Aktuality 2003-2005
2006 2007 2008



29. listopadu 2005

Téměř po roce vám přinášíme druhou část studie Ado Kyroua z jeho knihy Luis Buñuel (Orbis, 1962). V publikovaných kapitolách se Kyrou tentokrát věnuje Buñuelovým filmům od Zlatého věku až po rozhodnutí odejít do Mexika. Tato (dnes již více než čtyřicet let stará) studie neztratila dodnes nic se své jasnozřivosti a kvality.


11. listopadu 2005

Criterion Collection ohlásil na únor 2006 DVD s Buñuelovým filmem Viridiana. Podle zveřejněných informací bude na disku film originálním formátu 1.78:1 v anamorfním přepisu s původním zvukem v mono DD 1.0, rozhovor s Richardem Portonem z produkční společnosti Cineaste a americký trailer. Údajně by mělo být bonusů ještě víc, ale již zveřejněná cena necelých 30 dolarů řadí disk mezi ty "levnější" criterionské tituly, které obvykle velkou bonusovou výbavou neoplývají.


3. září 2005

Pražské kino Ponrepo uvede 7. září od 20:00 hod. Buñuelův snímek Mléčná dráha.


16. června 2005

Po dlouhé době vám na přinášíme původní text s Buñuelovskou tematikou napsaný renomovaný autorem. V tomto případě se jedná dokonce o autorku, docentku Stanislavu Přádnou, která přednáší na Karlově univerzitě. Téma, které si zvolila je nejen výsostně zajímavé, ale dokonce lehce vzrušující - Buñuel a ženy. Do třinácté komnaty můžete vstoupit ZDE.


22. dubna 2005

Příští týden uvede British Film Institut na trh novou edici Buñuelova snímku Tristana (1970), která bude zajímavá minimálně proto, že vydavatel podle vlastních materiálů na disk umístil dvě verze filmu - španělskou a francouzskou (přičemž ovšem není zřejmé, nejedná-li se pouze o zvukovou stopu). Přiložena bude tradiční brožura s historickou studií.


22. března 2005

V dubnovém programu pražského Ponrepa se objevuje několik filmů Luise Buñuela. V pondělí 25. dubna od 17:30 hod bude uveden Zlatý věk, v úterý 26. dubna ve stejnou hodinu pak dokument Země bez chleba a od 20:00 pak Andaluský pes.


4. března 2005

Jedním z filmů tvůrčího tandemu Buñuel-Carriere je i Přízrak svobody (1974), který vyjde na DVD v criterionské řadě v květnu. Disk nebude na criterionské poměry nijak mimořádně vybaven, ale většina fanoušků se jistě spokojí s novým restaurovaným přepisem, doplněným trailerem a krátkým video úvodem J.-C. Carriera.


28. února 2005

K nedávnému 105. výročí narození Luise Buñuela (22. února 1900) přispívají stránky Nostalghia.cz českým překladem vzpomínky scenáristy J.-C. Carriera. Ten spolupracoval s Luisem Buñuelem na řadě jeho nejlepších filmů (Deník komorné, Kráska dne, Mléčná dráha, Nenápadný půvab buržoazie, Tajemný předmět touhy a další), byl Buñuelovým velkým přítelem a v obdobích společné práce na scénáři nerozlučným druhem. U příležitosti stého výročí narození Luise Buñuela v roce 2000 vzpomínal Jean-Claude Carierre na jejich dlouholetou spolupráci. Jeho text se objevil na francouzských stránkách Célébrations nationale 2000 a my vám přinášíme exkluzivni překlad těchto nádherných a svým způsobem intimních vzpomínek, který pro nostalghia.cz zpracovala Sabina Poláková. Díky!

Poslední číslo časopisu Film a doba z ročníku 2004 (4/2004), přináší na svých stránkách první část několikadílné studie Stanislavy Přádné Snění starých mistrů. Úvodní kapitola na stránkách 210-219 je věnována analýze snových sekvencí ve filmech Luise Buñuela.


5. února 2005

Česká televize uvede 17. února Buñuelovu Viridianu (1961).


