Aktuality 2005

[2003] [2004] [2005] [2006] [2007] [2008] [2009–2010]
23. prosince 2005

Nostalgické DVD roku 2005!
Každoroční anketa o Nostalgické DVD roku startuje dnešním dnem v ročníku, zaměřeném na disky vydané v roce 2005. Detaily na samostatné stránce.


16. září 2005

Milovníkům duchovního filmu udělá dozajista radost zpráva, že před pár dny vydala společnost Ruscico první dva díly volné trilogie Tengize Abuladzeho: PROSBA (1967) a STROM PŘÁNÍ (1977). Třetí díl trilogie, slavné POKÁNÍ (1984) se na nosič DVD dostal už v roce 2003. PROSBA je na disk převedena v původním widescreenu (anamorfně) a s původním gruzínským zvukem (!), což je rarita, protože v ruských kinech se film hrál v „poruštěné“ verzi, která byla rovněž distribuována do zahraničí (tedy i k nám). Původní gruzínský zvuk je v originálním mono formátu, alternativní ruský zvuk je v DD 5.1. V bonusech se nachází videorozhovor, fotogalerie a filmografie.
Dojemný STROM PŘÁNÍ má prakticky stejnou specifikaci, jen obraz je samozřejmě v originálním 4:3. V bonusech je navíc dokument. Oba disky stojí na firemním webu po 28 dolarech.


26. července 2005

Update 27.7.!
Další „velký český“ na zahraničním DVD! Folklór vydávání pokladů českého filmu na zahraničních DVD (zatímco domácí fanoušek má smůlu) je již dostatečně proprán a netřeba zde celou situaci znovu rozebírat. Dalším příspěvkem do české zahraniční legie filmových klenotů bude disk britské společnosti Second Run, která 1. srpna uvede na trh DVD s Formanovou prvotinou KONKURS (1963). V českých luzích a hájích netřeba film představovat, co se týká ohlášeného DVD, panuje kolem něj menší nejasno. Disk nese název AUDITION/TALENT COMPETITION, což jsou dva druhy zahraničního distribučního názvu téhož filmu. Na obalu disku (vlevo) je ale použita fotografie z jiného Formanova „kraťasu“, a to z filmu KDYBY TY MUZIKY NEBYLY (1963), který se společně s KONKURSEM uváděl jako dvojprogram pod názvem KONKURS. A tak i když název tohoto druhého Formanova snímku není v titulu DVD obsažen (v zahraničí se uvádí jako If It Weren't for Music), na DVD budou filmy oba. Na serveru MovieMail, je disk nabízen za 13 Liber. Formát obrazu je klasický 1.33:1, zvuk samozřejmě původní mono, délka filmu je podle firemních stránek Second Run 79 minut. Kvalita přepisu by podle vydavatele měla být špičková, přepis vznikal podle nejlépe dochovaných materiálů. Z českých filmů chystá společnost Second Run ještě Passerovo INTIMNÍ OSVĚTLENÍ (1965) a Kachyňovo UCHO. Z jiných zajímavých snímků stojí za zmínku Kawalerowiczova MATKA JOHANA OD ANDĚLŮ (1961), údajně jeden z estetických inspirativních zdrojů Františka Vláčila... Více o vydavatelských plánech společnosti Second Run naleznete též na Zóně z 27. 7.


21. června 2005

Na stránkách o Františku Vláčilovi byla k dnešnímu dni zpřístupněna internetová Výzva k vydání MARKETY LAZAROVÉ na DVD. Připojit se můžete i vy.


10. června 2005

Criterion Collection uvede v srpnu tři nové tituly. Z filmografie Roberta Rosselliniho to bude jeho adaptace života sv. Františka z Assisi THE FLOWERS OF ST. FRANCIS, která se v naší literatuře překládá přesnějším názvem FRANTIŠEK, PROSŤÁČEK BOŽÍ (původní italský název zní Francesco giullare di Dio). Shodou okolností vychází tento film právě i v sérii Masters of Cinema, kde se může pochlubit exklusivní výbavou. Criterionská edice kromě bonusových rozhovorů zatím více zajímavého materiálu jen slibuje. O filmu jsem zde podrobněji psal 17. ledna 2005. Druhým criterionským titulem bude slavný Renoirův snímek BOUDU Z VODY VYTAŽENÝ (anglicky Boudu Saved from Drowning) z roku 1932. Kromě samotného filmu disk nabídne i několik rozhovorů (archivně i Jean Renoir a Eric Rohmer) a průvodce po pařížských lokacích filmu roku 1930. Třetím titulem pak bude Kobajašiho samurajské drama HARAKIRI z roku 1962, poněkud skandální snímek se sociálním podtextem. Vedle několika rozhovorů bude na disku i trailer a galerie plakátů.

