Aktuality 2006

[2003] [2004] [2005] [2006] [2007] [2008] [2009–2010]
18. prosince 2006

Pár dní před vánočními svátky se v prodejnách Levné knihy vyrojilo hned několik „nostalgických“ titulů: dvě Kurosawova dramata NEBE A PEKLO a ŽIJI VE STRACHU, Truffautův slavný snímek JULES A JIM (1962) a především slavná INTOLERANCE (1916) D. W. Griffithe, která rozšířila malou skupinu česky lokalizovaných DVD s němými filmy. Tomuto disku, který vyjít dřív, měl by jistě své místo v nějaké „nominační“ pětadvacítce nedávno otevřené ankety o Nostalgické DVD roku 2006 věnuji letos patrně poslední malou recenzi v Nostalgické dívídítéce.

Polský historický velkofilm KŘIŽÁCI (1960) Alexandera Forda je na DVD k dispozici jako příloha magazínu Svět DVD 12/2006. Vlastním vydavatelem je společnost Urania, která disk vybavila českými titulky i volitelným českým dabingem. O samotném filmu jsem se více zmínil na této stránce 18. července v souvislosti s tehdy připravovaným (a nyní již vydaným) britským diskem od Second Run. Britské vydání jsem neměl v ruce, ale i o českém platí, že obraz je na něm oříznut z původních 2.35:1 na místy nekoukatelných 1.78:1. Britské vydání deklaruje anamorfní přepis a digitální restauraci obrazu, český disk je sice také anamorfní, ale po digitální restauraci zde není ani památka. Jako zdroj patrně posloužilo polské vydání jednovrstvého disku (britský se uvádí jako dvouvrstvý), kde je 166 minut dlouhé dílo uloženo v nepříliš kvalitně provedeném MPEGu, s mnoha obrazovými kazy a vadami, nevygumovanými prolínačkami, slepkami i s nepochopitelnou vadou obrazu u levého okraje v celé pasáži předcházející titulkům. Ze všech uvedených nedostatků je ale nejpodstatnější obrazový ořez, který místy prezentuje obraz filmu v až komických výřezech. Více napoví krátký popis disku a hlavně malá galerie screenshotů.


14. prosince 2006

Tradiční akce stránek Nostalghia.cz - anketa s názvem Nostalgické DVD roku - byla k dnešnímu dni spuštěna. Až do 7. ledna 2007 můžete hlasovat v několika kategoriích o nejlepší či nejzajímavější DVD titul na našem trhu (nebo i na zahraničním, pokud má disk českou jazykovou podporu). Podrobnosti k podmínkám a hlasování na samostatné stránce.


22. listopadu 2006

Recenze disku s filmem STVOŘENI PRO LÁSKU, který vyjde 24. listopadu jako další titul Kolekce 6+6+6. Nově zprovozněný e-shop najdete na adrese www.kolekce666.cz.


20. listopadu 2006

Hlavní criterionskou událostí v únoru 2007 bude velký boxset Paul Robeson: Portraits of An Artist, mapující renesanční osobnost amerického herce Paula Robesona (1898–1976), držícího mnohý primát v emancipaci černošského obyvatelstva v USA. Zpěvák černošských spirituálů se už ve 20. letech dočkal mimořádného ohlasu publika a jako aktivní divadelní herec se stal prvním černochem, který měl možnost hrát Shakespearova Othella a to hned ve 3 produkcích. Brzy se objevil i ve filmu, kde byl v letech 1925-1942 obsazen v celkem 12 filmech. Nelze opomenout ani jeho sportovní kariéru, v níž byl jedním z prvních černošských hráčů profesionálního fotbalu zařazených do síně slávy Americké profesionální fotbalové ligy, ani jeho fenomenální znalost několika světových jazyků a úspěšně ukončené studium práv na Columbijské univerzitě. Souběžně s tím se zasazoval o prosazování rovnoprávnosti černošského obyvatelstva, což mu v 50. letech vyneslo osobní pronásledování, když se stal obětí levicové i pravicové propagandy. Criterion vydá v několikadiskovém boxu filmy BODY AND SOUL (1925), BORDERLINE (1930), THE EMPEROR JONES (1933), SANDERS OF THE RIVER (1935), JERICHO (1937), THE PROUD VALLEY (1940), NATIVE LAND (1942) a několik dokumentů. Cena boxu je stanovena na 99 dolarů. Dalšími únorovými tituly budou De Sicovi ZLODĚJI KOL, kteří vyjdou ve sběratelském boxsetu s balíkem rozhovorů a dokumentů, Gilliatovo drama GREEN FOR DANGER (1946), dvoudiskové vydání Powellova špionážního dramatu 49th PARALLEL (1941) a jeden z nejlepších snímků Mikio Naruseho WHEN A WOMAN ASCENDS THE STAIRS (1960) o němž jsem v Nostalgické dívídítéce psal v září 2006.