27. prosince 2004

Pražské Ponrepo uvede v pondělí 3. ledna 2005 od 20:00 hod. Buñuelovu Mléčnou dráhu, přičemž jako předfilm je zařazen Andaluský pes. Představení je přístupné i bez průkazky kina Ponrepo.


13. prosince 2004

Kniha francouzského filmového publicisty a teoretika (ale také režiséra, kameramana a scénáristy) Adou Kyroua Luis Buñuel (poprvé vydána v roce 1962) patří k základním titulům Buñuelovské bibliografie. Na těchto stránkách publikujeme první část této, v mnohém dodnes pozoruhodné studie, která u nás vyšla v překladu Ljubomíra Olivy v roce 1965.


9. listopadu 2004

Na francouzkých stránkach Lumiére!, zabývajících se mj. i Luisem Buñuelem, byly objeveny tři "anekdoty", tři příběhy z režisérova života dokládající jeho specifický smysl pro humor. Za překlad Tří anekdot děkujeme Sabině Polákové.


5. listopadu 2004

Čerstvě vydaný dvojdisk British Film Institutu s Andaluským psem a Zlatým věkem (2004) se na našich stránkách dočkal samostatné recenze, doplněné o galerii screenshotů.

K vydání obou filmů se letos váže několik výročí: 75 let od uvedení Andaluského psa, 100 let od narození Salvadora Dalího (a 15 let od jeho úmrtí), první veřejné představení Zlatého věku v roce 1930 se odehrálo 22. října, disk byl na trh letos oficiálně uveden 25. října, ale předplatitelům začal být distribuován už 22. října...


31. října 2004

Český internetový magazín o filmu Fantomfilm.cz publikoval ve svém říjnovém čísle český překlad článku Francoise Truffauta Buñuel - stavitel z Les Films de ma vie. Flammarion, Paris 1975.


3. října 2004

British Film Institut již před časem ohlásil vydání klasických Buñuelových snímků Andaluský pes a Zlatý věk na DVD (bude se jednat o vůbec první vydání těchto zásadních snímků na digitálním nosiči). Edice ohlášená v Británii na konec října bude kromě obou filmů obsahovat také dokument A Propósito de Bunuel (2000), který byl převzat z criterionské edice Nenápadného půvabu buržoazie. Dalším fajnšmekrovským vylepšením bude booklet (32 stran) s původní filmově-historickou studií a Buñuelovými poznámkami k filmu Andaluský pes.


Při roztodivném hledání na internetu byla objevena zajímavá adresa, na níž se nachází scénář k filmu Viridiana (1961).

Pražské Ponrepo uvede v úterý 5. října méně známý Buñuelův snímek Susana/Tělo a ďábel (Susana/Carne y demonio), natočený v Mexiku v roce 1950. Film, který u nás nebyl nikdy uveden, bude promítnut v originální verzi s překladem jako součást obsáhlého říjnového cyklu mexických filmů Pot, slzy a krev. V programové brožuře kina se k filmu uvádí:
Mnoho mexických filmů Luise Bunuela v sobě ukrývá sekundární významovou vrstvu, která může být zřejmá jen některým divákům. I přes kosmopolitismus, často španělskému géniovi přisuzovaný, je například právě Susana neočekávaně silným mexickým dílem. Jako mnohokrát v Mexiku musel se režisér nejdříve podvolit tlaku okolností. Všechny své předchozí filmy natáčel s Oscarem Dancigersem, mexickým producentem francouzského původu, nyní byl nucen spolupracovat se Sergiem Koganem. Jeho manželkou byla nepříliš talentovaná herečka lokálního významu Rosita Quintana, kterou měl za úkol Bunuel proslavit. Režisér natočil Susanu za dvacet dnů a přitom zesměšnil svým specifickým způsobem národní žánr melodramatu, jak ho obdivovalo domácí publikum již po dvacet let. Do příběhu jsou vloženy desítky odkazů na mexické reálie: oblíbená přísloví a rčení, útoky na církevní symboly, zlehčení vážnosti typického mexického sedláka atp. Spojení základních pravidel mexického melodramatu (prostředí, postavy a vztahy mezi nimi) s ostře kritickým pohledem španělského emigranta bylo dosaženo jakéhosi zvláštního dodatku ve vývoji žánru, který byl tehdy na vrcholu. To, co obvykle v těchto příbězích o nenaplněné lásce funguje, zde dostalo punc reálného života a možná proto se film nesetkal s takovým ohlasem, který by si jistě zasloužil.