Když už jsem výše zmínil reprezentativní sérii DVD, které společně s britskou Eurékou vydává spřátelený sajt Masters of Cinema, stojí za alespoň krátké zastavení další rozšíření jejich edičního plánu. Po Rosselliniho FRANTIŠKOVI se to v soupisu připravovaných titulů jen hemží japonskými snímky, které mnohdy ještě na DVD nikdy nevyšly. Takže jen telegraficky: červenec – HUMANITY AND PAPER BALLOONS (Jamanaka 1937), THE NAKED ISLAND (Šindo 1960, u nás jako OSTROV); srpen - ONIBABA (Šindo 1964), KURONEKO (Šindo 1968, film známý též jako ČERNÁ KOČKA); září - SCANDAL (Kurosawa 1950), THE IDIOT (Kurosawa (1951), VENGEANCE IS MINE (Imamura 1979); říjen - TWENTY-FOUR EYES (Kinošita 1954), ASSASSINATION (Šinoda 1964), PUNISHMENT PARK (Watkins 1971). Série Masters of Cinema stojí za pozornost nejen proto, že se soustřeďuje na málo vydávané (nebo vůbec nevydávané) filmy, ale i proto, že se snaží o podobný přístup jako Criterion Collection, tedy dostat vedle filmu na disk i maximum bonusových materiálů, které mají sběratelskou a historickou hodnotu.


31. května 2005

Recenzi disku Peter Weir: Short Film Collection připravil exklusivně pro Nostalghia.cz Jan Lipšanský, redaktor časopisu DiViDi.

Ranná americká filmová avantgarda se dočká koncem tohoto roku v USA (a začátkem roku 2006 v Evropě, díky BFI) reprezentativního dvacetihodinového (!) boxsetu s názvem Unseen Cinema: Early American Avant-Garde Film. Půjde o kolekci filmů od počátku historie filmu až do roku 1941. Na 150 různě dlouhých titulů bylo shromážděno ze sbírek téměř 60 institucí celého světa. Sedmidiskový balík bude obsahovat disky s názvy - 1: THE MECHANIZED EYE: Experiments in Technique and Form; 2: THE DEVIL'S PLAYGROUND: American Surrealism; 3: LIGHT RHYTHMS: Music and Abstraction; 4: INVERTED NARRATIVES: New Directions in Storytelling; 5: PICTURING A METROPOLIS: New York City Unveiled; 6: THE AMATEUR AS AUTEUR: Discovering Paradise in Pictures; 7: VIVA LA DANCE: The Beginnings of Cine-Dance.

V září 2005 vyjdou v prestižní sérii serveru Masters of Cinema dva disky s filmy Akiry Kurosawy - SCANDAL a IDIOT. Detaily na stránkách o Akiru Kurosawovi.

K připravovaným českým edicím filmů Ingmara Bergmana a Federica Felliniho více na příslušných stránkách.


9. května 2005

Američtí Criterioni zveřejnili červencovou část svého vydavatelského plánu. V tomto letním měsíci rozšíří svůj katalog celkem o čtyři tituly. Prvním z nich je brilantní komedie Prestona Sturgese UNFAITHFULLY YOURS (1948) s Rex Harrisonem a Lindou Darnellovou. V bonusech naleznete audio komentář, úvodní slovo od Terryho Jonese, rozhovor se Sturgesevou ženou Sandy a fotogalerii. Druhým červencovým titulem bude japonské drama STORY OF A PROSTITUTE režiséra Sejdžuna Suzukiho z roku 1965. Originální widescreen 2.40:1 bude přepsán anamorfně s původním zvukem v mono DD 1.0. V bonusech bude rozhovor s režisérem a producentem a filmový trailer. Druhým Suzukiho vydávaným titulem bude drama GATE OF FLESH (1964). Přepis widescreenu 2.35:1 bude opět anamorfní s originální zvukovou stopou, bonusy nabídnou opět rozhovor s režisérem, trailer a fotogalerii. Z „nostalgického“ pohledu bude nejzajímavějším criterionským červencovým titulem edice Viscontiho adaptace Dostojevského novely Bílé noci z roku 1957. Více o tomto disku naleznete na stránkách o Luchino Viscontim.