24. října 2006

V listopadu v Evropě a v prosinci v USA vyjde zajimavý box Ernst Lubitsch Collection, který přinese několik titulů z ranné němé berlínské tvorby Ernsta Lubitsche - satiru ÚSTŘICOVÁ PRINCEZNA (1919), MUŽ BEZE JMÉNA (1918) s Emilem Janningsem, historické drama ANNA BOLEYNOVÁ (1920) s Henny Portenovou, jeden příběh z Tisíce a jedné noci nazvaný SUMURUN (1920) a satirické drama HORSKÁ KOČKA. Evropský šestidiskový komplet vydá společnost Transit Classics, americkou mutaci uvede na tamnější trh Kino on Video. Předpokládaná bonusová výbava zatím není zveřejněna. Evropské vydání se na německém Amazonu nabízí v pre-orderu za 40 Euro.

Nabídka společnosti Criterion Collection v lednu 2007 potěší ctitele Roberta Bressona a Akiry Kurosawy. Detaily na příslušných stránkách.


13. října 2006

V úterý 10. října vyšlo DVD s filmem DVOJÍ ŽIVOT VERONIKY Krzysztofa Kiešlowského. Jedná se o první disk z již delší dobu ohlášené ediční řady Kolekce 666, která bude vždy v půlročních cyklech pravidelně uvádět šestici snímků na DVD. Společný projekt několika vydavatelů (Zóna, Aerofilms, Artcam) bude prezentován na samostatné stránce www.kolekce666.cz, její spuštění je ale zatím ještě stále ve stadiu přípravy. K prvnímu titulu edice: na disku naleznete „holý“ film ve velmi dobrém anamorfním přepisu 1.66:1 s originální zvukovou stopou, volitelně buď v původním mono (DD 2.0) nebo v netradičním remixu DD 5.0. Disk je bonusů prostý, jeho cena, stejně jako u všech následujících titulů této řady, činí 555,- Kč. Následujícím titulem budou Trierovi IDIOTI (1998).

Chce si mi zvolat: Kira Muratovová se dočkala! V zahraničí velmi oceňovaná ruská non-konformní režisérka, jejíž filmy téměř pravidelně pobouřovaly úřady a v některých případech i veřejnost, se dočkala téměř úplné kolekce svých filmů na DVD. Ačkoliv natáčet začala už ve druhé polovině 60. let, více tvořit jí bylo umožněno až v čase perestrojky. Oděsská filmová studia, kde Muratovová většinou pracovala, již od loňského roku vydávají její filmy na DVD a vydání se tak dočkaly téměř všechny její snímky: KRÁTKÁ SETKÁNÍ (1967) s hereckou účastí Vladimíra Vysockého, MEZI ŠEDÝMI KAMENY (1983), DLOUHÁ LOUČENÍ (1987), ZMĚNA OSUDU (1987), ASTENICKÝ SYNDROM (1989) a DRUHOŘADÍ LIDÉ (2001). Již dříve vyšla také DVD s filmy ČECHOVOVSKÉ MOTIVY (2002), VZPLANUTÍ (1994), TŘI PŘÍBĚHY (1997) a LADIČ (2004). Z filmografie Kiry Muratovové tak zatím na DVD chybí jen jediný snímek, kterým je ÚTLOCITNÝ POLICAJT z roku 1992. K filmům a osobnosti Kiry Muratovové by ale bylo vhodné se vrátit podrobněji než jen touto telegrafickou zprávou. Zda-li (a kdy) tomu tak bude ale nedokážu říct.

Levné knihy uvedly do svých prodejen zajímavý snímek bratří Tavianů ALONZANFÁN o italských revolucionářích v 19. století. Na svých stránkách již nabízejí také Kurosawův film DODESKA-DEN, detaily na stránkách Akiry Kurosawy.


