Aktuality 2002 [2002] [2003] [2004] [2005] [2006] [2007] [2008]
30. prosince 2002

Patříte-li mezi ty, kterým schází původní ruské texty o Andreji Tarkovském, máte nyní prostřednictvím internetu zajímavou alternativu k jejich získání. V žádném případě se sice nejedná o vyčerpávající zdroj, spíše jen o náhražku, ale při všeobecné nouzi o ruská periodika staršího i novějšího data (a také při vědomí, že internetové verze leckterých časopisů neexistují nebo neobsahují starší texty) je i tato možnost více než vítaná.

23. listopadu 2002

Přední evropský distributor (ale také vydavatel) Tarkovského filmů na DVD oznámil závěrečnou fázi své letošní tarkologické produkce. Tu lze charakterizovat dvěma slovy: Zrcadlo a Nostalgie.

17. listopadu 2002

Criterionská DVD edice Tarkovského Solaris již čeká před branami mateřské firmy na své uvedení. V souvislosti s tím poskytli zástupci společnosti Criterion kanadskému serveru Nostalghia.com rozhovor, týkající se práce na tomto disku.

3. listopadu 2002

Tarkovského DVD - zpráva o situaci č. 1 - stručný a shrnující přehled současné situace na trhu s Tarkovského DVD.

28. října 2002

Na internetové adrese www.museikino.ru se můžete setkat se zajímavou obrazovou galerií, tematicky se vážící na ruský film. Přirozeně zde tedy nechybí ani oddíl, věnovaný Andreji Tarkovskému.

O samotném režisérovi a jeho filmech se zde dočtete jen to základní. Hlavní bohatství stránek je totiž skutečně v obrazové galerii, která je u každého filmu připojena. Nejedná se pouze o několik více či méně známých fotografií a záběrů ze samotných filmů, ale jsou zde také publikovány dokumentární fotografie z natáčení, v naprosté většině unikátní a jinde zatím nepublikované. Logicky převažují snímky z realizace Tarkovského ruských filmů, ty zahraniční jsou zastoupeny méně (jinde neviděnou je zde ale sbírka fotografií z londýnské realizace opery Boris Godunov). Osobně mě zaujaly některé snímky ze zkoušek a natáčení Stalkera, např. A. Kajdanovskij ležící ve vodě pod kolejnicemi kamerového vozíku nebo Tarkovskij kropící konví shrbeného A. Solonicyna, které dokazují, že nebylo lehké býti u Tarkovského hercem... Skutečně mimořádnou pak je série rodinných fotografií, z nichž část byla i porůznu publikována, ale část z nich je naprosto neznámá a unikátní (např. A. Tarkovskij ve víru tance).

Také v Rusku dospěli v letošním roce k vytvoření institutu "národní filmové ceny", jejíž udělení by mělo být výrazem kvality díla či tvorby. Dostala název Zlatý orel a její první vyhlášení proběhlo částečně v létě a částečně na počátku letošního podzimu.

17. října 2002

V roce 1999 vydal knihu vzpomínek "Vozvyšajuščij obman". Jednu celou kapitolu v ní Končalovskij věnoval také úvahám o filmech Andreje Tarkovského s nímž ho pojí počátky režisérské a scénáristické dráhy..

8. října 2002

Pod tímto názvem Skeptik Lem nesnáší sci-fi filmy publikoval ve čtvrtek 3. října deník Právo obsáhlejší příspěvek o polském spisovateli Stanislawu Lemovi a jeho vztahu k filmovým adaptacím literárních sci-fi předloh, potažmo k tomuto filmovému žánru vůbec.

29. září 2002

Rekapitulace tvorby Andreje Tarkovského ve světle některých dokumentů (dopisů, záznamů, zápisků z deníku), které jsou v češtině často citovány vůbec poprvé (zejména zápisky z deníku) pochází z pera Galiny Kopaněvové, která ji publikovala v roce 1993. Článek vyšel v materiálu Informace Rady čs. filmových klubů pod názvem Martyrolog Andreje Tarkovského.

