Aktuality 2005 [2002] [2003] [2004] [2005] [2006] [2007] [2008]
23. prosince 2005

Kniha Tarkovského fotografií Instant Lights, kterou v loňském roce vydalo v britské mutaci nakladatelství Thames ß Hudson (recenze ZDE), vyjde pro beznadějné vyprodání ve Velké Británii znovu, tentokrát v "odlehčené" paperbackové verzi. Obsah je stejný, jen luxusní pevná vazba ve vínovém plátně je nahrazena papírovými šedivými deskami a jinou fotografií na titulu. na trh by se měla dostat v lednu 2006. Cena předobjednávek na britském Amazonu činí necelých 12 liber.

21. prosince 2005

Český překlad literárního scénáře filmu Andrej Rublev vyšel ve Světové literatuře v roce 1965. Málokdo si možná uvědomuje, že publikace textu, jenž byl základem tehdy ještě nedokončeného filmu, který byl navíc po dalších pět let zapovězen veřejnému uvedení, je v zahraničním časopisu poněkud unikátní. Navíc i cesta k tomuto edičnímu počinu byla docela zajímavá.

28. listopadu 2005

Letošní rok je pro české fanoušky Andreje Tarkovského mimořádně úrodný. Po čerstvě vydané knize textů Krása je symbolem pravdy (viz níže zpráva z 20. října) se k české veřejnosti dnešním dnem dostává další bombastická zpráva: v únoru 2006 se na český trh dostane PRVNÍ české DVD s Tarkovského filmem, jímž bude kultovní Stalker! Společný projekt vydavatelství Zóna a distribuční společnosti Aerofilms nabídne dvojdisk, který již delší dobu známe od konsorcia Ruscico (jeho starší českou recenzi naleznete jak na Nostalghia.cz, tak na Zóně). Samozřejmě půjde o vydání se dvěma zvukovými stopami (původní mono + nový, podivný remix do DD 5.1), které bude kompletně počeštěné a vedle titulků u vlastního filmu bude obsahovat rovněž české titulky u bonusových rozhovorů (Kňažinskij, Atěmjev, Safiulin). Zatím neznámá podoba obalu bude graficky sjednocena s ediční řadou DVD, která by měla zahájit řadu "netuctových filmů", vydávaných ve frekvenci cca 3-4 tituly ročně. K rozběhnutí celého projektu bude nutné ale splnění jednoho předpokladu a tím je finanční návratnost prostředků, vložených do vydání Stalkera. Již teď, s předstihem, tedy apeluji na všechny čtenáře Nostalghia.cz, ať koupí tohoto dvojdisku (cena je již pevně stanovena na 650,- Kč a internetový prodej bude výhradně přes stránky Petra Soukupa Zóna, kde bude na přelomu roku vyvěšena také přesná informace o způsobu objednávání) podpoří další snahy výše zmíněných vydavatelů. V sázce je totiž jimi smluvně zajištěná opce na ostatní Tarkovského snímky od Ruscica - Andrej Rublev, Zrcadlo, Solaris a Ivanovo dětství. Závěrem potěšující zpráva i pro zájemce ze Slovenska: na všechny filmy jsou zakoupena prodejní práva i pro území Slovenské republiky, takže nějaký způsob prodeje se zvažuje i u našich východních sousedů.

24. listopadu 2005

Nakladatelství Camera obscura připravilo ve spolupráci s pražským kinem Aero na středu 30. listopadu Večer Andreje Tarkovského. Na programu je křest čerstvě vydané knihy Krása je symbolem pravdy (více o ní viz níže zpráva z 20. října) a projekce dvou, v Čechách zatím neuvedených snímků: krátkého školního cvičení Zabijáci z roku 1956 a první, neupravené verze Andreje Rubleva z roku 1966 (která nese oficiální název Utrpení podle Andreje). Knihu Krása je symbolem pravdy můžete v rámci tohoto večera koupit se slevou za 300 Kč (její normální cena je 390,- Kč). Program začíná ve 20:30 hod.

Společnost přátel Institutu Andreje Tarkovského v Paříži oznámila, že na novém francouzském 2DVD s filmem Oběť se nacházejí i dva nové dokumenty: velký rozhovor s Erlandem Josephsonem a zejména dokument Le Dernier film Michala Leszczylowského. Zda-li se ale jedná opravdu o nový Leszczylowského snímek a nejde jen o jiný název pro jeho starší dokument Režie Andrej Tarkovskij zatím není jasné. - V souvislosti s nadcházejícím 20. výročím Tarkovského úmrtí proběhne v příštím roce ve Francii a Itálii cyklus několika speciálních akcí. Ještě letos, 29. prosince, bude pod patronací Tarkovského syna Andreje uspořádáno koncertní představení Offrande imaginaire, které se odehraje od 20:00 v Teatro Goldoni v italské Florencii. Následně se 10. ledna 2006 v kostele Santo Stefano del Ponte ve Florencii uskuteční večer meditací na téma Apokalypsa. Tamtéž bude v Archivio Storico del Comune du Firenze od 19. ledna otevřena výstava Tarkovského fotografií, publikovaných v knize Instant Light.