6. října 2006

Počátkem nadcházejícího týdne vyjde třetí disk řady Netuctové filmy, kterým bude Olmiho veledílo STROM NA DŘEVÁKY (1978). Recenze disku na Nostalghia.cz, doplněná galerií screenshotů, vychází z finální podoby checkdisku, který šel podle slov vydavatele v této podobě do lisovny. Podstatné informace najdete v recenzi, na tomto místě jen dodávám, že se disk STROM NA DŘEVÁKY nepochybně zařadí mezi nejvýznamnější tituly tohoto roku na zdejším trhu s DVD.26. září 2006

Levné knihy uvedly na trh celou řadu disků s filmy P. P. Pasoliniho. Detaily na samostatné stránce. Rovněž je již v prodeji novinka od Akiry Kurosawy. Z dalších titulů stojí za připomenutí DVD s filmem bratří Tavianiů ALONZANFÁN (1973), osobitý vhled do anarchistického hnutí 30. let 19. století v Itálii.

Kompletní soubor krátkých filmů Bustera Keatona bude brzy ke koupi v jednom jediném boxsetu. Na svědomí ho mají nadšenci z Masters of Cinema, kteří do čtyřdiskového setu nacpali celkem 32 filmů z let 1917–1923, jejichž stopáž činí dohromady 740 min. Některé filmy jsou opatřeny i audiokomentářem filmového historika Josepha McBridea. Cennou je také přiložená publikace v rozsahu 180 stran (!). Detaily si můžete prohlédnout na samostatné stránce MoC.

Kdo se těšil na disk s polským historickým velkofilmem KŘIŽÁCI, ohlášeným již před létem společností Second Run (viz níže zpráva z 18. 7.), tak se dočkal jeho několikrát odloženého uvedení na trh (tentokrát již definitivně 16. října) se smíšenými pocity: disk sice konečně vyšel, má velmi dobře zremasterovaný obraz a zvuk, ale film není na disku přepsán v originálním widescreenu (2.35:1), ale jen ve své ořízlé verzi 1.77:1 (anamorf). Podle stránek vydavatele je disk bonusů prostý. Určitou nadějí ale pro tuzemské sběratele může být ohlášené české vydání téhož filmu, které by měla zrealizovat společnost Urania a to už v příštím týdnu! Jaké podklady český vydavatel pro svůj disk ale získal nevím.

Criterion se v prosinci poohlédne po historii americké nezávislé produkce a vydá dva kultovní snímky z 60. a 70. let: SYMBIOPSYCHOTAXIPLASM Williama Greavese a souborné dílo několika autorů GREY GARDENS, který bude následovat disk s novodobým dokumentem o tomtéž THE BEALES OF GREY GARDENS.


7. září 2006

Série DVD Masters of Cinema bude ve své ediční řadě po filmu FANTASTIC PLANET (René Laloux, 1973) pokračovat velkým trojdiskovým boxem s filmy japonského režiséra Mikio Naruseho (1905–1969). Tento současník slavných tvůrců Jasudžira Ozua a Kendži Mizogučiho patří k velkým postavám japonské kinematografie, přestože jeho dílo na Západě není tak známé. I když se některé jeho snímky dostaly do distribuce v USA i v Evropě (TSUMA YO BARA NO YO NI z roku 1935 byl uveden v USA, v 50. letech byl ve Francii uveden film OKASAN, později i větší kolekce na festivalech a na videu), byly přijímány většinou vlažně. Navzdory tomu se o Narusem velmi často píše jako o třetím bodu hvězdné trojice, jejíž součástí jsou také Ozu a Mizoguči. Naruseho tvorba je veskrze civilní, soustřeďuje se na příběhy obyčejných lidí, často z okraje společnosti a je pro ni výrazná humanistická linie. Naruse dosáhl stejně jako jeho dva soukmenovci fenomenálního vizuálního stylu, ale jeho tvorba směřovala spíš k vystižení dramatické složky. Ke konci svého života dokonce uvažoval natočit film, v němž by byl zobrazen jen bílý horizont a vše by se odehrávalo jen pomocí jemných stínů a lidského hlasu. Pro jeho subtilní realistická dramata je charakteristický pozorovací cit, porozumění prostředí a nitru svých hrdinů, jimiž jsou převážně ženy. MoC přinese ve svém boxu tři Naruseho snímky z 50. let, považované za jedny z těch nejlepších co natočil (jeho filmografie čítá několik desítek titulů). Bude se jednat o snímky MESHI (Jídlo, 1951) - o manželské krizi, v níž se znuděná manželka snaží vymknout ze zaběhlých stereotypů chápání rodiny; dále Naruseho nejrespektovanější film YAMA NO OTO (Zvuk hory, 1954) - adaptaci románu Jasunari Kawabaty (první japonský spisovatel oceněný Nobelovou cenou) o vztahu mezi mladou dívkou a jejím nevlastním otcem a nakonec NAGARERU (Proudění, 1956) - zabývající se existenčním bojem ženy, donucené okolnostmi k prostituci. Všechny filmy (natočené černobíle ve formátu 1.33:1) budou restaurované, s původním zvukem a doplněné anglickými titulky. Každý disk obsahuje porůznu bonusů, mezi nimiž naleznete hlavně komentáře a rozhovory a několik dokumentárních záběrů. Tradičně bude přiložen také tlustý booklet, jenž na 72 stranách představí kompletně Naruseho život a dílo. Třídílný box od Masters of Cinema umožní ve výborné kvalitě seznámení s jednou opravdu málo známou osobností, mající ale klasické rozměry.


