu mj. píše (vypuštěny faktické chyby, které v tomto textu jsou):

  V dokumentu řeckého režiséra George Agathonikiadise vzpomínají na Tarkovského: Jeho syn Arsenij, který po rozvodu rodičů a otcově odchodu do emigrace zůstal s matkou, herci Nikolaj Burljajev a Margarita Těrechovová, výkonná producentka filmu Oběť Anna Lena Wibom, filmová kritička Galina Kopaněva a Řekyně Marie Bejku, Tarkovského spolužačka ze studií, která spolu s ním a s Alexandrem Gordonem natočila na škole film Zabijáci. Dlouho se myslelo, že toto dílo je nenávratně ztraceno, ale bylo nalezeno a úryvky tohoto filmu budou také uvedeny v našem dokumentu.
  Podle mých informací by se ve filmu měly objevit také citace ze vzácných vzpomínek Tarkovského první manželky Irmy Raušové, líčící studia na VGIKu, seznámení s Andrejem, začátek jejich vztahu... Vzpomíná bez jakýchkoliv výčitek i na období života o samotě. Teskným momentem pak je závěr vzpomínky (není ale jisté, bude-li ve filmu zařazen): "Sedmnáct let přešlo ode dne, kdy se u nás, v bytě na Kurském bulváru, ozval zvonek telefonu a úřední mužský hlas mě požádal, abych zavolala Arsenije Andrejeviče, svého syna. Řekla jsem: "Není doma, co mu mám vyřídit?" - "Vyřiďte mu, že včera v Paříži zemřel jeho otec." Strnula jsem se sluchátkem v rukou..." - Dokument Vzpomínky na Andreje Tarkovského by se měl na obrazovce ČT 2 objevit v neděli 11. února od 20:15 hod.
  23. ledna 2007

  K údajům o dokumentech o Andreji Tarkovském přidávám další podrobnější popis, týkající se tentokrát dokumentu Petra Šepotinika Posle Tarkovskogo z roku 2000. K filmu je také vytvořena samostatná fotogalerie. Současně byly upraveny, přehledněji roztříděny a popsány fotogalerie k dokumentům Moskevská elegie a Strasti po Solonicynu o nichž jsem informoval ve včerejší aktualizaci (viz níže).

  22. ledna 2007

  Nějak nevím, zda-li je ta zpráva dobrá nebo špatná: kniha textů Andreje Tarkovského Krása je symbolem pravdy, vydaná v roce 2005 nakladatelstvím Camera obscura, je od včerejšího dne oficiálně vyprodaná. Podrobnosti k jejímu obsahu publikovala Nostalghia.cz krátce před jejím vydáním, 20. října 2005. Podle informací vydavatele opustila tiskárnu 27. října 2005. Poté se rozběhl prodej dle objednávek na dobírku. Od 11. listopadu byla kniha ke koupi i v e-shopu Terryho ponožky. Na Slovensku se prostřednictvím SFÚ prodalo cca 100 výtisků (+ nějaké dobírky poštou). Po roce a dvou měsících je tak náklad 1.000 výtisků rozebrán. A proč jsem začínal přemítáním o dobré či špatné zprávě? Rychlé rozprodání nákladu je jistě potěšitelné pro vydavatele, prodejce i jako důkaz, že "značka" Andrej Tarkovskij u nás má zvuk a renomé. Špatná zpráva je to pro ty, kdo si knihu ještě nekoupili. Nyní si ji mohou už jen půjčit v knihovnách. Jejich reprezentativní seznam naleznete na stránce knihy www.tarkovskij.wz.cz.

  V poslední době jsem měl možnost krátce po sobě shlédnout hned dva dokumenty, vztahující se k Andreji Tarkovskému. Protože přinášejí místy originální materiály a informace, rozhodl jsem se o každém z nich pojednat na samostatných stránkách. Již několikrát zmiňované první vydání Sokurovova filmu Moskevská elegie (1988) na DVD americké společnosti Facets Video přináší asi první ruský dokument o Tarkovském, natočený na sovětské poměry příznačně až pod dojmem Tarkovského úmrtí v roce 1986. Druhým dokumentem je televizní portrét Anatolije Solonicyna Strasti po Solonicynu z roku 2006. Kromě textových anotací jsem ke každému filmu zpracoval i malou fotogalerii. Současně byla aktualizována a doplněna Tarkovského filmografie.

  10. ledna 2007

  V aktuálním čísle magazínu Cinepur (č. 48) je mj. také několik textů na téma Válečný film. Jeden z příspěvků, jehož autorem je Kamil Fila, nese název Jdi válečnou krajinou a dívej se na končící dětství a zabývá se zobrazením tématu dětství a dospívání ve filmech Ivanovo dětství a Jdi a dívej se.