22. dubna 2005

British Film Institut v těchto dnech uvádí na trh další titul z řady avantgardních předválečných děl, tentokrát německý snímek LIDÉ V NEDĚLI (Menschen am Sonntag, uváděný na DVD pod anglickým názvem People on Sunday), který v roce 1920 natočili Robert Siodmak a Edgar G Ulmer. 73 minut dlouhý němý snímek je považovaný za jeden z nejdůležitějších titulů německé avantgardy, který kombinuje hraný amatérský film s dokumentem. V bonusové části disku naleznete 25 minut dlouhý snímek THIS YEAR z roku 1951, který se nechal inspirovat právě německým vzorem a historický odborný text. BFI disk nabízí na svých stránkách za zvýhodněnou cenu. - Příští týden pak BFI uvede na trh novou edici Buňuelova snímku TRISTANA (1970), která bude zajímavá minimálně proto, že vydavatel podle vlastních materiálů na disk umístil dvě verze filmu - španělskou a francouzskou (přičemž ovšem není zřejmé, nejedná-li se pouze o zvukovou stopu). Přiložena bude tradiční brožura s historickou studií.

Sokurovova trilogie o třech diktátorech 20. století - Hitlerovi (film MOLOCH, 1999), Leninovi (TELEC, 2001) a japonském císaři Hirohitovi (SOLNCE, 2005) se dočkala v Rusku svého kompletního vydání na DVD. Kolekci vydala společnost Lenfilm Video v jednotných obalech a s jednotnou specifikací, která bohužel ne úplně dodržuje původní autorskou podobu díla. Na mysli mám zejména obrazový ořez z 1.66:1 na televizní formát 4:3, což napovídá, že i kvalita obrazu by mohla být horší, protože všechny filmy vydal stejný vydavatel už dřív na VHS a je tedy pravděpodobné, že na DVD je pouze přepis použitý pro videoverzi (v Rusku postup obvyklý). Na přitažlivosti tak asi nepřidá ani absence regionálního kódování či vypínatelnost titulků. Pro úplnost dodávám, že z této trilogie vyšel na jiném DVD zatím jen MOLOCH, který je k mání na amerických e-shopech, sice s kódováním pro Region 1, ale se správným obrazovým formátem.

Nával povinností všeho druhu mi již delší dobu nedovoluje se důsledně věnovat aktualizacím přehledu toho, co se na DVD připravuje k vydání (tabulka vpravo). Zatím tedy omluvte neaktuálnost tabulky, časem se rozhodne, jak s ní dál naložím.


4. dubna 2005

Criterion Collection v červnu 2005. Událostí jistě bude uvedení Bressonova filmu A CO DÁLE, BALTAZARE o němž píši na samostatné stránce o Robertu Bresonovi. Druhým červnovým titulem bude edice filmu HEAVEN CAN WAIT (u nás známý jako LÁSKA NENÍ HŘÍCH) od Ernsta Lubitsche. Disk přinese kromě samotného filmu, veselohry z roku 1943, také několik bonusových rozhovorů, trailer a originální domácí nahrávku Ernsta Lubitsche hrajícího na piano. - Japonský snímek CRAZED FRUIT režiséra Ko nakahiri vznikl v roce 1956 jako adaptace kontroverzního románu Šintaro Išihari o sexuální revoluci poválečné japonské mladé generace. Criterion film uvede s jediným bonusem, audiokomentářem uznávaného znalce japonského filmu Donalda Richieho. - Psychologické drama THE BROWNING VERSION (u nás známé jako PROFESOR ODCHÁZÍ) vzniklo v roce 1951. Britský režisér Anthony Asquith natočil dílo, které se stalo jedním z nejúspěšnějších filmů své doby, a je předním dílem britského realismu. Bonusová výbava bude obsahovat několik rozhovorů a audiokomentář.