14. září 2002

Článek Galiny Kopaněvové z Filmu a doby 1973 přinesl českým čtenářům mj. i překlad části diskuse nad filmem Solaris, která byla vedena na stránkách lednového čísla ruského časopisu Voprosy literatury.

Bývaly časy, kdy byla adresa www.skywalking.com/tarkovsky nejbohatším zdrojem informací na toto téma. I po spuštění kanadského serveru Nostalghia.com si tyto stránky uchovaly svůj význam. Až do ledna 2002, kdy na ně byl podniknut hackerský útok. Nyní se už opět začíná blýskat na lepší časy.

31. srpna 2002

A co na to Ruscico... - z reakce společnosti Ruscico na popis chyb a nedostatků u vydaného DVD s filmem Zrcadlo.

27. srpna 2002

V roce 1964 vydalo moskevské nakladatelství Iskusstvo knihu "Když je film dokončen" v níž dalo prostor několika režisérům k zamyšlení nad jejich posledními filmy, získanými zkušenostmi a dalšími plány. Vedle textů M. Romma, J. Rajzmana či G. Čuchraje zde byla otištěna i stať Andreje Tarkovského.

Na webu Nostalghia.com, který je asi nejobsažnější internetovou "tarkologickou" databází, došlo během léta k několika změnám a novinkám.

13. srpna 2002

Několik myšlenek Andreje Tarkovského s názvem Tarkovskij hovoří o svém filmu, které vznikly po dokončení a sestřihu Andreje Rubleva, získala v českém překladu Nostalghia.cz na volných listech vytržených z neznámého sborníku.

12. srpna 2002

Něco málo informací k dohadům o existenci/neexistenci širokoúhlé verze Stalkera.

27. července 2002

Český překlad úvahy Stanislawa Grzeleckého Básnická vize epochy získala Nostalghia.cz na volných listech vytržených z neznámého sborníku. Podle nich nelze určit ani překladatele, ani název sborníku. Nicméně text je to zajímavý a na Nostalghia.cz by neměl chybět.

19. července 2002

Článek Andreje Zorkého Zemská přitažlivost vznikl v roce 1982 k Tarkovského životnímu jubileu. A. Zorkij působil v této době jako redaktor časopisu Sovetskij ekran, v jehož 7. čísle také tento svůj text publikoval. Český překlad byl poprvé publikován v Informacích Rady čs. filmových klubů v roce 1983.

13. července 2002

Rozhovor Wima Wenderse s Tajou Gutovou proběhl v březnu 1988 a poprvé byl zveřejněn v 19. čísle časopisu Individualität v září 1988. Jeho český překlad publikoval Milan Doinel v knize textů Wima Wenderse Dech andělů.

1. července 2002

Článek Jana Bernarda Andrej Tarkovskij posledního období věnující se posledním dvěma filmům, které Tarkovskij natočil v Rusku, vyšel ve druhém čísle Filmu a doby roku 1980.

V pátek 28. června byla na těchto stránkách dosažena první tisícovka přístupů od jejich spuštění 26. ledna 2002. Je to určitě příležitost se trošku ohlédnout a prostudovat si statistiky, které se za tu dobu nashromáždily.

Na konci června došlo k navázání kontaktu s autory asi nejrozsáhlejšího webu o Andreji Tarkovském, který na adrese www.nostalghia.com funguje už od roku 2001. Pro návštěvníka českých stránek je pak tato zpráva důležitá minimálně z jednoho důvodu.

26. června 2002

Několik stručných informací o Soderberghově nové adaptaci Solaris.

23. června 2002

Text recenze Jana Folla na Tarkovského film Nostalgie, publikovaný v lednu 1998 v Mladé frontě Dnes, byl Nostalghia.cz poskytnut jejím autorem.