5. září 2006

V samostatném článku 50 let, 50 filmů, jeden okázalý boxset přibližuji připravovaný mamutí DVD boxset společnosti Janus Films (alias Criterion Collection).

Již delší dobu ohlášená nová ediční řada DVD s názvem „666“ (více o ní zde na Zóně) bude bude zahájena diskem s filmem DVOJÍ ŽIVOT VERONIKY, který bude uvolněn do prodeje 29. září 2006.

DVD s Olmiho filmem STROM NA DŘEVÁKY (viz níže zpráva z 18. 7. 2006) bude v prodeji od 9. října 2006. Disk bude obsahovat film (přepis je údajně ve výborné kvalitě) a asi 10 minut dlouhý Olmiho úvod. Někdy v týdnu od 11. září budou na stránkách Zóny spuštěny internetové objednávky.

Na tuzemském webu DVDFreak se objevilo srovnání ruského a francouzského DVD s filmy Jurije Norštejna (ruské DVD recenzovala Nostalghia.cz 26. 6.). Už na první pohled je zřejmé, že ruské DVD má lepší obraz a neobsahuje titulky vložené natvrdo do obrazu. Na francouzském disku je ale navíc krátký Norštejnův film 25. – PĚRVYJ DĚŇ.

DVD novinky též na stránkách o Andreji Tarkovském a Luisi Buňuelovi.


23. srpna 2006

Srovnání dvou zvukových stop (DD 2.0 a DD 5.1) na DVD s filmem ANDREJ RUBLEV jsem umístil na stránky o Andreji Tarkovském.

Před nedávnem vyšlo v Rusku DVD s dokumentárním filmem VELIKIJ CHRAM ROSII o historii a současnosti kremelského chrámu Krista Spasitele. Tato ústřední chrámová stavba novodobého Ruska byla postavena v 19. století na památku všech obránců Ruska před Napoleonem. Chrám se stal velice brzy poutním místem a symbolem věčného Ruska, ústředním chrámem moskevských patriarchů a korunovačním místem carů. Právě proto došlo v roce 1931 k jeho úplné likvidaci, kdy byl totalitním režimem po několika odstřelech zcela srovnán se zemí. Diskutabilní nová betonová výstavba chrámu, završená v roce 2000, je již jen jakýmsi epilogem této historie. Hodinový dokument o této neexistující památce i o událostech k ní vztažených nyní vyšel v Rusku na DVD, které vydalo videostudio Kvart. Řada historických záběrů a fotografií je doplněna komentářem, volitelně v několika světových jazycích. Disk není sice regionálně kódovaný, ale jeho získání je přece jen problematické, neboť prodej do zahraničí na Ozon.ru (i jiných ruských e-shopech) je omezen.

Již delší dobu ohlášená nová ediční řada DVD z produkce Zóny a Aerofilms (pozor, nezaměňujte s již vycházející edicí Netuctové filmy stejných vydavatelů, v níž vyšel STALKER a ANDREJ RUBLEV), ponese název „666“. Interpretace tohoto názvu je podle Petra Soukupa ze Zóny dvojí: pocta dodnes nepřekonané knize Brože a Frýdy 666 profilů zahraničních režisérů z roku 1975 a pak odkaz na způsob marketingové strategie, založené na půlroční prezentaci vždy šestice titulů (každý měsíc jeden), přičemž odběratelé celého „balíčku“ budou vždy cenově zvýhodněni. Pokud hledáte nějakou souvislost se Zj 13,18 upozorňuji, že podobnost je čistě náhodná. Podrobnosti k edici si lze přečíst ve starším článku na Zóně.