23. srpna 2004

V soupisu vydaných DVD byl doplněn třídiskový boxset, který vyjde ve Velké Británii 6. září péčí společnosti Warner.


15. srpna 2004

Buñuelova Viridiana (1961) bude k vidění na filmovém festivalu v Litoměřicích (detaily o akci ZDE), kde bude promítnuta v pátek 27. srpna od 17:00 v kině Máj.


13. srpna 2004

Rozsáhlý text Václava Holance Mezi deníkem a předmětem touhy vznikl v roce 1996 jako diplomová práce na katedře filmové vědy Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Obsahem studie je rozbor a analýza Buñuelových filmů, vzniklých v letech 1963-1977 ze spolupráce se scénáristou Jeanem-Claudem Carriérem. Autor ochotně poskytl stránkám Nostalghia.cz právo na publikaci celé práce a my tak radostně činíme.


30. května 2004

K 50. výročí americké premiéry prvního barevného filmu Luise Buñuela Dobrodružství Robinsona Crusoe (1952) chystá americká společnost VCI Entartainment výroční sběratelskou DVD edici. Jako rok výroby filmu se v literatuře uvádí rok 1952, kdy byl film skutečně v Mexiku dokončen. Protože ale vznikal za spoluúčasti amerického kapitálu, berou nejspíš v této zemi jako rozhodující rok pro "oslavy" kulatého výročí, datum americké premiéry, jímž je rok 1954.





17. května 2004

Do soupisu DVD bylo doplněno souborné ruské vydání 3 Buñuelových pozdních filmů - Kráska dne, Tajemný předmět touhy a Nenápadný půvab buržoazie. Společným znakem všech tří disků je nový remix zvuku do DD 5.1 a ruský simultánní dabing (vypínatelný?).


15. května 2004

10. května 2004 završily stránky o Luisi Buñuelovi první rok své existence. Všem návštěvníkům a návštěvnicím děkujeme a doufáme, že jednoho dne společně oslavíme jejich plnoletost.

V těchto dnech vychází druhé vydání autobiografické knihy Luise Buñuela Do posledního dechu, která u nás poprvé vyšla v roce 1987. Současné vydání by podle všeho mělo být identické (překlad Aleš Pohorský a Renata Pohorská). Kniha vychází v nakladatelství Bookman, má 304 stran a je v pevné vazbě. ISBN: 80-903455-0-6. Alespoň krátká recenze vydání by se zde měla brzy objevit.


28. dubna 2004

Další z osobností, které byly ochotny přispět svým textem na naše stránky je filosof, pedagog a filmový odborník Karel Thein. Text Skutečnost bez možností pochází z jeho vynikající knihy filmových esejů Rychlost a slzy.


25. dubna 2004

Zejména díky upozornění několika čtenářů byl doplněn soupis vydaných DVD o dva tituly - v USA vydaný disk s filmem El Bruto a o ryze španělskou edici Anděla zkázy. Technické detaily v oddílu VHS/DVD.


28. března 2004

Díky laskavosti jednoho čtenáře bylo možné doplnit soupis vydaných DVD s filmy Luise Buñuela o tři cenné "kousky": Zapomenutí, Zločinný život Archibalda de la Cruz, On a Viridiana, vše z produkce francouzské společnosti Films sans frontiéres. Za zvláštní zmínku stojí bonusová přítomnost alternativního "happyendového" konce (ve výsledné verzi nakonec nepoužitého) na disku se Zapomenutými, u Buñuela věc poměrně neobvyklá. Podorobnosti k jednotlivým diskům i s náhledy obalů jsou v oddílu VHS/DVD.


9. března 2004

Ještě se ani rok s rokem nesešel a naše stránky již brzy přivítají dvoutisícího návštěvníka. Rozhodli jsme se být štědří a proto jsme pro našeho jubilanta připravili malý dárek. Ten, kdo po přečtení této aktuality sroluje dolů a spatří magické číslo 2000, může se radovat. Nechť poté napíše na moji mailovou adresu (e-mail v horní liště). Domluvíme se na předání ceny... Díky všem návštěvníkům za přízeň.