31. března 2005

Režijní filmografie Alexeje Germana není nijak rozsáhlá, všehovšudy má na svém kontě pět režijních prací, na šestém snímku nyní pracuje. Z jeho starších titulů zaujaly především snímky MŮJ PŘÍTEL IVAN LAPŠIN (1984) a DVACET DNÍ BEZ VÁLKY (1976), ale opravdovou díru do světa German udělal až v roce 1998, kdy představil svůj strhující a k ničemu jinému nepřirovnatelný snímek CHRUSTALJOVE, VŮZ! Od začátku roku 2005 začala v Rusku vycházet série filmů Alexeje Germana na DVD. Vedle již zmíněných DVACET DNÍ BEZ VÁLKY a CHRUSTALJOVE, VŮZ! jsou k dispozici už také filmy PROVĚRKA NA CESTÁCH (1971) a SEDMÝ SPOLEČNÍK (1967), zbývající MŮJ PŘÍTEL IVAN LAPŠIN vyjde v brzké době. Všechny disky vydala společnost Karmen video, která je předtím distribuovala též na VHS. Bohužel, případ PROVĚRKY NA CESTÁCH, která byla natočena ve formátu 2.35:1, zatímco na DVD je v ořezu 1.33:1, nasvědčuje tomu, že na DVD se dostaly jen pouhé videopřepisy toho, co bylo doposud distribuováno na videu. A i když u ostatních filmů ořez nehrozí, protože byly natočeny na klasický formát 4:3, zůstává tu otázka kvality přepisu. Všechny disky jsou navíc kódovány pro Region 5, tedy prakticky jen pro ruský trh (nejsou vybaveny ani žádnou titulkovou sadou). O nijak úporné práci s přepisem svědčí i nízká cena 344 rublů za disk. V případě posledního CHRUSTALJOVE, VŮZ! se díky mezinárodnímu úspěchu filmu nejspíš brzy dočkáme lepší, mezinárodní edice, ale u ostatních snímků je to více než nejisté.


25. března 2005

Dnes přibyla recenze disku s filmem Tengize Abuladzeho POKÁNÍ, který v roce 2003 vydalo Ruscico.


14. března 2005

Nová recenze DVD s filmem PRAMEN PANNY z produkce britské společnosti Tartan.

V roce 2005 by se mělo na DVD mj. objevit také několik zajímavých a doposud nevydaných filmů Akiry Kurosawy. Detailněji o nich na stránkách o Akiru Kurosawovi.

Na březen plánované criterionské vydání Truffautova filmu JULES A JIM bylo odsunuto na květnový termín. - Svou květnovou nabídku (viz níže zpráva z 4. března) Criterion rozšíří o disk s filmem THE LIFE AQUATIC WITH STEVE ZISSOU. Pro mne osobně zcela neznámá novinka režiséra wese Andersona z roku 2004 s poměrně hvězdným obsazením (více viz oficiální sajt) mne v criterionské nabídce zaujala hlavně tím, že bude osazená více titulkovými sadami než jen tou anglickou, což je pro Criterion vcelku raritní moment (daný nepochybně tím, že jde o nový film a ne o klasický archivní snímek).

Britská společnost Tartan ohlásila na červen 2005 vydání třídiskového boxsetu s Pasoliniho filmy ACCATONE, ROGOPAG a DRAVCI A VRABCI. Deatily zatím nejsou známé.


9. března 2005

Příspěvek Film Prestige - Nadupané balíky z Ruska přináší krátký profil produkce ruské vydavatelské společnosti.


4. března 2005

Criterion Collection v květnu 2005. Ze spolupráce Luise Buňuela a scénáristy J.-C. Carriera vzešla řada vynikajících snímků. Jedním z nich je i PŘÍZRAK SVOBODY (1974), který vyjde v criterionské řadě v květnu. Disk nebude na criterionské poměry nijak mimořádně vybaven, ale většina fanoušků se jistě spokojí s novým restaurovaným přepisem, doplněným trailerem a krátkým video úvodem J.-C. Carriera. Další dvě květnové novinky jsou netypicky z kategorie dokumentárního filmu. Tou první bude snímek HOOP DREAMS (1994) autorů Steve Jamese, Fredericka Marxe a Petera Gilberta, oceněný neuvěřitelným množstvím cen. Vedle letterboxového přepisu filmu (171 min., 1.85:1, DD 2.0) budou na disku dva audiokomentáře, kupa trailerů a bonusové video. Druhým dokumentaristickým diskem pak bude film BURDEN DREAMS (1982), strhující zákulisní pohled na doslova sysifovskou anabázi Wernera Herzoga při natáčení jeho nejambicióznějšího filmu FITZCARRALDO (1982). 95 minut dlouhý dokument mj. odhaluje Herzogovu umanutost natočit vše tak, jak bylo ve skutečnosti, bez použití triků, se skutečnými davy amazonských indiánů a ti kdo Herzogův film znají vědí, že vrcholem díla je vytažení 320 tun těžkého říčního parníku na vrchol hory... Dokument Lese Blanka a Maureen Goslingové přibližuje toto heroické natáčení způsobem, z nějž se tají dech. Vedle celovečerního dokumentu nabídne disk audiokomentář, starší krátký dokument o Werneru Herzogovi WERNER HERZOG EATS HIS SHOE (1980), nový rozhovor s Herzogem, vystřižené scény, fotogalerii, trailer a texty reportáží z natáčení filmu v Amazonii. Tímto diskem mi Criterion dozajisté udělá radost :-)