V říjnových novinkách od Criterion Collection naleznete skvělé Reedovo drama THE FALLEN IDOL z roku 1948, doplněné o dlouhý rozhovor s režisérem z roku 2006 a knižní publikaci. Dále vyjde trošku překvapivě (u tohoto vydavatele) DVOJÍ ŽIVOT VERONIKY Krzystofa Kiešlowského, doplněný třemi Kiešlowského dokumenty z let 1970-1980, rozhovorem s režisérem, dokumentem o Kiešlowském, rozhovorem s Iréne Jacobovou, Slawomirem Idziakem a Zbigniewem Preisnerem a krátkým filmem Kiešlowského učitele Kazimierza Karabasze THE MUSICIANS (1958). No a do třetice je ohlášen také disk s nově restaurovaným filmem G. W. Pabsta PANDOŘINA SKŘÍŇKA (1929) se čtyřmi rozdílnými zvukovými stopami, audiokomentářem, dokumentem o hlavní herecké představitelce LOUISE BROOKS: LOOKING FOR LULU, unikátním 48 minut dlouhým rozhovorem s ní z roku 1971 a několika dalšími rozhovory (mj. i se synem G. W. Pabsta).

Levné knihy vydaly dalšího Truffauta, kterým je tentokrát disk s filmem LÁSKA NA ÚTĚKU. Alespoň telegrafické informace o dalších „andělských“ titulech z produkce Levných knih naleznete na samostatných stránkách F. Felliniho, A. Kurosawy a L. Viscontiho.


7. srpna 2006

Katalog amerických Criterionů se v říjnu rozroste především o tituly mladšího data vzniku: SÓLO CON TU PAREJA (1991) Alfonso Cuaróna, CLEAN, SHAVEN (1994) Lodge Kerrigana a SWEETIE (1989) Jane Campionové. Jediným zástupcem „starších“ snímků tak v této várce novinek je film Francesca Rosiho RUCE NAD MĚSTEM (1963), drama o mafiánských praktikách velkých stavebních firem do nějž italský režisér angažoval amerického herce Roda Steigera. Film bude prezentovaný v nejlepších tradicích firemní ediční politiky a ve sběratelském dvoudiskovém setu, obsahujícím dokument natočený samotným Rosim a také několik rozhovorů.

Společnost Levné knihy uvedla na trh další již dříve ohlášené tituly. Zde zmiňuji především kolekci filmů Francoise Truffauta POSLEDNÍ METRO, RODINNÝ KRB, UKRADENÉ POLIBKY a DVĚ ANGLIČANKY A KONTINENT, která bude ještě do konce roku doplněna disky s filmy LÁSKA NA ÚTĚKU a JULES A JIM. Z informativní prohlídky doposud vydaných titulů mohu konstatovat slušný obrazový přepis, dodržení originálních formátů a - bohužel - u tohoto vydavatele již tradiční nevypinatelnost českých titulkům. K dalším novinkám z Levných knih více na stránkách o P. P. Pasolinim, M. Antonionim a A. Kurosawovi.

Již několik let ohlášené (a stále odkládané) vydání filmů Elo Havetty ĽALIE POĽNÉ a SLÁVNOSŤ V BOTANICKEJ ZÁHRADE se konečně přiblížilo na dosah. Slovenský filmový ústav je oba dva vydává na 2 DVD s názvem Elo Havetta Collection. Kromě obou celovečerních filmů jsou na DVD také krátké Havettovy snímky SVÄTÁ JANA (1963), 34 DNÍ ABSOLÚTNEHO KĽUDU (1965) a PREDPOVEĎ: NULA (1966). Bonusově je připojen též nový dokument o Havettovi a jeho tvorbě s názvem SLÁVNOSŤ OSAMELEJ PALMY. Vše je doplněno filmografiemi, fotogalerií, dobovými texty a recenzemi. DVD mělo být představeno na letošní LFŠ v Uherském Hradišti, ale pro zdržení ve výrobě k tomu nakonec nedošlo. Jako termín zahájení prodeje na Slovensku byl ohlášen začátek srpna, ale o disku se zatím na tamních e-shopech, ba i na stránkách vydavatele mlčí.