20. listopadu 2005

Po velmi dlouhé době došlo k dalšímu posunu v rekonstrukci stránek o Andreji Tarkovském. Předně byl kompletně aktualizován oddíl Média, kam byla do katalogu elektronických nosičů doplněna nová vydání DVD a VHS téměř u každého filmu. Hlavní novinkou je ale zpřístupnění doposud "mrtvého" oddílu i-texty, kde naleznete téměř úplný seznam textů, které jsou přístupné na těchto stránkách.

19. listopadu 2005

Poněkud raritně vypadá DVD se čtyřmi Tarkovského filmy, které lze po objednání mj. zakoupit i v pražské prodejně Ruská kniha za 300,- Kč. vypadá to neuvěřitelně, ale na jeden plastový kotouček byly uloženy snímky Ivanovo dětství, Andrej Rublev, Zrcadlo a Oběť, vždy po dvou na každé straně disku. Originální zvuk je vždy v DD 2.0, vše je bez titulků (Oběť je dabovaná ruským voiceoverem). Andrej Rublev hraje na TV 16:9 ve formátu 2.35:1, na televizi 4:3 se obraz zdeformuje na 1,78:1. Obrazová kvalita je prý koukatelná (nejhorší je podle očitých svědků Ivanovo dětství), ale vzhledem k nutné vysoké míře komprese všech filmů bude srovnání i s průměrným DVD dost tristní. Snad se časem podaří na těchto stránkách prezentovat také ukázkové screenshoty. Jako zdroj všech filmů posloužily patrně starší přepisy, které byly v Rusku vydány společností Krupnyj plan. Původ disku je ale i tak trošku záhadný, protože vydavatel není na obalu nikde uveden a disk nenabízejí ani oficiální ruské e-shopy.

DVDBeaver doplnil svou srovnávací recenzi disků s filmem Zrcadlo o recenzi labelu Lizard.

3. listopadu 2005

Oběť (Arte) Francouzská společnost Arte uvede v listopadu na trh dvoudiskový komplet s Tarkovského filmem Oběť, který bude doprovozen dvěma dokumenty - ve spojení s Obětí již tradičním Leszczylowského dokumentem Režie Andrej Tarkovskij, ale také krásným dokumentem Chrise Markera Jeden den Andreje Arseňjeviče (ten uvedla před časem ČT pod názvem Putování Andreje Arseňjeviče). Význam této francouzské edice tkví především v tom, že pro Markerův dokument to bude DVD premiéra. Všechny filmy by měly být s originálním zvukem a francouzskými titulky (pravděpodobně částečně bez titulků bude právě Markerův dokument, natočený z velké části ve francouzštině). E-shopy Amazon.fr nebo fnac.com nabízí v preorderu dvoudisk za 25 Euro.

25. října 2005

Internetový server DVDBeaver publikoval dvě srovnávací recenze na DVD s filmy Oběť a Nostalgie. Souběžne s tím publikoval server Nostalghia.com smutnou zprávu, týkající se zvukové stopy Nostalgie na korejském DVD. Ani zde se nepodařilo dostat na disk zvuk v alespoň dobré kvalitě, zvuková stopa trpí praskotem, lupáním a echem. Z krátké zprávy vysvítá, že původní magnetické zvukové pásy byly ztraceny (!) a všechna vydání tohoto filmu na DVD se tudíž musí opírat jen o analogovou zvukovou stopu na filmovém pásu. Paralelně k tomu pak recenze na DVDBeaver zvukovou stopu u hodnocených disků (USA vs. Korea) raději ani nehodnotí, resp. neupřednostňuje ani jednu z nich.

V roce 2003 vyšlo v USA CD s názvem The Russian Seasons (label Nonesuch Records) se skladbami Leonida Desjatnikova a Alexandra Raskatova. Zajímavě zní srovnání skladby č. 5 s názvem 'Dukhovskaya' (Song For Whitsuntide) s lidovou písní, která zazněla v Tarkovského Nostalgii.

Film Marlena Chucijeva Je mi dvacet let (1964), v němž si Andrej Tarkovskij zahrál epizodní roli cynika na večírku, bude uveden v kolekci snímků na XII. Semináři ruského filmu ve Veselí nad Moravou. Hlavním tématem letošního ročníku, který se koná ve dnech 11.-13. listopadu, jsou "generační mýty a ideály ruské mládeže".

Jedním z hostů Letní filmové školy 2006 by měl být hudební skladatel Eduard Artěmjev (Solaris, Zrcadlo, Stalker).

20. října 2005

Krása je symbolem pravdy Krása je symbolem pravdy - okřídlené úsloví z jednoho rozhovoru Andreje Tarkovského se stalo titulem právě vycházejícího českého sborníku, který poprvé soustřeďuje všechny podstatné Tarkovského texty (rozhovory, přednášky, eseje, korespondenci, scénáře aj.) o filmu a umění. Některé z nich byly u nás již dříve porůznu publikovány, ale naprostá většina textů se v této knize dostává k českému čtenáři úplně poprvé. České vydání sborníku rozhovorů, esejů, přednášek, korespondence, filmových scénářů a jiných textů z let 1967—1986 přibližuje Tarkovského nejen jako filmového a uměleckého teoretika, ale je i podstatnou splátkou vydavatelského dluhu k Tarkovského fenoménu i k jeho početné divácké obci. Podrobnosti o knize, která vyjde již za několik dní (!), naleznete v samostatném článku.