19. června 2002

Hned dva texty k Tarkovského Stalkerovi se objevily v prosincovém čísle Záběru v roce 1981. Pozoruhodná úvaha Ivana Škapy Rozum a recenze Tarkovského podobenství o bytí na cestě z pera Jana Folla. Oba texty nyní přináší Nostalghia.cz na svých stránkách.

25. května 2002

Recenzi Martina Ciela na Tarkovského film Stalker publikoval ve svém květnovém čísle roku 2000 slovenský měsíčník Film.sk

20. května 2002

V moskevském filmovém muzeu byla 9. dubna otevřena výstava k 70. výročí narození Andreje Tarkovského. Uvedena byla retrospektivou jeho filmů a dokumentů, jako doprovodný program byly uspořádány besedy s jeho spolupracovníky a přáteli. Samotná expozice je výsledkem spolupráce několika institucí s příspěním Tarkovského rodiny.

16. května 2002

Krátký text Tarkovskij, povolání: stalker pochází z programové brožury kina Ponrepo na měsíc červen, kdy se zde koná přehlídka filmů Andreje Tarkovského.

13. května 2002

Založena biografická stránka Iriny Jakovlevny Raušové-Tarkovské, režisérky a herečky, první manželky Andreje Tarkovského.

11. května 2002

Recenze Aleny Prokopové byla pod názvem Zrcadlo publikována na stránkách časopisu Film a doba. Nostalghia.cz text publikuje v plném znění se souhlasem autorky.

3. května 2002

Americký režisér Steven Soderbergh připravuje novou adaptaci Lemova románu Solaris. Některé detaily v samostatném článku.

28. dubna 2002

Před několika dny publikovala Nostalghia.cz článek o chystané přehlídce filmů ruského režiséra Alexeje Germana v pražském kině Ponrepo. Jedním z těch, kdo se svého času ke Germanovým filmům vyjadřovali byl i A. Tarkovskij... Propagační materiál přehlídky uvádí:

Dříve než se podařilo prosadit k promítání Germanův debut, diváci uviděli v kinech jeho ve skutečnosti už druhý film Dvacet dnů bez války. Je to příběh válečného dopisovatele na dovolené v Taškentu. Ten je sice vzdálen stovky kilometrů od fronty, ale žije zvláštním nervním napětím, které mrazí podobně jako nejistota před útokem.

"Ve filmu vždycky překvapuje přesnost. Tak mimochodem nedávno se v kinematografii objevil velice talentovaný člověk, Alexej German z Leningradu, který natočil podle mě velice zajímavý film Dvacet dnů bez války. V tom filmu, nehledě na jeho neucelenost, jsou naprosto jedinečné momenty, které hovoří o tom, že máme konečně co do činění s filmařem. Například epizoda schůze v Taškentu. Je udělána na takové úrovni, že se prostě divíš, kde se to mohlo vzít u člověka, který válku ani neviděl. Věc není v tom, jestli válku zná nebo nezná, ale v tom, co cítí a jak to zpracovává. Mohl bych jmenovat desítku slavných mistrů, kteří mu nesahají po kotníky."

Andrej Tarkovskij
úryvek z přepisu přednášky z 2. pol 70. let

18. dubna 2002

Podrobnější údaje o knize Annety Michajlovny Sandlerové Mir i filmy Andreja Tarkovskovo.