Ve Francii několik měsíců ohlašují vydání 4 DVD s Godardovými PŘÍBĚH(Y) FILMU. A podle informací tamních e-shopů je vydání také několik měsíců stále odkládáno. Po posledním oficiálně udaném termínu 24. července se objevila informace, že záměr vydavatele byl zrušen, ale vzápětí se opět objevily náznaky dalších termínů. Jak je radno věřit těmto zprávám ze „sladké Francie“ tedy raději nebudu spekulovat. To vše zde ale připomínám hlavně proto, že česká verze tohoto 4 DVD měla být přílohou knižní verze Godardova díla, již u nás připravuje k vydání nakladatelství Camera obscura. O potížích s financováním českého 4 DVD Nostalghia.cz už psala 5. 7. 2006. I kdyby ale byly tyto potíže odstraněny, 4 DVD u nás stejně nevyjde, pokud nebude vydáno ve své mateřské zemi. Závěrem připomínám, že tento týden se na Nostalghia.cz a na Zóně objeví podrobnější informace o českém vydání knižní podoby Příběhů filmu.


18. července 2006

Polský historický velkofilm KŘIŽÁCI (1960) režiséra Alexandra Forda je na DVD ohlášen společností Second Run již několik měsíců. Původní termín vydání byl z června posunut na konec července. Zádrhele s výrobou se objevily při získávání a zpracování bonusového materiálu. Film podle polského „národního“ románu Henryka Sienkiewicze byl po celá desetiletí nejdražším vůbec nejdražším polským filmem, protože v době své realizace jeho produkce „spolkla“ 33 miliónů zlotých. Lehce romantickému pojetí knižní předlohy se ve filmu dostalo výrazné obrazové podpory v barevném widescreenu 2.35:1 a masových exteriérových scénách, zejména ve velkoryse natočené bitvě u Grünwaldu. Na natáčení pracovalo několik desítek historických a literárních konzultantů, zaměřených zejména na úpravě pojetí postavy krále Vladislava Jagelonského, o němž bylo v 50. letech minulého století známo už mnohem víc, než věděl autor románu. Filmu předcházela ve své době masivní kampaň, včetně televizních a rozhlasových šotů. A malá marginálie pro české diváky na závěr: Bitvy u Grünwaldu (1410) se podle dobových pramenů pravděpodobně účastnil, ještě coby nájemný žoldák, Jan Žižka. Je zajímavé, že ač to pro film nemá valný význam, polští filmaři na jeho postavu nezapomněli a do jedné scény ji umístili (hraje ho Tadeusz Schmidt, v titulcích neuvedený).

Jedna z nejradostnějších zpráv poslední doby se včera objevila na Zóně: v ediční řadě Netuctové filmy, která zahájila STALKEREM a ANDREJEM RUBLEVEM, vyjde jako třetí titul uhrančivý snímek Ermanna Olmiho STROM NA DŘEVÁKY (1978). Z dosavadních vydání se české recenze dostalo pouze vydání britskému (Nouveau Entertainment), a to na Zóně. Všechna dosavadní vydání filmu na DVD porovnává známý DVDBeaver. No a na závěr - Nostalghia.cz již před delší dobou publikovala nádherný text Zdeny Škapové, který ve Filmu a době vyšel před lety, ale stále udivuje svou svěžestí a hloubkou.


13. července 2006

Levné knihy uvedly do svých prodejen další várku zajímavých DVD titulů: o discích s filmy VÝKŘIK (Antonioni) a DRAVCI A VRABCI (Pasolini) píši na příslušných stránkách. Dalším slavným titulem na DVD Levných knih je Truffautovo POSLEDNÍ METRO (1980), natočené sice tak trošku jako konvenční melodrama, ale ozdobené hereckými výkony Gerarda Depardieua a Catherine Deneuve. Sbírka ocenění (mj. 10 Césarů, nominace na Zlatý Glóbus a na Oscara) pak dělá z filmu opravdu zajímavý tržní titul. Disk jsem neměl zatím v ruce, a tak jen předpokládám, že - bohužel - jeho výbava bude velmi skromná: pouze film s nevypinatelnými titulky. Zamrzí i vcelku nepovedená grafika obalu.

Dalším z titulů řady Masters of Cinema bude v srpnu 2006 FUNERAL PARADE OF ROSES (Bara no soretsu, 1969) japonského režiséra Tošio Macumota. Jeho celovečerní debut patří k nejkontroverznějším snímkům v historii japonské kinematografie, protože jako první ve své zemi přinesl na plátno postavu japonského homosexuála, rozbíjejícího všechny společenské konvence. Moderní a naturalistická „obrácená“ verze oidipovské legendy (syn zabije pro svůj vztah s otcem vlastní matku) se dočkala společenského odsouzení a dlouho ji odmítala uvádět většina japonských kin. MoC přinesou film v originálním formátu 1.33:1 v transferu z osobní režisérovy kopie, film bude doplněn autorovým komentářem, rozhovorem, trailerem a ukázkami promo materiálů. Nebude chybět ani tradiční booklet s 36 stránkovou studií.