22. února 2005

Blok minirecenzí disků s filmy Krzystofa Zanussiho připravil exklusivně pro Nostalghia.cz Jan Lipšanský, redaktor časopisu DiViDi. Protože se v případě Zanussiho filmů jedná o více disků, je celý blok rozdělen do několika částí, jež budou na stránkách Nostalghia.cz publikovány postupně.


20. února 2005

A opět Sokurov - tentokrát už skutečná minirecenze obou připravovaných dvoudisků od Facets Video (viz níže) podle zjištění Jana Bielawského z partnerského sajtu Nostalghia.con.


14. února 2005

Dodatek ke zprávě z 16. ledna (viz níže): oba americké dvojdisky s filmy Alexandra Sokurova SPIRITUAL VOICES: FROM THE MILITARY DIARIES a CONFESSION: FROM THE COMMANDER'S DIARY vyjdou s vypínatelnými titulky, což byl v mém případě poslední otazník před zvažováním koupě obou disků. Na stránkách Facets Video je již možné si oba filmy předobjednat, každý dvojdisk za asi 40 dolarů. U prvního z titulů bude jako bonus také krátký Sokurovův snímek SOLDIER'S DREAM (11 min.), na obou titulech pak budou v podobě DVD-ROM zařazeny také režisérovy poznámky, biografie a filmografie. K dispozici jsou už také i náhledy obalů, datum vydání obou titulů je shodné – 29. březen 2005.

Sokurovovský nádech má také stručné upozornění na zprávu, kterou přinesla Zóna 8. února: v tomto roce by měly na DVD vyjít všechny filmy z projektu Filmostrada 2004 společnosti SPI. Mezi šesti zajímavými tituly by se tak na náš trh měla dostat i Sokurovova RUSKÁ ARCHA! (Pro úplnost připomínám, že recenzi anglického disku přinesla Nostalghia.cz v roce 2003. Snad společnost SPI dodrží svůj záměr, který na svých stránkách komentuje slovy: „...Ambicí Filmostrady je vytvoření tradice, která rok co rok obohatí a rozšíří filmovou nabídku v kinech v České republice o kvalitní festivalové snímky současné světové kinematografie...“ Mohlo by to totiž znamenat přísun kvalitní současné filmové produkce nejen do kin, ale i na domácí nosiče DVD.

A do třetice krátká noticka na téma Sokurov. Na právě probíhajícím Berlinale bude 17. února uveden ve světové premiéře nejnovější Sokurovův film SLUNCE, který završuje jeho „diktátorskou trilogii“, zaměřující se na portréty tří velkých diktátorů 20. století – ve filmu MOLOCH (1999) to byl A. Hitler, v následujícím snímku TAURUS (2001) Lenin a v nejnovějším SLUNCI pak japonský císař Hirohito. Vzhledem k tomu, že by kolekce tří filmů měla být SLUNCEM uzavřena se nabízí vcelku reálná úvaha o pravděpodobném vydání všech tří filmů na DVD.


7. února 2005

Hurá, KOMISAŘKA je venku! V loňském roce (19. července) jsem přinesl informaci o tom, že Ruscico chystá na DVD slavnou KOMISAŘKU (1967) od Alexandra Askoldova. Poté se ale nad tímto vydáním země slehla a nastalo dlouhé období mlčení. Až nyní, konečně, mohou nedočkavci slavit. Famózní snímek, natočený podle novely V. Grossmana, vyjde v nově restaurovaném anamorfním přepisu, vybaveném jak původní mono stopou, tak remixem do DD 5.1 i DTS (u této normy ale není jasné, bude-li v ruštině). Bonusová výbava disku nabízí rozhovory s režisérem Alexandrem Askoldovem a herečkou Raisou Nědaškovskou, soukromé obrazové materiály o natáčení filmu, zprávy z tisku, soupis ocenění a další textové bonusy, biografie, filmografie a fotogalerii. Vzhledem k tomu, že film putoval po svém dokončení hned do trezoru (a režisér Askoldov už si ve filmové režii ani neškrtl), jsou historické bonusové materiály mimořádně cenné. Na stránkách společnosti Ruscico je sice disk ještě označen jen jako „coming soon“, ale jeho cena je již stanovena na vcelku příjemných 28 dolarů.