6. dubna 2002

Do řady akcí, souvisejících s připomínkou 70. výročí narození Andreje Tarkovského (4.4.) se zařadilo i slavnostní odhalení busty tohoto velkého umělce v jedné moskevské ulici. Překlad tiskové zprávy:
Ve čtvrtek byla v Moskvě odhalena busta Andreje Tarkovského. Pomník známého filmového režiséra a scénáristy byl odhalen v den výročí jeho 70. narozenin před budovou Burganovova muzea ("Dom Burganovych") v Afanasjevské ulici v Moskvě. Autorem je sochař Alexandr Burganov, busta je zhotovena z bronzu a je upevněna na podstavci z černého kamene.
godunov_decca.jpg(5 kb) V dubnu 2002 bylo na trh uvedeno první celosvětové DVD vydání Musorgského opery Boris Godunov. Ctitelé díla Andreje Tarkovského tak mají prakticky poprvé možnost se seznámit s Tarkovského jevištním provedením této opery, kterou inscenoval v roce 1983 v Covent Garden.
Z oficiálního sajtu prestižního vydavatelství Decca je zřejmé, že nejde o záznam původního představení, ale jedná se o představení nové, které se drží původních jevištních koncepcí Andreje Tarkovského, nicméně tato edice se na představení z roku 1983 odvolává a to nejen proklamativně, ale i fakticky účastí souboru Kirovovy Opery a pěveckým obsazením.
Nahrávka vznikla v dubnu 1990 v Marinském divadle v Petrohradě. Barevný dvojdisk je ve formátu NTSC, obraz je 4:3 a zvuk DTS 5.1 Surround/LPCM Stereo. Jazyková výbava zahrnuje 6 sad titulků (anglické, francouzské, italské, německé, japonské a čínské). DVD by nemělo být regionálně kódováno, ale tato informace není potvrzena.

1. dubna 2002

Ruský televizní kanál Kultura uvede u příležitosti 70. výročí narození Andreje Takovského (4.4.) celý cyklus pořadů, které se věnují jeho životu a dílu.

3. dubna ve 23.20 (všechny údaje se vztahují k moskevskému času - nutno tedy připočítat 2 hodiny) bude uveden v rámci cyklu "Ostrovy" dokument Tarkovskij-Paradžanov, jehož tematické zaměření je naprosto jasné a zřetelné z názvu. Mj. bude obsahovat vzpomínky různých osobností, které se s oběma tvůrci setkaly nebo s nimi pracovaly.
4. dubna v 16.10 bude uveden videofilm o domě Andreje Tarkovského a pozdě v noci (23.05) střihový dokument Andrej Tarkovskij, kde budou na velkého režiséra vzpomínat jeho příbuzní, blízcí přátelé a spolupracovníci: M. Tarkovskaja, V. Jusov, N. Bondarčuková, V. Fomin, Š. Abdusalamov aj.
Následující den (5. dubna) bude opět v nočních hodinách (23.05) uveden rozhovor 1. manželky (I. Raušová) a syna A. Tarkovského se spisovatelem V. Maximovem. Pořad nese název Nostalgia po Andreju.
6. dubna ve 14.45 bude odvysílán pořad o básníkovi Arseniji Tarkovském a o jeho vztahu k synovi Andrejovi. Večer bude od 20.25 uveden dokument M. Lesczylowského Režie Andrej Tarkovskij, který vznikl během natáčení Oběti a jenž už dříve odvysílala i ČT. Celý cyklus bude potom uzavřen ve 22.20, kdy bude uveden poslední Tarkovského film Oběť.
21. března 2002

Krátký článek DVD Stalker opět s problémy se opět vrací k připravované edici filmu na DVD.

český překlad článku Stase Tyrkina Ve Stalkerovi Tarkovskij předpověděl Černobyl, publikovaném v deníku Komsomolskaja pravda.

9. března 2002

Filmová přehlídka Projekt 100 přináší už několik let na plátna českých kin kvalitní filmy, Tarkovského snímky Nostalgie, StalkerSolaris z toho nevyjímaje. V propagačních materiálech jednotlivých ročníků nechyběly původní stati z pera předních českých filmových publicistů. V případě třech uvedených filmů A. Tarkovského byla jejich autorkou paní Galina Kopaněvová.
Právě pro publikaci jejích textů na Nostalghia.cz, napsaných v rámci této přehlídky, se podařilo získat souhlas Jiřího Králíka, autora Projektu 100. Publikovány jsou zde v kompletní podobě a kromě níže uvedených odkazů se k nim v budoucnu lze dostat z oddílu i-Texty.