14. října 2005

Alexej Alexejevič Solonicyn, bratr herce Anatolije Solonicyna, významný ruský literát a dokumentarista, představitel disentu, filozof a autor historických prací, navštíví v příštím týdnu Českou republiku. Ve dnech 19. a 20. října se zúčastní prezentace svého díla v rámci projektu Most k srdci, který představuje uměleckou tvorbu Samarské republiky v ČR. Podle tiskových materiálů, které zaslali čeští pořadatelé (meridiantrade.cz), by se měl 19. října od 19:00 hod. uskutečnit v Ruském kulturním středisku (Na Zátorce 16, Praha 6) večer s názvem Představuje se Samarská gubernie, kde budou významné osobnosti kulturního a společenského života Samarské republiky prezentovat svou tvorbu i samarský region. Obdobné setkání by se mělo odehrát také 20. října od 20:00 hod. ve Vzdělávacím a kulturním centru Židovského muzea (Maiselova 15, Praha 1).

1. září 2005

Francouzský institut v Praze (www.ifp.cz) připravil na přelom září a října projekce dvou filmů Chrise Markera, půlhodinové fikce Rampa (1962) a hodinového dokumentu o Andreji Tarkovském Putování Andreje Arsenjeviče(2000), který před časem vysílala i Česká televize. Projekce se budou konat v kinosálu Institutu ve Štěpánské ulici 20.9., 27.9., 4.10. a 11.10., vždy ve 20:15 hod. Oba filmy budou uvedeny s českými titulky, promítanými na světelném panelu pod projekční plochou.

29. srpna 2005

Spisovatel Alexandr Isajevič Solženicyn se v letech 1983 a 1985 vyjádřil v zahraničním tisku ve stati Film o Rublevovi k Tarkovského filmu. Jeho zhodncení filmu je velmi překvapivé a jistě zaujme každého, kdo tento film alespoň trošku obdivuje. Překlad Miloše Fryše byl pořízen exkluzivně pro stránky Nostalghia.cz a je zde v češtině publikován pravděpodobně vůbec poprvé.

11. července 2005

Svetlo v chráme, tak se jmenuje slovensky psaná kniha o filmech Andreje Tarkovského, kterou s podtitulem "meditácie nad filmami Andreja Tarkovského" napsal pro své potěšení a nejbližší přátele Igor Kováč, jeden z pravidelných čtenářů Nostalghia.cz. Samotný autor má k tematice niterný vztah a osobně nechce, aby z jeho strany vznikl ke knize jakýkoli obchodní vztah. Vydává ji proto jako neprodejný samizdat v nově založeném bratislavském nakladatelství Uptown production. Počet papírových výtisků bude v omezeném nákladu (kniha má 438 stran), po dohodě s autorem obdrží Nostalghia.cz několik desítek výtisků pro nejžhavější zájemce z řad svých čtenářů. Termínem "nejžhavější" se rozumí klasické české "kdo dřív přijde...", jinými slovy mailové objednávky budou vyřizovány podle toho v jakém pořadí dorazí až do rozeslání všech poskytnutých výtisků. Proto pište co nejdříve na adresu nostalghia@nostalghia.cz, jako předmět zprávy uveďte "Svetlo v chráme", nezapomeňte napsat adresu na kterou chcete knihu zaslat. Jak již bylo naznačeno výše, samizdatová kniha bude distribuována zdarma, jen za cenu poštovného (dobírka). Momentálně se kniha tiskne a její distribuce všem, kdo si o ni co nejdříve napíší, se předpokládá někdy v září 2005. Všichni ti, jejichž objednávka nebude uspokojena, budou zpětně informováni mailem. Pokud budete mezi těmito "nešťastníky", nemusíte ale zoufat. Autor velkoryse poskytl stránkám Nostalghia.cz už nyní kompletní text své knihy ve formátu PDF, který si můžete stáhnout ZDE (1,4 MB; je potřeba mít Acrobat Reader alespoň ve verzi 6). To ostatně můžete učinit i při rozhodování, zda si o knihu napíšete či nikoliv.

Ruscico potvrdilo, že všechna nová vydání DVD s filmem Ivanovo dětství (po 25. dubnu 2005) obsahují nově remasterovaný přepis filmu (srovnej níže zprávu z 25. června). Dříve vydané lokální edice (např. Artificial Eye) jsou zatím v distribuci ve starší neremasterované verzi, pokud jejich vydavatelé sami neprojeví zájem o novou reedici. Z toho tedy plyne, že v současnosti lze remasterované DVD získat zcela jistě v nové francouzské edici od Mk2, nebo snad i zakoupením přímo u Ruscica.

29. června 2005

Rozhovor Jurriena Rooda s Andrejem Tarkovským z roku 1983 vznikl při natáčení dokumentu Cesta k Bressonovi (1984, rež. Leo de Boer). Jeho tiskem publikovanou verzi přináší Nostalghia.cz poprvé v českém překladu pod názvem Andrej Tarkovskij o Robertu Bressonovi. [Update 12. 7.]

25. června 2005

Kolekce francouzských DVD s filmy Andreje Tarkovského, vznikající v produkci Mk2, bude téměř kompletně převzata z již známých masterů konsorcia Ruscico. Jedinou "výjimkou" je v tomto směru Ivanovo dětství, jehož master dodalo sice také Ruscico, ale jde o přepis nový, tedy ne ten, který posloužil pro výrobu DVD konsorcia Ruscico (srovnej níže zprávu z 1. června 2005). Srovnání všech doposud vydaných disků naleznete na známém serveru DVDbeaver.com: Ivanovo dětství I Andrej Rublev I Solaris I Zrcadlo I Stalker.