6. února 2005

Na webu se objevily informace o již třetím disku s filmem Ingmara Bergmana na našem trhu s DVD. Mělo by jít o LESNÍ JAHODY, opět z produkce Levných knih. Časem snad více i na stránkách o Ingmaru Bergmanovi.

Nové informace o chystaných DVD s filmy Roberta Bressona.


3. února 2005

Criterion Collection v dubnu 2005. Z původního březnového termínu byla na duben přesunuta kolekce tří válečných filmů Andrzeje Wajdy, o níž jsem zde informoval 1. ledna (viz níže). Zbytek dubnové nabídky doplní dva nové tituly, které vyjdou shodně jako dvoudiskové boxsety. Tím prvním je komediálně pojatá satira ROZVOD PO ITALSKU (Divorzio all ´italiana) režiséra Pietra Germiho, kterou natočil s Marcellem Mastroianim v roce 1961. Tradičně důsledně pietní criterionský přepis (anamorf 1.85:1, mono) bude doplněn čtyřicetiminutovým dokumentem PIETRO GERMI: THE MAN WITH THE CIGAR IN HIS MOUTH, půlhodinovým rozhovorem s Germiho spolupracovníky a raritní obrazovou galerií. Druhým „dvoudiskem“ bude edice Wellesova sžíravého paradokumentu F FOR FAKE z roku 1974. Welles se v něm snaží postihnout často jemný předěl mezi pravdou a iluzí, uměním a lží, originalitou a falzifikátem. Film je o to pikantnější, že sám Welles se vždy označoval za filmového šarlatána a tímto dokumentem zcela vědomě sebeironicky komentuje i údajnou „uměleckost“ svého díla. Restaurovaný snímek (1.66:1, mono) bude doplněn historickým úvodem a komentářem, hodinovým dokumentem ORSON WELLES: ONE-MAN BAND (1988), dokumentem ALMOST TRUE (1992), desetiminutovým (!) trailerem a patrně ještě dalšími, zatím nespecifikovanými bonusy.

Malý dodatek k nedávno ohlášeným americkým vydáním dvou Sokurovových filmů SPIRITUAL VOICES: FROM THE MILITARY DIARIES a CONFESSION: FROM THE COMMANDER'S DIARY (detailněji viz zpráva z 16. ledna): podkladem obou dvojdisků (Facets Video) bude dozajista francouzská edice z produkce Ideale Audience. Ta by podle mých dosavadních informací měla být vzorně vypravená. Jediný otazník se tak vznáší nad vypínatelností anglických titulků.


31. ledna 2005

Výsledky ankety Nostalgické DVD roku 2004 jsou od dnešního dne přístupné na samostatné stránce.

Na recenzentském serveru DVDBeaver už delší doby visí podrobná analýza disku s Formanovým filmem ČERNÝ PETR, který v loňském roce v srpnu vydala v USA společnost Facets Video. Podle tradičních „velkoformátových“ screenshotů je kvalita přepisu v podprůměrné kvalitě, recenzent se v krátkém komentáři zmiňuje o tom, že jako zdroje bylo použito velmi starého a nekvalitního videopásku, přepis je velmi ztmavlý, neostrý a nekontrastní. Regionální kódování sice disk neobsahuje, ale nepochybně se vyplatí počkat si na naše domácí vydání, které na září 2005 ohlašuje Filmexport (FEX).

Na příslušných stránkách se k dnešnímu datu objevilo několik aktuálních informací k připravovaným zahraničním vydáním filmů Andreje Tarkovského a Roberta Bressona.


27. ledna 2005

Recenze amerického disku Mad Love: The Films of Evgeni Bauer.


24. ledna 2005

Blíže nespecifikované potíže s autorskými právy ke starším filmům Nikity Michalkova zapříčinily, že společnost Ruscico musí k 1. únoru stáhnout z prodeje doposud vydané filmy SVŮJ MEZI CIZÍMI (1974), OTROKYNĚ LÁSKY (1975), NEDOKONČENÁ SKLADBA (1976) a OBLOMOV (1978). Do konce ledna by tedy ještě mělo být možné tyto čtyři snímky u Ruscica zakoupit. Poté v katalogu Ruscica zůstanou z Michalkovovy tvorby jen snímky novějšího data, které vznikaly povícero v zahraničních produkcích nebo koprodukcích (OČI ČERNÉ, LAZEBNÍK SIBIŘSKÝ, UNAVENI SLUNCEM, URGA).