15. února 2004

Naše stálá překladatelka po nadlidském výkonu dokázala dovést svůj "stíhací závod" do konce. Veškeré stávající texty k filmům byly přeloženy do angličtiny a my nevíme jak poděkovat... [english section]


25. ledna 2004

Dnes přibyla anglická verze textu k filmu Anděl zkázy. Vedle Sabiny Polákové, stálé překladatelky textů pro tyto stránky, na tomto překladu spolupracoval také Vítězslav Petr. Díky!


16. ledna 2004

Prvním letošním příspěvkem na těchto stránkách je další z řady podrobnějších textů k Buñuelovým filmům - tentokrát ke snímku Deník komorné (1963).


14. prosince 2003

V předvánoční době, která se vyznačuje zjitřeným a horečným "obratem" ke křesťanským otázkám přichází naše stránky s textem, který je ryze religionisticky zaměřen. Autorem je literární historik a esejista Martin C. Putna, který si vzal na paškál Buñuelovu Mléčnou dráhu. Jeho článek vyšel v brožuře k Projektu 100 - 2003 a můžete si jej přečíst ZDE. Autorovi samozřejmě děkujeme!


16. listopadu 2003

Dobrá zpráva pro milovníky Luise Buñuela (a také alkoholu), kteří nevládnou jazykem anglickým! Podrobný a inspirující recept na Mistrovo Martini byl přeložen do češtiny a můžete si ho přečíst ZDE!


14. listopadu 2003

Něco "úplně odjinud".
Luis Buñuel byl celoživotně oddán jednomu typu alkoholického drinku, konkrétně speciálně připravenému Martini, jehož recept si můžete (v angličtině) přečíst na této adrese: www.cinepad.com/martini.html. Na stránce najdete úryvek z autobiografie "Do posledního dechu", kde se don Luis vyznává ze své lásky (a závislosti) k oblíbenému nápoji. Pod velmi podrobným receptem naleznete odkaz na stránku s fotografiemi z přípravy Buñuelovského Martini, jehož degustace se osobně zúčastnil kmenový herec Fernando Rey. K tématu "Martini" se na našich stránkách ještě vrátíme, přinejmenším přeložením zmiňovaného receptu do jazyka českého…
Na zdraví!


16. října 2003

Ve čtvrtek 2.10. proběhl v královehradecké restauraci Satchmo rozhovor s oblíbeným i obávaným mágem improvizace Jaroslavem Duškem. Rozhovor, který byl věnován naším stránkám a ve kterém se pan Dušek ukázal jako velký znalec Buñuelova díla, si můžete přečíst v oddílu Texty.


10. října 2003

Obsáhlý text Milana D. Klepikova Boží opozice s podtitulem "materiál k eseji" se zamýšlí nad obsahem, významem a souvislostmi filmů Luise Buñuela. Text, který vyšel tiskem v roce 2000 publikujeme se souhlasem autora.


8. října 2003

Krátký popisný text k filmu Dívka (Mladá dívka) (1960), tradičně přístupný z oddílu FilmografieTexty.


22. září 2003

Přidán základní popisný text k filmu Nazarín (1958), přístupný z oddílu Filmografie i Texty.


20. září 2003

Buñuelovské stránky získaly velmi cennou posilu. Mladá a nadějná překladatelka Sabina Poláková se rozhodla postupně přeložit jejich obsah do jazyka anglického. Jako první získaly své anglické zrcadlo texty k filmům Andaluský pes a Zapomenutí. Děkujeme a přejeme hodně trpělivosti.


2. září 2003

Přidán základní popisný text k filmu Řeka a smrt (1954), přístupný z oddílu Filmografie.


20. srpna 2003

V průběhu měsíce září proběhne v pražském Ponrepu cyklus Luis Buñuel - phantom de la liberté, který po dlouhé době opět přinese na plátno kolekci Buñuelovských filmů. Kromě dnes jediného Buñuelova filmu v české distribuci (Mléčná dráha) se v programu Ponrepa objevuje dalších 11 Mistrových filmů, vesměs tvořících jeho "zlatý fond". Podrobný program přehlídky z programové brožury přinášíme na zvláštní stránce.