1. června 2005

Před časem ohlášené souborné vydání Tarkovského filmů na nosičích francouzské společnosti MK2 dostává reálnější obrysy. Francouzská společnost sice podle prvních zpráv bude vycházet z materiálů, které obdržela od konsorcia Ruscico, ale její další práce na francouzských edicích je příkladná. Jak dokazuje několik ukázek na stránkách dvdclassik.com, je v kvalitě masteringu obrazu jasně lepší MK2 (první čtyři ukázky). Francouzský vydavatel, na rozdíl od Ruscica (druhé čtyři ukázky), obraz projasnil, vyčistil a zbavil duchů. Rozdíl je tak propastný, že na první pohled jsem propadl dojmu, že místo od Ruscica použil autor tohoto srovnání nějakou VHS. Po osobním porovnání originálního disku z Ruscica ale musím srovnání z dvdclassik.com potvrdit i z vlastní zkušenosti.

11. dubna 2005

Společnost přátel Institutu Andreje Tarkovského zaslala krátkou tiskovou zprávu, v níž informuje o proběhlém výročním setkání (viz níže zpráva z 5. března). Současně se v dopise zmiňují některé aktuality, z nichž nejvíce zaujme zpráva, že v Theatre du Nord v Lille bude od 27. dubna uvedeno jevištní představení Visa Tarkovski, motivované Tarkovského Deníkem a realizované Michelem Bompoilem. Na rok 2006 jsou pak slíbeny četné aktivity, související s 20. výročím Tarkovského úmrtí.

Pokud se chystáte na dovolenou do Itálie, vězte, že výstava Tarkovského fotografií z knihy Instant Light bude od 6. května do 5. června v Padově a od 10. června v Capalbiu. V září nebo v říjnu pak kolekce zavítá do Florencie.

Francouzská společnost MK2 oznámila, že připravuje vydání kompletního boxu Tarkovského filmů na DVD. Půjde-li o nové přepisy nebo o převzaté mastery zatím není zřejmé.

8. dubna 2005

Rozhovor Igora Pomeranceva s Andrejem Tarkovským se odehrál přesně před dvaceti lety a poprvé byl publikován v mnichovském časopise Forum. Až v roce 1990 vyšel i v ruštině pod názvem Nikdy jsem se nesnažil být aktuální. Jeho překlad je na stránkách Nostalghia.cz publikován v češtině vůbec poprvé. Za laskavé a nezištné poskytnutí děkuji autorovi překladu Miloši Fryšovi.

4. dubna 2005

Na dnešní den připadá 73. výročí narození Andreje Tarkovského.

22. března 2005

Již před delší dobou v Rusku vydané DVD s filmem Stalker z produkce společnosti Krupnyj Plan (na labelu značky Lizard) se dočkalo své reedice. Ta se od původního vydání liší nejen lehce pozměněným obalem, ale především tím, že disk není regionálně kódován (jeho předchůdce byl určen jen pro Region 5), je v barevném systému PAL (oproti staršímu SECAMu). Diska také obsahuje tři alternativní ruské zvukové stopy - původní mono a nové remixy do DD 5.1 nebo do Surroundu. Vytvořil-li Krupnyj Plan své nové remixy nebo použil master od Ruscica zatím není jasné. Stejně tak zůstává otazník nad tím, jde-li o jednodiskové či o dvoudiskové vydání a zda-li obsahuje nějaké další bonusové materiály. Na ruském e-shopu Ozon je disk nabízen za 315 rublů.

13. března 2005

Zdá se, že s knihami o Andreji Tarkovském se v poslední době roztrhl pytel. Před dokončením je další zahraniční titul, jehož autorem je producent, scénárista a režisér Sean Martin. Kniha ponese jednoduchý název Andrei Tarkovsky a v v září 2005 ji vydá britské nakladatelství Pocket Essentials (paperback, 160 s., ISBN 1904048498). Podle stručné anotace se autor snaží demystifikovat Tarkovského jako náročného tvůrce, soustřeďuje se na jeho zásadní přínos tvorbě obrazové řeči (dlouhý záběr) i na jeho pozici duchovního myslitele. Ze stručně načrtnutého obsahu vysvítá, že Martin se věnuje každému Tarkovskému tvůrčímu počinu, včetně samostatných kapitol k jednotlivým studentským filmům nebo k divadelním režiím. Více informací ke knize naleznete na stránkách vydavatele.


U britských Artificial Eye by chtěli v létě 2005 vydat disk, který bude obsahovat Markerův dokument Jeden den Andreje Arsenjeviče, Sokurovovu Moskevskou elegii a opravenou verzi Tarkovského dokumentu Tempo di Viaggio (s opravenými titulky). Možná se v této kompilaci objeví ještě některý jiný zajímavý titul.

Cyklus seminářů s doprovodnými projekcemi filmů Andreje Tarkovského, pořádá klub Neutoň v otázce o co se připravíš (fara/charita, Neutoň v otázce o co se připravíš, Husovo nám. 99/13, Děčín - 30 vteřin od Děčínského nádraží). Detaily a další informace k budoucímu programu naleznete na svatygral.cz. Nejbližší program je následující: 23. 3. středa 20:00 Ivanovo dětství; 30. 3. středa 20:00 Zrcadlo.