V únorovém programu kina Ponrepo se objevil dvojtitul CÍSAŘŮV PEKAŘ a PEKAŘŮV CÍSAŘ, o jehož vydání na DVD se psalo, jak si matně vzpomínám, někdy v roce 2002. Od té doby se tato informace již nijak neaktualizovala a zapadla. Vzhledem k tomu, že v programu Ponrepa je zvýraněná připomínka o tom, že jde o nově restaurovanou verzi, mohly by se ale zprávy o vydání tohoto díla na DVD opět brzy objevit. Zvláště v souvislostech s letošním stoletým výročím narození Jana Wericha. Nechme se překvapit.


17. ledna 2005

Dánský filmový institut uvedl na trh DVD s prvním filmem Carla Th. Dreyera PRESIDENT (1918), natočeným podle románu Karla Emila Franzose. Přepis vznikl z restaurované kopie, vyhotovené z originálního nitrátového negativu. Na disku jsou volitelně anglické a dánské titulky. Recenze vyšla již na DVDBeaver.

Ve Francii jsou na duben 2005 ohlášeny tři další boxy s filmy Alfreda Hitchcocka. Tentokrát budou obsahovat starší, předválečnou filmovou tvorbu, povícero z 20. a 30. let. Detaily viz soupis v pravém sloupci.

V dubnu by měl rovněž vyjít další disk ze společné edice vydavatelství Eureka a stránek Masters of Cinema, kterým tentokrát bude Rosselliniho FRANTIŠEK, PROSŤÁČEK BOŽÍ z roku 1950. Poeticky laděné dílo o životě sv. Františka z Assisi bude na disku v nově restaurovaném přepisu a v původní italské verzi, která vlastně nikdy nebyla uvedena kompletně (zejména americká kopie měla odstraněnou řadu scén). Disk bude vybaven italskými a anglickými titulky. Na disku budou rovněž podrobnosti o problematické distribuci filmu, o jeho natáčení (Rossellini pro film angažoval řadu amatérských herců a několik skutečných františkánů z kláštera Nocere Inferiore), ukázky z restaurace filmu a přiložena bude 20-ti stránková brožura.


16. ledna 2005

Americká společnost Facets Video ohlásila na 29. březen 2005 vydání dvou unikátních válečných dokumentů Alexandra Sokurova SPIRITUAL VOICES: FROM THE MILITARY DIARIES (1995) a CONFESSION: FROM THE COMMANDER'S DIARY (1998). Duchovnyje golosa jsou neuvěřitelně silným dokumentem, přibližujícím několik měsíců ze života malé pohraniční jednotky, zapomenuté někde na tádžicko-afgánských hranicích bývalého sovětského impéria. Sokurov pomocí kamery proniká do duše vojáků, kteří zcela zapoměli na to, jak vypadá normální svět a jejich život se skládá z občasných pohraničních střetů a neustálého čekání, bez jakéhokoliv kontaktu s vnitrozemím. 327 minut (!) dlouhé dílo, členěné do pěti epizod, přineslo Sokurovovi mimořádné uznání kritiky a v západním tisku bývá silou své výpovědi přirovnáváno ke Kiešlowského DEKALOGU. Druhé vydávané dílo, CONFESSION: FROM THE COMMANDER'S DIARY, vzniklo jako dokumentární televizní minisérie o životě na malé ruské námořní lodi, která se plaví arktickými pustinami. Povinnosť, jak zní původní ruský titul, se soustřeďuje zejména na studium denní rutiny, osamění námořníků, kteří plní úkol o jehož smyslu je přesvědčen málokdo. Sokurov se i v tomto, 218 minut dlouhém díle, ukazuje jako nekompromisní autor, zaměřující se na rozpačitost lidské existence, která postrádá duchovní smysl. Facets vydá obě díla v reprezentativních dvoudiskových boxech, cena a jiné detaily specifikace zatím zveřejněny nebyly. V Evropě již oba filmy na DVD vyšly díky francouzské společnosti Ideale Audience. Jednalo se ovšem o vydání s omezeným nákladem, určené pro kulturní a filmové instituce, v jehož ceně byla zahrnuta i práva k veřejným projekcím. V běžném prodeji se tato DVD vůbec neobjevila. Není ani divu, jejich cena vyšplhala k 12.000 Euro (v Nostalgické dívídítéce jsem o vydání podrobněji psal 27. 7. 2003). V březnu tedy uvidíme, jakou cestu k zájemcům zvolí Facets Video.