 • Nostalgie podle Tarkovského
 • Apoštol pokory
 • Oceán jako zrcadlo sebepoznání
 • 2. března 2002

  Následující text a rozhovor byl poprvé publikován ve Filmových listech, zpravodaji 26. Letní filmové školy, která probíhala ve dnech 21.–30. 7. 2000 v Uherském Hradišti. Kameraman Vladimír Jusov byl jedním ze zahraničních hostů této originální filmové přehlídky a u příležitosti jeho návštěvy zde byl uveden také jeho krátký tvůrčí profil. Přepis obou následujících textů je zde publikován se souhlasem Jiřího Králíka, ředitele Letní filmové školy v Uherském Hradišti.

  6. února 2002

  Absolutní novinkou je vydání DVD edice Tarkovského filmu Stalker, kterou ve svém edičním programu připravilo konsorcium Ruscico. Ačkoliv se disk masově na trh dosud nedostal, internetem prolétlo hned několik zpráv a zmínek o podobě tohoto již dlouho ohlášeného DVD.

  4. února 2002

  Od počátku letošního roku se na českém internetovém nebi objevil nový web, který si v  početné obci kinofilů jistě najde své příznivce. Použil jsem pro něj sice název Zóna, ale ten je ve skutečnosti jen jeho jednou rubrikou. Mnohem přesněji vystihuje jeho obsah podtitul, který se zobrazuje po načtení každé stránky – Netuctové filmy (nejen) na DVD. Podrobněji o něm ZDE.

  26. ledna 2002

  Vítejte!
  České stránky věnované životu a dílu Andreje Tarkovského nejsou žádnou novinkou. Jejich první podoba byla na internet umístěna už v roce 2000. Nicméně v mnohém se jednalo o nedokonalý pokus, který nejen že postrádal řadu dnes vcelku běžných interaktivních prvků (ankety, diskuse, formuláře), ale i po informační stránce šlo jen o sbírku základních fakt, která nebyla nijak doplňována.
  Předsevzetí o doplnění webu časem vzalo za své a jeho autor se rozhodl pro zásadní přestavbu. Výsledek této práce máte právě před sebou a tak je zbytečné stránky nějak podrobněji komentovat. Názor nechť si čtenáři a uživatelé udělají sami. Samozřejmě budu velmi rád, když přispějete svými připomínkami, náměty a tipy k doplnění, opravení či obohacení obsahu celého webu. Zvláště vítány budou nabídky spolupráce na obsahu; ať už by se jednalo o autorský souhlas s publikací již vyšlých textů nebo o původní práce na dané téma, pro něž by tento web mohl být ideálním "působištěm".

  Hledají se!
  ...všichni bývalí členové Společnosti přátel Andreje Tarkovského (SPAT), která vznikla v roce 1989 v Kolíně a svoji činnost ukončila někdy během roku 1991. Zůstalo po ní pět čísel interního zpravodaje Zrcadlo, snad i několik nostalgických vzpomínek a možná také pár lidí, pro které byla svého času existence SPATu záchraným kruhem (ostatně autor tohoto webu nijak nezastírá, že mezi takto postižené patří).
  Zdá se mi, že stále platí slova, která napsal jeden z duchovních otců SPATu v prvním čísle Zrcadla:

  Každopádně Tarkovského filmy oslovují zvláštní typ lidí. Lidí schopných naslouchat...čemu? Lidí jakoby přežilých, protože pro ně znamenají vše pojmy prý již dávno vyčichlé. Naděje. Duchovní rodokmen. Meditace. Smysl. Zázrak. A tak dál..."
  Máte-li obdobný pocit, dejte o sobě vědět emailem na adresu info@nostalghia.cz. Samozřejmě bych uvítal zejména ty, kteří se na SPATu a Zrcadle podíleli jako organizátoři a tvůrci. Třeba z toho něco bude...


  Aktuality: [2002] [2003] [2004] [2005] [2006] [2007] [2008]

  Ikonka na vaše stránky
  TOPlist
  © 2001-2016 Nostalghia.cz
  Petr Gajdošík  © 2001–2016
  nostalghia(zavinac)nostalghia.cz


  Prezentace na síti Facebook a G+