10. března 2005

Ohlášené francouzské vydání Tarkovského Deníků, označené jako "édition définitive" je již v prodeji! A to dokonce od konce listopadu! Předchozí informace (viz níže) o dokončení příprav k vydání byla tedy mylná. Na francouzském Amazonu je kniha k dispozici za asi 34 Euro pod názvem Journal 1970-1986. Jedná se o brožované vydání, které má 500 stran a rozměry 17 x 3 x 24 cm (ISBN 2866423739). Prestižní nakladatelství Cahiérs du Cinéma podle dosud známých informací připravilo patrně nejúplnější edici Tarkovského deníků, která by měla být obohacena také o téměř 100 nových poznámek. Fakt, že různá národní vydání Tarkovského deníků mají drobné či větší odlišnosti, byl celá léta pozoruhodně opomíjen nejrůznějšími vydavateli i badateli. Alespoň ze své zkušenosti si nevybavím jedinou zmínku o tom, proč tomu tak bylo. Proto volám: Sláva Cahiers! A dodávám: Až nyní nazrál čas pro nový, kompletní a správný překlad do češtiny!

5. března 2005

Společnost přátel Institutu Andreje Tarkovského v Paříži zaslala pozvánku na setkání, které se uskuteční 20. března 2005 v Paříži (úplné znění v angličtině zde). Vedle organizačních záležitostí bude na programu také přednáška Bruno Girarda a Laurenta Mesguiche o Stalekrovi a Oběti.

Z činnosti Institutu Andreje Tarkovského vzešla také putovní výstava fotografií Andreje Tarkovského, které byly podkladem k vydání knihy Instant Light. O putovní expozici jsem zde informoval již 17. listopadu 2004 i s výzvou českým galeristům k získání kolekce pro výstavu v České republice. Dodnes se nikdo neozval, takže výstavu budete moci shlédnout patrně jen v zahraničí. Jednou z jejích zastávek je také Museo Cantonale d'Arte ve švýcarském Luganu. Na jejich webu najdete podrobné informace o expozici i s lákavým plakátem ve formátu PDF.

K již zmíněné Tarkovského knize Instant Light ještě jedna novinka: britské vydání této knihy je patrně již beznadějně rozebráno a nakladatelství Thames and Hudson neuvažuje o žádném dalším dotisku. Pro anglofonní fanoušky, kteří si s nákupem nepospíšili, je to jistě rána, kterou může jen částečně zacelit nákup stále ještě dostupné italské nebo německé mutace.

K již před časem ohlášenému vydání francouzského překladu Tarkovského deníků, údajně poprvé kompletnímu, se objevila zpráva, že práce se blíží ke svému závěru. Jedinou edicí, kterou lze snad považovat za nejúplnější je zatím italský překlad, který yvšel pod názvem Martirologio.

Recenze anglické studie Roberta Birda Andrei Rublev, kterou vydal v roce 2004 British Film Institut (viz zpráva z 6. března 2004) vyšla 3. března na stránkách University of Chicago v The University of Chicago Chronicle (March 3, 2005, Vol. 24 No. 11). Článek Jennifer Carnigové neoplývá nějakými objevnými zjištěními, ale zmiňuje důležitou informaci: Robert Bird pracuje na další knize o Andreji Tarkovském, jejíž pracovní název zní Andrei Tarkovsky: Elements of Cinema. V této studii Bird údajně komplexně rozebírá režjní stavbu Tarkovského filmů. Současně by měl Bird pracovat na další knize s názvem Suspense (Odklad), věnující se rovněž ruské kulturní scéně.

24. února 2005

Dvě poslední knihy Olgy Surkovové s názvem Tarkovskij i Ja (2002) a S Tarkovskim i o Tarkovskom (2005) se na českých Tarkovského stránkách dočkaly svých recenzí. Z nich mj. vyplývá, že ač to nemuselo být původním záměrem, obě knihy se navzájem celkem vhodně doplňují a společně podávají zajímavý soubor informací, které možná mají subjektivní a jednostranné zaměření, ale na druhé straně díky povolanosti samotné autorky (dlouholetá editorka Tarkovského textů, asistentka a spoluautorka knihy Zapečetěný čas) přinášejí oba tituly četné nové informace z nejbližšího Tarkovského okolí. Recenze asi tři roky staré knihy Tarkovskij i Ja i zcela čerstvé práce S Tarkovskim i o Tarkovskom jsou každá na samostatné stránce.

Na zahraničním internetu se v poslední době objevilo několik zajímavých textů, věnujících se filmům Andreje Tarkovského. Zajímavá esej Roberta Birda (na stránkách Nostalghia.com) Gazing into Time: Tarkovsky and Post-Modern Cinema Aesthetics se věnuje, zcela v intencích svého názvu, konotacím mezi Tarkovského tvorbou a současnou postmoderní estetikou. - Britský Guardian publikoval krátkou recenzi Solaris a článek Jonathana Jonese Out of this world k témuž filmu. - Březnové číslo magazínu Sight and Sound obsahuje na stranách 30-31 článek o Tarkovského tvorbě (Icons), který uvádí připravovanou březnovou retrospektivu v londýnském NFT (viz níže).