29. července 2003

Na dnešní den vychází 20. výročí úmrtí Luise Buñuela. Z nepřeberného množství textů, citátů a rozhovorů by snad k této příležitosti mohl být patřičný například následující:
"Do kina chodím nerad, ale film se mi líbí jako výrazový prostředek. Věřím, že žádný jiný nám nemůže lépe ukázat skutečnost, které se nemůžeme pokaždé dotknout prsty. Tím chci říct, že z knih, novin, z vlastní zkušenosti známe vnější a objektivní skutečnost. Film nám již samotným svým mechanismem otvírá okénko k dalším oblastem této skutečnosti. Jako divák si přeji, aby mi film něco objevoval, a to se stává velmi zřídka. Zbytek mě nezajímá, jsem už příliš starý."
Cahiers du Cinéma, červen 1954, rozh. s A. Bazinem a J. Doniol-Valcrozem



1. července 2003

V úterý 15. července uvádí pražské Ponrepo Mléčnou dráhu. V programové brožurce kina se nachází zajímavý komentář filmu:
"Často jsem si představoval film o Kristově životě, který by vycházel z jednoduchého principu věrnosti vůči Evangeliu a vůči skutečnosti, který by nezměnil ani čárku a v žádném ohledu by nedělal ústupky. Takový film by nám dal nesmírně explosivní, přímo burcující zpodobnění osobnosti Ježíše Krista."

Film o Kristovi zůstal nakonec pro Bunuela, deklarovaného ateistu, ale také - slovy Orsona Wellese - "nejvíce náboženského režiséra filmových dějin" neuskutečněným snem (stejně jako pro Roberta Bressona či Carla T. Dreyera). Ježíš však počínaje Zlatým věkem Bunuelovu filmografii na mnoha místech kříží a najdeme ho - tradičního i "moderně" spěchajícího - i v Mléčné dráze. Bunuel přečetl v tomto klasickém snímku dějiny křesťanství a církve důsledně "naruby", ale jeho film není nenávistnou obžalobou, ale střízlivě věcnou, světlou poutní cestou plnou neskrývaného zaujetí. Neboť tak pravil don Luis: "Jsem nadále katolíkem i ateistou, díky Bohu. Ta věta si protiřečí jen zdánlivě." (md)

11. června 2003

Dnes byl zprovozněn poslední zatím nepřístupný oddíl těchto stránek, sekce VHS/DVD.


8. června 2003

V oddílu Texty byl přidán text vzpomínky Buñuelova přítele Juliana Pabla Mé přátelství s donem Luisem, publikovaný v letošních březnových Literárních novinách.


26. května 2003

V oddílu Texty byl přidán základní popisný text k filmu Anděl zkázy. Současně v tomto oddílu přibyl i zajímavý rozbor Anděla zkázy v kontextu dalších Buñuelových filmů z pera Miloše Henkricha.


25. května 2003

Jediný Buñuelův film v oficiální české distribuci, Mléčná dráha, bude v nejbližších týdnech k vidění na projekci v pražském kině Ponrepo (30.5.) a ve filmovém klubu ve Vimperku (10.6.).


18. května 2003

Stránka s citáty Luise Buñuela (přístupná i z menu Texty) přináší český překlad některých výroků L.B., které jsou v angličtině k nalezení na internetovém serveru htmlgear.tripod.com


12. května 2003

Na oficiální stránce festivalu amatérských filmů Superosma (koná se 19.6.2003) v Praze se objevil svérázný snímek parodující a zároveň vzdávající hold (podle toho co je vám bližší) snad nejslavnější scéně z mistrovy filmografie. Filmeček ve formátu mpeg se jmenuje Andaluské kotě a pomocí dlaně a vajíčka se chystá způsobit revoluci v dosavadním pohledu na kinematografii. Film lze stáhnout, uložit, porovnat s originálem a náležitě vychutnat na adrese www.superosma.cz/html_cz/films.html.


10. května 2003

Stránky o Luisi Buñuelovi zpřístupněny veřejnosti.
nahoru

Jan Jílek © 2003-2010
design a webmastering: Petr Gajdošík © 2003-2010