13. ledna 2005

V posledních dnech se to na Nostalghia.cz jen hemžilo psaním o DVD. Své recenze získaly disky: ZABIJÁCI (Tarkovskij), BARVA GRANÁTOVÉHO JABLKA (Paradžanov) a včera též příšerná česká "edice" Bergmanovy SEDMÉ PEČETI.

Na stránkách časopisu DVDmag jsem mezi posledními zodpovídanými dotazy nalezl zprávu, že Bonton v dubnu uvede na DVD Herzova SPALOVAČE MRTVOL. Detaily se jistě časem objeví na povolanějších webech.


1. ledna 2005

Criterion to v březnu 2005 rozjede opravdu ve velkém. Ve své nabídce nachystal totiž hned 9 (!) titulů najednou. Kromě Kurosawova filmu KAGEMUŠA, který byl na březen přesunut z původního lednového termínu (detaily na Kurosawových stránkách) a v této dívídítéce už v prosinci ohlášené edice Antonioniho ZATMĚNÍ (podrobnosti na stránkách o Antonionim) to budou samé novinky. První v řadě bude básnivá Renoirova ŘEKA (1951), první Mistrův barevný film natočený v poutavých indických exteriérech. Mezi bonusy naleznete Renoirův úvod k filmu, rozhovor s Martinem Scorsesem, dokument RUMER GODDEN: AN INDIAN AFFAIR, záznam rozhlasového rozhovoru s producentem Ken McEldowneyem, fotogalerii a trailer. Ctitelé samurajských filmů se zaradují nad vydáním Okamotova filmu THE SWORD OF DOOM (1966). Přepis bude klasicky v původním působivém widescreenu 2.35:1 s originálním japonským zvukem (DD 1.0). Filmový debut Volkera Schlöndorffa MLADÝ TÖRLESS (1966), natočený podle Musilova románu, se ve své době setkal s mimořádným ohlasem a uspěl i u odborné kritiky (Cannes). Criterion film vydá s rekonstruovaným obrazem v původním formátu 1.75:1, s bonusovým rozhovorem s režisérem, trailerem a raritní originální hudbou Hanse Wernera Henze. Ctitelé filmů Francoise Truffauta pak potěší edice slavné adaptace JULES A JIM (1962), která bude do světa vypravena na reprezentativním sběratelském dvojdisku. Nad nově zhotoveným obrazovým přepisem (1.77:1, anamorf) bděl kameraman Raoul Coutard, zvuková stopa v DD 2.0 bude alternativně doplněna dvěma komentářovými stopami. První je věnována spolutvůrcům filmu (spoluscénárista Jean Gruault, asistentka Suzanne Schiffmanová a střihač Claudine Bouché), druhá herečce Jeanne Moreauové. Bonusy přinesou několik rozhovorů, ukázky z pořadů francouzské televize o F. Truffautovi a J. Moreauové, Truffautovo povídání o spisovateli Henri-Pierre Rochém, archivní zvukový záznam rozhovoru s Truffautem a patrně několik dalších, zatím nespecifikovaných bonusů. Hlavním březnovým počinem ale bude box se třemi válečnými filmy Andrzeje Wajdy - NEZVANÍ HOSTÉ (1954), KANÁLY (1957) a POPEL A DÉMANT (1958). Všechny filmy budou na disku v obrazově restaurované podobě (v bonusech mj. i ukázky z restaurace), v původních fullscreenech (jen POPEL A DÉMANT v 1.66:1), ke všem filmům je natočen i speciální rozhovor s Andrzejem Wajdou, případně i s jeho spolupracovníky, zařazen je i dokument o natáčení POPELU A DÉMANTU, fotogalerie, raritní ukázky z natáčení, plakáty, galerie Wajdových kreseb a též krátký Wajdův školní film CERAMIKA ILZECKA z roku 1951.


[2003] [2004] [2005] [2006] [2007] [2008] [2009–2010]* * *
TOPlist


© 2002-2020 Nostalghia.cz
© 2002-2020 Petr Gajdošík

[Facebook] [Twitter]