21. února 2005

Na začátku roku 2005 vyšel v Rusku zajímavý sborník s názvem Profesija - kinematografist. Přináší soubor vzpomínek, vtahujících se k "Vyšším kurzům scénáristů a režisérů", které probíhaly od poloviny 60. let pod patronací Mosfilmu jako jakási "nástavba" studia na moskevském VGIKu. Vyšší kurzy se vyznačovaly především tím, že zde přednášeli lidé z praxe - režiséři, scénáristé, kameramani - a vedli přitom malou skupinu adeptů filmového řemesla v jejich práci na absolvenstkém filmu. Za několik destiletí se zde jako přednášející vystřídala celá řada osobností. Vedle Tarkovského např. Žalakjavičus, Končalovskij, Lotjanu, Michalkov, Wajda, Guerra aj. Nový sborník má za cíl si formou vzpomínek účastníků i přednášejících připomenout čtyřicetiletou existenci kurzů, které se podle vzpomínek zúčastněných vyznačovaly osobitou tvůrčí atmosférou. Z krátké anotace v lednovém čísle ruského magazínu SK Novosti ovšem nelze podrobnější obsah vyčíst, stejně jako detailní bibliografické údaje o vydavateli.

Londýnský National Film Theatre, jehož patronem je British Film Institut (BFI), uspořádá v březnu velkou přehlídku filmů Andreje Tarkovského. V programu jsou zařazeny nejen všechny celovečerní Tarkovského filmy, ale i jeho dokument Tempo di viaggio a také všechny tři školní filmy. Filmovou kolekci doplňuje dokument Chrise Markera Jeden den Andreje Arsenjeviče. Důvod proč se o této retrospektivě zmiňuji na českých stránkách tkví ale především v tom, že v rámci přehlídky proběhne několik seminářů a přednášek o Andreji Tarkovském, o vizuálním konceptu jeho filmů či o charakteru filmů natočených v emigraci. Semináře a přednášky povedou renomovaní filmoví historici a autoři knih o Tarkovského filmech - Mark Le Fanu, Philip Cavendish, Natasha Synessios, Julian Graffy a Nariman Skakov. A jak bývá u BFI dobrým zvykem, obvykle následuje po takovýchto velkých akcích vydání sborníku nebo jiné příležitostné tiskoviny.

4. února 2005

Doktor Joachim Valentin, vyučující na teologické fakultě ve Freiburgu (personální stránka na univerzitním webu), zaslal Nostalghia.cz zajímavou informaci o své nové připravované knize (vyjde v dubnu 2005), pojednávající o apokalyptických jevech v moderních společnostech. Ponese název Zwischen Fiktionalität und Kritik. Die Aktualität apokalyptischer Motive als Herausforderung theologischer Hermeneutik (Herder Verlag, Freiburg, Germany 2005) a bude obsahovat také rozměrnou kapitolu o Andreji Tarkovském a apokalyptických motivech v jeho díle. Celý text této kapitoly autor stránkám Nostalghia.cz nezištně poskytl (přirozeně v němčině) a zájemci si ho mohou stáhnout ZDE (Word, 149 kB).

31. ledna 2005

Nových národních DVD edic Tarkovského filmů se dočkají fanoušci v Holandsku a ve Švédsku. V obou případech jde ale jen o identické disky z Ruscica, zabalené do "národních" přebalů, jako tomu je např. u Tarkovského kolekce z Artificial Eye, protože národní titulkové sady v jazycích obou zemí jsou na discích z Ruscica přítomné od samého počátku. Holandská společnost Moskwood Media vydala již před časem většinu Tarkovského filmů, nyní je připraven poslední film z Tarkovského řady, Ivanovo dětství. Národní mutace disků z Ruscica vydá i švédská distribuční společnost Njuta Films. Drobnou nesrovnalostí u jejich vydání zatím jsou jen informace o zvukových stopách, protože švédský distributor uvádí u všech disků zvuk výhradně v DD 5.1 (přitom na discích z Ruscica je kromě Andreje Rubleva a Solaris všude i původní mono). Náhledy obalů všech disků již naleznete v oddílu Média.

24. ledna 2005

V roce 1988 uvedl osobně Sergej Paradžanov svůj film Ašik-Kerib také na slavnostní německé premiéře, která se konala v Mnichově. Ve svém proslovu se mj. zmínil o tom, že film věnuje památce svého velké přítele Andreje Tarkovského. Zvukový záznam z této části proslovu si můžete poslechnout zde (mp3, 96Kb/s, 1:38 min.). V proslovu je zřetelně slyšet Paradžanovovo rozrušení a dojetí ve chvíli, kdy žádá publikum o minutu ticha jako vzpomínku na Tarkovského.

Další drobný krůček v rekonstrukci těchto stránek. Na diskusním fóru (viz volba Fórum v horním menu) došlo nejen k proměně grafiky, ale rovněž ke sloučení všech dosavadních diskusních fór k jednotlivým filmům (samostatně nutně nefunkčních) na tuto jednu stránku. Byla také opět zpřístupněna již po delší dobu uzamčená stránka Odkazy s externími linky na domácí i zahraniční stránky se vztahem k Andreji Tarkovskému.

16. ledna 2005

Detailní anotace knihy The Films of Andrei Tarkovsky, která vyšla v USA sice již před deseti lety, ale v západní filmové publicistice patří stále mezi nejzdařilejší analytické práce o díle Andreje Tarkovského.