4. července 2006

Český dvojdisk s filmem ANDREJ RUBLEV dorazil do Čech. Dnešním dnem začíná jeho distribuce všem, kteří si disk objednali. Recenzi disku si můžete přečíst na samostatné stránce.
26. června 2006

Filmy Jurije Norštejna - tak se jmenuje DVD, které před třemi lety vyšlo v Rusku a které představuje kompletní samostatnou tvorbu tohoto světově proslulého animátora. Recenze disku je nyní vyvěšena i v této dívídítéce.
23. června 2006

Criterion v září uvede nové vícediskové verze některých svých starších titulů. V prvé řadě se bude jednat o AMARCORD a SEDM SAMURAJŮ. Nové dvoudiskové podoby se dočká také slavný Tatiho PLAYTIME, doplněný spoustou dokumentů a rozhovorů. V jednodiskových edicích pak nově vyjdou v září také Ericeho DUCH ÚLU (1973) a Nakagawův horror JIGOKU (1960). Zejména tento japonský film je již nyní očekáván s velkým zájmem, protože se jedná o stěžejní dílo žánru, v němž autor opouští linii tradičních japonských duchařských příběhů a přiklání se k výrazu, jenž je dodnes plný šokujících obrazů. Barevný anamorfní přepis formátu 2.35:1 bude doplněn dokumentem o natáčení BUILDING THE INFERNO, trailerem a galerií plakátů.

Dílo kanadského experimentátora a průkopníka nových filmových postupů Normana McLarena (1914–1987) se dočká své kompletní DVD edice. National Film Board of Canada dokončuje ohromující 7-diskový boxset, který bude obsahovat na 130 videí a zvukových záznamů, 58 remasterovaných a 38 digitálně renovovaných filmů, které tento tvůrce za 50 let své tvorby vytvořil. Během dlouhé kariéry přišel s tak originálními postupy jako např. „hand-made“ film (rytí do filmové emulze), zpomalovaní a zrychlování pohybu herců, vícenásobné expozice již nasnímaného materiálu nebo jeho vlastní vynález, dnes už vcelku rozšířená metoda pixilace (animování živých herců). Podrobnosti o boxu naleznete na stránce NFB, kde je ke shlédnutí i zajímavý trailer. Pro české zájemce pak může posloužit i tip na monografii Norman McLaren, kterou v roce 1987 napsal Miloš Fryš a vydal ji v ediční řadě monografií Českého filmového ústavu.
UPDATE: McLarenův box by měl být k dispozici také ve francouzské mutaci, kterou již nyní v preorderu nabízí např. www.fnac.com za 120 Euro. Vydání je ohlášeno na říjen.


15. června 2006

U Criterionů snad chystají tyto specialitky: jako 3 DVD SEDM SAMURAJŮ a BRAZIL a jako 2DVD AMARCORD. K tomu by měl přibýt též japonský horor JIGOKU (1969) od Nobuo Nakagawy a i u nás uvedený Ericeho DUCH ÚLU. Zatím bez záruky!


13. června 2006

Legendární Kobajašiho KWAIDAN (1965), film natočený podle několika klasických japonských duchařských povídek, se dočkal své reprezentativní evropské edice a to z produkce Masters of Cinema. Film byl dlouho k dispozici jen na nijak zvlášť povedeném a regionálně kódovaném disku (R1) od Criterion Collection. Letost se objevil také v australské edici (R4) od AV Channel. Evropské vydání má společně s australským náskok v celistvosti samotného díla, protože nabízí kompletní verzi filmu dlouhou 183 minut. Ta byla pro zahraniční distribuci zkrácena asi o 20 minut a na první DVD od Criterionu se nedostala. Krácení proběhlo zejména v epizodě s názvem „Sněhová královna“, která je v této své úplné verzi označována za apoteózu japonského duchařského filmu. Vedle filmu nabízí vydání od MoC také výběr z několika trailerů, galerii propagačních materiálů a mnohastránkovou brožuru o filmu. Ze srovnání všech tří dosavadních vydání na DVDBeaver vychází nejlépe právě edice MoC, která uspokojí zejména přirozeným barevným projevem v kombinaci s uměle nasvícenými sekvencemi, kde barevnost criterionské i australské edice vychází velmi rozdílně.