  Již je známa přesnější specifikace amerického DVD se Sokurovovým filmem Moskevská elegie (vydal Facets Video) o Andreji Tarkovském. Film je na disk převeden v původním fullscreenu, kvalita obrazu je průměrná, poškození kopie, z níž byl transfer udělán, nebylo nijak digitálně odstraňováno. Obdobně i zvuková stopa nese známky poškození a minimální restaurace. Na disku je přítomno několik titukových sad (anglická, francouzská, španělská a italská), z toho by měla plynout i možnost sledovat film s vypnutými titulky. Jako bonus je na disku 12-ti stránková brožura v pdf formátu obsahující rozhovor o filmu s Alexandrem Sokurovem a jeho filmografii. Osobní dojmy z DVD nabídnu poté, kdy mi disk pošta doručí.

  Zajímavá fotogalerie současné podoby lokalit v Akasace, části Tokia, kde Tarkovskij natáčel "městskou sekvenci" Solaris je nově umístěná na stránkách Nostalghia.com.

  Známý tarkologický publicista a spolupracovník stránek Nostalghia.cz Hans-Joachim Schlegel zaslal pozvánku na symposium středoevropského a východoevropského filmu GoEast, které proběhne 29.-31. března 2007 ve Wiesbadenu. Na programu jsou nejen klasická díla Andreje Tarkovského, Alexandra Sokurova, Sergeje Paradžanova, Tengize Abuladzeho či světoznámý Návrat Andreje Zvjaginceva, ale i novinky jako např. Ostrov Pavla Lungina nebo Poledne-půlnoc Lukasze Karwowského. Na internetových stránkách www.filmfestival-goeast.de zatím není program k dispozici, ale podle slov H.-J. Schlegela by se v programu měla objevit také Marketa Lazarová, filmy Dušana Hanáka, Martina Slivky aj. Téma letošního sympozia zní: Touha po duchovnosti: Film a náboženství ve Východní Evropě. K dispozici již je propagační leták sympozia ve formátu PDF.

  Z internetových ohlasů na poslední film Konstantina Lopušanského Gadkije lebedi (Slizké labutě, premiéra v říjnu 2006) vyplývá, že film v některých svých částech svým námětem i zpracováním silně připomíná Tarkovského Stalkera (opuštěná města, hlídané území, mutanti se zvláštními schopnostmi, všudypřítomná voda aj.). Svým způsobem to nepřekvapí: Lopušanského film vznikl také podle předlohy bratří Strugackých (stejnojmenná novela Slizké labutě) a samotný režisér působil v Tarkovského štábu při natáčení Stalkera jako asistent produkce. Ve složení štábu zaujme ještě producent Andrej Sigle, který působí jako hudební skladatel a současně producent posledních filmů Alexandra Sokurova. Několik záběrů z filmu nabízí stránky World Art, divácké ohlasy k Tarkovskému mají zřejmě na mysli zejména poslední snímek této minigalerie. Samotný film je v recenzích ale hodnocen rozpačitě.

  Ještě malé ohlédnutí ke vzpomínce na Andreje Tarkovského, pořádané v noci z 28. na 29. prosince 2006 v pražském divadle Komedie (viz níže zpráva z 21. prosince). Scénické čtení Andrej Tarkovskij – Deník 1970–1986, doplněné projekcí dokumentu o Tarkovského domě, dále sestřihem dokumentárních záběrů z natáčení Oběti na hudbu J. S. Bacha a následně projekcí Stalkera bylo velmi důstojnou, intimní a decentní připomínkou 20. výročí Tarkovského úmrtí. Původní program byl aktuálně obohacen i vystoupením v hledišti přítomného básníka Františka Listopada, který zde improvizovaně přečetl svou starší povídku věnovanou Andreji a Arseniji Tarkovským. Organizátorům večera i účinkujícím hercům patří velký dík.

  21. prosince 2006

  Divadlo Komedie Rozličné připomínky letošního 20. výročí úmrtí Andreje Tarkovského, pořádané v podobě seminářů či přehlídek, završí málo obvyklé představení v pražském divadle Komedie, které proběhne v noci ze čtvrtka 28. prosince na pátek 29. prosince 2006, tedy přesně v noci na den, na nějž toto výročí připadá. Ve čtvrtek od 22:00 hod. zde proběhne scénické čtení s názvem Andrej Tarkovskij – Deník 1970–1986, jehož aktéry budou Tomáš Bambušek, Jitka Prosperi, Dan Dittrich a Marian Roden. Hudební doprovod je sestaven z děl J. S. Bacha. Následně od 23:30 hod. bude tamtéž uveden film Stalker, jehož projekce potrvá do 2 hodin po půlnoci. Autorem koncepce celého večera je Stanislav Majer. Lístky je možné zakoupit v pokladně divadla Komedie za symbolickou cenu 50,- Kč a nebo si je rezervovat na emailu produkce@prakomdiv.cz.


  Aktuality: [2002] [2003] [2004] [2005] [2006] [2007] [2008]

  Ikonka na vaše stránky
  TOPlist
  © 2001-2016 Nostalghia.cz
  Petr Gajdošík  © 2001–2016
  nostalghia(zavinac)nostalghia.cz


  Prezentace na síti Facebook a G+