Jak se zdá, prvním "tarkologickým" titulem v roce 2005 je další kniha známé publicistky Olgy Surkovové s názvem S Tarkovskim i o Tarkovskom. Knihu vydalo ruské nakladatelství Raduga, které ji uvedlo na trh hned začátkem roku. Vázaná publikace obsahuje na 464 stranách, podle dosavadních informací, nový materiál, sestávající se z doposud nepublikovaných rozhovorů, které autorka s Tarkovským jako dlouholetý přítel rodiny, vedla řadu let. V knize by měly být obsaženy také přepisy některých magnetofonových záznamů (a tedy doposud nepublikované), deníkové záznamy a různé poznámky, vzniklé při dlouholetém kontaktu s Tarkovským. Tarkovskij se zde údajně častěji než jako autor a režisér vlastních filmů projevuje jako pozorovatel světa kolem sebe, komentuje různé události a osobnosti. Kniha je doplněna zatím blíže nespecifikovanými ilustracemi. Z technických detailů je mi známa zatím jen velikost (84 x 108 mm) a ISBN 5-05-006018-4. Publikace vyšla v nákladu 3000 výtisků a její detailnější anotaci vám budu moci nabídnout, až mi bude z Ruska doručena (měla by již být na cestě).

Nejedná se sice o zprávu přímo o Tarkovském, ale dovoluji si upozornit na dnešní aktualitu z Nostalgické dívídítéky, která zmiňuje připravované vydání dvou unikátních dokumentů Alexandra Sokurova - Spiritual Voices: From the Military Diaries a Confession: From the Commander's Diary - na amerických DVD společnosti Facets Video.

5. ledna 2005

K dnešnímu datu byla doplněna recenze criterionského DVD s Tarkovského školním snímkem Zabijáci.

Dva filmy Andreje Tarkovského uvede v lednu 2005 pražské Ponrepo. Jedná se o snímky Ivanovo dětství (10. ledna, 20:00) a Andrej Rublev (12. ledna, 20:00). Oba tituly již mají prošlá distribuční práva a tak lze jejich projekci navštívit jen s průkazkou kina Ponrepo.

Sborník Russian Studies in Literature (vol. 40, no. 3, Summer 2004, nn. 46–63)publikoval pod názvem Andrei Tarkovsky as Reader of Arsenii Tarkovsky's Poetry in the Film Mirror zajímavou studii Alexandry Smithové o poezii básníka Arsenije Tarkovského ve filmu jeho syna Andreje Zrcadlo.


31. prosince 2004

A na závěr roku jsem si nechal malou, ale hezkou kuriozitku. Při všemožném prohledávání internetu, se podařilo najít i ruskou stránku rosastro.ru. Podle ní se na obloze nachází hvězda, která nese jméno Andrej Tarkovskij. Lokalizuje se do souhvězdí Berana (Aries) a své jméno získala v roce 2002, tedy v roce 70. výročí Tarkovského narození. Výběr souhvězdí není náhodný, protože Tarkovskij se narodil právě ve znamení Berana. Podle výše uvedených stránek má hvězda identifikační číslo AP092-556, koordináty jsou 29,228 a 13,05619, velikostní třída 16. (Podotýkám, že nejsem v astronomii zběhlý, takže tyto termíny a údaje možná neuvádím přesně tak, jak by se slušelo.) Dotazem u odborníků jsem se ale dozvěděl, že v žádném případě nejde o oficiální a mezinárodně uznávanou evidenci, ale o jednu z mnoha "podvodných" firem, které pojmenovávají hvězdy, obvykle za úplatu. Jediná uznávaná autorita v tomto oboru je Mezinárodní astronomická unie, která má jako jediná právo pojmenovávat nebeská tělesa či jejich části. Ta ale nic takového neumožňuje. Je sice možné, že nějaká společnost takto hvězdu pojmenuje, nicméně astronomové tento postup neuznávají. Dále jsem se dozvěděl, že hvězdám se dnes již jména neudělují, mj. i proto, že všechny jasné hvězdy jsou již dávno pojmenovány. Hvězdné katalogy označují hvězdy jejich polohou na obloze. Údaje uvedené na ruské internetové stránce jsou zjevně záměrně jiné, aby nemohly byt konfrontovány s polohami skutečných hvězd. Přesto toto kuriozní pátrání přineslo určitý výsledek. Jak jsem se dále dozvěděl, existuje planetka s číslem 3345, která nese jméno Tarkovskij a pohybuje se mezi Marsem a Jupiterem. Na serveru www.planetky.cz si můžete nechat zobrazit podrobnější údaje o této planetce, včetně grafického (pohyblivého!) znázornění její dráhy (do dialogového okna vepište "Tarkovskij" nebo "3345"). Takže Tarkovskij je opravdu na nebesích... ;-)
[Za upřesnění děkuji Jiřímu Duškovi z Hvězdárny a planetária M. Koperníka v Brně a Pavlovi Suchanovi z České astronomické společnosti.]

Touto kuriozitkou se také pro rok 2004 loučím se všemi návštěvníky těchto stránek. Přeji Vám vše nejlepší v novém roce 2005 a doufám, že Vám Tarkovského stránky budou i v nadcházejícím roce přinášet cenné informace a zprávy. Přeji Vám vše dobré...
29. prosince 2004

Před osmnácti lety zemřel v Paříži Andrej Tarkovskij.