Koho již před časem zaujaly dva britské disky série Cinema 16, přinášející první krátké snímky dnes renomovaných tvůrců (podrobněji 23. 5. 2004), může se těšit na pokračování. Na rozdíl od dvou předchozích titulů, přinášejících dílka britských režisérů, se tentokrát vydání na DVD dočkala kolekce filmečků amerických autorů, včetně takových jmen jako jsou George Lucas, Tim Burton, Gus Van Sant, Andy Warhol, Peter Sollet nebo Maya Deren. Velká část filmů je na disku doplněna i audiokomentářem svých tvůrců.

Na samostatných stránkách podrobnosti k chystanému americkému DVD s Vláčilovou Adelheid a s Buňuelovým Andělem zkázy.


9. června 2006

Criterion Collection opět boduje. V srpnu uvede na trh další ze svých ohromujících maxiboxů, který bude tentokrát věnovaný Ericu Rohmerovi. Kolekce šesti příběhů vyjde v šestidiskovém balení pod názvem Six Moral Tales. Balení bude obsahovat filmy LA BOULANGERE DE MONCEAU (1963), LE GENOU DE CLAIRE (1970), LA COLLECTIONNEUSE (1967), L' AMOUR L'APRES-MIDI (1972), MA NUIT CHEZ MAUD (1969) a LA CARRIERE DE SUZANNE (1963). Kromě tradičně nového restaurovaného přepisu v originální specifikaci bude boxset obsahovat kolekci Rohmerových krátkých filmů, záznam rozhovoru Erica Rohmera a Barbeta Schroedera, část z francouzského televizního seriálu EN PROFIL DANS LE TEXTE o Blaise Pascalovi, režírovanou Ericem Rohmerem, archivní rozhovory s Ericem Rohmerem, původní trailery a v tiskové podobě texty filmových povídek ke všem filmům. Za celý box zaplatí zájemci skoro 100 dolarů, jednotlivé tituly zatím koupit nejdou.


7. června 2006

Pozastavení nad obrazovým formátem filmu ČARODĚJŮV UČEŇ.


18. dubna 2006

Levné knihy pokračují ve vydávání dalších DVD titulů, které lze počítat mezi filmovou klasiku. Již před časem ohlášená série tří filmů Istvána Szabóa – MEFISTO (1981), PLUKOVNÍK REDL (1985) a HANUSSEN (1988) – jde v těchto dnech do výroby (v tomto pořadí). Následovat bude kolekce italské klasiky: Tři filmy, jejichž tvůrcem je slavný Vittorio De Sica – ZLODĚJI KOL (1948), ZÁZRAK V MILÁNĚ (1951) a STŘECHA (1956), poté drama DEN SOVY (1968) Damiana Damianiho, politické drama SAN BABILO – 20 HODIN (1976) Carlo Lizzaniho a komedie LA DONNA DELLA DOMENICA (1966) Luigi Comenciniho. Posledními dvěma Italy v plánech Levných knih pak jsou Michelangelo Antonioni a jeho snímek IL GRIDO (1957) a vůbec prvním českým DVD s filmem Piera Paola Pasoliniho bude alegorie DRAVCI A VRABCI (1966).
Další plány Levných knih pak směřují do země galského kohouta. Po téměř neznámém snímku BON PLAISIR (1984) režiséra Francise Giroda to bude delší kolekce klasika moderního francouzského filmu Francoise Truffauta, která bude obsahovat snímky POSLEDNÍ METRO (1980), LÁSKA NA ÚTĚKU (1979), UKRADENÉ POLIBKY (1968), DVĚ ANGLIČANKY A KONTINENT (1971) a RODINNÝ KRB (1970). Všechny tituly by měly vyjít v prvním pololetí letošního roku. Deatailnější informace k dnešnímu dni přináší i Zóna.


31. ledna 2006

Nostalgické DVD roku 2005!
Výsledky ankety ZDE!


23. prosince 2005

Nostalgické DVD roku 2005!
Každoroční anketa o Nostalgické DVD roku startuje dnešním dnem v ročníku, zaměřeném na disky vydané v roce 2005. Detaily na samostatné stránce.


[2003] [2004] [2005] [2006] [2007] [2008] [2009–2010]* * *
TOPlist


© 2002-2023 Nostalghia.cz
© 2002-2023 Petr Gajdošík

[Facebook] [Twitter]