27. prosince 2004

K dnešnímu dni byla zprovozněna další rekonstruovaná část těchto stránek a to v oddílech Život a Filmy (též viz výše v menu), kde byla inovována stránka ke každému filmu (studentské filmy, Válec a housle, Ivanovo dětství, Andrej Rublev, Solaris, Zrcadlo, Stalker, Tempo di viaggio, Nostalgie a Oběť) a stránka se soupisem cen, udělených filmům Andreje Tarkovského. Současně byly znepřístupněny vstupní stránky do sekcí Bibliografie, i-texty, Galerie a Odkazy, které již v původní podobě nemohou být funkční. Jejich nová podoba snad na sebe nenechá dlouho čekat.

22. prosince 2004

Na jedné z brněnských divadelních scén, která nese název Divadlo 7 a půl (www.7apul.cz) měla 3. prosince premiéru divadelní hra Stalker Walker, která vznikla na motivy knihy bratří Strugackých, ale především filmu Andreje Tarkovského. Scénář divadelní adaptace společně s Katarinou Koišovou napsal Petr Štindl, který představení také režíruje. Podle kratičké recenze ve Filmových listech (Dora Viceníková, Návrat Stalkera po čtvrt století, Filmové listy č. 6, 15. 12. 2004, s. 12) je divadelní adaptace více než knize bližší duchu Tarkovského filmu. Režisér "eliminuje atributy science fiction a zdůrazňuje rovinu disputace mezi třemi postavami... Rozhovory se odehrávají ve vyprázdněné scéně s filmovou projekcí na horizontu... Po vzoru Andreje Tarkovského se i zde stává hojně zastoupeným živlem voda..." Na druhé straně ale jsou zřetelné i výraznější rozdíly mezi filmem a divadelní hrou, především v pojetí hlavní postavy. "Na rozdíl od filmu však v této divadelní adaptaci dochází ke zjednodušení ústřední postavy. Kdo se stává vnitřně nejbohatším... je postava Spisovatele, který nejzřetelněji zrácí sebedůvěru ve prospěch pokání." Do konce tohoto roku již žádné představení plánované není, nejbližší možnost divadelní hru shlédnout mají zájemci v pátek 14. ledna 2005 v Divadle 7 a půl, Sukova 4, Brno (od 19.30 hod.)

Pan Thorsten Botz-Bornstein, absolvent studií filologie, filozofie a strukturalismu na univerzitě v Münsteru, na pařížské Sorboně a v Oxfordu, zaslal Nostalghia.cz informaci o několika svých nových textech, úzce se dotýkajících díla Andreje Tarkovského. V obsáhlé studii Aesthetics and Mysticism: Plotinus, Tarkovsky, and the Question of "Grace"? (In: Transcendent Philosophy 2, s. 219-236, Dec. 2004) se zabývá styčnými body pozdně antické estetiky v Plotínově filozofii a v díle Andreje Tarkovského. Text je v anglickém jazyce dostupný na internetu ve formátu PDF. Druhý text nese název Realism, Dream, and "Strangeness" in Andrei Tarkovsky (In: Film-Philosophy, International Salon-Journal, Vol. 8, No. 38, November 2004, ISSN 1466-4615) a jde o analýzu pojetí filmového času ve filmech Andreje Tarkovského, zejména v kontrapunktickém vztahu k filmům Sergeje Ejzenštejna. Protože oba texty patří mezi teoreticko-filozofické práce, hloubavější čtenáře odkazuji také na osobní stránky pana Thorsten Botz-Bornsteina, kde najdou texty týkající se nejen Andreje Tarkovského, ale i duchovně spřízněných tvůrců (Sokurov).

Dovoluji si zde upozornit všechny potencionální organizátory filmových představení, že v příštím roce vyprší monopoly na poslední dva Tarkovského filmy v naší oficiální distribuci, a to na Zrcadlo (do 30.9.2005) a Solaris (do 31.12.2005). S největší pravděpodobností budou tedy v následujícím roce všechna představení těchto filmů pro diváky z různých koutů Čech a Moravy poslední příležitostí spatřit je na filmovém plátně. Co na poli Tarkovského filmů vymyslí naše distribuce v následujících letech?

1. prosince 2004

Z Tarkovského několikaletého zápasu o uvedení Andreje Rubleva na plátna kin se v tisku postupně vynořují nové, doposud nepublikované dokumenty. Naposledy se Nostalghia.cz tomuto tématu věnovala podrobně v létě t. r. (viz níže zpráva z 24. července). Nyní se na těchto stránkách objevuje další zajímavý dobový dokument, první český překlad Tarkovského dopisu A. V. Romanovovi, který v roce 1967 zastával funkci ředitele Goskina. Pod překladatelským názvem Neberte nám Rubleva (samotný dopis je psán bez titulu) jej pro Nostalghia.cz exklusivně přeložil Miloš Fryš.


Aktuality: [2002] [2003] [2004] [2005] [2006] [2007] [2008]

Ikonka na vaše stránky
TOPlist
© 2001-2016 Nostalghia.cz
Petr Gajdošík  © 2001–2016
nostalghia(zavinac)nostalghia.cz


Prezentace na síti Facebook a G+